İlyada

8,4/10  (33 Oy) · 
156 okunma  · 
24 beğeni  · 
1.403 gösterim
Homeros (y. MÖ IX. yüzyıl): Hayatı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte MÖ IX. yüzyılda Sakız Adası’nda yaşadığı sanılmaktadır. Eserleri Antik Yunan devletlerinde her tür bilginin kaynağı sayılan Homeros, İlyada ve Odysseia destanlarıyla edebiyatın hemen her türünü günümüze dek etkilemeyi basarmıştır. En ünlü Antik Yunan destanı olan İlyada’da dokuz yıldır süren Troya Savaşı’nın elli bir günlük bir kısmı anlatılır. İlyada dünya edebiyatının temel taşlarından biri olduğu kadar, konu ettiği döneme ışık tutan en gerçekçi eserdir. Bu eşsiz destan Antik Yunan’da neredeyse bir kutsal kitap sayılmıştır. 1958-1962 yılları arasında Azra Erhat - A. Kadir çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları’nca dört cilt olarak yayımlanan İlyada 50 yıl sonra Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde yerini alıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  621
 • ISBN:
  9786053321040
 • Çeviri:
  A.Kadir Bilgin, Azra Erhat
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Yayınları
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İlyada destanında, akaylılarla troyalıların arasındaki savaş gerçekte tanrıların savaşı. Göklerin tanrısı Zeus, troyalıların kazanmasını isterken, eşi Here ve deniz tanrısı posedion akaylıların kazanmasını istiyor. Tipik bir "Filler kapışır, çimler ezilir " durumu:) İlyada destanı, okunması gereken önemli bir eser. Bunu okuyanların daha sonra Odessya destanıyla okumayı tamamlamasını öneririm.

mustafa tamer akder 
09 Nis 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Bir ihtiyarın sonuna daha geldik.(İhtiyarlarla ilgili muhabbete selam olsun. :D) Kitap içerisinde yunan tanrılarını olması benim için hoş bir sürpriz oldu. God Of War oyunun da baya pataklamıştım kendilerini. Birde yunan mitolojisi hoşuma gidiyor ve favori yunan tanrısı Athena benim için(Not=Bİlgelik tanrısını çok kaba gösterdiği için bir puan kırdım. :D). Ondan dolayı kitap daha çok efsane kısmına girmiş bence.
Dil bakımında bu zaman için kaba bir dil kullanmış ama yaşadığı çağa bakarsak bu konuda eleştirmek haksızlık olur. Kurgu bakımından güzel bir kitap. Truva filmini izledim ondan dolayı okumama gerek yok diyenler çok yanılır. Hector , Akhilleus , Agamemnon kişilik bakımından çok farklılar. Bu kitap o dönemde yaşayan insanlar açısından daha yakın. Bu kitapta okuma bakımından en büyük sıkıntısı çok fazla isim geçmesi. Bir süre sonra isimleri göz ucuyla okuma kısmına geçiyorsun. Birde şiirsel gibi yazılmış. Benim gibi düz yazı okumayı seven insanların zorlanacağını düşünüyorum.

Halil Yavuz KAYA 
15 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Yıllardır Çanakkale de yaşayan kişi olarak Homeros un eserlerini okumak olmazdı. Uzun yıllar okuduğum bu kitap ; görevim gereği Truva Ören yeri kazıları ile yakından ilgilenmiş olmamdan dolayı da benim için daha da çekici hale gelmişti 1990 lı yılarda tekrar elime alıp okudum. Ayrıca Kaz Dağlarının Ayazma mevkii benim Kaymakamlığını da yaptığım Bayramiç ilçesi dahilinde idi ki Paris in Afrodit i güzellik kıralicesi seçtiği yerdir. Bunların dışında Truva savaşlarının yapıldı yerler... İşte bunlar beni kendine çeken etkenlerdi.
Truva kazılarını gerçekleştiren rahmetli Alfred Kolhman da aramız gayet iyi idi. sık sık ziyaretine
giderdim o da bana kazılar hakkında bilgiler verirdi. Kendisine biz "Osman" diye hitap ederdik Kendisi bu hitaptan son derece mutlu olurdu. Adına şimdi Çanakkale de kütüphane var. Kendisi kazılarında ilmi bilgilerinin yanında Homeros un Eserlerini de baz alırdı. B
bir gün bana "Halil bey buldum buldum O suyu buldum " demiş beni bir kovuğun içine götürmüştü " işte burada " demişti gerçekten yerden kaynayan bir su yatağı idi. O şu sonuca varmıştı ".- Truva bir Yunan medeniyeti değil, Anadolu Medeniyeti dir" Bu sonuç çok önemliydi...
Bu kitap ne zaman elimde olsa sanki Zeusu ,Parisi, Hektoru, Agamemnonu, Savaşların dışında sanki bugün yaşayan bize hayat dersi veren birer öğretmen gibi karşım da dururlar. "Oku, tarihi iyi bil, iyi tahlil et ki bir daha dünya savaşlarla anılmasın " diyorlar gibi gelir. Ben bakarım dünya coğrafyasına Maalesef kimse ders çıkartmamış. Hüzünlenir gömülürüm tekrar kitaplarımın içine.

Tuğba K 
11 Tem 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Kitabı okumadan önce içeriğini araştırmıştım ve ufak bi yunan mitolojisi notu çıkardım kendime okurken sık sık ondan yararlandım çünkü kitaptaki kahramanların özelliklerini, ne tanrısı olduklarını bilince daha okunası hale geliyor.Ama okunması zor kitaplardan.10 üzerinde 4'lük bir kitaptı.

Müge Buket Akar 
06 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

biri destan ve mitoloji mi dedi?
en sevdiğim destan ve mitoloji kahramanlarının dünyasına gayet hoş gelmişi idim. her ne kadar aralarından hoş ayrılamamış olsam da.
bu tür kitaplar benim için genel kültürden çok daha öte.
Herkesin okuması gereken kitaplar bunlar. şiddetle tavsiye ediyorum. :)

Gülce ERİŞMİŞ 
 09 Ara 2015, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 7/10 puan

Her ne kadar Truva Savaşı'nda birbirinden cesur ve güçlü kahramanlar savaşsa da şüphesiz savaşın seyrini değiştiren Tanrıların müdahalesi olmuştur. Bu yönden İlyada Destanı, okumaya başlanmadan önce araştırma yapılırsa (en azından Tanrıların özellikleri bilinirse) daha rahat anlaşılabilecek bir destan. Kitabın bazı yerlerinde kahramanlar hakkında çok fazla detaya inilmiş. Bu her ne kadar okumayı zorlaştırsa da bir kez adapte olduktan sonra sayfaların nasıl aktığını anlamıyor insan. Ayrıca kitapta eşsiz betimlemelere yer verilmesi edebi açıdan kitabı oldukça güçlü kılıyor. Mitolojiyi, özellikle Yunan mitolojisini, seven her insanın okuması gereken bir klasik.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015, Kitabı okudu, 3/10 puan

Truva savaşının son 50 gününü konu alan bir Eski Yunan tragedyası Ílyada. Her ne kadar konusu bilindik ve merak uyandıran olsa da, okuru hayal kırıklığına uğratabilir bu kitap. Çünkü öykü tarzından çok şiire yakın bir anlatım ile sunmuş Homeros bu destanı okurlara. Bundan dolayı ağır okunuyor, yer, yer anlamakta zorlanabilirsiniz ve bu da kitaptan sıkılmanıza neden olabilir. Tragedya okumak istiyorsanız bir göz atabilirsiniz ama ille de Truva savaşı için okumayı düşünüyorsanız başka kitaplara yönelmenizi tavsiye ederim. :)

Burak Denizli 
24 May 11:48, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 9/10 puan

Truva destanını anlatışı güzel ama okurken tek okuyamıyorsunuz. Bu kitabı okumak için yanında birde bir Mitoloji Sözlüğü bulup onu önce okumalısınız. Bu şekilde kitabı anlamanız daha da kolaylaşacaktır

Kitaptan 6 Alıntı

Gülce ERİŞMİŞ 
02 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

"Sıra oldu her bir ordu, başta komutanları.
Troyalılar çığlık çığlığa yürüdüler kuşlar gibi,
Turnalar göklere yükselir de hani,
Fırtınadan sağanak yağmurdan kaçar,
Okeanos akıntılarına doğru bağıra çağıra uçarlarsa nasıl
Pigme cücelerine korkunç bir savaş,
Ölüm, yokluk getirerek şafak vakti."

İlyada, Homeros (Sayfa 61 - Kum Saati Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 61 - Kum Saati Yayınları)

Kadın
Kadının, hele ananın, Homeros destanlarında hep 'ulu' sıfatıyla anılması, ana oğul, ana kız arasında tadına doyulmaz sevecenlik ilişkilerinin canlandırılması, merkezi Anadolu'da olduğu kuşku götürmeyen anaerkil bir toplum düzeninin kalıntılarıdırlar.

İlyada, Homeros (Sayfa 56 - Can Yayınları-Önsöz)İlyada, Homeros (Sayfa 56 - Can Yayınları-Önsöz)
Gülce ERİŞMİŞ 
04 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Bir şeyler var insandan Hades ülkesinde bile,
İçinde can yoksa bile, bir ruh var, bir gölge.

İlyada, Homeros (Sayfa 539 - Kum Saati Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 539 - Kum Saati Yayınları)

Troya
Ne var ki; Homeros Troya'sının bir gerçek olabileceğini geçen yüzyılın ortasına kadar kimse aklından bile geçirmemişti. Büyük buluşlar aşıkların işidir.

İlyada, Homeros (Sayfa 20 - Can Yayınları-Önsöz TROYA bölümünden)İlyada, Homeros (Sayfa 20 - Can Yayınları-Önsöz TROYA bölümünden)

Çanakkale Boğazı
Çanakkale Boğazı'na baktıkça bir kıtayı birbirine bağlayan su köprüsünün ne demek olduğunu anlarsınız. Hellespontos derlermiş ilkçağda ona, küçük Helle'nin boğulduğu deniz. Efsane en eski çağlarda bile kana boyamış bu su geçidini. Yığın yığın insanlar bir bu kıyıdan o kıyıya, bir o kıyıdan bu kıyıya geçmişler boğazı; göçler, ordular, donanmalar... Hepsi de iki dünyanın kapısını açan bu kilidi ele geçirelim diye uğraşırmış. Boğaza baktıkça batı uygarlığının ilk büyük destanı neden burada doğdu diye şaşmazsınız artık. Bu destan Troya destanıdır.

İlyada, Homeros (Sayfa 19 - Can Yayınları-Önsöz TROYA bölümünden)İlyada, Homeros (Sayfa 19 - Can Yayınları-Önsöz TROYA bölümünden)

Delikanlı
Zeus'a yapılan andları bozmasın biri,
silah taşıyan delikanlıların başında yeller eser,
Bir yaşlı olursa görür önünü arkasını

İlyada, Homeros (Sayfa 118 - Can Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 118 - Can Yayınları)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız