7,8/10  (39 Oy) · 
180 okunma  · 
25 beğeni  · 
4.219 gösterim
Üç orta yaşlı adam uzun bir akşam yemeğinden ardından huzurlu bir sohbetin ortasındayken ev sahibi her birinin ilk aşklarının hikayelerini anlatmasını teklif eder. İlk iki adamın hikayesi tutku ve derinlikten yoksun olarak üzerinde durulmayıp geride bırakılırken Vladimir Petrovich, dalgın ve düşünceli bir şekilde kendi hikayesini ifade etmekte zorlanır ve yazdıktan sonra paylaşmayı teklif eder.

Vladimir'in hikayesi bir yaz on altısında köyde tatminsiz bir anne ve kıvranan bir baba ile yaşarken 21 yaşında genç, oldukça çekici ve güzel bir bayan olan Zinaida ile tanışmasıyla başlar. Birçok meslek grubundan başarılı erkeğin hayallerini süsleyen ve onun sevgisini kazanmak için her şeyi yapmaya hazır oldukları Zinaida'ya tutulur. Cazibesine bu kadar tutulmasının nedenlerini hikaye boyunca sorgular. Her akşam taliplilerin kızı araması canını sıkar. Kendisinden yaşça büyük, zenginlik ve sosyal sınıf olarak öndelerdir.

Zinaida her seferinde taliplerini geri çevirir ve Vildamir ile fört eder gibi konuşur. Bu da Vildamir'e ilk aşk olması nedeni ile inanılmaz duygular ve sonrasında karşılıksız çıkması nedeni ile büyük acılar verir. Genç kızın tavırlarındaki değişikliği ancak Vildamir fark eder. Maskesinin atında onun gerçekten aşık olduğunu -ama kendine değil- fark eder ve gizli aşkının aslında kendi babası olduğunu anlar. Bu kırılan kalbin hikayesi ilerleyen bölümlerde trajik bir hal alır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9786054756766
 • Çeviri:
  Hasan Can
 • Yayınevi:
  Tutku Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ahmet Samsa 
11 Oca 11:58, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitap, ana karakteri Vladimir'in orta yaşlarında, arkadaşlarına okumak üzere ilk aşkını kaleme almasıyla başlar.

Vladimir 16 yaşında iken komşu eve bir Prenses taşınır. Ve prensesin oldukça çekici, güzel, zeki ve insanların etrafında pervane olmasından hoşlanan, 21 yaşında bir kızı vardır. Bu kıza yani Znaida'ya aşık olur çok geçmeden Vladimir. Basit bir ilk aşk öyküsü gibi giderken Vladimir, Znaida'nın etrafındaki kendisine aşık, ne istese yapmaya hazır insanlardan birine değil de başka birine aşık olduğundan şüphelenmeye başlar. Bu kişiyi öğrenmeye çalışırken yaşadığı aşk acısı ve öğrendikten sonra yaşadığı acılar...

Kitabın anlatımı, kurgusu, akıcılığı kesinlikle iyiydi. Ama çok kısa bir kitap olmasına rağmen dönemin aile ilişkilerini anlatması, psiklojik tahlilleri ve çok etkileyici duygu tasvirleri ile okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Rıfat ÇELEBİ 
12 Kas 15:47, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Aşk insanı bir ağa düşürür, sevdiğinin gözüne girmek için didindikçe o ağ insanı sarar sarmalar  ve kolay kurtulunmaz bir hale getirir. Aşığın gözü kördür artık, içindeki şüphelere rağmen toz konduramaz sevdiğine. Seviyor hissine kapılmaktan alıkoyamaz kendini. Sevilen ağına düşürdükleriyle benliğini büyütürken bir gülüşe, bir bakışa aldanan aşığın hali içler acısıdır. Artık aşık sevdiğinin elinde bir oyuncaktır,o atla der atlar, o gel der gelir.İlk aşk, kafada esen kavak yelleridir , insanın aklını başından uçurur.Yaşanacak acı bir tecrübe  insanın aklını başına getirmeye ve duygularını olgunlaştırmaya kafidir.Bu acı tecrübeler  ilk aşkın insana mutlulukla beraber sunduğu zehirdir. O yüzdendir bir babanın oğluna son nasihati : "Kadın aşkından koru kendini, oğlum. Bize mutlulukla birlikte zehir sunan bu duygudan kork!" Gel gör ki hangimiz mutlulukla sunulan bu zehri bile bile yudumlamaktan geri dururuz?
Kitap satır aralarında ; gençlik, aşk, tutku, sevme,yalancı sevilme hissi, aldatma, aldatılma, sadakat, kıskançlık, pişmanlık gibi duyguları okuruna bulaştırıyor . Aşkın insanı ne kadar yüceltebileceğini ya da alçaltabileceğini sorgulatıyor. Acı tecrübeli  ilk aşkları olanlar uzak durun bu kitaptan, bir müddet sizi geriye sarabilir, benden söylemesi... Bu kitabın üstüne  "Hangimiz Sevmedik"  ve "Sevmekten Kim Usanır"  şarkıları iyi gider galiba.
Dinlemek isteyenler buyurun:
- https://youtu.be/TaTeZJib-MA
- https://youtu.be/zVoheCaMWT4
İyi okumalar...  :)  ;)

Fatih Güzelyurt 
03 May 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Giriş bölümünün zannımca güzel olduğu gelişmede biraz merak uyandıran fakat duyguyu kıran bir kitap gelişme bölümünde sonunu tahmin etmenin güç olduğu bir eser kitabın sonunda giriş bölümü gibi bitseydi dedirten kitap.

Gülce ERİŞMİŞ 
 15 Ara 2015, Kitabı okudu, 4 günde, 6/10 puan

Kitabın sonunda zaman atlatması olmasaydı hikaye kitabı derdim bu kitaba. Cümleleri akıcı ve sade. Sürükleyici bir kitap. Yine de anlatımı biraz yetersiz buldum. Belki de bu tarz kitapları daha önce çok okuduğumdan sonunu tahmin etmek çok zor olmadı. Yine de klasik aşk romanı sevenler sıkılmadan okuyabilir bence.

Kitaptan 12 Alıntı

Aşk, aşk sen ne güçlüsün! Kolayca bağışlayabiliyor, katlanabiliyorsun, işte aşk budur, bu olmalı!

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 121 - ÜBL Yayınları)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 121 - ÜBL Yayınları)
Zeynep 
08 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Alabileceklerini kendin al ve başkalarının seni avuçlarının içine almalarına izin verme; kendine ait olmak, yaşamda esas mesele budur."

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 37)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 37)
Ahmet Samsa 
08 Oca 13:46, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Karşımda durup yüzüme bakıyor, ben de bakışının altında bütün varlığımla eriyerek, daha çok, daha derin bağlanıyordum ona.

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 73 - Varlık Yayınları)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 73 - Varlık Yayınları)
Zeynep 
12 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ah gençlik! Gençlik! Pervasızca, umursamadan gidiyorsun kendi yolunda -dünyanın bütün hazineleri seninmiş gibi; keder bile seni mutlandırıyor, acı bile alnına çok güzel oturuyor. Özgüvenli ve küstahsın ve "Sadece ben canlıyım, bakın!" diyorsun. Kendi günlerin hızla uçup, hiçbir iz bırakmadan yok olur ve içindeki her şey güneşin altında eriyip giderken bile mum gibi... kar gibi... ve belki de senin sihrinin bütün sırrı istediğin her şeyi yapabilme gücünde değil, yapmayacağın hiçbir şey olmadığını düşünme gücünde gizli. Rüzgarlara saçtığın bu, herhangi bir başka amaç için asla kullanamayacağım hediyeler. Herbirimiz, hediyeler konusunda çok savurgan olduğuna inanmışız -şöyle haykırmaya hakkı olduğuna: "Oh! neler yapamadım, keşke zamanımı boşa harcamasaydım."

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 101)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 101)
Ahmet Samsa 
08 Oca 12:33, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Aşk, birdenbire dayanılmaz bir acı gibi bütün benliğimi yaktı.

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 59 - Varlık Yayınları)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 59 - Varlık Yayınları)
Ahmet Samsa 
08 Oca 13:35, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Aklıma gelen olasılık öyle tuhaf, öylesine havsalaya sığmaz göründü ki bana, üzerinde durmaya cesaret edemedim.

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 70 - Varlık Yayınları)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 70 - Varlık Yayınları)

-Özgürlük... dedi. Özgürlükten daha önemlisi nedir, bilir misin?
-Nedir?
-İrade... İrade öyle bir şey ki, o özgürlükten de değerlidir, çünkü onunla kudret sahibi olabilirsin, istemeyi bildikten sonra özgür olursun, emredersin...

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 40 - Kum Saati Yayınları)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 40 - Kum Saati Yayınları)

-Onu sevdiğimi mi sanıyorsunuz, dedi. Küçümsediğim kimseleri sevmem. Beni dize getiren birisi çıkmalı, o zaman... Ama böylesinden Tanrı korusun! Doğrusu boyunduruk altına girmeye niyetim yok.

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 45 - Kum Saati Yayınları)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 45 - Kum Saati Yayınları)
Ahmet Samsa 
08 Oca 11:33, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Sarsıldım. Bundan önce onu sevenleri kıskanırdım; şimdi onun birisini sevebileceği ilk kez aklıma geldi. "Seviyor... Birisini seviyor..." dedim kendi kedime.

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 41 - Varlık Yayınları)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 41 - Varlık Yayınları)
İrem Yurdakul 
18 Haz 06:18, Kitabı okudu, Puan vermedi

İrade, kendi iraden ve o sana güç verir ki; bu, özgürlükten yeğdir. Nasıl isteyeceğini bil, o zaman özgür olursun, kendi kendinin efendisi de olursun.

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 50 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 50 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)
2 /