İmparatorluğun Son Nefesi Osmanlı'nın Yaşayan Mirası Cumhuriyet

7,5/10  (12 Oy) · 
45 okunma  · 
8 beğeni  · 
1.110 gösterim
İmparatorluğun Son Günlerinden Cumhuriyetin Kuruluş Öyküsüne...

"En utanılacak yönümüz; tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek; tarih yazmamak konusundaki ısrarımız!" İlber Ortaylı

BALKAN SAVAŞLARI
"Balkan Savaşları, bizim tarihçiliğimizde imparatorluğun yıkılış süreci olarak adlandırılır. Aslında bu vaka, bir imparatorluğun yıkılışı olmaktan ötedir. Biz bu savaşlar
sonunda Rumeli'deki anavatanı kaybettik."

BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI
"Birinci Dünya Savaşı Türk halkı için en acı hatıralarla doludur. Cephede şehitlerin yanı sıra cephe gerisinde yokluktan, hastalıktan ölümler ve sıkıntılı bir hayat söz
konusudur. Ama galiba Türk toplumu modern anlamda bir millet olma aşamasına burada dönmektedir. Bu onu birçok başka uluslardan farklı kılan yanıdır. Direnci artırmış ve
kimliği oturmuştur."

LOZAN-Zafer mi Hezimet mi? "Cumhuriyet tarihinin üzerinde en çok tartışılan olaylarından biri Lozan Antlaşması'dır. Bu konuda Lozan'ı bir hezimet olarak görenler de bir zafer olarak niteleyenler de var. Lozan mantıki ve gayet onurlu bir uzlaşmadır. Kalıcı ve düzeni sağlayıcı bir anlaşma olarak görülmelidir."

CUMHURİYET
"Cumhuriyet, devamlılıktır. Osmanlı, Türklerin imparatorluğuydu, bu da Türklerin cumhuriyetidir."

SULTAN ABDÜLHAMİD
"Bir tarihçinin deyişiyle; Dünya tarihinin en hadiseli otuz küsur yılı, onu yormuştu."

ENVER PAŞA
"Başkumandan vekili cesur planların sahibiydi. Bu planların hepsinin aynı derecede akil ve bilgili bir şekilde hazırlandığını söylemek mümkün değildir."

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
"Atatürk'ün başarısındaki en önemli faktör; vazgeçmek bilmeyen iradesidir, bu noktada Rumeli inadı vardır Gazi Paşa'da. "Olmalı" dediği an, olabilir yok. Bu liderlik yapmaya hevesli herkese lazım bir prensib..."

Balkan Harbi'nden Birinci Dünya Savaşı'na, İstiklal Mücadelesi'nden Lozan Görüşmeleri'ne, Halifelik tartışmalarından Cumhuriyet'in kurulmasına, Sultan Abdülhamid'den Mustafa Kemal Atatürk'e, Enver Paşa'dan Halide Edip'e gündemden düşmeyen konular ve tartışılan tarihi kişiliklere dair İlber Ortaylı'nın görüşlerini merak edenlerin kaçırmaması gereken bir kitap; İMPARATORLUĞUN SON NEFESİ...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786050815085
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cemre Kara 
01 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 6/10 puan

Bu kitabı okuyacak olanlara önerim mutlaka yanlarında Osmanlıca bir sözcük bulundurmaları.Türk siyasetinin nabzını tutan İlber Ortaylı yine kendine özgü üslubuyla vermiş veriştirmiş.

Kitaptan 15 Alıntı

Cemre Kara 
31 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Sizce Atatürk ün başarısındaki en önemli faktör nedir?
"Atatürk'ün başarısındaki en önemli faktör; vazgeçmek bilmeyen iradesidir, bu noktada Rumeli inadı vardır Gazi Paşa'da. "Olmalı" dediği an, olabilir yok. Bu liderlik yapmaya hevesli herkese lazım bir prensip..."

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 197)İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 197)

“Birinci Dünya Savaşı Türk halkı için en acı hatıralarla doludur. Cephedeki şehitlerin yanı sıra cephe gerisinde yokluktan, hastalıktan ölümler ve sıkıntılı bir hayat söz konusudur. Ama galiba Türk toplumu modern anlamda bir millet olma aşamasına burada dönmektedir. Bu, onu birçok başka ulustan farklı kılan yanıdır. Direnci artırmış ve kimliği oturmuştur.”

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylıİmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı
Muhafazakar Lugat 
20 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

En utanılacak yönümüz; Tarih yaptığımız halde tarih öğrenmemek, bilimsel yöntemle tarih yazmamak konusundaki ısrarımızdır.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylıİmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı

Cumhuriyet tarihinin üzerinde en çok tartışılan olaylarından biri Lozan Antlaşması’dır. Bu konuda Lozan’ı bir hezimet olarak görenler de bir zafer olarak niteleyenler de var. Lozan mantıki ve gayet onurlu bir uzlaşmadır. Kalıcı ve düzeni sağlayıcı bir anlaşma olarak görülmelidir.”

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylıİmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı

...çünkü insan merakını ve zihniyetini akademik tarihçilik ve bilhassa edebiyat etkilemeyince kitleye doğru bir amatörlük yayılır.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 48 - "Tanzimat Fermanı 3 Kasım 1839")İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 48 - "Tanzimat Fermanı 3 Kasım 1839")

Tanzimat Fermanı
Tanzimat'ın Osmanlı İmparatorluğunun parçalanma sürecini durdurmaya çalışan, cemiyet ve hukuk alanında yenilikler getiren ve modern Türkiye'ye bu şekilde adım atılmasını sağlayan bir rejim olarak kutsanması gerekiyor.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 47 - "Tanzimat Fermanı 3 Kasım 1839")İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı (Sayfa 47 - "Tanzimat Fermanı 3 Kasım 1839")
Muhafazakar Lugat 
20 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Türkiye maalesef tarihçi bir ülke değildir.
Evet. Tarihi bir ülkedir, tarihi yapan uluslardan biridir, ama tarih bilimine gerekli özeni göstermemiştir.

İmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylıİmparatorluğun Son Nefesi, İlber Ortaylı
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız