İdamlık Genç

8,4/10  (45 Oy) · 
235 okunma  · 
44 beğeni  · 
3.413 gösterim
Bilmem ki
İdamlık genç gibi
Bir hayat
Bir kapağın arkasına
Sığar mı?
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2006
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9789756717042
 • Yayınevi:
  Mektup Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Spoiler içerir!

Emine Şenlikoğlu na yazar demek gerçek yazarlara saygısızlıktır. Sayısını bilmediğim kadar kitabını okudum.Özellikle değil elime geçtiği için. Aslında konusu güzel kalemi güçlü bir yazar yazsa iyi bir kitap olabilir. Hatta biraz Charles Dickens in, İki Şehrin Hikayesi kitabından esinlenmiş gibi. Şenlikoğlu nun yazdıkları en fazla lise düzeyinde. Bu kadar kötü bir yazar var mıdır bilmiyorum. Acıklı yaşanmış bir hikaye, haksız yere idam edilen Vedat ın hikayesi. Ama öyle basit yazmış ki maalesef etkileyemedi beni. Edebi ve kaliteli kitap okumak isteyen kimseye tavsiye etmem.

°°Bayan Merve°° 
03 Tem 2016 · Kitabı okumadı

Ne kadar acı yaşarsa yaşasın insan. Eger geregini yapiyorsa. Ondan uzaklarda olan tatilleri birgün bir el ona ikram eder. Hayatımızın son noktası da bizimle yaşar. Ayrıca bizsiz hazırlanan sürprizler bizi bulur..

hicran 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

ilk romanım 13 yasındayken okumuştum çok güzel ve acıklı :)) bence bz hiç halımıze sükür etmıyoruz bunu böyle kitapları okudukca anlıyorum gercekten. bundan sonra daha dikkatli olmaya çalışacağıma eminım ve kendıme bu konuda güveniyorum diyebilirim

EMRE YAMAN 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Bir hapishanenin koğuşunda mahkumların diyaloglarından oluşan bir kitap.Koğuşta her kesimden insan var.İdamlık bir gencin koğuşa gelmesi ile ortam tümden değişiyor.

İdamlık gencin gelmesi ile koğuş din ve İslam ile ilgili konuşmaların eşiği oluyor.Yazar dinsel anlatmak istediklerini mahkumların diyalogları şeklinde güzel bir biçimde işlemiş.

Bazen gülmelerinize engel olamıyorsunuz,bazen duygu sellerine.1-2 günde bitirilebilecek bir eser.Şunu söylemeden edemeyeceğim kitap biraz çocuk-genç veya lise düzeyi diyeyim.Okumak veya okutmak isterseniz bu faktörü göz önüne alın.

Ayşenur 
 23 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yıllar önce okuduğum ve hikayesinden çok etkilendiğim bir kitap. Şefkat ve iyilikle yaklaşıldığında en sert insanın bile nasıl merhamet timsali olabileceğini hüzünlü bir hikâyeyle anlatmış yazar. Anlatımı çok basit olsa da güzel bir eser...

Kenan AYDIN 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir hapishane koğuşunda bir gecede geçen olayda İslam’ı ve âlimlerini yaşatmak uğruna feda edilen bir hayat öyküsü kısaca anlatılmaktadır.

Bayan öğrenciler tarafından takip edilen ve ateist bir öğretmen olan Ebazer daha sonraları tanıştığı bir kız öğrencisi sayesinde İslam dini ile ilgilenmeye başlar. Lakin Ebazer’in bu kız öğrencisi ile irtibatta kalması sonucu sürekli olarak aksilikler yaşanmaktadır. Bunlardan biriside abartılı bir biçimde gazetelere eklenen “öğrencisini taciz etti” başlığıydı. Bunun üzerine Ebazer öğrencisinin isminin lekelenmemesi adına ona evlilik teklif eder. Ebazer sonraları İslami cemiyetlere katılır. Bu cemiyetlerde İslam dinini kötüye kullanan insanların tuzağına düşürülür. Akabinde ağır suçlu olarak görülür ve idama mahkûm edilir. Getirildiği koğuşta farklı suçlardan cezaevine girmiş insanlar yer almaktadır.

Bunlardan birisi Vedat’tır. Hırsızlık nedeniyle mahkûm olan Vedat’ın annesi yıllar önce kocasını aldatmıştır. Bu sebeple Vedat kendisine “Piç Vedat” şeklinde hitap edilmesini sıkça vurgulamaktadır. Vedat bu şekilde annesinden intikam aldığını düşünmektedir. Vedat uzun süredir dedesinin yanında yaşarken ölümlerinden sonra sokaklara düşmüştür. Daha sonra bir kadının yanına sığınan Vedat uzun bir süre orada yaşamıştır. Yanında yaşadığı kadının kızına aşık olan Vedat bunu hiçbir zaman kıza söyleyemez. Bir gün kız Vedat’ın yanına gelir ve Vedat tam kendisini sevdiğini söyleyeceğini düşünürken kız başka birini sevdiğini ve Vedat’ı kardeşi gibi gördüğü için ilk olarak ona söylediğini bildirir. Bunun üzerine Vedat o evden uzaklaşır ve bir daha dönmez. Tekrar sokaklara düşen Vedat bir süre İslami topluluklarda bulunur. Daha sonrasında kötü çevre etkisiyle giriştiği gayri ahlaki işler neticesinde 10 yıl hapse mahkûm edilir. Koğuştakilerden bir diğeri fabrikatör oğlu şişman yapılı birisidir. Vergi kaçakçılığından gözaltına alınan şişman şahıs sık sık Vedat ile atışmalarda bulunur. Lakin gardiyanlara verdiği rüşvetler neticesinde Vedat tarafından tavırlarına göz yumulur. Koğuştaki bir diğer mahkûm ise dilsiz ve kendi halinde birisidir.

