İnsan Olmak

8,8/10  (28 Oy) · 
82 okunma  · 
34 beğeni  · 
1.147 gösterim
İlk kez yayımlandığı 1983'ten günümüze defalarca baskı yapmış ve okurla kurduğu yapıcı ilişkiyi kanıtlamış olan bu kitabında Engin Geçtan insan olmanın ikilemini şöyle anlatır: "Çağdaş toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir. İnsan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar. İleri geri hareket ederek sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar."

Son yirmi yılın dünyasındaki sosyal ve maddi değişimler düşünülürse, kirpilerin birbirine daha da çok ihtiyaç duyduğunu, her kirpinin bu ikilem karşısında kendi cevabını bulması gerektiğini, tam da bu yüzden İnsan Olmak'ın bugün daha da güncel olduğunu söyleyebiliriz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2012
 • Sayfa Sayısı:
  181
 • ISBN:
  9789753423984
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Dila. 
13 Tem 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

yıllardır kitapçılarda elime alır alır bırakırım, okuma kısmeti bu zamanaymış; ama evet yine doğruladım teorimi, her kitabın da kişinin hayatında doğru bir okunma zamanı varmış...

bir psikanalist elinden çıkmış insanın derinleri kitabı. insanın kendini ve insanı tanıması için bir yol gösterici aslına bakarsan.
ben öğretici çok şey buldum içinde. ders çalışır gibi de okumadım halbuki; karşılıklı sohbet eder gibi anlatmış, ben onu dinliyormuş gibi okudum.

insan ve insan ilişkileri konusunda kesinlikle ufkumu açtığını söylemeliyim.

Her insan bu kitabın içinde kendini ve yakın çevresinden birçok kişiyi bulabilir. Okurken ''Aaa, evet ben de öyle yapıyorum/öyleyim'' diyebilir. İnsan Olmak, insanı anlatan, psikoloji alanına ilgi uyandıran güzel bir kitap.

Lütfiye SOYLU 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Psikiyatrist deyince aklıma gelen ilk isim olan Engin Geçtan'ın, tüm eserleri okunmalıdır fakat bu ders kitabı tadında bir kitaptır.Başkalarını değil de kendinizi görerek okumayı başarırsanız -ki pek çok kişi maalesef yüzleşmeye cesaret edemeyip yarıda bırakıyor - hayatınıza eşsiz katkıları olacak bir kitaptır.Şöyle ki hatrı sayılır psikoloji kitabı okumuşluğum vardır.En iyisi kesinlikle "İnsan Olmak" tır.

SelinGuzel 
31 Eki 2015 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsan olmanın gerekleri, erdemleri ve insanın psikolojik incelemeleri konusunda kült olmuş kitaplardan biri. Zaman zaman bir ders kitabı edasında olsa da verdiği örnekler, basitleştirilmiş psikolojik tahliller ilgi çekici. Ayrıca öfke, kaygı, yaşam ve ölüm gibi konularda önemli saptamalar mevcut. Tavsiye ediyorum.

NEDİM AK 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnsan olmak, Platon'un "Atlar at olarak doğar,insan doğulmaz olunur" deyişini hatırlatır nitelikte bir kitaptı. En çok sevdiğim bölüm de Nevrotik(uyumu ve dengeyi bozan davranışlar) kişiliğin analizi üzerine yazılmış bölümdü. İnsanın kendi yarattığı davranış ve düşüncelerinin ne zaman sorun oluşturabileceği üzerine bir farkındalık yaratıyor kesinlikle

Anıl Atik 
02 Ağu 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Deneyim ve bilgi yoğunluğunu her satırda hissetsem de bu fikirleri , yöntemleri beğenmedim. Kitapta anlatılanları kılavuz edinip hayata yürümeyi asla istemem.

koku nehri 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Engin gectan kisisel sorunlarimizin temelinde yatan bilinçaltı kaynakli sıkıntılari bir bir önümüze seriyor , okurken gerçekten dayanamayıp kitabi kapattigim cok oldu. Inanin yüzleşmek cik zor , içini gosteren bir aynaya bakmak gibi . Iyki okudum dediğim kitaplardan biri , anlamlandiramadiginiz davranislariniza nelerin sebep olduğunu öğrenmek sorunu cozmuyor belki ama en azından sorunu tanımlayabiliyorsunuz . Tek eksiği bu sorunlarin nasil cozulucegi konusunda pek çözüm önerisi yok , kendinizi hazir hissettiginizde okumalisiniz..

melda 
 23 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okuyup bitirdiğimde insan ilişkilerinin, ana-baba-çocuk ilişkilerinin ne kadar karmaşık bir dinamizme sahip olduğunu fark ettim. İnsanın davranışlarının, tepkilerinin altında yatan nedenleri öğrenmek, anlam veremediğim insan huylarını net bir şekilde idrak edebilmemi sağladı. Engin Geçtan insan davranışlarını kendi hayata bakış süzgecinden geçirip yazan, ununu elemiş eleğini asmış nadide psikiyatristlerden. Bu kitabı da herkesin kütüphanesinde yerini bulması gereken, eşsiz bir kılavuz niteliğinde.

Kitaptan 58 Alıntı

Butterfly 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kendisine ayrılan zamanın sınırlı olduğunun ve bir gün yaşamının sona ereceğinin bilincinde olmak, insanı anlamlı yaşayıp yaşamadığı konusunda kaygılandırır."

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
SelinGuzel 
08 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yapamam ki!" gerekçesiyle gerçekleştirmekten kaçındığımız davranışların çoğu aslında yapmak istediklerimizdir. Yapmak istemediklerimiz zaten aklımıza gelmez.

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan

"Sorumluluğunu üstlenen kişi özgürdür. Özgür insan daha az korkar, onun için sevebilir!"

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
ays grds 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Tarihi dikkatle incelediğimizde, bencil ve yıkıcı eğilimlerin, insanların birbirlerinden alabilecekleri ya da çalabilecekleri şeylere sahip olmalarıyla başladığını görüyoruz . Avlanacak hayvan azaldığında tarımla uğraşanların zengin tarlalarına saldırılar düzenleyen avcılarla başlayan bu süreç, insanda sahip olma tutkusuyla bencil ve yıkıcı eğilimlerin içice ve birlikte gelişmesine neden olmuş ve bugüne dek hiçbir politik düzen bu eğilimleri gerçek anlamda ortadan kaldırabilmeyi başaramamıştı. Çünkü sahip olma eğilimi mülkiyet ve para ile de sınırlanmamış, iktidara ve diğer insanlara sahip olma tutkularını da birlikte getirmiştir."

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
Fatma 
 09 Şub 2016 · Kitabı okudu

"Tarih, iktidar tutkusuna kapıldığı ve nerede duracağını bilemediği için kendisini ve çevresini yok etmiş insan örnekleriyle doludur."

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan

Geçmişinin tutsağı olan insan , içsel dünyasına inebilme özgürlüğüne sahip değildir ; sürekli kendisini gözlemler ve yargılar . Özgür insan ise kendini gözlemlemeden hayata katılır .

İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 168)İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 168)

"Bir insanın kendisine karşı sorumluluklarıyla başkalarına karşı sorumlulukları iç içe geçmiş tek bir olgudur, birbirinden soyutlanamaz!"

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
Butterfly 
18 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Önce ikinci sınıf evlat, daha sonra gelin kimlikleri içinde ezilen kadın, anne olduktan sonra aile içinde giderek güç kazanmaya ve çocukları üzerinde egemenlik kurmaya başlar. O denli ki, birçok ailede görünürde baba tarafından alınan kararların asıl sahibi annedir, ama durum babanın erkeklik rolüne gölge düşürmeyecek biçimde yönetilir. Kararı anne verir, baba ilan eder.’

‘…Bu yönden değerlendirildiğinde, toplumumuzda aile yapısının biçimsel olarak babaerkil, ama gerçekte kapalı bir anaerkil yapıya sahip olduğu bile söylenebilir.’

İnsan Olmak, Engin Geçtanİnsan Olmak, Engin Geçtan
Eyyühel-Veled 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geleneklerin kendisine verdiği rolü
sürdürme durumunda kalan baba, çoğu kez çocuklarıyla
yakın ve sıcak ilişkiler kurmaktan alıkonmuş olur.

İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 40)İnsan Olmak, Engin Geçtan (Sayfa 40)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız