İz

7,1/10  (188 Oy) · 
1.175 okunma  · 
139 beğeni  · 
4.501 gösterim
Yakın çevremizde benzerlerini görebileceğimiz gerçeklikte bir baba-kız öyküsü... Babasına hayran Verda, hatta âşık. Biricik kahramanım diyor onun için. Ne var ki, yıllar önce annesiyle babasının boşanmasından sonra ayrı düşmüşler birbirlerine. Çatışmışlar, çelişmişler ama sevgileri içten içe hep sürmüş. Kariyerinde zirveye ulaşmış ünlü avukat Vedat Karacan'ın intiharıyla başlıyor öykü. Bu beklenmedik ölümün ardında yatan gizi çözmek Verda'ya düşmektedir. Geriye dönüp baktığında yüzleştiği keşke'leriyle, pişmanlıklarıyla ve içini kavuran devasa bir özlemle sürecektir babasının izini...

Minicik çocuk ellerimi avucunun içine hapsettiğinde, yüreğim yüreğinde eriyordu babacığım. Parmaklarım büyüdü diye mi tutmuyorsun artık ellerimi? Keşke hep küçük kalsalardı... Ne oldu da ayrıldı ellerimiz baba? Hiçbir zaman soramadım bunu sana. Sormak istediğimde fırsat olmadı, fırsat olduğunda cesaretim... Soluk soluğa okuyacağınız, farklı bir Canan Tan romanı...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9789752113251
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Ferah 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Annesi ile babası boşanınca çok sevdiği babasını cezalandıran Verda'nın sonrasında babasının intihar sebebini araştırması.. Kitabın sonunda hikayenin yarım kaldığı hissi uyandı bende..

Belki de kendimden bir şeyler bulamadığım için sıkılmıştım. Hiç bilmiyorum. 2 defa yarım bıraktım ablamın zorlamasıyla kitabı bitirdim. Nedense hiç ısınamadım Canan Tan'ın bu kitabına. Belki de gerçekçi olamayacak kadar karakterlere üstün özellikler yüklendiğindendir. Yani karakterler çok fazla gerçek olamayacak kadar mükemmelleştirildikleri için biraz da gerçek hayata dair İZler bulamadığımdan olsa gerek kitabı beğenmedim.

Sevgi Sertel 
18 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tüm kitaplarında olduğu gibi, yine severek okuduğum bir Canan Tan Kitabı daha bitti...
Annesi ve babası boşanan Verda, babasını çok sevdiği halde, annesinin tepkileri nedeni ile babası ile uzun süre görüşmez.
Babasının intihar etmesinin ardından yaşadığı pişmanlıklar, keşkeler için artık çok geçtir...
Avukat olan Verda için artık tek hedef vardır, babasının intiharının sebebini bulmak..
Ve "Iz" lerin peşine düşer...
*************************************
Boşanan ailelerin sıklıkla yaptığı bir yanlış bu, çocukları kullanmak ve karşı tarafı kötüleyerek soğutmak. Oysa boşanma eşler arasında oluyor, çocuklar değil!!
"Sevdiklerimizin kıymetini bilelim, onları kaybettikten sonra, yaşanan pişmanlıkların hiç bir faydası yok!!

Kubra Cangul 
20 Haz 05:27, Kitabı okudu, 6 günde, 4/10 puan

Beğendiğim kitaplar hakkında yorum yaparken hiç ne yazacağımı düşünmüyorum kelimeler kendiliğinden diziliveriyor ama beğenmediğim kitaplar için durum çok zor.. Hem kitaba hem yazara hem de emeğe yazık etmeden içimdekileri nasıl dökerim diye baya bir düşünüyorum ve bu kitap beni çok düşündürdü. Okuduğum ilk Canan Tan romanı ve sanırım ne yazık ki son olacak.. Hikaye güzeldi belki ama yazarın üslubu beni hiç etkilemediği için kitabı ne yazık ki sevemedim. Benim için çok sıradan bir romandı maalesef beğenmedim.

_Arya_ 
13 May 00:30, Kitabı okudu, 6/10 puan

canan tanın bu kitabını fazla begenmedım yarısına kadar guzel gidiyordu sonra sıkıcı olmaya başladı sonunda yarım kalan bişeyler vardı sanki.Babasını çok seven Verdanın ,babasının ölümünün nedenini araştırmaya başlamasını konu alan bir kitap .

ömer 
22 Eki 21:38, Kitabı okudu, Puan vermedi

Alanında başarılı olan tanınmış avukat Vedat Karacan'ın intihar etmesiyle olay başlıyor bu olayı araştırmak üzere kızı Verda babasının bu intihar girişimini araştırır pişmanlıkla babasının intiharını araştırır

Özlem 
04 Ağu 22:04, Kitabı okudu, 9 günde, Puan vermedi

Kitap hakkında genel bir yorum yapmak gerekirse, bazı kısımları aşırı heyecanlıydı ama birkaç bölümde gereksiz - uzatılmış betimlemelerden ve ayrıntıya kaçılan bölümlerden sıkıldığımı söyleyebilirim. Kitapta çok çarpıcı olaylar var, sonu daha güzel bitebilirdi, bana göre devam edilseydi rahatlıkla bir 50 sayfa daha yazılarak nokta konabilirdi ama işte burada devreye özgünlük ve öznellik giriyor. Bana göre yarım kalan roman belki size göre bitmiş olabilir :) Ama olumsuz eleştirilerim asla olumluların önüne geçemez. Okuduğuma pişman değilim, iyi ki Canan Tan gibi bir yazar var. Emeği geçen herkese teşekkürler. :)

Hatice Çiçekçi 
27 Mar 10:54, Kitabı okudu, 13 günde, Puan vermedi

Bu kitaba başlama sebebim Canan Tan'ın En Son Yürekler Ölür kitabini cok begenmemdi.Kitaba basladim fakat baslarda biraz sıkılsam da ilerleyen sayfalarda hareketlenecegini dusundum fakat 350. Sayfaya geldigim de kitap beni yeni sarmaya basladi.Belki de benim bu tarz kitap sevmememle alakali olabilir ama yine de okunmasi gereken bir kitap olarak goruyorum bir babayla bir kizin arasindaki bagdan bahsediyor.Her ne kadar annesiyle babasi ayri olsa da aralarindaki bagin kopmayacagini anlatan bir kitap.Sıkıcı bulsam da okumalisiniz :)

emine karakaya 
22 Ağu 18:02, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bazen insanlar zaman zaman tekrar geçmişiylede karşılaşmak zorundadır. İşte o zaman yeter ki, geriye dönüp baktığında, seni yaşama bağlayacak incecik bir pamuk ipliği kalmış olsun...

Tuncay YILDIRIM 
13 Nis 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

Boşanmış bir ailenin kızı ve Babasıyla olan çatışması. Canan Tan' en iyi romanlarından biri. Final biraz basit olmuş. Okunabilir bir roman.

3 /

Kitaptan 60 Alıntı

Emine Vargılı 
19 Ara 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Evlilik dedikleri bu işte. Kimine cennet, kimine göre iki kişilik hücre.

İz, Canan Tan (Sayfa 388)İz, Canan Tan (Sayfa 388)
Ülkü :) 
29 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Varlığın değil,yokluğun değerini bilir insanlar.Mutluluğun değerini bilenler,mutsuzluğu tatmış olanlardır.Onları mutlu etmek çok daha kolaydır.

İz, Canan Tan (Sayfa 249)İz, Canan Tan (Sayfa 249)
nursena kan 
30 May 20:04, Kitabı okudu, 7/10 puan

"Ölüm her zaman bizimleydi, her zaman da bizimle olacak. İnsan varlığının ayrılmaz bir parçasıdır o. Çünkü ölüm sorusunun anahtarı, yaşam kapısının kilidini açar.". Dr. Elizabeth Kübler-Ross

İz, Canan Tan (Sayfa 55 - Altın Kitaplar Yayınevi)İz, Canan Tan (Sayfa 55 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Hatice Çiçekçi 
15 Mar 19:47, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"Annesi babası ayrılmış birini mutlu etmek zordur,mutsuzluğa şartlanmışlardır onlar," dediğinde incinirdi yüreğim.Ne acımasız genellemeydi yaptığı!yanlışdı da üstelik...Yaşamamıştı ki bilsin.
Varlığın değil,yokluğun değerini bilir insanlar.Mutluluğun değerini bilenler,mutsuzluğu tatmış olanlardır.Onları mutlu etmek çok daha kolaydır.

İz, Canan Tan (Sayfa 303)İz, Canan Tan (Sayfa 303)
Emine Vargılı 
16 Ara 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Beni kendine bağlı tutabilmek için bir halkadan medet uman kocama, metalden daha sıcak daha yumuşak duygusal yaklaşımlara gereksinim duyduğumu anlatamayacak olduktan sonra...

İz, Canan Tan (Sayfa 361)İz, Canan Tan (Sayfa 361)
seher 
09 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Susmak çürütülmesi en güç silahtır. İnsanların söyleyemedikleri bazı sözlerin içinde, söylediklerinden daha çok gerçek vardır.

İz, Canan Tanİz, Canan Tan
Kubra Cangul 
16 Haz 20:44, Kitabı okudu, İnceledi, 4/10 puan

Neyse ki, evlenmek için ille de aşık olmak gerekmiyordu. Hatta aşık olmadan evlenmekle çok daha sağlıklı ve mutlu beraberlikler kurulabiliyordu. Yakıcı bir tutkuyla çıkılan yolda tutkunun ateşi söndüğünde her şey sıfıra inebiliyordu, sevgi ve saygının öne çıktığı evliliklerse daha uzun ömürlü olabiliyordu.

İz, Canan Tan (Sayfa 105)İz, Canan Tan (Sayfa 105)
Sema Dönmez 
 11 Haz 23:21, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

verda
Bedenen iyiyim,zıpkın gibiyim ama duygularım ağır yaralı...

İz, Canan Tanİz, Canan Tan
nursena kan 
01 Haz 22:07, Kitabı okudu, 7/10 puan

Nazım Hikmet
"...O gider, bu gider, şu gider,
dostluk, sen yanı başımızda kalırsın..."
Nazım Hikmet

İz, Canan Tan (Sayfa 404)İz, Canan Tan (Sayfa 404)