İki Darbe Arasında İlginç Zamanlarda

7,9/10  (86 Oy) · 
436 okunma  · 
66 beğeni  · 
2.308 gösterim
28 Şubat süreci... her gün bir yığın hüsran... Günler ilerledikçe dalgalar şiddetini arttırarak dövmeye başlamıştır kalbinizin duvarlarını ve çaresizliğin sesi çığlık çığlığadır içinizde. Ateş düştüğü yeri yakar ve bir serçe olsun, gagasıyla bir damla su getirmez yangını söndürmeye...

İskender Pala, bu defa pek bilinmeyen bir özelliğiyle, "asker kimliğiyle" karşınızda. Usta yazar, 12 Eylül'ün hemen ardından başlayıp 28 Şubat sürecinde YAŞ kararıyla son bulan Deniz Kuvvetler'indeki 15 yılın hikâyesini içeriden okuma fırsatı veriyor.

(...) Acı günleri hatırlamak, insana tekrar acı verir elbette. Buna rağmen vaktiyle unutmayı çok zor başardığım o günleri şimdi yeniden hatırlamanın acısını yaşamaya cesaret etmem, sırf tarihe belge bırakma ve belki o savruluş insanların hâlâ aramızda yaşadıklarına dikkat çekebilme amacına yöneliktir ev bu yüzden yazdıklarımın tamamı katıksız hakikattir.
(Tanıtım Bülteninden)
Bayan Okur 
27 Kas 10:44, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kitabın 12 Eylül- 28 Şubat sürecini anlatıyor olması dikkatimi çekti. Kitabın otobiyografi oluşu beni daha da meraklandırdı. Kitabı ilk önce amcamda görmüştüm, alıp yarısına kadar okudum sonrasında bir kitap okuma yarışmasında da bu kitabı okumaya yeniden başladım en ince ayrıntısına kadar inceledim. Sorular çıkardım vs. Kitabın detaylarıyla birlikte mükemmel yazılmış bir kitap olduğunu düşünüyorum. İlla kusur bulacaksak biraz taraflı yazılmış olması olabilir. Ama tavsiyemdir okuyunuz.

erkam demir 
23 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

-DİKKAT...tanrımıza hamd olsun,milletimiz var olsun.afiyet olsun...SAĞOL. yanlız o bayanı ordan alın eşarbıyla buraya girmesin!..
Yemek ihtiyacını gidermek bir devlet işi :) hele ki yemekte bulunan başörtülü ise. Zinhar laikliğe aykırıdır. Zira din ve devlet işleri birbirinden ayrılmalıdır.
Vatanımda bulunan samimi bütün insanlara selam olsun

Tuncer KAHRAMAN 
05 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

İskender PALA nın ordudan Binbaşı rütbisinde iki deniz subaylığından atılma sürecini anlatan hatırat türünde roman akıcılığınde eser okumaya değer

ZEHRA MAVİŞ 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kitap, İskender Pala'yı tanımak adına yararlı diye düşünüyorum.. Okunmasa çok büyük bir kayıp olur mu emin değilim.. Çünkü İki Darbe Arasındaki yaşanmışlıklara sahip bir yazarın kaleminden çıktığını düşünmek, kitaplarına bakışımı değiştirdi diyebilirim.. Kitabın kendisiyle problemim yok.. Birey olarak İskender Pala kendini, hayatını daha nasıl ifade edebilirdi ki .. Ancak yazarların hayatlarını okumadığımda sanırım eserleriyle aramda daha karşılıksız, daha güçlü bağlar oluşuyor..

fatıma zehra 
10 May 14:16, Kitabı okudu, Puan vermedi

Baskinin dayatmanin donemini iskender pala nin hayatindan kesitlerle okuyacağınız bir kitap. Ders almak ve bir daha o günlere dönmemek için bilinmesi gereken bir mazi. Biz insanlarin yaptiklariyla deger kazanacağı bir ülkeyi. Ancak tarihimizden ders alarak basarabiliriz.

