Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap) Ünlü Rus Yazarın İslam Peygamberi İle İlgili Kayıp Risalesi

7,8/10  (63 Oy) · 
290 okunma  · 
56 beğeni  · 
3.519 gösterim
'.... Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlık'tan) mukayese edilemeycek kadar yükseklikte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammedeliği; tek Allah'ın ve onun Peygamberini kabul ederdi...' - Tolstoy 1828-1910 Ünlü Rus yazarı L.N.Tolstoy 1908 yılında Abdullah El-Sühreverdi'nin Hindistan'da basılmış 'Hz.Muhammed'in Hadisleri' kitabını okumuştur. Okuduğu hadislerden bir risale (kitapçık) tertip etmiş, bunu Rusya'nın posrednik' adlı yayınevinde bastırmıştır. (Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2006
 • Sayfa Sayısı:
  109
 • ISBN:
  9799758658939
 • Çeviri:
  Arif Arslan
 • Yayınevi:
  Karakutu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
 16 May 21:59, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

"...Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlıktan) mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor. Eğer insan seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammediliği; tek Allah'ı ve onun Peygamberini kabul ederdi." Tolstoy

Gizli bir Müslüman olan Tolstoy'un Peygamber Efendimize ve İslam dinine hayranlığından bahsediyor kitap.

Kitap 4 bölümden oluşuyor;
İlk bölüm Hz. Muhammed'den (sav),
İkinci bölümde Mektuplardan,
Üçüncü bölümde Tolstoy'un itiraflarından,
Son bölümde ise belgelerden söz ediliyor.

Diğer bir dikkat çeken nokta ise batı dünyasında adı duyulmuş kişilerinde Müslüman olduğunun söylenmesi. Bunlar Prens Bismark, Goethe ve A. Puşkin. Fakat ismi sayılanların gerçekten Müslüman olup olmadığın, bir belgesi yok.

Keyifli okumalar.

Handan sarıcaoğlu 
21 May 09:19, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Tolstoy" O'nu hissettiğim ve O'nu aradığım zaman yaşıyordum. Öyleyse, o vardır. O onsuz yaşanmayan şeydir. Allah'ı bilmek ve yaşamak, bir ve aynı şeydir. Allah yaşamdır. Allah'ı arayarak yaşadığım takdirde, yaşam Allah'sız olmaz."demiştir. Bu tasvir bile kesinlikle büyüleyici.. bir Müslüman olarak kitabı okuduğumda etkilendiğimi söylemeliyim. Tolstoy bu kitapta kendi içinde bir boşluk hissediyor ve tatmin olabilmek için dinler arasında bir kıyaslama yapıyor hristiyanlık ona yeterli gelmeyince İslama yöneliyor gerçekten etkileyici...

Suskun/ca 
28 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Uzun zamandır merak ettiğim bir kitaptı. Sonunda okuma fırsatı buldum şükür ki. Tolstoy'un İslam hakkında yazdıkları öyle güzel ki... Okurken son nefesini vermeden kurtuluşa erenlerden olduğunu umut ettim hep... Özellikle itiraf bölümü muhteşemdi. Tolstoy gibi bir fikir adamının kaleminden inanç arayışına dair satırlar okumanın tadını bu kitabı okuyanlar bilse gerek....

Mehmet Yılmaz 
08 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

biz müslümanlar için bir başkasının İslamı seçmesi tarifsiz bir mutluluktur . Üstelik İslamiyeti seçen kişi Lev Tolstoy gibi zirve bir isimse bunun gururunu da daha bir hissederiz. İlginç olan husus; İslam'ın gerilemeye başladığı bir ortamda Tolstoy'un böylesi kritik bir tercih yapması bence. Kitaptan anlaşılan şu; Tolstoy inançlı bir adam ama kesinlikle hristiyan değil! Dolayısıyla onun İslam'ı tercih ettiği iddiası büyük bir ihtimalle doğru görünüyor. Goethe ve Puşkinle iligil de bu tarz iddialar vardı ama Tolstoy'un kendi kaleminden dökülen ifadeler ve Hz. Peygamber'in hadislerine olan bağlılığı diğerlerine oranla Tolstoy hadisesini ön plana çıkarmakta!

Merve Fikir 
17 Eki 18:38, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi

Kesinlikle okunması gereken kitaplardan. Tolstoy'un zamanında yaşadığı çelişkiler, kafasındaki soru işaretleri ve tekrar tekrar Allah'ın varlığına olan inancını konu alan bir kitap.
Belgelerle de destekleniyor olması, kitabı daha da güvenilir hale getirmiş.

Berna Kahraman 
25 Ara 2015, Kitabı okudu, 1 günde, 8/10 puan

Özellikle Tolstoy severlerin okuması gereken bir kitap. Derleme hadislerle birlikte Tolstoyun manevi düşünce hayatına dair bir kaç kısa metin ve mektup da mevcut.

Hüseyin Öz 
06 Oca 00:14, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, Puan vermedi

Böyle büyük bir yazarla inanç konusunda karşılıklı sohbet ediyormuş gibi keyif verici...

ibrahim yazkan 
20 Şub 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Tolstoy'un , müslüman olarak öldüğünü iddea eden ama zayıf kanıtlar sunan bir kitap.

Muhammet Çelik 
01 Şub 10:47, Kitabı okudu, 9 günde, 6/10 puan

Bence abartıldığı gibi bir durum yok. Evet Tolstoy gibi ünlü bir yazar İslam'ı övüyor ve diğer dinlerden üstün görüyor ama bu övme sanki din seçmek diye bir zorunluluk olsa en iyi din İslam olurdu tarzında olmuş. Öte yanda zaten yazar bilinmeyen duyulmamış hadisler vermiş.
Ama her şeyden öte hadisleri inceleyip (çoğunun kaynağı bilinmiyor belki de çevirmen hataları da olabilir.) bunlardan bazılarını Rus halkına yayılmasının sağlanması bir aydına yakışan bir durum..
Kitabın orjinalini bilmiyorum ama Türkçe nüshası bir yayınevi faciası.

Halim Gençer 
13 Ara 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Bu kitap Tolstoy'un müslüman olma ihtimalinin yüksek olduğunu kanıtlayan...Okuyunca çok şaşıracağınız bilgilerin olduğu bir kitaptır

2 /

Kitaptan 58 Alıntı

Aysel 
23 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Eğer ben daha iyi olanı biliyorsam ve buna gücüm de yetiyorsa, kendimi daha iyi olana vermekten neden geri kalacaktım?"

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 74)
Aysel 
24 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Eğer insan yaşamı tek başına alt etmek isterse mahvolur. İnsan, yaşamı sadece kendisi için değil, herkes için alt etmek zorunda. Eğer bunu yapıyorsa mutludur, yaşamı da mantıklıdır."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 85)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 85)

"Bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için Muhammedilik, Haça tapmaktan (Hıristiyanlık'tan) mukayese edilemeyecek kadar yükseklikte duruyor. Eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden Muhammedliği; tek Allah'ın ve onun Peygamberini kabul ederdi..."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç TolstoyHz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy
Aysel 
23 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"...Dördüncü çıkış yoluysa zayıflık yoluydu ve bunun esası şuydu: İnsan, yaşamın dert ve saçmalık olduğunu kavradığı ve bu yaşamdan bir şey çıkmayacağını bildiği hâlde onu sürdürmeye son vermez."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 73)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 73)

Eğer benden isteneni yapmazsam, bu durumda benden istenen şeyi asla kavrayamam. Bunun sonucunda da hepimizden, bütün insanlıktan isteneniyse hiç kavrayamam.

