İnsanların Dünyası

6,9/10  (9 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
787 gösterim
Saint-Exupéry'nin Sahra ve And Dağları'nda yaşadığı ve posta pilotluğu yaparken başından geçen maceraları, Küçük Prens'ten aşağı kalmayan bir şiirsellik ve duyarlılıkla anlattığı İnsanların Dünyası, aynı zamanda Saint-Exupéry'nin hem pilot, hem romancı hem de filozof yanını bize tüm açıklığı ile gösteriyor.

"Uçak bir araç, amaç değil. İnsan bir uçak için hayatını riske atmaz, tıpkı bir çiftçinin sabanı için hayatından vazgeçmeyeceği gibi. Ama uçak sayesinde, şehirlerden ve şehrin getirdiklerinden kaçar, doğal bir gerçekliğe kavuşuruz. İnsani bir iş yapar ve insani kaygıları biliriz. Rüzgârla, yıldızlarla, geceyle, kumla, denizle iletişim kurarız. Doğanın gücünü alt etmeye uğraşırız. Havaalanlarını vaat edilmiş topraklar gibi bekleriz ve yıldızlara bakarak gerçekliği ararız."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786059115025
 • Orijinal Adı:
  Wind, Sand and Stars
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Zeplin Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Çok önemsiz bile olsa, kendi varlık sebebimizin bilincine vardığımızda mutluluğu bulacağız ancak. Ancak o zaman barış içinde yaşayıp huzur içinde ölebileceğiz, çünkü, hayatımıza anlam veren ölümümüze de bir anlam vermiş olacak

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéryİnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry

Vatan topraklarını genişletmek uğruna ölmek güzel bir şeydir belki de, ama günümüzün savaşları iyileştirmek iddiasında olduğu her şeyi yok ediyor.

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéryİnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry
Will Travers 
14 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Öyle anlaşılıyor ki eklenecek bir şey kalmadığı zaman değil, çıkarılacak bir şey kalmadığı zaman erişiliyor kusursuzluğa.

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéryİnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry

Eğer ölüm, üstlenilmiş bir sorumluluğun sonucu değilse, olsa olsa yoksulluğun ya da toyluktan gelen bir taşkınlığın sonucudur.

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 51)İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 51)

Bir budala çıkagelir o zaman.O keskin gözler aldanır, budalayı güzel renklerle aydınlatır.Budala bir iki şiir okudu mu budala ozan sanılır.Masanın altında, bacaklarının arasında dolanan bir yılanın güveninden gurur duyduğu sanılır.Genç kız budalaya gönül verir.Genç kızın gönlü bir yabanıl bahçedir, oysa budala bakımlı bahçeleri sever yalnız.Ve budala, prensesi alıp götürür,köle eder kendine.

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 67 - dünya yayınevi)İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 67 - dünya yayınevi)