İnce Memed 4

9,3/10  (105 Oy) · 
422 okunma  · 
103 beğeni  · 
1.728 gösterim
Otuz iki yıllık bir zaman diliminde yazılan İnce Memed dörtlüsü düzene başkaldıran Memed'in ve insan ilişkileri, doğası ve renkleriyle Çukurova'nın öyküsüdür. Yaşar Kemal'in söyleyişiyle ''içinde başkaldırma kurduysa doğmuş'' bir insanın, ''mecbur adam''ın romanı.

Eşkıyalığı bırakarak evlendiği Seyran ile bir Akdeniz kasabasına yerleşen Memed, burada milli mücadele kahramanlarından muallim Zeki Nejad'la dostluk kurar. Memed, köylüye zulmeden çeltikçilerle mücadele eden Zeki Nejad'ı öldürten Şakir Bey'i öldürerek yeniden dağa çıkar. Kendini yakalamak için köyleri boşaltarak köylüleri Çukurova'ya süren milletvekili Arif Saim Bey'i de öldürür. Bu olaydan sonra İnce Memed'in imi timi belirsiz olur. 

"Türk halkının 1950 yılında, çeyrek yüzyıllık bir siyasal iktidarı niçin değiştirdiğini anlamak için bence İnce Memed 4'ü, bu, resmi tarihin dışında yazılmış romanı okumak yeter." 
- Fethi Naci, Bir Romancı: Yaşar Kemal 

"İnce Memed hem Homeros şiiri, hem ortaçağ türküleri, hem de bir proleter destanı ya da bir serüven romanı, hatta toplumsal bir belge niteliği taşıyor." 
- Jacqueline Piatier, Le Monde, (Fransa) 
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  639
 • ISBN:
  9789750806995
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyma 
14 Eki 10:08, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Ah be İnce Memed sen ne güzel bir eserdin öyle! Hiç bitmeseydin. :)
Çukurova'nın dağları, taşı toprağı, nehirleri, köyleri, çiçeği, böceği ve köylüleriyle upuzun bir yolculuğa çıkmışçasına kitabın içinde buldum kendimi. Kâh bir nehrin kenarında, akan suyun verdiği hoşlukla, İnce Memed çetesiyle birlikte köy ekmeğinin tadını çıkardım; kâh sobanın üzerinde mis gibi kokan tarhana çorbasına kaşık salladım. Yeri geldi portakal ağaçlarının yaydığı enfes kokuyu içime çekip, Seyran ile Memed'in yan yana olmasına sevindim. En önemlisi zulme, haksızlığa, sömürgeye o kocaman yüreğiyle başkaldıran Memed ile tanıştım. İlk etapta kendisine yapılan zulme dayanamayan fakat daha sonra sevdiklerine, çevresindeki insanlara ağalar, beyler tarafından dayatılan zorbalıklar sonucu çözümü eşkıyalıkta bulan Memed... Cumhuriyet'in ilk yılları olmasının getirdiği düzensizlik ortamında ağaların kendi çıkarları uģruna Çukurova köylüleri üzerinde kurdukları baskı ve kurtarici olarak görülen İnce Memed'e olan bağlılık çok iyi analiz edilmiş. Halkın çaresizliği, bir lokmaya dahi muhtaç edilmesi, şiddete maruz bırakılması daha güzel anlatılamazdı sanırım. Hani Ahmed Arif der ya; "Nerede bir can ölse oralı olur yüreğim, olmalı zaten, olmazsa insan olmaz yüreğim" diye, İnce Memed bana bu satırları anımsattı. Hangi insan bu denli haksızlık karşısında eşkıya olmaz ki diye sordum kendime. Yaşar Kemal; aslında en başta eşkıya olmak gibi bir niyeti olmayan fakat uģradığı haksızlık yüzünden bir ağayı öldüren Memed'i kahraman ilan ederek, eşkıya olma sürecine mecbur bırakan bir toplum portresi de sunuyor bize bu eserinde. Kahraman olarak anılmanın sorumluluğu altında ezilen, gel-gitler yaşayan, kimi zaman dağlarda olmaktan sıkılıp evinde sevdiğiyle huzurlu bir yaşam sürmek isteyen güzel yürekli bir genç..
Bütün bunların yanı sıra Yaşar Kemal; Çukurova'nın coğrafi konumuna dair tecrübesini konuşturmuş kitabında. Yörenin çiçeklerine, böceklerine varana dek her unsurun en ince ayrıntısıyla anlatılması; Çukurova gezintisine çıkmışsınız hissini veriyor.
Serinin her kitabının girişinde yöreye özgü dikenler tasvir edilmiş. Çakır dikeni, karaçalı, keven dikeni ve deve dikeni.. Her cildin sonunda ise bu dikenler ateşe verilerek yakılıyor. Bu dikenler dahi kitaba alelade konuşulmuş unsurlar değil. Her bir diken zorba ağaları, beyleri, hükmü olmayan devleti anımsatıyor. Ve her dikenin son kısımda yakılması bir belanın daha savuşturulduğu mesajını veriyor.
Böylesine enfes ve derin bir anlatımla 32 yıllık bir süreçte kaleme alınan eser muhakkak okunmalı ve irdelenmeli. Herkese keyifli okumalar.

Meşrebi Kalender 
03 Ara 2015, Kitabı okudu, 13 günde, 8/10 puan

Bazı insanlar vardır. Yedi ceddinizden beri “A” dediğiniz şeye “Z” derler. Amma öylesine dürüstçe, öylesine inanarak, öylesine samimi derler. Dedikleri düşüncenizi değiştiremese de saygı duymaktan kendinizi alamazsınız. Yaşar Kemal de yaşamı ve yazdıklarıyla topluma inadına “Z” olanların başında geliyordu.

Bu dev adamın dev kitabını; ergen ama çokça da erken bir dönemde okumuş olmamdan mütevellit ,yine yeni yeniden okudum.

Yazar, yaşamı çok yaşamış… Hayatının büyük bir çoğunluğu doğa içinde geçtiğinden her şeyi en ince ayrıntısına kadar rahatlıkla aktarabiliyor. Yalnız, benim gibi şehir bebeleri için bu detaylı tasvir kimi zaman yorucu olabiliyor.

Kitabın konusu herkesin malumu… Kitaptaki karakterler bir kez daha, insanın renginin siyah veya beyaz değil koyu veya açık gri olduğunu kanıtlıyor.

Haksızlık, adaletsizlik dünyada nefes almaya devam ettikçe Kötülüğe karşı “BİZ” ses çıkarmayalım ama bir “O” çıksın ve “BİZ”, “O” yu avuçlarımız kanayınca kadar alkışlayalım, dediğimiz sürece …( evet, evet! Sonsuza kadar diyorum….) zevkle okunmaya devam edecek bir eser….

Güçlü kendi cennetini burada kurmuş. Yaptığı kötülük, daha kötü ortaya çıkmadığı sürece, yanına kar kalmaya devam ediyor… Güçsüze cennet lazım….İster inan ister inanma bir yaratıcı olduğuna, bu kitabı okuduktan sonra olsun istiyorsun… Bir tanrı olsun... Ne satan ne de satılan güçsüzlere karşı merhametli bir yaratıcı… Karşılaşma zamanı geldiğinde, ilk sözü “ durma öyle uzakta gel yanıma olan… Yanılmışsın, canın sağ olsun, neye inandığından banane ben sana inanıyorum ya yetmez mi ? Hadi geçti artık” diyen. Mazluma cennet lazım… Olsun! Lütfen olsun....

Ali Mehdi Alkaç 
04 Eki 00:58, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İnce Memed 4, bir kahramanlık destanının bir halk direnişinin zulümle olan savaşın romanı. Yaşar Kemal'in insanlığa verdiği bir ders, bir öğüt belki de bir gözdağı... Öyle güzel, öyle güzel ki son sayfası bittiğinde yüreğimde bir dostu kaybetmiş gibi bir acı, ama o dostla en güzel anıları yaşamış kadar şen hissettim.

nejla güldalı 
09 Mar 13:53, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 10/10 puan

İnsanları aşağılayarak, zulmederek, aç bırakarak üzerinde otorite kurulamayacağını ne kadarda güzel anlatmış. Kitabın sonunu çok merak etmiştim. Böyle bir kahramana nasıl bir son yazacaktı Yaşar Kemal ve ancak bu şekilde yazılabilirdi. İnsanların yüreğinde hep bir umut bıraktığın için teşekkürler...:))))

ayşenben 
04 Ara 2015, Kitabı okudu, 24 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bitti...hayatımın en güzel dönemine eşlik eden bir seriydi. Başladığımda bebeğimi bekliyordum, şuan yatağında uyuyor...
Biteli 1saat oldu ve hala an be an aklımda canlanıyor tüm hikaye.
Kesinlikle ölmeden okunması gerekenler arasında. Çok güzel, tüm övgüleri sonuna kadar hakediyor...

Fatos 
 01 Şub 18:23, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İlk okuduğum yaşar kemal romanıdır..15 yıl oldu..hala unutmadım. Unutmayacağım. Tekrar okumak istediğim serinin arasındadır.
Destansı anlatımı vardır. Türkiye'de doğu Anadolu topraklarında yaşanmış köylüler ve ağa ilişkisini ilmek ilmek dokudu ve içimize işledi.

Yaşar Kemal Türkiye'de en çok beğendiğim yazardır.

Zafer DENİZ 
23 Şub 11:27, Kitabı okudu, 10/10 puan

otuz iki yılda yazılan romanın son cildi. İnce Memed'in insan ilişkilerini, sosyal yanını,..vb ortaya koyuyor usta bu romanda. ama benim aklımda hep aynı soru Memed'in ilk çocuğu nerede? ne oldu ona?

ihtiyar 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Serinin İlk üçünü okuduktan sonra final...
Kitaptan size:
"sınırlarımızın yakınlarındaki kalindra şehrine girdim. bu şehir toros dağlarının fırattan ayrılan kolunun eteklerinde kuruludur. ve batısında koca toros dağının doruğu yükselir. bu doruk öylesine yüksektir ki gökyüzüne dokunur gibidir. dünyanın hiçbir yerinde bu dağdan daha yüksek bir dağ yoktur. daha güneş doğmadan dört saat önce yamaçlarına gün vurur. bu dağ dünyanın en ak taşından yaratıldığı için ışıl ışıl pırıldar ve karanlığın ortasında parıldayan ay ışığı gibi çevredeki ermenilerin yollarını aydınlatır. yüksekliği öyle bir yüksekliktir ki, en uzak gökteki bulutların, düz bir çizgi halinde dört mil yukarısına çıkar. batıya doğru baktığınızda gecenin üçüncü kısmından sonra bile güneşin bu dorukları aydınlattığını görürsünüz. hani bir zamanlar durgun havalarda, göktaşı sandığımız, gecenin karanlığında biçim değiştirdiğini gördüğümüz, kimi zaman iki üç parçaya ayrılan, kimisinde kısa, kimisinde uzun gözüken şey işte budur. bütün bu değişikliğin sebebi dağın bu kısmıyla güneşin arasına giren, gün ışıklarını kesen bulutlardır.

torosun bu yamacı o kadar yüksektir ki, haziran ayında güneş tam tepedeyken, dağın gölgesi on iki günlük sarmatyanın kıyılarına düşer. aralık ortasındaysa, kuzeye doğru bir aylık yolculuk sonunda ulaşılabilen karadeniz dağlarına kadar uzanır. rüzgara bakan yüzü her zaman bulutludur, pusludur. çünkü kayaya çarpan rüzgar iki kola ayrılır, sonra da dağın öbür yanından iki kol yeniden birleşir ve bu esinti sırasında her köşe bucaktan topladığı bulutları ardı sıra sürükler getirir, orada bırakır. buralarda her zaman gök gürler, yıldırımlar düşer, bulutlar öylesine toplanır ki yağıştan kayalar yarılır, aşağı doğru seller akar. dağın eteğine yerleşenler çok zengindir, buralarda güzel dereler, çaylar akar, her zaman verimlidir, her köşeden ürün fışkırır. üç mil tırmandıktan sonra koca çam ormanlarına, gürgenliklere, böyle başka ağaçlara gelinir. bundan sonra, bir üç mil daha çayırlardan, otlaklardan geçilir. ondan sonrası yıl boyu eksilmeyen kardır. bu karlı alan da on dört mil daha gider. oralarda daha doruğa varmadan, yakıcı bir havayla karşılaşır ama rüzgarın imini timini duymazsınız. orada hiçbir canlı da yaşamaz. yalnız doruktaki yarıklarda barınan, avlarını aramak için bulutlardan aşağıya süzülen birkaç alıcı kuş vardır. ağaçlıklı tepeler bitince, bulutların başladığı yerin yukarısı çıplak kayalıklardır. kayalar da apaktır. görülmemiş bir aklıktadır. bu sert, zorlu yamaçlardan doruğa çıkmanın mümkünü yoktur."

murat çelik 
13 Ağu 20:10, Kitabı okudu, 10 günde, 5/10 puan

Benim açımdan mükemmel diyeceğim bir seri değildi ince Memed.Konu Yaşar Kemal olunca belkide ben beklentimi yüksek tuttum.1 ve 3.kitaptan aldığım hazı 2ve4. Kitapta bulamadim.Bunun nedeni gitgide ince memed karakterinin fazla abartilmasiydi benim açımdan.Realistik değilde fazlaca rivayet ve hurafe üzerine yorumlanmiş bir karakter hoşuma gitmedi.

