İnsan Ruhuna Yöneliş Bilinç ve Bilinçaltının İşlevi

8,8/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
501 gösterim
Çağdaş psikolojinin üç büyük devinden biri ve analitik psikolojinin kurucusu, psikiyatr ve dünyamızın ender Filozof-bilimadamlarından biri olan C. G. Jung, İnsan Ruhuna Yöneliş'te psikolojinin en temel ve özgün kavramlarını sunuyor: Kompleksler, düşler ve bireysel anlamları, çağrışım deneyleri, yansıtmalar, arketipler, bilinç, bilinçaltı ve bilinçdışının işlevleri... Çağdaş psikolojinin üç büyük devinin sonuncusu, çağdaş insanın günlük yaşamında ve "öte yaşamında"; düşlerinde, bilinçli ve özellikle de bilinçsiz yaşamında kendini duyuran başlıca ruhsal sorunlarına, sıkıntılarına uzun yıllar öncesinden ışık tutmaya, yol göstermeye devam ediyor. Jung, öte yandan bir kâhin gibi davranıyor; insanlığı bekleyen en büyük tehlikenin "ruhsal tehlike" olduğunu, bunun da insanın bilinçaltından geleceğini savunuyor. Bu bağlamda İnsan Ruhuna Yöneliş, ilk basımından bu yana geçen yaklaşık 60 yıla karşın değerinden ve savlarından hiçbir şey yitirmemiş durumda. Çünkü Dünya gezegeni, giderek bilincini bir yana bırakıp, bilinçaltı birikimleriyle varlığını ve ilişkilerini sür dürmeye çalışan bir insan tipinin egemenliğine giriyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789754680584
 • Orijinal Adı:
  L'homme A La Découverte De Son Ame
 • Çeviri:
  Engin Büyükinal
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülistan Turpçu 
21 Ağu 01:03, Kitabı okudu, 5 günde, 7/10 puan

Çok sevdiğim bir Hocam sayesinde psikolojiye merak sardım. Önce Freud'dan başladım. Sonra onun yolunu bir süre takip edip ilerde kendi yolunu çizen Jung okumaya başladım. Benim gibi ilk kez okuyorsanız bu tür kitapları elbette biraz ağır gelebilir. Yabancı olduğum bir çok terimle karşılaştım. Fakat sıkıcı bir kitap değil. Jung büyük bir bilim insanı. İnsan ruhuna yönelişte bilinç, bilinçaltı serbest çağrışım ve düş kavramlarını anlatıyor. Bastırılmış, bilinçaltına atılmış bir çok şeyin insan yaşamında ilerleyen zamanlarda ne büyük tehlikeler ortaya çıkarabileceğinden söz etmiş. İlgilenilmesi gereken asıl konunun bilinç değil de bilinçaltı olması gerektiğini vurgulamış. İnsan için en büyük tehlike yaşadığı ağır hastalıklar değildir aslında kendisidir. Çünkü en büyük kötülükler, acımasızlıklar ruhsal yaralarımızdan dolayı ortaya çıkar.

Kitaptan 6 Alıntı

"Kendimizi baskı altına aldıkça, bilinçaltının tehlikeleriyle daha fazla yüz yüze kalırız."

İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 215 - Say)İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 215 - Say)

"En büyük ruhsal ve toplumsal karışıklıklar aklımızdan doğmamış mıdır?"

İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 39 - Say)İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 39 - Say)

"Kendimize yönelik dalkavukluklarımızla bizi utançtan kıpkırmızı bırakacak derecede saf ve gerçektir düşler."

İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 55 - Say)İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 55 - Say)

"Sinir hastaları, kıyılarda yani denizin tehlikelere açık yerlerde oturan kişilerdir. Kendilerine normal diyenler ise, karaların iç tarafında, kuru ve yüksek alanlarda oturanlardır; hiçbir deniz kabarması, ne denli güçlü olursa olsun onlara ulaşamaz ve deniz onlara öylesine uzaktır ki denizin varlığını yadsıdıkları bile olur."

İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 47 - Say)İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 47 - Say)

"Ruhsal gerçek düşüncesine, gereken önem verilirse, günümüz psikolojisinin en büyük keşfi gerçekleşecektir."

İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 39 - Say)İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 39 - Say)

"İnsanların kendi sözlerine ne denli kapıldıklarını görmek inanılacak şey değil; sözlerinin her birinin ardında bir gerçek yattığını sanırlar."

İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 57 - Say)İnsan Ruhuna Yöneliş, Carl Gustav Jung (Sayfa 57 - Say)