İyi Kalpli Erendira

7,8/10  (17 Oy) · 
42 okunma  · 
18 beğeni  · 
707 gösterim
"İyi Kalpli Erendira ile İnsafsız Büyükannesinin İnanılmaz ve Acıklı Öyküsü", bir öykü derlemesi değil. Gabriel Garcia Marquez'in 1972 yılında yazıp bir araya getirdiği öyküler kitabına verdiği ad bu. Yedi öykü var bu kitapta. Kitaba adını veren son öyküye kısa roman da diyebiliriz. Bu öyküleri yazdığında Gabriel Garcia Marquez, ünlü "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı başyapıtını yazmış, yazarlığının doruğuna çıkmıştı. Gabriel Garcia Marquez'in keşfettiği ve kendinden sonra pek çok yazarı etkileyen "büyülü gerçekçilik", bu öykülerde bütün boyutlarıyla görülür. Özellikle kitaba adını veren "İyi Kalpli Erendira"da saflık ve kötülük, aşk ve nefret, somut birer kişilik kazanırken, öykü de gitgide ortaçağ destanlarına, halk ozanlarının türkülerine benzemeye başlar. Ülkemizde çok sevilen bu ünlü Kolombiyalı yazarın İspanyolca aslından çevrilen bu birbirinden güzel öykülerini kıvançla sunuyoruz.

Gabriel Garcia Marquez, 1982 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750726224
 • Orijinal Adı:
  La incredible y triste historia de la candida Erendira y de su abuela desalmada
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gülçehre Aydın 
01 Ara 2016, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Marquez, deyince her defasında bu kez beni neyin bekleyeceğini anlamaya çalışıyorum. Ancak tek bildiğim bu dahinin beni hiç şaşırtmadığı ve beklentimi her daim karşılayabildiği.
Hikayelerin başlıkları bile öyle anlam yüklü ki okumak için sabırsızlandırıyor sizi. uykunuz gelir, kitabı bırakayım dersiniz ancak bu başlık da sizi içine almıştır çoktan.
İyi Kalpli Erendira'nın, Polyanna'yı andırması bile sizi bu uzun hikayede rahatsız edemiyor. Aksine sinirleniyorsunuz çoğu anda ama bir o kadar da Erendira oluveriyorsunuz.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015, Kitabı okumadı, 4/10 puan

Kitap Erendira ve büyükannesinin hikayesinin yanı sıra daha 6 tane Marquez öyküsü içeriyor ki bunlar: "Kocaman kanatlı ihtiyar adam", "Yitirilmiş zamanlar denizi", "Dünyanın boğulmuş en güzel adamı", "Aşkın ötesinde sürekli ölüm", "Hayalet geminin son yolculuğu" ve "Mucizeler satıcısı iyi kalpli Şarlatan". Öykülerin çoğu deniz boyunda bir köyde gelişiyor. Yazarın işlediği konular ise insanların umutsuzluğu, mutsuzluğu, hayata karşı olan güçsüzlüğü. Açıkçası okuyucuyu hafif depresif bir ruh haline sokan bir kitap. Eğer benim gibi yazarın romanlarına hücum etmeden önce ısınma turları yapmak istiyorsanız okuyabilirsiniz. :)

Dila. 
08 Oca 2016, Kitabı okudu, 16 günde, Beğendi, 10/10 puan

Öykü seçkisi ve bir de kısa roman derlemesi.

Marquez'in sanırım en sevdiğim öykülerinin olduğu kitap. Çok fazla gül kokulu veya gül kokusuz deniz esintisi olmasının da bundan büyük etkisi var sanırım.

En etkilendiğim ise dünyanın boğulmuş en güzel adamı oldu. Bir köyün kim olunduğu bilinmeyen boğulmuş bir adamı - Esteban 'ı nasıl sahiplendiği anlatılıyor. anlatımı çok etkileyici.

Hayalet geminin son yolculuğu öyküsünü diğerlerinden daha farklı buldum. Çok daha fazla tasvir ve çok çok uzun cümleler var. Marquezin bir başka güzelliği bu da.

Kitaptan 3 Alıntı

Gülçehre Aydın 
03 Ara 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"...onu sadece en az ağrıyan tarafımın üstüne yatarak bekliyordum..."

İyi Kalpli Erendira, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 77 - Can Yayınları)İyi Kalpli Erendira, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 77 - Can Yayınları)
Salih Çermik 
09 Oca 20:59, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kendini affettirmeyi bilen kimse cennetin yarısını kazanmış demektir.

İyi Kalpli Erendira, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 135 - Can Yayınları - 9. Baskı)İyi Kalpli Erendira, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 135 - Can Yayınları - 9. Baskı)

Her bir plak, ölmüş olan birini, uzun bir hastalıktan sonra yiyeceklerin tadını ya da yıllar önce ertesi günü yapmaları gerekip de unutkanlıkla hiçbir zaman yapmamış oldukları bir şeyi anımsatıyordu onlara.

İyi Kalpli Erendira, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 28 - Yitirilmiş zamanların denizi)İyi Kalpli Erendira, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 28 - Yitirilmiş zamanların denizi)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız