İnanç Psikolojisi

9,0/10  (5 Oy) · 
34 okunma  · 
5 beğeni  · 
2.666 gösterim
“Dinsiz bilim topal, bilimsiz din kördür…” (Albert Einstein)

Modern dünya, aklı ve bilimi yegane değerler sayıp kutsarken; inanç konusunu bilim ile birlikte anmaktan, iki olguyu aynı çizgide buluşturmaktan adeta kaçındı.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan bu kitapta inanç konusuna akıl ve eleştirinin ön planda olduğu, dinler ve mezhepler üstü bir tutumla ve bilimsel bir yöntemle yaklaşıyor. Bunun ötesinde, sağlam inancın ve onun oluşturduğu dini geleneğin ruh sağlığı için gerekliliğini vurguluyor. İnanç Psikolojisi, “Dinin kuralları vardır, inanca dayanır. Bilim, doğası gereği bütün kural ve inançları reddeder. O halde bilim ve din asla birlikte düşünülemez” diyenlerin ezberlerini bozacak nitelikte…

Dünyanın yaradılış gayesi nedir?
İnancın psikolojik sağlığa etkileri nelerdir?
Kanıta dayalı din nasıl olur?
İnsan kendini hem özgür, hem de yaratıcının varlığına teslim olmuş hissedebilir mi?
İnanç geni var mıdır?
Din bir takıntı mıdır?
Ruh nasıl bir programdır?
Ruh, beyin, beden ilişkisi nasıl olur?
Bilim ne zaman dinin alanına müdahale eder?
Dua ve ibadetin psikolojik ve fizyolojik faydaları nelerdir?
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9752638655
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esma Tezgi 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

İnanç konusunun bilimsel olarak ele alınması çok hoşuma gitti. Tarhan farklı bir çok yönden inanca ve insan üzerindeki etkilerine çok başarılı bir şekilde değinmiş. Her sayfası dolu dolu insana çok şey katacak önemli bir kitap, mutlaka okunmalı.

Nurten Ulaba 
01 Şub 14:52, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Elimden bırakmadan okudum. Biraz ağır olduğu için sindirerek okumak lazım. akıl, inanç, ruh, duygununun insanı nasıl yönettiğini ve hayatta kalmasının sağladığını anlatıyor .Gerçekten öğrendikçe, okudukça , bilgi açlığın gideriliyor , yanlış bildiklerinin yerine doğruları koyarak bir tüy gibi hafifliyorsun. Kendi hayatında ve evrende bazı gidişatın senin kontrolün dışında gerçekleştiğini öğrendikten sonra zihinsel savaşın sona eriyor.

İnanmak!!! İnanç!!! Bu 2 ifadeni nasıl idrak ederiz?! Biz insanlar kendimizi idrak etdiğimizde. İnsanın kendini idrak etmesi inanmanın esasını yaradar.ALLAHIN seni insan olarak yaratmasını idrak etmek senin kendi - kendini keşfin olur. O zaman inancının kalbinin huzuru olduğunu idrak etmen kendinin mutluluğu olur.

Kitaptan 13 Alıntı

İnsan beyninin şebeke yapısını ve güçlü nöron ağlarını, bir şehrin trafiğine benzetebiliriz. Şehirde hangi semte yatırım yapılırsa o bölgeye rağbet artacağından, bölgenin yolları gelişir. İnsan beyninde üretilen düşünceler de ilgi alanımıza göre şekillenmektedir. Bilgi zenginliğine göre bir kişinin, günde ortalama 50 bin-100 bin civarında düşünce ürettiği zannedilmektedir. Böylece o kimsenin nöron ağları ve bilgi şebekesi de güçlenir ve sinirsel devreler oluşur. Takıntılı bir insanda hep aynı yol kullanılır; alternatif sinir devresi üretilemez.

İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhanİnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan
Nurten Ulaba 
01 Şub 15:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Işık hızından daha hızlı olan enerjiye ruh denilmektedir. Bunun Kuran'daki karşılğı ise; nurdur. Bu ,ışık enerjisi üstünde bir enerjidir. Allah 'ın yeri ve göğü kuşatan bir nuru olduğunu söyleyen ilahi kitap ,ışığın üzerindeki enerjiden bahsetmekte ve bu enerji ile evreni yönetmektedir .Bilimsel metodoloji, yaratıcıyı bulmak için yeterlidir.

İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 210 - timaş)İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 210 - timaş)

Düzenin kurulumunu ve işleyişini öğrenme azminde olanlara da özel bir yardımı olan Yaratıcı'nın en önemli arzusu, "Nasıl yarattığımla ilgilenirken neden yarattığımı da bulmaya çalışın" mesajıdır.

İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhanİnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan

Şükrün bilinçli ya da bilinçsiz yapılmış olması, bu konuda önemli bir ayrımdır. İnsan ile şükreden hayvan arasındaki fark, teşekkürün bilinçle gerçekleşmesine dayanmaktadır. Zira bilinç dışı vaziyette şükreden canlıların rızık peşinde koşmaları, birer şükürdür. Tavuğun eşinmesi, akvaryumdaki bir balığın sürekli ağzı açık olarak dolaşması, iştah ve istekle rızık takibi yapması, verilen ikramları sevme işaretidir. Bu dolaylı bir teşekkürdür. İnsan diğer canlılardan farklı olarak bilinç sahibi olduğu için, şükrüne vizyon katması gerekir. İkramı vereni düşünerek yiyip içmesi, ilahi hedefe daha uygun olur ve ilahi rızayı da davet eder.

İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhanİnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan

Sinestezi kavramı ilk kez, Richard Cytowic'in "Şekilleri Tat Olarak Algılayan Adam" kitabı ile dikkatleri çekti. Sinesteziye, birleşik duygular da denilebilir. Sinesteziyle ilgili tanımlanmış ilk olgu John Locke'un, borazan sesini kırmızı olarak algılamasıdır. Sinestezikler, "dejavu" adı verilen, yaşamışlık hissi oluşturan hafıza bozukluğu veya olacak olayları önceden rüyalarında görme gibi "nadir yaşantıları" sık yaşarlar.

İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhanİnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan
Nurten Ulaba 
01 Şub 14:57, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Evrendeki küçük çaplı sevgiler küçük şeyleri çekerken ; büyük bir sevginin çekim alanına daha büyük şeyler dahil olacaktır.

İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 43 - timaş)İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 43 - timaş)
Nurten Ulaba 
01 Şub 15:22, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Allah 'ın kendisine inanıp iyi şeyler yapanları üzmeyeceğine dair bir vaadi vardır. İnsanlar onu yozlaştırıp şeklini değiştirirse de Yaratıcı bu kavramı verip, içini doldurup doldurmamayı insanlara bırakmıştır.
Acizlik, insanın yapamayacağı şeyler karşısında güçsüz ve çaresiz kalmasıdır..

İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 205 - timaş)İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 205 - timaş)
Nurten Ulaba 
01 Şub 15:16, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Evren de maddeden oluşmuştur ama enerjisi yoksa o da yok demektir.. Bu sebeple evreni yaratan ,onu sürekli bir enerjisiyle besleyerek var kılmaktadır. Bu enerji ile hakim olduğunu bilmeniz, bir tevhid inancıdır.

İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 191 - timaş)İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan (Sayfa 191 - timaş)
2 /