İlyada

8,2/10  (38 Oy) · 
172 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.538 gösterim
Homeros (y. MÖ IX. yüzyıl): Hayatı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte MÖ IX. yüzyılda Sakız Adası’nda yaşadığı sanılmaktadır. Eserleri Antik Yunan devletlerinde her tür bilginin kaynağı sayılan Homeros, İlyada ve Odysseia destanlarıyla edebiyatın hemen her türünü günümüze dek etkilemeyi basarmıştır. En ünlü Antik Yunan destanı olan İlyada’da dokuz yıldır süren Troya Savaşı’nın elli bir günlük bir kısmı anlatılır. İlyada dünya edebiyatının temel taşlarından biri olduğu kadar, konu ettiği döneme ışık tutan en gerçekçi eserdir. Bu eşsiz destan Antik Yunan’da neredeyse bir kutsal kitap sayılmıştır. 1958-1962 yılları arasında Azra Erhat - A. Kadir çevirisiyle İş Bankası Kültür Yayınları’nca dört cilt olarak yayımlanan İlyada 50 yıl sonra Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde yerini alıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  621
 • ISBN:
  9786053321040
 • Çeviri:
  A.Kadir Bilgin, Azra Erhat
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Yayınları
 • Kitabın Türü:
ahmet Karakuzulu 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İlyada destanında, akaylılarla troyalıların arasındaki savaş gerçekte tanrıların savaşı. Göklerin tanrısı Zeus, troyalıların kazanmasını isterken, eşi Here ve deniz tanrısı posedion akaylıların kazanmasını istiyor. Tipik bir "Filler kapışır, çimler ezilir " durumu:) İlyada destanı, okunması gereken önemli bir eser. Bunu okuyanların daha sonra Odessya destanıyla okumayı tamamlamasını öneririm.

mustafa tamer akder 
09 Nis 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Bir ihtiyarın sonuna daha geldik.(İhtiyarlarla ilgili muhabbete selam olsun. :D) Kitap içerisinde yunan tanrılarını olması benim için hoş bir sürpriz oldu. God Of War oyunun da baya pataklamıştım kendilerini. Birde yunan mitolojisi hoşuma gidiyor ve favori yunan tanrısı Athena benim için(Not=Bİlgelik tanrısını çok kaba gösterdiği için bir puan kırdım. :D). Ondan dolayı kitap daha çok efsane kısmına girmiş bence.
Dil bakımında bu zaman için kaba bir dil kullanmış ama yaşadığı çağa bakarsak bu konuda eleştirmek haksızlık olur. Kurgu bakımından güzel bir kitap. Truva filmini izledim ondan dolayı okumama gerek yok diyenler çok yanılır. Hector , Akhilleus , Agamemnon kişilik bakımından çok farklılar. Bu kitap o dönemde yaşayan insanlar açısından daha yakın. Bu kitapta okuma bakımından en büyük sıkıntısı çok fazla isim geçmesi. Bir süre sonra isimleri göz ucuyla okuma kısmına geçiyorsun. Birde şiirsel gibi yazılmış. Benim gibi düz yazı okumayı seven insanların zorlanacağını düşünüyorum.