Memedin pasif kaldığı olaylara çok girmediği zamanlarda anadolu insanının halini tavrını yaşamını anlatmasıni daha çok sevdim Yaşar Kemal'in.

niluferinkitapligi 
 30 Eyl 20:31, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 10/10 puan

Yaşar KEMAL'in 32 yılda yazdığı;ama kağıt durdukça,sayısız yıl boyu dünyada duracak bu eser...
Yaşar KEMAL muhteşem bir söz ustası duayen olmasının yanısıra,muhteşem bir gözlemci.Bunu Anadolu insanı ile de sınırlandırmamak lazım,hangi coğrafyada olursa olsun insanın mayasına el değdirmiş bir zihin okuyucu.Üslubu damla damla kana karışan,onu okuduktan sonra hiçbir zaman eskisi gibi kalınamayacak bir dönüşüm iksiri.Dünyada eser bırakan ölümsüzlüğün,yaşamış ve hiç ölmeyecek doğrulayıcısı.Aynı coğrafyanın insanı olmak gururunu okuyucusuna hediye etmiş sen,ben,o;senden benden asırlar kadar uzak;bize size kirpiklerimiz kadar yakın...
''İnsanlığım lekeleneceğine beni öldürün.İnsanların insana güveni kalmayacağına,bu dünyada güvenilir bir insan bile olmayacağına insanların inanması;insanlığın ölümü demektir.Ben buna sebep olacaksam,ölmem daha iyidir...''diyerek insanı insana doğuracak tek şeyin güven olduğunu anlatırken,''Demir olsam erirdim,toprak oldum da dayandım...''diyerek tevazunun en büyük yükseliş olduğunu hatırlatır.Bir ağa ölür bin ağa doğar der haksızlığa simgelerken ağalığı;dünya kurulduğundan beri varız,bundan sonra da olacağız diyerek zulüm kadar doğurgan olduğunu anlatır adaletin.İnce Memed,bütün masumların ateşidir.Yaşar KEMAL ise bütün İnce Memedlerin yağmuru...Unutamayacağım bir eser...

2 /

Kitaptan 44 Alıntı

Ayçagül Akar 
01 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Dünyayı tanrı yedi günde yaratmadı, bir göz açıp kapayıncaya kadarki sürede yarattı. O çakan sevgidir işte. İnsanı sevgi yarattı. O çakan sevgidir işte. Evreni sevgi yarattı, toprağı, gök yüzünü sevgi yarattı, onun içindir ki evren böylesine sonsuz, toprak bu kadar zengin, yaratıcı, gökyüzü böylesine ışık kaynağı. İnsanı sevgi yarattı, onun içindir ki insan bu kadar yaratıcı, böylesine güzel diyordu Dursun Dede.

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 145)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 145)
Ayçagül Akar 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Gönül bir sırça saraydır, kırılırsa bir daha bitiştirmek zordur.

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 41)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 41)
Ayçagül Akar 
01 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Dünya kurulduğundan bu yana güzel dünya savaştadır, kötü dünyaya karşı, çirkin dünyaya karşı. Her gün başka bir gün doğuyor, her gün yeni yıldızlar döşeniyor gökyüzüne, diyordu Dursun Dede. Her doğan gün, sabah yeni çiçekler açıyor, dünkünden daha güzel , diyordu Dursun Dede, yeni bebekler doğuyor, her gün, her gün yeniden eskisinden daha sağlıklı. Dünya her gün, her gün, her gün güneş doğarken deri değiştiriyor, yepyeni terütaze oluyor. İnsan, her insan, eğer insansa, her gün, gün tanyerleri ışırken yeniden doğuyor. Toprağa düşen her tohum, toprağı yaran her filiz yenidir. Gökyüzü her ışıyışında yeniden kuruluyor, dünya yeniden kuruluyor her tan atışında, tohum yepyeni uçuyor, su yepyeni akıyor, ışık yepyeni akıyor. İnsan yüreği yepyeni yepyeni atıyor. Çiçek sevgiye duruyor, yürek sevgiye duruyor, şırlayıp gülen ışık sevgiye duruyor. Ölüm yok, diyordu Dursun Dede… İnsana ölüm yok. İnsan muhabbete, insan sevgiye doğuyor. İnsan sevgiye doğmuyorsa insan olamazdı, o zaman ölürdü işte… İnsan insana doğuyor.

