İmkansızın Şarkısı

7,0/10  (62 Oy) · 
137 okunma  · 
35 beğeni  · 
1.794 gösterim
Bir yolculuk sırasında Beatles’ın “Norwegian Wood” adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo’da geçirdiği üniversite yıllarına götürecektir. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş. “İmkânsızın Şarkısı” yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor. Yazarı HARUKİ Murakami Japon edebiyatının aykırı, ama en çok okunan yazarı. Japon geleneklerinin dışında geliştirdiği üslubuyla adından çok söz ettiren Murakami’yi dünyaya tanıtan roman “İmkânsızın Şarkısı”.
1968-1970 yılları arasında geçen olaylar, o günün toplumsal gerçeklerini de satırlara taşıyor. Ama romanın odağında bu toplumsal olaylar değil üçlü bir aşk var. Gençliğin rüzgârıyla hareketlenen “İmkânsızın Şarkısı”nı ölümle erken karşılaşan gençlerin hayatı yönlendiriyor. Hiçbir şeyin önem taşımadığı, amaçsızlığın ağır bastığı, özgür seksin kol gezdiği bir öğrenci hayatı... Ama diğer yanda da yoğun duygular var... İmkânsız aşklar, imkânsız şarkılar söyleten. Hemen hemen her Japon gencinin okuduğu roman anayurdu dışında da çok kişi tarafından sahipleniliyor. Türk okurlar da Murakami’yle tanışmaktan büyük mutluluk duyacaklar.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  978-975-991-701-2
 • Orijinal Adı:
  Noruvei No Mori
 • Çeviri:
  Nihal Onol
 • Yayınevi:
  Dogan Kitap
 • Kitabın Türü:
Doğan Yalçın 
24 Şub 19:43, Kitabı okudu, 6 günde, 7/10 puan

Murakami'nin okuduğum ilk kitabı. Bu kitapla büyük üne kavuşmuş. Erotizmin katkısı büyük olmuştur bu kitapla kanımca. Ben ilk defa bu kadar erotik bir kitap okudum. Belki de üniversiteli gençlerin ana karakter olmaları sebebiyle bu kadar derin işlemiş konuyu, bilemiyorum. Yazarın dillini sevdim. Konu itibarıyla çok bir alımlılığı yok. Pek konusunu anlatmak istemem ama şöyle kısaca; üniversiteli gençlerin etrafında gidip gelen bir konuya sahip deyip kapatmak güzel olacak sanırım.
İçinde bazı kitaplara ve şarkılara yer vermesi güzel olmuş. Tanımadığım şarkılar,sanatçılar ve yazarlarla tanışmak güzel oldu.

Pelin Tunç 
13 Eyl 00:20, Kitabı okudu, 8/10 puan

Genç yetişkinlik hayata atılım noktasında kişinin en büyük ve riskli ilerlemenin sağlandığı dönem. Yaklaşık olarak 18-30 yaş arasına tekabül eder. Ayrıca intihar oranlarının en fazla olduğu dönemdir. Bu dönemin sağlıklı geçmesi için öncelikle kişide kimliğin olması gerekir. Kitabın ana karakteri Vatanabe'de kimliği oluşmamış kayıp kişidir, 18 yaşında ve yaşadığı travmalar neticesinde rotası iyice kaymış vaziyette oluşu tercihlerine yansımıştır. Buna en güzel örnek Vatanabe'nin varoluş sancısını tetikleyen yalnızlık tabanında arkadaş seçimi. Arkadaşları da kendisi gibi hayata olan bakış açısı kopuk, anlamsız dizgeler halde antisosyal eğilimlerin ağırlık kazandığı tutumları vardır. Dikkatimi çeken bir noktada Vatanabe'nin Klik arkadaşlık ilişkileri. Çiftlere sonradan katılmış, 3. arkadaş pozisyonuna gelmiş, kara gün dostu imajıyla grubun dinamiklerini yeniden değiştirmiştir. 2 li ilişkiler yazarın da dile getirdiği üzere Dünyadan kopukluk asosyallik belirtisi. Vatanabe birbirini tüketen çifte üye olarak kurtarıcı role gelmiş gibidir. 3. gözden yorumlamak çiftlerden birinin veya toptan intiharla sonuçlanacak şekilde gerçeği görmelerine vesile olmuş.