Mehmet Yılmaz 
08 Tem 2015, Puan vermedi

Hatıra türü eserler elbetteki nesnel olamazlar ama onların yaşanmış olduklarını bilmek ayrı bir ilgi çekicilik katar eserlere. Açıkçası ben İskender Pala'yı beğenen ve okuyan bir kişi olarak onun YAŞ kararlarıyla ordudan atıldığını bilmiyordum. İnsan, İskender Pala gibi üretken ve beyefendi bir adama bile kıyıldıysa, ötesi nedir acaba demekten alamıyor kendini. O, TSK'ya olan saygısını hiç bir zaman kaybetmeden kişilerin yanlışlarını anlatıyor kitabında. Bazen insanın içini acıtan, bazen trajikomikliğe varan olaylar örgüsü içinde. Askerliğini yapmayanların biraz eksik kalacaklarını düşünüyorum. 28 Şubat'ın sıradan insanların hayatlarını nasıl alt üst ettiğinin bir yansımasıdır bu eser. Roman tadında olduğunu da ifade etmeliyim.

İlginç zamanlardaki hayat hikayeleri her zaman ilgimi çekmiştir. O yüzden kitap tam benim içindi. O yüzden çok kısa sürede okumuştum bu kitabı.


Kitap ülkemizin karanlık çağlarından birinde, 28 Şubat dönemine giden yolda dinini yaşayan bir askerin çektiği zorlukları kendi bakış açısından anlatıyor. Tabi edebiyatçı bir asker olmasının faydalarını da yansıtıyor. Bence o dönene farklı bir bakış açısıyla bakmak isteyenler için güzel bir kitap

Ayşe 
11 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kitabı arkadaşlarımla beraber okumuştuk onlar beğenmelerine rağmen ben belki beklentim çok yüksek olduğu için aradığımı bulamamıştım.Dönem hakkında çok fazla bilgim olmadığı için kitaptan yararlanamadım ama arkadaşlarım beğenmişlerdi.

ihtiyar 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İskender Pala'nın Silahlı kuvvetlerde inançları uğruna yaşadıkları. Ülkemizin gerçeği, bu ülkede ne kadar garip şeyler oldu, oluyor olacak. Okumanızı tavsiye ederim.

Mehmet Selçuk Yel 
09 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Güzel bir kitap. İskender Pala'dan samimiyetine inandığım fakat biraz fazla abartılmış bir kitap.

3 /

Kitaptan 59 Alıntı

Bu ülkede dalkavukluğun sağladığı çıkar, dürüstlüğün sağladığı çıkardan daha bereketli oluyordu.

İki Darbe Arasında, İskender Palaİki Darbe Arasında, İskender Pala

Eskiler ''Rahmet ile zahmet arasında bir nokta farkı vardır; Allah dilerse zahmetteki noktayı kaldırıverir'' derlermiş.

İki Darbe Arasında, İskender Palaİki Darbe Arasında, İskender Pala
Metin Özdemir 
07 May 22:12, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

İnsanların %99'u sadece var olur, %1'i gerçekten yaşar.
Oscar Wilde

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 53)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 53)
Vedat Baysal 
11 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İyiliğin bilgisine sahip olmayanlara diğer bütün bilgiler zarar verir.

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 28)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 28)
Metin Özdemir 
07 May 22:36, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Garip değil mi, Allah bile kendi yarattığı kulları hakkında hükmünü ömürleri sona erdikten sonra verirken biz zavallı insanlar, kim oluyoruz ki onları bir hal üzere görmekle, haklarında bir dedikodu işitmekle, adımlarını şöyle attılar, ellerini böyle tuttular diye, gözlerinin üstünde neden kaşları olduğu hükmüne varıveriyoruz!..

İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 61)İki Darbe Arasında, İskender Pala (Sayfa 61)