İyinin ve Kötünün Ötesinde

9,0/10  (9 Oy) · 
53 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.821 gösterim
"Peki, 'gerçeğin' yeni dostları olacaklar mı onlar, yeni gelmekte olan filozoflar? Çok muhtemeldir ki, şimdiye kadar gelmiş geçmiş bütün filozoflar sevdiler kendi gerçeklerini. Fakat birer dogmacı olmayacakları da kesin. Onların gerçeğinin, hâlâ herkesin gerçeği olmayı sürdürmesi gerekliliği, onların gururlarına aykırı olacaktır ve aynı zamanda da beğenilerine. Şimdiye kadarki bütün dogmacı çabaların gizli arzusu ve nihai amacı olmuştur bu. 'Benim fikrim benim fikrimdir. Başka hiç kimse, kolaylıkla onun üzerinde hak iddia edemez.' Belki de böyle diyecektir geleceğin filozofu. İnsanın, çoğu kişiyle aynı görüşü paylaşmayı istemek gibi kötü bir arzuyu terk etmesi gerekli… Eğer komşunuz da onu ağzına alabiliyorsa, 'iyi' artık iyi değildir. Hem zaten 'müşterek bir iyi' nasıl var olabilirdi ki?"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9786055032074
 • Çeviri:
  Korkut Ata
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

"Bir şey nasıl onun zıddı olan şeyden doğabilir? Örneğin yanılgıdan gerçek? Ya da aldatma arzusundan "gerçek arzusu"? Ya da çıkar duygusundanözverili eylemler?

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 16)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 16)

Kadın için hakikat nedir ki! Başından beri, kadın için hakikatten daha yabancı, itici, düşmanca ne var ki, - En büyük sanatı yalandır, en yüce derdi görünüş ve güzellik, itiraf edelim, biz erkekler: kesinlikle kadındaki bu sanata, bu içgüdüye saygı duyuyor, aşık oluyoruz: Biz, zorluğu olanlara, rahatlamamız, o elleri bakışları, ince budalalıkları paylaşmaya katıldığımız için, ciddiyetimiz, ağırlığımız, derinliğimiz budalaca görünüyor. Sonunda şu soruyu soruyorum: Herhangi bir kadın, bir kez olsun, kadının kafasına derinliği, yüreğine adaleti bahşedebildi mi? Tümüyle ele alındığında, “kadın”ın kadınları hor gördüğü doğru değil mi? - hiç de erkeğin işi değildi bu, değil mi? - Biz erkekler kadınların aydınlamayla kendilerini rezil edişlerini sürdürmelerini istiyoruz.

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzscheİyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche
Aykut 
26 Haz 18:41, Kitabı okudu, 8/10 puan

Hayranlık
Hayranlık duygusunda bir tür masumluk yatmaktadır; buna sahip olan kişi ise, bir gün kendisinin de hayranlık uyandırabileceği ihtimalini henüz hiç aklına getirmemiş olandır.

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 109 - İlya Yayınları)İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche (Sayfa 109 - İlya Yayınları)

Bir kişiye sevgi duymak barbarlıktır:çünkü tüm geriye kalanların zararına uygulanacaktır.Tanrıya duyulan sevgi de öyle.

İyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzscheİyinin ve Kötünün Ötesinde, Friedrich Wilhelm Nietzsche