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 145)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 145)
Kaan Ö. 
07 Kas 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Allah, başkaldır ya kulum demiş ve insan onun cennetine başkaldırmış. Allah, başkaldır ya kulum demiş, insanların bir kısmı başkaldırmış. Onlar Allah indinde mutlu kişiler olmuşlar, bir kısmı, yani çoğunluğu Allah’ın emrine uymamış, Allah onlara cehennemini vermiş. İnsan kendine, kendi yüreğine, kendi korkusuna toptan başkaldırmadıkça, insan soyu bundan da beter olacak, aşağılanacak, zulüm, korku iliklerine işleyecek, insanlıktan çıkacak, bir solucandan da mutsuz olacak. Solucanın gözü yok, kulağı, ağzı, dili yok, insanın var. İnsan soyu başkaldırmayı, yemek, içmek, yaşamak, uyumak, çocuk yapmak gibi bir yaşama biçimi yapmazsa bugünden de bin beter olacak, içi boşalacak, duymayı, düşünmeyi, sevmeyi, sevişmeyi, dostluğu, arkadaşlığı, göğün, yerin, kurdun, kuşun, akarsuyun, tanyerindeki ışığın, yürekteki sıcaklığını unutacak. Allah buyurdu ki ben sizi yarattım ki başkaldırasınız, siz beni dinlemediniz, önce kendinize, sonra başka insanlara, sonra her şeye, her şeye boyun eğdiniz, ne buldunuz, ne öğrendinizse, ne yarattınızsa hepsi boyun eğme üzerine oldu. Ve boyun eğdiniz, ve boyun eğdiniz, ve boyun eğdiniz, boyun eğmeyi, yemek yemek, su içmek, sevişmek gibi bir yaşam biçimi yaptınız. Ve de öldünüz. Ve de solucandan beter oldunuz. Daha da olacaksınız...

İnce Memed 4, Yaşar Kemalİnce Memed 4, Yaşar Kemal
Ayçagül Akar 
26 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Bir gün Köroğluyla Demircioğlu bir dağda bir çobana rast gelmişler. Çobanın omzunda bir delikli demir asılıymış. Demircioğlu sormuş, bu omzundaki nedir, çobandır bu, demiş ki, bu omzumdaki silahtır…
…..Bu silah ne yapar? Bu silah insanı öldürür. Öyleyse sık bana, bakalım nasıl öldürecek buncacık şey beni. Anan Yahşi, baban Yahşi, çoban derdini anlatamamış ona. Karşısına geçmiş Demircioğlunun basmış tetiğe. O koskocaman adam bir çınar ağacı gibi devrilivermiş. Köroğludur, delikli demir icat oldu, mertlik bozuldu, bize bu dünyada iş kalmadı demiş, Kıratı salıvermiş, kendisi de gitmiş kırk ölmezlere karışmış."

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 90)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 90)
Şeyma 
09 Eki 17:24, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Ben adam öldürmem. İnsan öldürmek çok kötüdür. İnsan hiç Allah'ın yaptığı en güzel binayı yıkar mı?"

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 78 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 78 - Yapı Kredi Yayınları)
Şeyma 
09 Eki 18:35, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Allah bizimledir. Allah zulmün kırbaçlarıyla hiçbir zaman beraber olmamıştır."

İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 151 - Yapı Kredi Yayınları)İnce Memed 4, Yaşar Kemal (Sayfa 151 - Yapı Kredi Yayınları)
5 /

Kitapla ilgili 3 Haber

Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!!
Yaşar Kemal’siz 1 yıl...!!! Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te vefat etmiş, 2 Mart 2015 günü 92 yaşında, büyük bir törenle sonsuzluğa uğurlanmıştı. Türkiye'nin Evrensel Yazarı Yaşar Kemal'i saygı ve sevgiyle anıyoruz...