Halil Yavuz KAYA 
15 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Yıllardır Çanakkale de yaşayan kişi olarak Homeros un eserlerini okumak olmazdı. Uzun yıllar okuduğum bu kitap ; görevim gereği Truva Ören yeri kazıları ile yakından ilgilenmiş olmamdan dolayı da benim için daha da çekici hale gelmişti 1990 lı yılarda tekrar elime alıp okudum. Ayrıca Kaz Dağlarının Ayazma mevkii benim Kaymakamlığını da yaptığım Bayramiç ilçesi dahilinde idi ki Paris in Afrodit i güzellik kıralicesi seçtiği yerdir. Bunların dışında Truva savaşlarının yapıldı yerler... İşte bunlar beni kendine çeken etkenlerdi.
Truva kazılarını gerçekleştiren rahmetli Alfred Kolhman da aramız gayet iyi idi. sık sık ziyaretine
giderdim o da bana kazılar hakkında bilgiler verirdi. Kendisine biz "Osman" diye hitap ederdik Kendisi bu hitaptan son derece mutlu olurdu. Adına şimdi Çanakkale de kütüphane var. Kendisi kazılarında ilmi bilgilerinin yanında Homeros un Eserlerini de baz alırdı. B
bir gün bana "Halil bey buldum buldum O suyu buldum " demiş beni bir kovuğun içine götürmüştü " işte burada " demişti gerçekten yerden kaynayan bir su yatağı idi. O şu sonuca varmıştı ".- Truva bir Yunan medeniyeti değil, Anadolu Medeniyeti dir" Bu sonuç çok önemliydi...
Bu kitap ne zaman elimde olsa sanki Zeusu ,Parisi, Hektoru, Agamemnonu, Savaşların dışında sanki bugün yaşayan bize hayat dersi veren birer öğretmen gibi karşım da dururlar. "Oku, tarihi iyi bil, iyi tahlil et ki bir daha dünya savaşlarla anılmasın " diyorlar gibi gelir. Ben bakarım dünya coğrafyasına Maalesef kimse ders çıkartmamış. Hüzünlenir gömülürüm tekrar kitaplarımın içine.

Yasin YALÇIN 
22 Eki 19:50, Kitabı okudu, 43 günde, Beğendi, 7/10 puan

İlk olarak lisede edebiyat dersinde duymuştum bu kitabın, daha doğrusu destanın adını. "İlyada ve Odysseia," demişti hocamız, "Yunan edebiyatının iki temel taşıdır."
Gerçekten de öyledir. İlyada o kadar büyük ki, 2000 yıl önce yazılmış olmasına rağmen günümüze kadar ulaşmayı ve insanların gönüllerine dokunabilmeyi başarıyor, kendini okutturuyor, ismini duyuruyor.

Kitap esas itibariyle Akhalarla Truvalıların birbirleriyle kıyasıya savaştığı Truva Savaşı'nı anlatıyor. Bilenler bilir, Truva savaşı aslında 10 sene süren uzun bir savaştır ama bu kitapta savaşın sadece 51 gün süren kısmı
anlatılıyor. Savaşın başlangıcı ya da bitişi gösterilmiyor. Çünkü asıl amaç Truva Savaşı'nı anlatmak değil. Bu, büyük savaşçı Akhilleus'un ve Truva prensi Hector'un
destanı. Kitap Akhilleus'un onur payının elinden alınması yüzünden Kral Agamemnon'a kızması ve savaştan çekilmesiyle başlıyor. Buradan sonrasında Zeus Truvalılara destek vermeye başlıyor ve diğer tanrıların savaşa katılmasını yasaklıyor. Ve savaş Truvalıların lehine dönüyor. Kitapta anlatılmak istenilen en önemli şeylerden biri, aslında insanların değil tanrıların ne istediği, hangi tarafı desteklediği, kendilerine ne kadar tapınıldığı, kendilerine ne kadar adaklar kurban edildiği. Savaş buna göre şekil alıyor, yön değiştiriyor. Bir bakıyoruz Zeus Akhalara şimşekler yolluyor, bir bakıyoruz Athena Akhilleus'la çarpışması için Hector'u kandırıyor.

Güzeller güzeli Helene yüzünden çıkan bir savaş, Agamemnon'un Truva'ya hükmetme isteği ve savaşta ölenler, yaralanlar... Çevik ayaklı Akhilleus, oynak tolgalı Hector, ok akıllı Odysseus, bilge Nestor, Diomedes, Aineias, Patroklos, Aias ve daha niceleri. Hepsi ama hepsi, tanrıların ve kralların isteği doğrultusunda rüzgara kapılmış yaprak gibi hareket ediyorlar, büyük şehir Truva için.

nejla güldalı 
04 Kas 16:13, Kitabı okudu, 22 günde, Puan vermedi

Bence bu destan sakin kafa ve ağır ağır okunmalı. Çok fazla isim var. Okurken dönem dönem karıştırdığım oldu. Bu Zeus'un oğlumuydu yok yok onun çok sevdiği ölümlüydü, sık sık sayfa tekrarı yaparak okumak zorunda kalabilirsiniz.Tanrılar, yarı tanrılar, ölümlüler... Savaş, acı, gözyaşı. Ağlayan analar ve eşler. Tanrıçada olsa bir annenin evlat acısının tarifsizliği.

Tuğba K 
11 Tem 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Kitabı okumadan önce içeriğini araştırmıştım ve ufak bi yunan mitolojisi notu çıkardım kendime okurken sık sık ondan yararlandım çünkü kitaptaki kahramanların özelliklerini, ne tanrısı olduklarını bilince daha okunası hale geliyor.Ama okunması zor kitaplardan.10 üzerinde 4'lük bir kitaptı.

Müge Buket Akar 
06 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

biri destan ve mitoloji mi dedi?
en sevdiğim destan ve mitoloji kahramanlarının dünyasına gayet hoş gelmişi idim. her ne kadar aralarından hoş ayrılamamış olsam da.
bu tür kitaplar benim için genel kültürden çok daha öte.
Herkesin okuması gereken kitaplar bunlar. şiddetle tavsiye ediyorum. :)

Gülce ERİŞMİŞ 
 09 Ara 2015, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 7/10 puan

Her ne kadar Truva Savaşı'nda birbirinden cesur ve güçlü kahramanlar savaşsa da şüphesiz savaşın seyrini değiştiren Tanrıların müdahalesi olmuştur. Bu yönden İlyada Destanı, okumaya başlanmadan önce araştırma yapılırsa (en azından Tanrıların özellikleri bilinirse) daha rahat anlaşılabilecek bir destan. Kitabın bazı yerlerinde kahramanlar hakkında çok fazla detaya inilmiş. Bu her ne kadar okumayı zorlaştırsa da bir kez adapte olduktan sonra sayfaların nasıl aktığını anlamıyor insan. Ayrıca kitapta eşsiz betimlemelere yer verilmesi edebi açıdan kitabı oldukça güçlü kılıyor. Mitolojiyi, özellikle Yunan mitolojisini, seven her insanın okuması gereken bir klasik.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015, Kitabı okudu, 3/10 puan

Truva savaşının son 50 gününü konu alan bir Eski Yunan tragedyası Ílyada. Her ne kadar konusu bilindik ve merak uyandıran olsa da, okuru hayal kırıklığına uğratabilir bu kitap. Çünkü öykü tarzından çok şiire yakın bir anlatım ile sunmuş Homeros bu destanı okurlara. Bundan dolayı ağır okunuyor, yer, yer anlamakta zorlanabilirsiniz ve bu da kitaptan sıkılmanıza neden olabilir. Tragedya okumak istiyorsanız bir göz atabilirsiniz ama ille de Truva savaşı için okumayı düşünüyorsanız başka kitaplara yönelmenizi tavsiye ederim. :)

Burak Denizli 
24 May 11:48, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 9/10 puan

Truva destanını anlatışı güzel ama okurken tek okuyamıyorsunuz. Bu kitabı okumak için yanında birde bir Mitoloji Sözlüğü bulup onu önce okumalısınız. Bu şekilde kitabı anlamanız daha da kolaylaşacaktır

Kitaptan 16 Alıntı

Önsöz- Sayfa 33
İlyada ve Odysseia gerçekçilikle örülmüş iki destandır. Canlandırıkları çağları aydınlatmak için onlardan daha aydın bir belge bulunamaz.

İlyada, Homeros (Sayfa 33 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 33 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Öğüt dinlemeye hiç yanaştığın yok, Hektor,
tanrı sana savaş işlerinde üstünlük verdi, ama
kurultayda kendini herkesten üstün görmek de ne oluyor.
Sen kendine mal edemezsin her üstünlüğü,
tanrı üstünlüğü kimine savaşta verir,
kimine oyunda, çalgı çalmada kimine türkü söylemede,
kiminin de göğsüne üstün bir düşünme gücü koyar,
çok adam yararlanır ondan,
bu güçle kurtarır birçok insanı,
en çok da kendi bilir değerini bunun.

İlyada, Homeros (Sayfa 322 - Can Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 322 - Can Yayınları)

Yapraklar gibidir insan soyu.
Bir yandan rüzgâr bakarsın onları döker yere,
bir yandan bakarsın bahar gelir,
yenilerini yetiştirir, yeşertir orman,
böylece soyların biri göçer, biri doğar.

İlyada, Homeros (Sayfa 179 - Can Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 179 - Can Yayınları)

Ey can yoldaşım benim,
savaştan kaçmanın sonu ne,
yaşlanmadan, ölümsüz yaşamak mı?
Bunu bilseydim, ne kendim savaşırdım en önde,
ne de seni yollardım erlere ün veren savaşa,
neylersin, ölüm tanrıçaları gözler yolumuzu,
bir ölümlü kaçamaz onlardan, kurtulamaz.
Hadi gidelim görelim bakalım,
biz mi düşmana ün veririz,
yoksa düşman mı ün verir bize?

İlyada, Homeros (Sayfa 296 - Can Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 296 - Can Yayınları)

Her şeyden bıkar insan, ama her şeyden,
uyumaktan, sevişmekten, tatlı türküden, horadan,
savaştan çok bunları özlemez mi kişi?
Ama Troyalılar bir türlü doymak bilmez savaşa.

İlyada, Homeros (Sayfa 320 - Can Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 320 - Can Yayınları)

“Ah kaynım benim,
dayanılmaz kötülükler yapmış bir köpeğim ben.
Anamın beni doğurduğu gün keşke,
bir korkunç kasırga gelseydi,
alsaydı beni, bir dağın tepesine atsaydı,
ya da bıraksaydı uğuldayan denizin içine.
Dalgalar sürükler götürürdü beni,
insanlar da bu acı günleri görmezdi.
Madem tanrılar bu günleri gösterecekti bize,
bari yiğit bir erkeğe düşeydim, ne olurdu.
Kin tutan bir adam olsaydı o
kötülüklere karşı koysaydı.
Aklı başında değil ne yapalım ki,
hiçbir zaman da gelmeyecek aklı başına,
ama bir gün çekecek bunun acısını.
Gel, kayıncığım, otur şu iskemleye,
biliyorum, derdin en büyüğü senin başında.
Bunlar ben kopek suratlının yüzünden oldu.
Aleksandros’un taşkınlığı yüzünden oldu.
Zeus verdi bize bu acı kaderi,
bizden sonraki insanlar okuyacak,
anlatacak bizi destan gibi.”

İlyada, Homeros (Sayfa 186 - Can Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 186 - Can Yayınları)
Yasin YALÇIN 
21 Eki 22:49, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

İnsan
Şu dünyada soluk alan, yürüyen yaratıklar arasında
insandan daha acınacak bir yaratık yok.

İlyada, Homeros (Sayfa 396 - Can Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 396 - Can Yayınları)

Köleliğe sürüklenirken çığlığını duymaktansa
dağlar gibi toprak örtsün beni daha iyi.

İlyada, Homeros (Sayfa 189 - Can Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 189 - Can Yayınları)
Gülce ERİŞMİŞ 
02 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

"Sıra oldu her bir ordu, başta komutanları.
Troyalılar çığlık çığlığa yürüdüler kuşlar gibi,
Turnalar göklere yükselir de hani,
Fırtınadan sağanak yağmurdan kaçar,
Okeanos akıntılarına doğru bağıra çağıra uçarlarsa nasıl
Pigme cücelerine korkunç bir savaş,
Ölüm, yokluk getirerek şafak vakti."

İlyada, Homeros (Sayfa 61 - Kum Saati Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 61 - Kum Saati Yayınları)
Yasin YALÇIN 
12 Eki 22:55, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Kadın
Kadının, hele ananın, Homeros destanlarında hep 'ulu' sıfatıyla anılması, ana oğul, ana kız arasında tadına doyulmaz sevecenlik ilişkilerinin canlandırılması, merkezi Anadolu'da olduğu kuşku götürmeyen anaerkil bir toplum düzeninin kalıntılarıdırlar.

İlyada, Homeros (Sayfa 56 - Can Yayınları-Önsöz)İlyada, Homeros (Sayfa 56 - Can Yayınları-Önsöz)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız