İnsan Ne ile Yaşar

8,3/10  (824 Oy) · 
3.609 okunma  · 
687 beğeni  · 
19.921 gösterim
Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Kreutzer Sonat ve Diriliş'in büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara verdi. Bu dönemde yazdığı öykülerde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurgu içinde ele aldı. Tolstoy, insan sevgisi ve inanç konularını ustalığının bütün inceliğiyle işlerken, İnsan Neyle Yaşar? ile gerçek hayatı yansıtan tabloların içinde yeni bir ahlak anlayışını ortaya koydu.
Aysel 
 10 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

İnsan Ne İle Yaşar? uzun zamandır merak ettiğim okuması bugüne kısmet olan kitapmış :)
İlk önce kitap roman kitabı değil 4 kısa sayılacak öyküden ibarettir. Kitaba ismini vermiş ilk hikaye kitabın ismini teşkil ediyor.

Bu hikayeden başka daha üç hikaye var kitabda. Hikayeler, dini ve ahlaki açıdan öğüt verecek şekilde seçilmiş. Hikayelerden açık konuşmak gerekirse yeni bir şeyler öğrenmiyorsunuz. Çünkü siz zaten kötülüğe iyilik ile karşılık verilmesi gerektiğini, açgözlü olmamayı, insanları sevmeyi ve diğer insani davranışları biliyorsunuz. Yine de eğer elinizde okunacak çok kitap varsa, okuduğunuz kitaplardan yorulduysanız bu kitabı kolaylıkla okursunuz.
Hikayeler kısa, kafa yormayan türde olduğundan ne zaman bittiğini bile anlamazsınız.

Kendinizden ilave çocuklarınıza da okuya bilirsiniz. Onların içinde iyiliği, dürüstlüğü, hakkı yeşertmek için ideal kitaptır.

Okumadan önce kendinize sorun İnsan Ne İle Yaşar? :)

Mahmut Çayır 
16 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Bir kaç saatte okunabilecek "çerez" gibi görünen ancak aslında "ana öğün" kadar etkili bir kitap. Tolstoy'u eleştirmek ne haddimize. Zamanının ötesine geçmiş bir üstadın muazzam bir eseri. Tavsiye ediyorum.

Herkesin kendince verdiği bir cevap var, bir taş ta ben atayım dedim.

-İnsan ne ile yaşar?

+Sevgiyle.

Aykut 
31 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

O klasik soruyu bende sormadım değil aslında, Tolstoy'un bu eseri ilk dikkatimi çektiğinde. Hakikaten insan ne ile yaşar, dedim kendi kendime. Kitabı okumadan önce çeşitli fikirlere sahiptim. Kitabı okuduktan sonra bu fikirlerin hiçbirinin insanın ne ile yaşayacağına dair bir cevap olmadığını anladım. Tolstoy'un yalnızca Anna Karenina'sını okumuş biri olarak bu eserinde de Tolstoy kendini ele vermiş kanımca. "Ele vermek" ne kadar doğru bir terim oldu bilemiyorum, bir başka deyişle bu kitabın kapağını görmeseniz, direkt hiçbir şey bilmeden okumaya başlasanız bu eserin kesinlikle Tolstoy eseri olduğunu anlarsınız. İnsanların inançsal bakımdan iç dünyaları, iç dünyasındaki bu çatışmaları, yine inanç sayesinde bazı anlar ayakta kalabileceğini anlatmış bizlere Tolstoy. Bunlar elbette ki Tolstoy'un kendi düşünceleri, din ve inanç konusu Tolstoy'da önemlidir. Ayrıca basit fakat yoğun mekan tasvirleri özellikle son hikayede (Bey ile Uşağı) sıkça kullanılmış. O kar fırtınası, tipi tasvirleri kitabı okurken öylesine etkiliyor ki sizleri, üşümek istiyorsunuz siz de, o rüzgar sizin de yüzünüze çarpmasını istiyorsunuz istemsizce. Benim okuduğum yayınevi fazlaca bilinen bir yayınevi olmadığı için İnsan Ne ile Yaşar dahil üç adet hikaye bulunuyordu kitapta. İş Bankası Kültür Yayınları'nda bu hikaye sayısının altı olduğunu duydum. Bu açıdan bir kaybım olmuş, bu yüzden o yayınevinden çıkan İnsan Ne ile Yaşar'ı da gelecek zamanda okuyacağım. Bu arada, o klasik cevabı bende vermek isterim: Sevgi ile yaşar insan. Ayrıca bu bir "öz sevgi" de değildir, kendinden başka herkese duyulan bir sevgidir. İnsan sevgisi bir nevi. Peki insan kendine sevgi duymayacak, kendinden nefret mi edecek? Hayır, fakat bunun bir derecesi olmalı tabii ki de. Kendini sevmediği kadar başkalarını sevmek bir fedakarlıktır zannımca. Bu fedakarlığı alan, kazanan insanlar anlatılıyor üç öyküde de. Ayrıca insanlığın kimi bencil davranışları da gözler önüne serilmiş. Bu çağda da devam eden ve her çağda da devam edecek olan, insanın "daha" sevdası irdelenmiş büyük oranda. Bu sevgiyi göze alabilmeye fedakarlık dedik, hani derler ya insanin asıl dostları kötü günlerinde yanında olanlardır diye, elbette ki bu doğru. Fakat ben şunu diyorum, kötü günlere gerek kalmadan dahi o fedakarlığı göze alabilmeli insan. Bu açıdan, insanlığın arasına sevgi tohumları yayılması dileğiyle bitiriyorum bu incelemeyi. Bu fedakarlığı insanlık olarak göze alabilmemiz dileğiyle...

Bekir İstanbul 
08 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Daha önce Rus yazar okumayanlar için güzel bir başlangıç, hem ince, hem sade, hemde çok doyurucu. Türkiye İş Bankası kültür yayınları baskısında 6 öykü yer alıyor ve hepside birbirinden güzel. Özellikle ilk ve son öyküler çok hoşuma gitti. Muhtevası hayat, ölüm, mutluluk, kanaat, iyilik, sevgi, melek, şeytan, hayatın anlamı gibi kavramlar içeriyor. Biraz mesnevi tarzında ama beslenme kaynağı İncil. Kitabı okurken evrensel değerlerin bütün coğrafya, din, dil ve insanlar için aynı ve çok önemli olduğunu anlıyorsunuz. Okunması gereken bir eser.

İzzet Seydaoğlu 
09 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Tolstoy'un din ile arası iyiyken yazılmış bir kitap olduğu belli. Din, vicdan ögelerine ağırlık verilmiş.Özetle kitabın adını taşıyan "insan ne ile yaşar" sorusunun cevabı, "iyilik" olarak cevap verilmiş.

handan sarıcaoglu 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitaba ilk başladığımda roman okuyacağımı düşünerek başladım ama kitap bana birbirinden güzel 8 hikaye sundu.Hepside barışı, iyiliği,sevgiyi temel alan küçük anlatımlar.Bilmediğimiz şeyler değil aslında ama yinede zevkle okudum herbirini.son hikaye beni daha çok içine çekti.Dinsel bir kitap olduğunu söyleyebilirim ama sıkmıyor 1 günde bile bitirebilirsiniz kitabı.Kurgusal olarak basit ama dili çok akıcı. Keşke daha önce okumuş olsaydım sizde okumayı ihmal etmeyin.

mustafa tamer akder 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

İş bankası yayınından 6 kısa öyküden oluşan Tolstoy amca'nın öyküleriyle tanıştığım bir kitap. Bir öyküsünün diğerleri yanında çok sönük kaldığını düşünüyorum(O öykünün ismini vererek, önyargı oluşurmak istemiyorum.). Genel olarak dili çok rahat ve açık, kurgu olarak diğerlerine göre sönük bulduğum öykü haricinde çok güzel ve tatmin edici, konu olarak insanların ne kadar şeytan dürtüklese de kötülüğe uyulmama halinde kazanımları, uyulması halinde ise kötülüğün bir şekilde sana yansıyacağını özet olarak söyleyebilirim. Konu olarak daha altında çok mesaj yatıyor ama o kısmı sevgili okurlara bırakıyorum. :D Velhasıl 2-3 yılda bir kez dikkatli bir şekilde okunarak verdiği güzel mesajları güncellenmesi gerektiğini düşüncesindeyim.

Kısa, akıcı, okurken sıkmayan 6 öyküden oluşan bir kitap.Kurgu olarak basit ama içeriği, okura kattıkları bakımından gerçekten çok anlamlı bir kitap. Her birinden çıkarabileceğimiz dersler var. Her öyküyü okuduktan sonra üzerinde biraz olsun düşünülmesi gerekiyor.
Tolstoy ile bu kitapla tanıştım ve güzel de bir başlangıç oldu.