Diğer dikkatimi çeken nokta ise Japon kültüründe yetişmiş yazarın cinsellik ağırlıkta kitap yazması. Daha doğrusu ben 20. yy Japonyasını çok despot katı kurallara sahip kültüre haiz insanları var sanırdım. Alakası yokmuş meğerse...
Kitapta ağırlıkta olan cinsel arzu salt sevgiden doğma değildir. Yalnızlıktan doğan huzursuzluk cinsel arzuya yansımış olup normal insanlar arasında iletişim kurma aracına dönüşmüş. Ayrıca hayatın sıkıcılığı ağırlığında süregelen tema da herhangi cinsel arzuyu tetikleyebilir. Kitaptaki karakterlere bakacak olursam cinsellik sevgiden doğmaz, yukarda bahsettiğim açıklama dahilinde ihtiyaç haline dönüşmüş. Çünkü cinsel sevgi iki kişilik yalnızlık demektir. İnsan tek kişiyle doyurucu bütünleyici kaynaşma içerisinde olduğunda başka kişilere cinsel amaçlı yönelmezler. Kısacası sevgi kilit nokta.

Halil Güzel 
27 Haz 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Yazarın okuduğum ikinci kitabı.. (diğeri sahilde kafka) İki kitapta da ortak işlediği konuları da görmeniz mümkün. Olayların diziliş örgüsü çok iyi bu yüzden sürükleyici diyebilirim.. Ancak iki kitapta da sonlara doğru alakasız şeylerden bahsedip okuyucunun merakla beklediği açıklamalara üstün körü değinmekle yetiniyor.. Kitap bitince kafanızda bir sürü soru işareti, karanlık nokta kalıyor.. Kitap sonunu aceleye getiriyor gibi bir his uyandırdı. Yine de okuduğum için pişman olmadım. Bu da artı yönlerinin eksi yönlerinden fazla olduğunu gösteriyor.

melda reçan 
30 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

oldukça romantik bir yazar, imkansızın şarkısı da ilk okuduğum kitabı diye midir bilmem, en sevdiğimdir. o duygu yürüyor,soluk alıyor, yürek gibi vuruyor ve beni harekete geçiriyor demişti. hiç unutmuyorum.

Muharrem Armağan 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Kitapla kütüphane raflarında rastgele tanıştık.Yazarın japon oluşu ve japon kültürü hakkında bilgi sahibi olmak istememden dolayı imkansızın şarkısını aldım ve hemen okumaya başladım üniversite yıllarında.Aşkı en sade dille anlatmış yazar kitap durgun bir biçimde gitsede kesinlikle kötü diyemem tıpkı ya hızlı gidip daha çok şey görmek yada yavaş giderek gördüğün şeyleri daha iyi algılamak ikisinde de farklı şeyler kazanırsınız ama illa ki kazanırsınız bu kitapta ne kadar durgun ve sade gitsede özellikle aşk konusunda okudugunuz bir çok kitaptan daha fazla yer eder aklınızda.

Duygu yılmaz 
15 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ünlü yazarın ilk okuduğum kitabı. İnsan her gün yediklerinin haricinde farklı bir yiyecek denediğinde nasıl değişik bir tat alıyorsa o hissi yarattı bende. Hem acı hem tatlı , hem hüzünlü hem umutlu.. Bunun dışında günlük hayatta karşılaştığımız ufak tefek ayrıntıların bizi nasıl birden geçmişe götürebildiğini çok güzel işlemiş. Anlatım, arka kapakta da yazdığı gibi Gönülçelen'i anımsatiyor.

