7,6/10  (8 Oy) · 
19 okunma  · 
4 beğeni  · 
515 gösterim
"Trevanian tiryakisi aslında alışılmadık harika bir tiptir: doğal seçkincidir, sinik olmaktan çok, gerçekçiliğin saldırısına uğramış bir idealistir, farklı bir trampetin temposuna uyarak yürüyen biri olmaktan çok, tek kişilik bir geçit töreninde kendi davulunu çalarak yürüyen kişidir."
-Trevanian

Otuzlu yılların ekonomik krizi ve savaş yıllarında yıkık dökük bir mahalleden geçen hayatlar ile pencere önünde dinlenen radyo programları, müziği, şarkıları ve piyesleriyle küçücük bir kutudan çıkan dünya kadar hayalgücü...

Kendilerini kurtaracak olan "gemi"yi bekleyerek çaresizlik içinde yaşayan, yoksulluğun ve yoksunluğun fonda aktığı "küçük" insanların büyük" Amerikan rüyası...

Trevanian'ın ölümünden hemen önce yayınlanan son romanı İnci Sokağı, gerçek hayatına göndermeleriyle otobiyografik bir özelliği barındırıyor ve her zamanki dil, kurgu ve zaman kaydırmalarıyla birlikte bu sefer Dickens ve Steinbeck'vari klasik bir dille gizemlerle dolu yaşamının ilk yıllarına ışık tutuyor. En başa dönüyor. Müthiş gözlemler, ayrıntılı betimlemelerle koca bir dünya sığdırıyor çocukluğunu geçirdiği dar sokaklara...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2008
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9789753902076
 • Orijinal Adı:
  The Crazy Ladies Of Pearl Street
 • Çeviri:
  Belkıs Çorakçı Dişbudak
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mustafa Adem 
20 Oca 10:28, Kitabı okudu, 7 günde

1.Dünya Savaşı ve Büyük Bunalım zamanında babası tarafından terk edilen kahramanı 7 yaşından gençliğine kesit kesit izleyebileceğiniz bir kitap.Annesi ve kız kardeşiyle hayatta kalma mücadeleleri.Büyük hayatlar küçük fırsatlar.Trevanian'ın her kitabı okunabilecek güzellikte.Hayatın bir karesinden aldığı duyguları okura aktarmayı iyi biliyor.

Kitaptan 2 Alıntı

"Hayatta hiçbir zaman aynı şeylerin tekrarlanamayacağı doğruydu herhalde.Her an, zamanın akışı içinde kendi yerine sahip.Sonra o an geçiyor, yeniden ona uzandığınızda, elinizde bir avuç toz buluyorsunuz."

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 386 - E Yayınları)İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 386 - E Yayınları)

"Ya baban?"
Elinde yeşil bir pastayla gelmediği günden bu yana, annem hiç babamdan söz etmemişti.Ama ara sıra onu düşündüğünü bilyordum.Bir keresinde bir şey almak üzere odasına girdiğimde annemi yatağa oturmuş çevresine ikisinin fotoğraflarını yaymış durumda bulmuştum.Gözleri nemli, incinmiş gibiydi.Odadan sessizce çıkarken, utanç içindeydim.Onu çıplak görmüşüm gibi.
"Babam hakkında hiçbir şey bilmiyorum" dedim Bayan McGivney'e.

İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 194 - E Yayınları)İnci Sokağı, Nicholas Seare - Trevanian (Sayfa 194 - E Yayınları)