Incognito - Beynin Gizli Hayatı

8,6/10  (50 Oy) · 
93 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.496 gösterim
'Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.' -Montaigne-

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?

Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan ve neredeyse şimdiden klasikleşen kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus'tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

"Bir kitap okudum, hayatım değişti."
-İsmet Berkan-Hürriyet

"Zihniniz bu kitap için size teşekkür edecek."
-Wired-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786054729074
 • Orijinal Adı:
  Incognito: The Secret Lives of the Brain
 • Çeviri:
  Zeynep Arık Tozar
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
07 May 15:23, Kitabı okudu, 6 günde, 2/10 puan

Kitabı beğenmedim tavsiye de etmiyorum.

Beynin mükemmelliğini ve gizemini evrim gibi saçma bir inanışa bağlaması çok mantıksızca. Nasıl ki bu kitabın yazarı vardır ve David Eagleman yazmıştır aynen öyle de muhteşem insan beyninin yaratıcısı ve bu eşsiz dünyamızın ve tüm kainatın yaratıcısı Yüce Mevlamızdır. Şimdi şöyle düşünelim; bu kitabın sayfa sayısını, bir sayfadaki satır sayısını ve bir satırdaki harf sayısını çarparsak yaklaşık bu kitap için 600.000 harf kullanıldığını söyleyebiliriz. Şimdi bir kutuya 600.000 tane harf koyalım ve milyonlarca yıl bu kutuyu sallayalım. Harflerin rastgele, tesadüfen doğru şekilde sıralanıp bu kitabı oluşturması nasıl imkansız ise muhteşem beynimizin de evrim sonucu bir köpeğin beyninden farklılaşması imkansızdır...

Tamam bu yazarın inancı neden bu kadar taktın diyebilirsiniz. Fakat çok rahatsız edici bir şekilde evrim tekrarlanmış durmuş. Sanki beyin üzerinden evrim kitabı gibi...

Bunun yanında bildiğim bazı şeyleri tekrar etmekle birlikte bilmediğim şeyler de öğrendim, sinestezi hastaları gibi.

Üslup da fazla ağır, sıkıcı geldi bana. Kitapta geçen bilgiler, araştırma sonuçları farklı, daha akıcı, merak uyandırıcı bir üslup ve güzel bir bakış açısıyla yazılsa çok harika bir kitap ortaya çıkabilirdi bence. Sonuçta beynimiz gerçekten çok gizemli ve harika bir donanımla yaratılmış.

Mehmet Sımadali 
 16 May 19:32, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitapta beyin ve beyinle alakalı veya beyinle alakalandırıla bilecek konular bilimsel ( nörolojik) olarak değerlendirilmiştir. Yazar, bahsettiği konularda en doğru yaklaşımı yakalamış ve bilim dünyasına son yılların en başarılı eserlerinden birini sunmuştur diyebilirim. Çok keyif alarak okudum, çok etkilendim ve tüm okurlara tavsiyemdir.

Enes Kurt 
20 Nis 13:12, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Çevirmene ve yayın evine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkürler. Kitaba gelince belki de insan duyguları ve beyni ile okuduğum en ilginç kitaptı. Okuyan her kesin insan'a bakış açısını etkileye bilecek ve belki de yeni bakış açısı ortaya koyacak türden başarılı bir eser olduğu tartışılamaz. 10/10.

Emre Öğüt 
18 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ben kimim? Ben dediğimiz şey yanılsama mı? Düşündüğümüz şeyleri aslında biz mi düşünüyoruz? Kitabı okuduktan sonra bu sorular kafanızı daha da karıştıracak. Çünkü yazar öyle bilimsel veriler koymuş ki ortaya bir anda hayatın korkunçluğu ve anlamsızlığı üzerinize çöküyor ve kendinizi bir anda yaşamın amacını sorgular halde buluyorsunuz. Beynimi ben mi yönetiyorum yoksa beyin mi beni yönetiyor? Mutlaka okuyun ve okutturun.

Hasan Basri Dane 
29 May 18:32, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu yazıyı okurken beyninizin arkaplanda nelerle meşgul olduğunu merak ediyor musunuz? Veya gördüğünüz şeylerin gerçektende sizin gördüğünüz şeyler olduğuna emin misiniz? Vücudumuzun yöneticisi olan beyin hakkında yazılmış müthiş bir kitap. Okuyan hemen herkesin anlayabileceği bir dilde yazılmış, sıkılmayacağınız bir bilimsel kitap. Eğer bilimsel kitaplara meraklıysanız zevkle okuyabilirsiniz. :)

birsen 
07 Eki 09:33, Kitabı okudu, 14 günde, 9/10 puan

Bilinç, bilinçaltı kısaca kendinizi tanımanıza yardımcı olan bir kitap. Çok enteresan bilgiler öğreniyor, şaşırıyorsunuz. Beyninize, kendinize, insanlara bakış açınızı değiştiren kitaplardan. Kitabı okurken kendimden ne kadar bir haber yaşıyormuşum diyorsunuz; eğer daha önce bu tarz makaleler veya kitaplar okumadıysanız. Kişiliğimiz olsun, kararlarımız, seçimlerimiz olsun ne kadar özgür bir iradeyle oluşturuluyor? Peki suç işleyenler ne kadar işlediği suçtan sorumlu tutulabilir? Bu kitabı okuyun okutun. Ayrıca Psikanalize ilgi duyan okurların bu kitaba bir göz atmalarını tavsiye ederim.

Ferdi Bişkin 
17 Haz 02:04, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 8/10 puan

Hafiften başlayıp giderek ağırlaşan konulara yer veren bir kitap. İlk bölümlerde algılardan bahsederken, sonraki bölümlerde özellikle beynimizde ortaya çıkabilecek küçük değişimlerin büyük sonuçlarına değiniliyor. Beynimiz sadece bir organ değil, kim olduğumuzu belirleyen ve bilinçli farkındalığımızın olmadığı onlarca alt programın çalıştığı bir kimyasal makine.

Osman kamil 
08 Haz 14:19, Kitabı okudu, 3/10 puan

Berbat saçma sapan bir kitap
Domingo çok parlatıyor bu kitabı ama tamamen balon
Özellikle hukuk sistemi saçmalıkları falan bu adam nasıl doktor olmuş dedirtecek cinsten
ayrıca çevirisi de kötü ,cümleler devrik
bu kadar çok tavsiye edilip en çok hayal kırıklığına uğradığım bir kitap bende eczacıyım yakın olduğum bir alan ama başarısız
3yıldz verilen emeğe veriyorum
Yazar bilimsel çalışmaları NATURE de yayınlanacak kadar ciddi bir hekim

LUCKY17 
29 Eyl 10:13, Kitabı okuyor, Beğendi, 9/10 puan

"1800'lerin sonlarında bir öğle sonrası fizikçi ve düşünür Ernst Mach, yan yana dizili ve homojen biçimde renklendirilmiş birkaç kağıt şeridine dikkatlice baktı. Algılama konusuna ilgi duyan biri olarak, dikkatini çeken bir durum vardı ortalıkta: Şeritlerde göze ters görüne bir şeyler vardı sanki; bir şeyler eksikti. Şeritleri birbirinden ayırdı, her birine tek tek baktı ve sonra tekrar bir araya getirdi. Sonunda olup biteni anlayabildi...

Onur Şahin 
21 Ağu 12:39, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bilimsel bir dilden ziyade herkesin okuyabilmesi için sade yazılmış,içeriği Ilginç örneklerle desteklenmiş.Aldığınız kararları veya davranışlarınızı sorgulamanıza sebep olan güzel bir kitap.Aklınızda birçok soru işareti oluşturuyor.Herkese öneririm.

2 /

Kitaptan 45 Alıntı

Ferman Mamedov 
13 Nis 21:12, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Okumak
Psikologlar, bir şey okurken bir yandan da bir kalemi dişlerinizin arasında tutarsanız, okuduğunuz şeyi daha komik bulduğunuzu keşfetmişlerdir. Bunun nedeni, beynin yorumunun yüzünüzdeki gülümsemeden etkilenmesidir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 137 - Domingo)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 137 - Domingo)

Beynin, özellikle de insan beyninin en etkileyici yönlerinden biri, önüne gelen neredeyse bütün işleri öğrenme esnekliğine sahip oluşudur.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 71)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 71)
Ferman Mamedov 
 10 Nis 14:42, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Algı
Algı dünyanız her zaman gerçek dünyanın gerisinde kalır.Bir başka deyişle, dünyaya ilişkin algınız, gerçek anlamda canlı olmayan bir canlı yayın gibidir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 52)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 52)
Ferman Mamedov 
11 Nis 17:16, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Gerçeklik
Gerçeklik, beyin tarafından pasif biçimde kaydedilmek yerine, aktif biçimde beyin tarafından inşa edilir.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 83 - Domingo)Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman (Sayfa 83 - Domingo)
Ferman Mamedov 
08 Nis 15:18, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bilinçli zihin, beyin etkinliklerinin merkezinde değildir; aksine kıyıda köşede, etkinliğin ancak fısıltılarını duyabileceği kadar uzak bir konuma yerleşmiş durumdadır.

Incognito - Beynin Gizli Hayatı, David EaglemanIncognito - Beynin Gizli Hayatı, David Eagleman
5 /