M.Y. 
 26 Haz 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Kitap altı hikayeden oluşuyor. “İnsan Neyle Yaşar?” isimli hikayede fakir bir ayakkabıcının soğuk bir kış günü kilisenin önünde bulduğu çıplak bir adama yardımı sonrası olan olaylar, “Kıvılcımı Söndürmeyen Ateşi Zapt Edemez” isimli hikayede çok iyi geçinen iki komşu ailenin bir yumurta yüzünden birbirlerine olan düşmanlıkları ve bitmeyen kinin zararları, “Mum” isimli hikayede zalim bir kahyanın köylülere yaptığı kötülüklerin sonucunda başına gelenler, “Kızlar Büyüklerden Akıllıymış” isimli hikayede çocukların kendi aralarında olan basit bir anlaşmazlığı büyüklerin kavgaya vardırması sonrası çıkarılacak dersler, “İnsana Çok Toprak Gerekir mi?” isimli hikayede açgözlülüğün insanın sonunu nasıl getireceği ve “İlyas” isimli hikayede mutluluğun parayla alakası olmadığı anlatılıyor.

Suç ve Ceza”nın radyo tiyatrosunu saymazsak Rus edebiyatı ile tanışmam bu kitapla oldu ama ne yalan söyleyim beklentilerimin altında kaldı. Hikayelerin bazılarında İncil’den alıntılar, dini ve mucizevi öğeler yer almakta. Genel olarak hikayelerin hepsi için kıssadan hisse tarzında nasihatname diyebiliriz. Daha önce okuduğum “Bostan ve Gülistan”da da aynısı olmuştu. Sırf kıssadan hisse çıkarmak için yazılan hikayeler bana fazla zorlama ve yapay geliyor. İlla ki çıkarılması gereken bir ders varsa bunun olay örgüsünün içine yedirilip sunulmasını tercih ederim. Bundan dolayı kitabı pek sevemedim.

Tolstoy’dan okuduğum ilk kitap oldu. Sonra başka bir kitabıyla şansımı yeniden deneyebilirim ama şu an için bana bu yeterli geldi. Tek kitapla tabii ki belli bir fikir edinemem ama sanırım Tolstoy dindar yönü de olan bir yazar. Çünkü hikayelerinde bunun ağırlığını baya hissettiriyor.

Nurlubahar (Emhabiş) 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap bi harikaydı . merak uyandırıcı , okuduğunuz zqman o üç sorunun cevabı ne diye dünüyor ve yappoz gibi parçaları birleştirerek bulyorsun ya en güzel tarafı bu işte.

Kitaptan 122 Alıntı

Ferah 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Adam bir yıl sonrasına hazırlanıyor, ama akşama varmadan öleceğini bilmiyor'' diye düşündüm...

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoyİnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Ferman Mammadov 
 08 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bütün insanlar kendi esenlikleri için harcadıkları düşünceyle değil, insana verilen sevgiyle yaşarlar.

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoyİnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy
seher 
30 Eki 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Allah beni 3 hakikati öğrenmem için Dünyaya yolladı.
Allah'ın bana söylediği ilk soru şuydu. 'İnsanın kalbine ne hükmeder?' ve anladım ki insanın kalbine sevgi hükmeder. ikinci soru ise 'İnsana ne verilmemiştir ? ' İnsana kendi ihtiyaçlarının bilgisi verilmemiştir. ve üçüncü soru ise 'İnsan ne ile yaşar?' ve anladım ki İnsanın elinde hiç bir şey olmasa bile Allah sevgisi olsun yeter. Yani insan Allah'a inanmadan yaşayamaz..

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoyİnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Rumeysa özaçmak 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kim severse, Allah'a yaklaşır ; Allah da ona yaklaşır. Çünkü o, sevgiyi yaratandır.

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 26)İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 26)
Ro'Za 
17 Oca 08:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Tanrı'yı seviyorum" deyip de kardeşinden nefret eden yalancıdır.
Çünkü gördüğü kardesini sevmeyen, görmediği Tanrı'yı sevemez...

İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (nar yayınları)İnsan Ne ile Yaşar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (nar yayınları)
13 /