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 99)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 99)
Aysel 
24 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Yaşamın anlamını kavramak için her şeyden önce yaşamın anlamsız ve kötü olmaması gerekiyordu."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 84)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 84)
Aysel 
22 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Hastalık, yaşlılık ve ölümü hiç görmemiş ve onların ne olduğunu bilmeyen genç, mutlu prens Sakya-Muni, bir gezinti sırasında görünüşü perişan, dişleri dökülmüş, salyaları
akan bir ihtiyara rastlar. O zamana kadar ihtiyarlığın ne olduğunu bilmeyen prens, şaşkınlık içinde arabacısına bunun ne olduğunu, adamın nasıl olup da bu acınası ve itici hale düştüğünü sorar. Bunun bütün insanların ortak kaderi olduğunu,kendisi kral oğlu olsa bile aynı şeyin kendi başına gelmesinin de mukadder olduğunu öğrenince gezisine devam edemez ve bu konuda düşünmek için geri dönmek ister. Tek başına bir köşeye çekilerek günler boyunca düşünür ve anlaşılan sonunda bir teselli bulur. Çünkü yine keyifli ve mutlu olarak geziye çıkar. Bu defa karşısına vücudu şişler içinde,güçsüz ve gözlerinin feri sönmüş hasta bir adam çıkar. O güne kadar hastalığı hiç bilmeyen prens arabayı durdurur ve arabacıya bunun ne olduğunu sorar. Bunun hastalık olduğunu,herkesin başına gelebileceğini, sağlıklı ve mutlu bir kral oğlu olan kendisinin bile aynı hastalığa yakalanabileceğini öğrenince yine neşesini ve cesaretini kaybeder, geri dönmeyi emreder. Daha önce olduğu gibi yine düşüncelere dalarak teselli arar. Aradığı teselliyi yine bulur ki, üçüncü kez gezintiye çıkar. Bu üçüncü gezisinde yine bir manzara ile karşılaşır. Bir şeyin insanlar tarafından taşınmakta olduğunu görür.
Arabacıya sorar:
-Bu nedir?
-Bir cenaze efendim.
-Cenaze ne demek?
-Bu herkesin sonudur.
Prens ölüye yaklaşır, örtüyü açar ve yüzüne bakar.
-Şimdi ne yapacaklar onu? diye sorar.
-Onu gömecekler.
-Niye?
-Çünkü artık kesinlikle canlanmayacak ve gelecekte ondan sadece pis bir koku ve kurtçuklardan başka hiçbir şey kalmayacak.
-Ve bu insanların kaderi öyle mi? Benim de mi? Beni de gömecekler, benden geriye de pis bir kokudan başka bir şey kalmayacak, öyle mi? Beni de kurtçuklar mı yiyecek?
-Evet.
-Geri dönelim. Artık gezmek istemiyorum ve bir bir daha da bunu istemeyeceğim.
Sakya-Muni bu defa bir teselli bulamadı ve yaşamın en büyük dert olduğu sonucuna vardı. Bütün gücünü, kendini ve başkalarını bundan kurtarmaya harcadı. Yaşamdan öyle kurtulsunlar ki, ölümden sonra da hiçbir biçimde tekrarlanmasın ve yaşam kökünden kazınmış olsun.

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 70)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 70)
Aysel 
22 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sokrates: "Maddî hayat bir derttir ve yalandır. Bu yüzden maddî hayatın yok edilmesi bir mutluluktur ve biz bunu dilemeliyiz." der.

Schopenhauer: "Hayat, olması gereken bir şeydir ama bir derttir; hiçliğe geçiş ise hayattaki tek mutluluktur." der.

Hz. Süleyman: "Dünyadaki her şey: delilik ve bilgelik,zenginlik ve yoksulluk, sevinç ve acı; bunların hepsi boştur,hiçtir. İnsan ölüp gider ve ardında hiçbir şey kalmaz. Ve bu saçmadır." der.

Buda: "Istırabın, acının, güçten düşmenin, ihtiyarlığın ve ölümün kaçınılmazlığının bilinciyle yaşanmaz. İnsan kendini hayattan, hayatın her imkânından kurtarmak zorundadır." der.

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 72)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 72)
Aysel 
22 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Bir iç hastalık nedeniyle acı çeken bir insanın hâli nasılsa, benim hâlim de öyleydi. Önce hastanın önem vermediği küçük işaretler belirir, sonra bu işaretler gittikçe daha sık tekrarlanır ve zamanla kurtulmanın imkânsız olduğu bir ıstırap haline gelir. Acı giderek büyür ve hasta düşünmeye vakit bulamaz olur. O zaman şunu fark eder ki, kendisinin sağlık içinde yaşarken pek fazla önemsemediği şey, aslında dünyada onun için en önemli olan şeydir: Yani, ölümdür."

Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 67)Hz. Muhammed (Gizlenen Kitap), Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 67)