Koğuşa en son olarak gelen Ebazer tüm soğukkanlılığı ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Sanki yarın asılacak olan Ebazer değil başka birisi gibi Kitap okumaya, sohbet etmeye ve diğer aktivitelerine normal bir şekilde devam etmektedir. Vedat ise yaşadıklarını zaman zaman bir kenara atıp Ebazer’ in bu haline hem üzülmekte hem de anlam verememektedir. Tüm gece boyunca Ebazer ile sohbetlerine devam eden Vedat ondan çok etkilenir ve onun yarın asılacağını bilmek Vedat’ı ziyadesiyle üzer. O gece koğuştakiler sabaha kadar birbirleriyle sohbet ederler. 10 yıllık mahkûmiyetinin ardından tahliyesine bir gün kalan Vedat kendisinin Ebazer kadar topluma faydalı olmayacağına ve Ebazer gibilerin yaşaması gerektiği gerçeğini tamamen kabullenip, onun yerine ipe kendisi gitmeye karar verir. Bunun üzerine bu fikrini Ebazer’ e söyler. Bunu duyan Ebazer ise asla böyle bir şeyi kabul edemeyeceğini söyler. Bunun üzerine Vedat şişman adam aracılığı ile gardiyanlara rüşvet verir ve eter ister. Eter eline geçtiği zaman onu Ebazer’ in koklaması için çalışır ve sonunda başarır. Vedat sabah olduğunda uyanır ve Ebazer’ in yerine geçer. Gardiyanlardan birisi onun Ebazer değil Vedat olduğunu anlar ama o da bu durumu gizlemek ister. Vedat’ın kulağına defalarca eğilir ve onun Ebazer olmadığını kendisinin de onlardan olduğunu ve gerçeği söylemesini istese de Vedat kendisinin Ebazer olduğunu söylemekte ısrar eder. Vedat gitmeden önce diğer mahkûmlara ise Ebazer’ in onun adına yarın tahliye olmasını istediğini belirtir. Eterin etkisinin kaybolmasıyla beraber uyanan Ebazer, uyandığında Vedat çoktan asılmıştır. Büyük bir üzüntü duyar ve uzun süre bunun etkisinden çıkamaz. Daha sonra ise Vedat’ın adına tahliye olur. Eve döndüğünde annesi ve nişanlısı gözlerine inanamaz. Ebazer olayı olduğu gibi onlara da anlatır. Bu hayat öyküsü ise Ebazer’ in kızı tarafından yazara aktarılır.Herkeze Tavsiye Ederim...

Haluk Kabil 
17 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

yillar önce okudugum, ilk kitaplarimdan birtanesi... cok etkileyici! soluksuz okunacak bir kitap!

Corpus 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İdamlık Genç, Mısır'da yaşanan gerçek bir olaydan esinlenilmiş. İslama yönelik olumsuz bakış açısının altında yatan sebeplere ve saptırılan gerçeklere değinen hüzünlü bir kitap. Bazı yerleri beni güldürdü, sebebi ne kadar komik görünse de aslında gerçekten böyle şeyler olduğunu bilmek sanırım, bu bana trajikomik geldi nedense.

Beni düşündüren bir kitap olduğu için çok sevdim. Roman tekniği açısından zayıf olmakla birlikte öğretici yönü yüksek olduğu için kıymet verdiğim bir kitap oldu. Yazarın diğer kitaplarını da almayı ve bu kadar çok kitabının neden yasaklandığını öğrenmeyi düşünüyorum.

Kitaptan 5 Alıntı

Ebru Ebru 
05 Haz 2015 · Kitabı okumayı düşünüyor · Beğendi · 10/10 puan

Vedat kararlıydı:
Neden kapatayım sebebini söyle?
-Benim için can vermeye değmez.
-Senin için değmeyen bir canı yaşatmaya hiç değmez.Beni zorlama imam...Bu işi kabul et. Bizler, senin gibiler olmadığı için bu hallere düştük.Sen bu dünyaya lazımsın.

İdamlık Genç, Emine Şenlikoğluİdamlık Genç, Emine Şenlikoğlu
senem reis 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kapısı bazen Leyla suretinde açılmasa da mutlaka Mevlaya götüren bir yoldur gerçek aşk

İdamlık Genç, Emine Şenlikoğluİdamlık Genç, Emine Şenlikoğlu
senem reis 
01 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

aşkolsun
Mevlevilerde selamlaşma maksadıyla kullanılan "aşkolsun" tabiri muhattap için "Allah aşk versin aşkını ziyadeleştirsin yaptığın her işi aşkla yaptırsın anlamında bir dua
Sitem maksadıyla söylenen aşk olsun da Allah sana aşkla bakmayı nasip etsin, çünkü öyle bakabilseydin bu yanlışı yapmaz doğruyu görürdün demek isteniyor

İdamlık Genç, Emine Şenlikoğluİdamlık Genç, Emine Şenlikoğlu