İsimle Ateş Arasında

8,7/10  (63 Oy) · 
213 okunma  · 
59 beğeni  · 
2.166 gösterim
Padişah, askerleri ve hüzünlü bir aşk hikâyesi...

Bir yanda, başlarken muhteşem biterken tükenmiş yeniçeriler... Bir yanda, satın aldığı esame ile bütün hayatı değişen ve kendisini aşkın tükenişe varan yolculuğunda bulan Numan... Bir yanda, kokuların ruhunu bilen, Numan'ın baştan ayağa aşk eden Nihâde... Diğer yanda, Yeniçeri Ocağı, Numan ve Nihâde üçgenine bağlanan küçük hikâyeler...

Her şey Numan'ın kalbinden ve Yeniçeri Ocağı'ndan kıvılcım almışa benzeyen muazzam bir yangında yok olurken; Nazan Bekiroğlu resmi tarihin hükümleriyle bireysel tarihçelerin ne kadar uyuşmaz olduğunu anlatıyor. Yerli bir bakışla...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789753627184
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitap. Çoook. Güzel. Herkeze. Okumasını. Tavsiye. Ediyorum. Ben. Okurken. Müthiş. Kendimi kaptırdım.

Meltem 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tarihle harmanlanmış ve olaylara kişiler gözünden bakmayı sağlayan bir roman. Uzun betimlemeleri olsa da Nazan Bekiroğlu' nun üslubuna alışınca o kadar da zor gelmiyor anlamak. Kurduğu cümlelerin her birinin altı çizilebilecek derecede güzel.

Nur 
10 Oca 10:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yalan değildi aşkın birbirine uymayan iki tanımının olduğu.
Bu tanımlardan biri sorgusuz sualsiz teslimiyet anlamına gelirken diğerinin sorgusuz sualsiz teslimiyetin kurulumu demek olduğu. Böylece aşkın mutlak tanımının mümkünler âleminde nâ-mümkün olduğu. Yalan değildi güzel kokunun ezel hatırasını taşıdığı. Yalan değildi bazı şeylerin hep bir şeyle bir şey arasında bir ürperti gibi asılı durduğu.

ramazan k. 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nazan Bekiroğlu'nun belki de en etkileyici kitabı olan İsimle Ateş Arasında'yı ya çok seversiniz ya da okuyamadan elinizden bırakırsınız. Bir roman olduğu kadar içerisinden alacağınız onlarca cümle ile bir aşk kitabı da çıkarabilirsiniz.

Suskun/ca 
24 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nazan hocanın mükemmel anlatımı eşliğinde hem inanılmaz bir aşk hikayesi hemde Yeniçerilerin başlangıç ve bitiş serüvenini soluksuz okudum...Okunmaya gerçekten değecek bi kitap

cizgiliortu 
24 May 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın dili kullanım becerisine, geniş kelime haznesine ve anlatım kusursuzluguna hayran olduğumu her fırsatta dile getiriyor benden kitap önermem istendiğinde onun eserlerini söylüyor, derslerimde onun denemelerini okuyorum. Yani bunca sevmek varken kitabı nasıl yorumlayabilirim bilmiyorum zaten bu bilmeme durumu nedeniyle geç kaldım yorum yapmaya.

Ana hikayeyi, aralarda bulunan kısa hikayeleri çok severek okudum. Bazen karakterlere kızdım bazen hatta çokça hak verdim, duyguları sonuna kadar yaşatabilen bir kitaptı. Bu arada kitabı 3. okuyuşum. :)) Defalarca da okuyabilirim.

Yazarı ilk defa okuyacaklar için bu kitap biraz ağır gelebilir. Bu kitaptan sonra da Cam Irmağı Taş Gemi kitabını öneririm. Nihade'nin Beşinci Defteri orada.
Sözün özü Nazan Bekiroğlu'nu mutlaka okuyun efenim, ruhunuz çiçekler açsın, mayıs gülleri ile donansın. ;))

Leyla Eraslan 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Nazan Bekiroğlu`nun bilgisine ve üslubuna hayran kaldım. Her cümlesi sizi ayrı bir düşünceye sevk ediyor. Sindirilerek okunması gereken harika bir eser. Kitap sizi tarihin derinliklerine, yeniçerilerin hikayesine gezinti yaptırıyor. Yeniçerilerin gelişmesinin, bozulmasının yanı sıra padişahlara da yer veriliyor bu hikayede. Tarih, edebiyat tadında ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Ömer Çalık 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap romandan ziyade hikayelerle zenginleştirilmiş bir deneme türünde yazılmış. Dili oldukça edebi. Bu nedenle ağır okunan bir kitap. Ancak deneme mahiyetinde diyebileceğimiz fikirlerin hikayelerle anlatılması oldukça güzel olmuş.

Kitaptan 98 Alıntı

"Sevilen bir kadın can demekti. Bu yüzden en çok canım denirdi ona ortasında bir eliflik nefes hacmiyle..."

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğluİsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu

Meğer aşk indiği kalbi ihya ediyordu ya, ihya edemezse yok ediyordu. Kazasız belasız kurtulmanın imkânı yoktu.

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 188)İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 188)
maria puder 
 09 Ara 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

her şeyi göze almak
_Onu, her şeyi terk ederek, her şeyi göze alarak, yaktığım gemiler de ben de yanarak, yıktıklarımın enkazı altında bende kalarak sevdim..

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğluİsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu

Ben ilk kez ve uçuruma düşer gibi sevdim. Gün gelip bu uçurumda boğulacağımı nereden bilebilirdim?

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 71)İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 71)
maria puder 
12 Oca 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

_Akşamın kısacık vaktinde, şahitlik eden parmağıma batıp da, zor şartlarda aldığım abdestimi bozan gülün dikenini sever gibi sevdim onu. Sonra, vaktin çıkmasına çok az kala yeniden bulduğum bir suyu sever gibi..

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğluİsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu
Günay Kut Berber 
 31 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayat
Hayatla ölüm tartılınca ölüm, bugünle yarın tartılınca yarın ağır geliyordu.

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 254 - Timaş Yayınları)İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 254 - Timaş Yayınları)
Leyla Eraslan 
16 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Çünkü tahayyül edilemezleri vardı aşkın, telaffuz edilemeyenleri, dünyalar bir araya gelse akıldan,hayalden, fikirden geçirilemeyenleri. Olmazları. Hesaba katılmayanları. Bizatihi aşkın varlık nedeniydi bu imkansızlık. Ama olmaz zannedilenlerden biri olduğu zaman, tahayyülün sınrları kırılyordu. O zaman aşkın olmazları olura doğru genişliyordu. Olumsuzluğa doğru yürüyen bir ihtilaldi bu. Kalbin, yürünmez zannedilen yolları yürüdüğünü fark etmekle başlıyordu tahayyülün sınırlarının yıkılması. Açılmaz sanılan kapı bir kez açılınca bir kez daha, sonra bir kez daha açılması artık işten bile olmuyordu.

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 185)İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 185)