İtaatsizlik Üzerine Özgürlük Neden Otoriteye "Hayır" Demektir?

8,4/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
570 gösterim
"Şimdiye kadar tarihin büyük bir bölümünde, bir azınlık çoğunluğa hükmetmiştir. Bu hâkimiyeti gerekli kılan, hayatın güzelliklerinin sadece azınlığa yetecek kadar olup, çoğunluğa kırıntıların kalmasıdır. Eğer bu azınlık güzelliklerin tadını çıkarmak ve bunun da ötesinde çoğunluğun kendine hizmet etmesini, kendisi için çalışmasını istemişse gerekli şart şuydu: Çoğunluk itaat etmeyi öğrenmeliydi."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  72
 • ISBN:
  9786050203554
 • Orijinal Adı:
  On Disobedience: Why Freedom Means Saying "No" to Powver
 • Çeviri:
  Nurdan Soysal
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Berna Kahraman 
15 Haz 2015, Kitabı okudu, 4/10 puan

Psikologların ya da psikoloji ile uzaktan yakından biraz ilgilenmiş herkesin kendini her konuda kanaat önderi zannetmesi kaçınılmaz bir durumdur. Kitap itaatsizlik kavramının açıklanmasıyla başlayıp, Komunizm güzellemesiyle bitiyor. İtaatin ne olduğunu açıkladığı gibi sonunda da Komunizm, hiç olmadığı bir şekilde sunuluyor.

Ali Ünal 
30 Mar 10:48, Kitabı okudu, 9/10 puan

İlk günah insanı yozlaştırmak şöyle dursun, onu özgürleştirmişti, tarihin başlangıcıydı. İnsan tam anlamı ile bir insan olmak için Cennet Bahçesi'ni terk etmeliydi. Kitabın anlatmak istediğinin en öz cümlesi.

Kitaptan 1 Alıntı

Berna Kahraman 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 4/10 puan

Fakat gerçek şu ki, bizler teknik olarak Atom Çağı'nda yaşarken, insanların çoğu -iktidarda olanların çoğu dahil- duygusal anlamda hala Taş Devri'nde yaşıyorlar. (Bence insanoğlu eksiksiz olarak öyle*) Matematik, astronomi ve doğabilimlerinde yirminci yüzyılda (Kitap 20. yy.'da yazıldı) bulunuyor olmamıza rağmen, siyaset, devlet ve toplum hakkındaki görüşlerimizin çoğu, bilim çağının çok gerisinde kalıyor...

İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 11)İtaatsizlik Üzerine, Erich Fromm (Sayfa 11)