Şeyma 
12 Ağu 15:25, Kitabı okudu, 2/10 puan

Büyük bir hevesle okuduğum ilk Haruki Murakami kitabiydi fakat hayal kırıklığına uğradım. Kitap elle tutulur bir konuyu kapsamıyor. Artı tamamen saçma sapan ilişkiler ve bu ilişkilerde yer alan cinsel temaslardan her fırsatta bahsediliyor. Bitirdikten sonra vakit kaybı dedim ne yazık ki. Tavsiye etmiyorum.

meske 
13 Haz 18:11, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Alın size biraz The Beatles ve daha bir çok şarkı. gerçek ismi norveç kerestesi olan kitap the beatles in bir şarkısının ismi ve kitabı okurken ismini okuyacağınız her şarkı ismi muhteşem . Kitabı okurken bana şuan bile değişmeyen arkadaşlık üniversite aşk seks ve daha bir çok konuyu 1968 - 70 haliyle yaşattı. Şu an kitabın bir çok sayfası göz yaşlarım ile dolu . bir çoğu kitabın hikayesinin bir çoğuda kendi acılarımın . kesinlikle okuyun . pişman olmayacaksınız .
öneri: okumadan önce Haruki Murakaminin sayfasından kitapta gecen şarkıları indirip dinleyerek okuyun.

Emine TELCİ 
09 Ara 2015, Kitabı okudu, 10 günde, Puan vermedi

Biraz psikoloji esintileri barındıran bir uzak doğu edebiyatı kitabıdır.Dönemin Japonya'sının çok güzel tasvir edildiği inanılmaz bir şarkı içeriği olan ve sürükleyici bir kitap. Tek kötü tarafı çok fazla erotizme yer vermiş olması ve bunu ayrıntılı anlatması.

Cocoisreading 
02 Haz 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

Bana göre samimiyetten uzak, fazla özenti, içeriği boş bir kitaptı. Baş kahramanın durgun dünyası etrafında şekillenen ne yazık ki zaman kaybı bir kitap. Ama ne derler, "Sex sells." Tek iyi yanı; bahsettiği müzik eserleri ama zaten hepsini biliyordum.

2 /

Kitaptan 42 Alıntı

ESRA ÖZGÜL 
04 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

– Hep böyle mi gezersin, tek başına?
– Evet.
– Yalnızlığı sever misin? diye sordu bana, çenesini ellerine dayamış.
Yalnız gezmeyi seviyorsun, yalnız yemeği ve derslerde, herkesten
uzak, yalnız oturmayı, öyle mi?
– Yalnızlığı kimse sevmez, bilirsin. Ne var ki ben, arkadaş edinmek
için çaba harcamam.Çünkü ne olursa olsun, hayal kırıklığı gelir
arkasından...

İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakamiİmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami
arden 
29 Nis 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Çağdaş edebiyata güvenim yok demiyorum. Ama değerli vaktimi de zamanın vaftiz etmediği eserleri okuyarak ziyan etmek istemem. Hayat zaten yeterince kısa.

İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakamiİmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami

İnsan bir konuda yalan söyleyince, inandırıcı olması için başka bir sürü konuda da yalan söyler.

İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakamiİmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami
Cocoisreading 
29 May 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 1/10 puan

Haksız bir toplum, aynı zamanda, tersinden bakıldığında, olanaklarının ta sonuna değin gidebileceğin bir toplumdur.

İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami (Sayfa 246)İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami (Sayfa 246)

Her zaman bir başka parçam var, söylenmesi gereken sözleri bilen, ama onu bir türlü ele geçiremiyorum...

İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami (Sayfa 30)İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami (Sayfa 30)
Fatih DOĞANCI 
17 Kas 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Nereye gidersen git, Midori, hiçbir şey değişmeyecektir. Çocuk ruhumla buna inanasım geldi."

İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakamiİmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami

Dostoyevski'nin kumar tutkusu konusunda yazdıklarını biliyorsun,değil mi? İşte,bu da aynı şey. Yani insanın çevresi olanaklarla dolu olunca bundan yararlanmamak son derece zor geliyor. Anlıyor musun?

İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami (Sayfa 48 - Doğan Kitap)İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami (Sayfa 48 - Doğan Kitap)
5 /