İstanbul'da Bir Merhamet Haftası

9,0/10  (2 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
368 gösterim
Ben olmamış bir kahraman emeklisi, ben bir kırmızı çarpı, ben uygun adım serseri, bir gençlik düşü, ben bir yanılgılar bileşimi, ben: yeri belli olan; geçip gidiyorum şehrin içinden.
Hayatın akışına aldırmıyorum.
Çünkü ben suskunluk ve unutuşun sivil ifadesiyim.
Aslında Promete'nin ciğerini söken kartal olmalıymışım.
Promete olamadıktan sonra...

Bir kitabın bize yeni bir dünyanın kapılarını aralamasını ya da kendi deneyimimize farklı ve daha parlak bir ışık tutmasını bekleriz çoğu kez. Çaresiz bir anlam arayışıdır bu. Murat Gülsoy, İstanbul'da Bir Merhamet Haftası'nda, bu çaresizliğin insani boyutunu aramaya çıkarken okurlarını da peşinden sürüklüyor. Kimi zaman ürkek, kimi zaman saldırgan kahramanları, kimi zaman şiirsel, kimi zaman mekanik üsluplarıyla bizi "bakmaya" davet ediyorlar. Ancak, Gülsoy'un edebiyatı, röntgenci heveslerden uzakta, arka pencereye değil, yazıdan bir aynaya bakmaya çağırıyor okurunu. Anlamı kendinde gizli bir dünyayı seyre dalan insanların zihinlerinde geziniyoruz. Bir şeye, dünyaya, insanlara bakmanın kendimize bakmak; kendimize bakmanın bir şeye, dünyaya, insanlara bakmak olduğunu hissederek...
(Tanıtım Yazısından)

7 Gün 7 Kişi 7 Resim
Edebiyatın kurgu ile gerçek arasında gidip gelmesinin güzel bir örneği.
-Doğan Hızlan, Hürriyet, 2007-

Merhamet mi, hem de İstanbul'da! Şaka mı bu?
Murat Gülsoy, içinde yaşadığımız evrenin genişletiliyormuş gibi yapılırken aslında alabildiğine ve acımasızca daraltıldığı bir dünyada, yazmak eylemini araçsallaştırıp bir yaşam alanı haline getirerek kendimize nefes aldırabileceğimizi hatırlatıyor. (...) "Roman" kategorisinde yayımlanan kitabı İstanbul'da Bir Merhamet Haftası'nda Murat Gülsoy, karakterlerine kendilerini ifade etmeleri için bir imkan sağlıyor.
-Ayşe Çavdar, Yeni Aktüel, 2007-
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789750707728
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rogojin 
21 Şub 20:48, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Murat Gülsoy'un bir kaç kitabını okudum. Alemlerin Sürekliliği ve İstanbul'da Bir Merhamet Haftası'nı çok çok beğendim. Gülsoy'un kitaplarında, eğer yanılmıyorsam okur yazma eyleminin kendisine de dikkat çekilerek okusun isteniyor; yazarın farkındayız, eserin farkındayız, okuduğumuz şeyin kurgu olduğunun farkında olarak okumamız isteniyor.

İstanbul'da Bir Merhamet Haftası'nda yazarın bir proje hazırladığını öğreniyoruz: kitabın yazarı 7 gün boyunca kendi seçtiği 7 resmi 7 kişiye yollayarak o resimler hakkında yazılar yazmasını istiyor bu 7 kişiden. Resimler her gün bir tane olmak üzere gönderiliyor. Her yazar-okurun resimle ilgili yorumu resmin arkasına eklenerek bizim okuduğumuz kitaba ekleniyor. Sonuç: okuduğumuz kitap.

Murat Gülsoy'un Alemlerin Sürekliliği adlı enfes eseri kadar güzel bir çalışma bu. Fikir olarak bile çok güzel. İnsanın resimlerle ilgili kendi düşüncelerini kitaba ekleyesi ya da Murat Gülsoy'a gönderesi geliyor..

Kitaptan 10 Alıntı

Maya 
18 Eyl 15:58, Kitabı okudu, 8/10 puan

Nedir politik olmak? Yalan söylemektir. Ben güzele güzel, doğruya doğru derim. Bunu bilir, bunu söylerim.

İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 113)İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 113)
Maya 
21 Eyl 15:35, Kitabı okudu, 8/10 puan

ebediyet
Oysa böcekten, kediden, eşekten farkımız ne? Hiç.... Nefes bitti mi toprağa karışıyor hepsi. Biz de... Ebediyet? Olmayacak bir hayal.

İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 288)İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 288)
Maya 
19 Eyl 23:30, Kitabı okudu, 8/10 puan

İnsan sevdiklerini olmasını istediği şekilde hatırlarmış.

İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 154 - Can yayınları)İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 154 - Can yayınları)
Maya 
18 Eyl 10:36, Kitabı okudu, 8/10 puan

Baba
Çocuklar babalarını neden küçümser? Sanıyor ki ben bu yaşta doğdum, bu evden çıkmadım.

İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 110 - Can yayınları)İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 110 - Can yayınları)
Maya 
21 Eyl 00:24, Kitabı okudu, 8/10 puan

Sürgün edilirken insanın her şeyini alırlar, donuna kadar ararlar ama burada olanı (kafasını işaret etmişti parmağıyla) kimse söküp alamaz. O yüzden bizimkiler çocuklarının hiç kaybetmeyecekleri meziyetleri öğretirler, her biri altın bileziktir, müzik, lisan, matematik...

İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 232 - Can yayınları)İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 232 - Can yayınları)
Maya 
18 Eyl 15:55, Kitabı okudu, 8/10 puan

Bir zamanlar komünizm umacısı ile korkutulduk, şimdi şeriat, yarın artık ne çıkarsa bahtımıza.

İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 111)İstanbul'da Bir Merhamet Haftası, Murat Gülsoy (Sayfa 111)