İnsan Olmanın Psikolojisi

8,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
746 gösterim
Üçüncü Güç adıyla tanınan Hümanistik Psikolojinin babası Abraham Maslow, "İnsan doğası ancak objektif ile sübjektif bir arada ele alındığında anlaşılabilir. Bireyin ne olduğunu değil, ne olabileceğini, ne gibi potansiyeller barındırdığını incelemek insan türünün mutluluğu ve geleceği açısından çok önemlidir" diyor.

Maslow'un başını çektiği hümanist psikologlara dek bilimsel bakış, insanın eksikliklerine yoğunlaşıyordu, gücüne ve potansiyeline değil. Oysa Maslow'un inancına göre ruh sağlığı anlaşılmadan ruh hastalıkları anlaşılamaz. Maslow'un yaklaşımında söz konusu olan, diğer teorilerin kökten reddi değil, farklı bakış açılarını bütünsel bir kavrayış haline getirmektir.

İnsan Olmanın Psikolojisi'nde bulacağınız işte bu bütünlükçü bakış.

Hümanist psikolojinin temel kitabı!
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2000
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789756744185
 • Orijinal Adı:
  Toward A Psychology of Being
 • Çeviri:
  Okhan Gündüz
 • Yayınevi:
  Kuraldışı Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

İnsanım, çünki düşünüyorum.Lakin bazıları dar düşünceli olurlar.onlar için kendi hakikatları doğrudur.Gerçekliyi ise hiç düşünmüyorlar.
Hakikat insanların hayat boyunca arkalandığı esasıdır.

Kitaptan 2 Alıntı

Sevgi, gizilgüçleri algılamakla kalmaz, aynı zamanda bunları gerçekleştirir de. Sevginin yokluğu potansiyeli kesinlikle bastıracak, hatta öldürecektir.

İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 106)İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 106)

Her birimizin kavraması gereken yaşamsal ve dokunaklı bir gerçek var: Türüm üze özgü erdem lerden her uzak düşüşümüz, kişinin kendi doğasına karşı işlediği her suç, ayrıcalıksız herkes bilinçaltım ızda bir iz bırakır ve kendimizi küçük görmemize ne­
den olur.

İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 10)İnsan Olmanın Psikolojisi, Abraham Maslow (Sayfa 10)