İnce Memed 2

9,1/10  (155 Oy) · 
636 okunma  · 
131 beğeni  · 
2.147 gösterim
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Öldürülen Abdi Ağa'nın yerini kardeşi Hamza alır. Memed, topraklarını ele geçirmek için Vayvay köylülerine zulmeden Ali Safa Bey'i ve Hamza'yı öldürür. Ancak köylüler için tam bir efsaneye dönüşmesine rağmen zulmedenlerin öldürmekle bitmeyeceği konusunda kuşku duymaya başlar. Abdi Ağa gitmiş, yerine Hamza gelmiştir, onun yerini de bir başkası alacaktır.

"Kalemi insanlığın hizmetinde bir yazar..."
- Henry Lundström, Sundvalls Tidning, (İsveç)

"Yaşar Kemal, görkemli bir destan akıcılığı içinde, tüm ayrıntıları titizlikle yansıtarak dile getirmiş ülkesini."
- Paul Theroux, The New York Times, (A.B.D.)

"Korkusuz bir toplum eleştiricisidir Yaşar Kemal. Ve eşsiz bir şair."
- Dagens Nyheter, (İsveç)

''Bir gökkuşağı gibi, toprağa hiç dokunmadan bir ufuktan diğerine kayan büyük bir efsane geleneğine dayanıyor.''
-Sunday Times, (İngiltere)

''Kemal'in Hardy ve Tolstoy ile karşılaştırılmasına yol açan zengin uslup, konunun zenginliğini ve çeşitliliği, sıradan insanların yaşamıyla insanlığın bağlantısı, insanı içine çeken bu romanda aşikar.''
-The Times, (İngiltere)

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 1969
 • Sayfa Sayısı:
  470
 • ISBN:
  9789750807176
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Songül 
02 Ağu 20:27, Kitabı okudu, 8 günde

Muhakkak ki söylenecek,tartışacak çok şey var bu seri hakkında.Kafamda toparlayabildigim kadarıyla, en çok da birinci kitabı okuyupta devam etmeyenler için yazıyorum.
Yaşar Kemal'in "mecbur adamı" aslında yeni yeni ortaya çıkıyor.Çünkü ilk kitapta intikam almak isteyen asi bir ruh varken,bu kitapta gerçekten mecbur bir adam var.
Bir adam düşünün ağa zulmünden,hükümet kayıtsızlığından kurtulmak için eşkıya olmaktan başka bir çıkar yol bulamıyor.Iste Ince Memed'in hikâyesi.Bu yolda anasını,sevdiğini,babası yerine koyduğunu kaybeden,ama zulmedeni öldürüp köylünün gönlünü kazanan bir adamın hikâyesi.Fakat bu kadar kayba kim olsa dayanamaz.Dayanamıyor Memed.Düze inse köylü yeni gelen ağadan şikayetçi,Memed'e kinli.Dağlarda kalsa ölüm kesin,yalnızlık beter...
Giden ağayı mumla arıyor köylü,bir Abdi Ağa gitmiş olsada her zaman başka bir ağa geliyor,dertleri katlanıyor.Ne kadar kızgın olsa da Memed'den başka çıkar yolu yok köylünün.Ismi can getiriyor garibe,direnme gücü geliyor.Direnen halk da hakkını alıyor elbet.Ağalar ölüyor ama her seferinde bir başkası ağa oluyor,olduğu gibi merhameti,insanlığı unutuyor.
Bence bu seri bir şans daha verilip devam edilmeyi hakediyor.Okuyun,pişman olmayacaksınız.

Aysel 
05 Eki 2015, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 9/10 puan

İnce Memed 1`i okuduktan sonra ardından hemen okunulması gereken kitap olan İnce Memed 2, Yaşar Kemal`in kitabın yarısına sığdırdığı betimlemeler ve tasvirlerle dolu. İnsanı şaşırtan tarafı bu kadar betimleme ve tasvirlerin okurken okuru sıkmaması. Anlatım yine akıcı. 12 günde bitirmiş olsam da, gecikme tamamen derslerimden kaynaklanıyor :)

Kitabın konusuna ve benim üzerimde olumlu/olumsuz etkisine gelirsek;
bazı karakterler 1. kitapla aynı olsa da, önemli saydığım karakterler de kitaba dahil edilmiş.
Beni birazcık hüsrana uğratan kısım, Memed`in hayatına Seyran kızın dahil edilmesi.Hatice`nin bu kadar çabuk unutulması garipsenecek durumdu hakikaten. Ya da ben fazla duygusal baktım olaylara :)
Bundan başka;
Seyran kızın, geçmişle cebelleşmesi, yalnızlığı Memed ile aynı yolda kesişiyor. Kaderleri gibi...

1`den farklı bir şey daha;
2`de İnce Memed`den daha az bahs edilmesi. Olaylar ağalar ve ağaların mağdur köylülere eziyeti üzerinde kurulmuş. Memed sonlarda daha çok dikkat çekiyor.

Kitaptan çıkardığım dersler;
Memed`in hak uğrunda savaşı, hep mazlumun yanında olması;
Hürü ananın ölümü göze alarak doğruyu savunuşu;
Koca Osmanın iyiliği, hakkı, haksızlıkla savaşı evinde yeşertmek için çektiği eziyetler...

Kitaptan çıkarılası daha çok dersin olduğu kanısındayım.

Gecikmiş yorum için affınıza sığınarak keyifli okumalar dilerim :)

Suat Özmen 
05 Eki 23:04, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Kitabı okumaya yazarın Anavarza ovasını anlatmasıyla başlıyorsunuz.Bir ova öyle mi güzel anlatılır? Genelde arda arda gelen betimlemelerden,tasvirlerden sıkılırım ama nerdeyse sekiz sayfa anlatılan Anavarza'yı keyif alarak okudum,hayalimde bir ova canlandırdım ve kitabı ilk bıraktığım zaman da merak edip internetten ovanın fotoğraflarına baktım.Belki de Yaşar Kemal'i büyük bir yazar yapan Çukurova'da doğup,büyümesi ve yaşamasıydı.

İlk kitaba göre İnce Memed çok ön planda değil.Olaylar çoğunlukla köylü ve ağalar arasında geçiyor.Köylülerin sıkıntı ve çilelerini okudukça İnce Memed şimdi sahneye çıkacak diyorsunuz ama yanılıyorsunuz.İnce Memed biraz da sorgulama sürecinde aslında.Abdi Ağa'yı öldürdükten sonra kardeşi Kel Hamza'nın gelip köylüye yine zulmetmesi İnce Memed'in aklından çıkmaz.Bir ağanın ölüp bir diğerinin gelmesi,sonra diğeri ve bu nereye kadar gidecek.Bu sorunun cevabını bir türlü bulamaz.İnce Memed'i kitabın sonlarına doğru olayların içinde buluyor,nihayet ortaya çıktı diyorsunuz.Söylenecek çok şey var aslında alıp okumak gerek seriyi.

Yaşar Kemal'i edebiyat kelimesinin karşılığını hakkıyla veren ender yazarlardan biri olduğunu düşünüyorum.Bir ovayı,atı hatta bir bataklığı betimlerken,anlatırken bile kendini okuyucuya sevdiriyor yazar.

ceren sevinc 
05 Şub 02:07, Kitabı okudu, 6 günde

Bittiğinde insana derin bir of çektiren kitap. Köylülerin çaresizliğini siyahın en koyu tonuyla, ağaların şiddet ve acımasızlığını kırmızının en canlısıyla, umudu masmavi ve bembeyaz; Çukurova'yı gerçekçi yeşili, sarısı...tüm renkleriyle tasvir eden bir resim, bir fotoğraf gibi kitap. Kurgusu, sürükleme gücüyle boşuna efsaneleştirilmemiş.

Meşrebi Kalender 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, 12 günde, 8/10 puan

Bazı insanlar vardır. Yedi ceddinizden beri “A” dediğiniz şeye “Z” derler. Amma öylesine dürüstçe, öylesine inanarak, öylesine samimi derler. Dedikleri düşüncenizi değiştiremese de saygı duymaktan kendinizi alamazsınız. Yaşar Kemal de yaşamı ve yazdıklarıyla topluma inadına “Z” olanların başında geliyordu.

Bu dev adamın dev kitabını; ergen ama çokça da erken bir dönemde okumuş olmamdan mütevellit ,yine yeni yeniden okudum.

Yazar, yaşamı çok yaşamış… Hayatının büyük bir çoğunluğu doğa içinde geçtiğinden her şeyi en ince ayrıntısına kadar rahatlıkla aktarabiliyor. Yalnız, benim gibi şehir bebeleri için bu detaylı tasvir kimi zaman yorucu olabiliyor.

Kitabın konusu herkesin malumu… Kitaptaki karakterler bir kez daha, insanın renginin siyah veya beyaz değil koyu veya açık gri olduğunu kanıtlıyor.

Haksızlık, adaletsizlik dünyada nefes almaya devam ettikçe Kötülüğe karşı “BİZ” ses çıkarmayalım ama bir “O” çıksın ve “BİZ”, “O” yu avuçlarımız kanayınca kadar alkışlayalım, dediğimiz sürece …( evet, evet! Sonsuza kadar diyorum….) zevkle okunmaya devam edecek bir eser….

Güçlü kendi cennetini burada kurmuş. Yaptığı kötülük, daha kötü ortaya çıkmadığı sürece, yanına kar kalmaya devam ediyor… Güçsüze cennet lazım….İster inan ister inanma bir yaratıcı olduğuna, bu kitabı okuduktan sonra olsun istiyorsun… Bir tanrı olsun... Ne satan ne de satılan güçsüzlere karşı merhametli bir yaratıcı… Karşılaşma zamanı geldiğinde, ilk sözü “ durma öyle uzakta gel yanıma olan… Yanılmışsın, canın sağ olsun, neye inandığından banane ben sana inanıyorum ya yetmez mi ? Hadi geçti artık” diyen. Mazluma cennet lazım… Olsun! Lütfen olsun....

murat çelik 
26 May 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Birinci kitaptaki akıcı serüvene bunda kendi açımdan rastlayamadım.Daha çok ali safa bey ile vayvay köyü arasındaki çekişmeyi anlatan durgun ve kısır döngü gibi benzer şeylerin tekrarlandığı ince memedin son kısımlara kadar geri planda kaldığı bir hikayeydi.Memedin hatçeden sonra seyranla kurduğu yeni bağ belkide serinin devamında ona mutluluk kapısı açıcak.

yusuf burak 
30 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Birinci kitapta ki zayıf ne yapacağını pek bilmeyen çoğunlukla duygularıyla hareket eden ama uğradığı haksızlıklara karşı yaşadığı büyük kayıplara rağmen inanılmaz direnç gösteren Memed'in ikinci kitapta daha çok kendini sorguladığını gördüm.Yaşar Kemal Memed'in içsel çatışmalarını öyle bir işliyor ki hayran kalmamak elde değil.

Memmedaga Memmedov 
 17 Ara 2015, Kitabı okudu, 47 günde, 8/10 puan

Severek okuduğum ilk romanından sonra bu diziyi ilgiyle takip edeceğim anlaşılan. Bir köye bazen bir insana elindeki toprağı almak için nasıl zulüm yapıldığını ibretle okuyorum ve bazen tüm bunlar gerçek hayatta da yaşanmış mı diye düşünüyorum. Olamaz yani; askeri, kaymakamı, ağası bu kadar zalim olmamıştır!.

Zafer DENİZ 
23 Şub 11:33, Kitabı okudu, 10/10 puan

müthiş romanın ikinci cildi. neredeyse kitabın sonuna kadar İnce Memed bir şey yapmadan duruyor gibi. ama hep bir beklenti içinde tutuyor usta okuyucuyu. İnce Memed ha bişey yaptı ha yapacak diye. ama sonunda yine yapıyor yapacağını tabiki.

niluferinkitapligi 
19 Eyl 02:34, Kitabı okudu, 6 günde, 8/10 puan

İnce Memed'in 2.bölümünde okuyucu,güçlü ile güçsüz arasındaki ezeli ve ebedi savaşın;adaletin tarafındakiler ile zulmü alkışlayanlar açısından nasıl göründüğüne bakıyor.Öyle bakıyor ki;zalüm zulmünü sorguluyor,mazlum suskunluğunu,hatta kurşun kurşunluğunu.Yaşar KEMAL,kalemiyle can verdiği İnce Memedini attığı soruların içine atıyor okuyanı da.1.kitapta kendini ezene,sevdiklerini toprağa dizene intikam için dağlara çıkan Memed,2. kitapta çaresizliğini sorgulatıyor isyanın."Abdi Ağa gitti geldi Hamza Ağa,o gidecek başkası gelecek,o gidecek başkası..."diyerek adalet arayışının sonsuza kadar sürecek bir ateş olduğunu anlatıyor.Ama 2.kitabı yüreğe kazıyacak cümle,Hürü Ananın feryadıyla akıyor:"Demir olsam çürürdüm,toprak oldum da dayandım. Toprak,toprak, toprak oldum da dayandım..."

2 /

Kitaptan 81 Alıntı

"Demir olsam çürürdüm, toprak oldum dayandım… Toprak, toprak, toprak oldum da dayandım."

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 155)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 155)
Aysel 
29 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Türkmenin bir töresi, sağlam bir töre. Bu töre insanlığın da, insan olmanın da bir töresidir. Sana birisi gelir sığınır, arkam sensin, kalem sensin, ocağına düştüm derse, sen o insana ne yaparsın? Korur musun, atar mısın? Sen iyi yapmamışsın, güvenmeliydin.
İnsanoğluna güvenmeli."

İnce Memed 2, Yaşar Kemalİnce Memed 2, Yaşar Kemal

"...Bir odaya bir kedi yavrusu koy, hem de durmadan üstüne git, sonunda kedi yavrusu senin gözün oyar. Kedi yavrusu kedi yavrusu iken...İnsanoğlu kedi yavrusu değildir. Ne kadar korkarsa o kadar da yiğittir."

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 344)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 344)
Aysel 
29 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Bir insan ne kadar yürekliyse, o kadar korkaktır. Ya da bir insan ne kadar korkaksa o kadar yüreklidir. Bunun böyle olduğunu bir insan ancak seksenine gelince anlar..."

İnce Memed 2, Yaşar Kemalİnce Memed 2, Yaşar Kemal

Fırat derler bir su akar.Yeşildir.Yosunu üstüne çıkar.Yaz bahar aylarında deniz gibi olur.

İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 67 - YKY)İnce Memed 2, Yaşar Kemal (Sayfa 67 - YKY)
Aysel 
29 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Yalnız kaldın dağda, değil mi, dünyanın ortasında sipsivri, çırılçıplak... Öyle değil mi?"
"Yalnız kaldım, Osman Emmi, çırılçıplak, sipsivri..."

İnce Memed 2, Yaşar Kemalİnce Memed 2, Yaşar Kemal

Kitapla ilgili 3 Haber

Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...