Jane Eyre

8,5/10  (141 Oy) · 
724 okunma  · 
120 beğeni  · 
3.506 gösterim
On yaşında öksüz kalan Jane Eyre, kendisini hiçbir zaman sevmeyen, ancak kocasının vasiyeti üzerine bakımını üstlenen yengesiyle zor bir yaşam sürmektedir. Gönderildiği katı kuralları olan yatılı okulda (aslında Charlotte Brontë'nin bir yılını geçirdiği Lancashire'daki okuldur) kötü günler geçirir. Ancak Jane Eyre, Charlotte Brontë kadar şanslı değildir; okulda on yıl kalır ve öğretmen olarak mezun olur. Edward Rochester'ın malikânesinde mürebbiye olarak iş bulur. Evin gizemli efendisi Rochester'e âşık olur; ancak onu hayal bile edemeyeceği zorluklar ve acılar beklemektedir.

XIX. yüzyıl İngilteresi'nde, her türlü tutuculuğun kol gezdiği Victoria döneminde geçen Jane Eyre, birçoklarınca kadın hak ve özgürlüklerine sahip çıkan ilk romanlardan biri olarak kabul edilir. Yazarı Charlotte Brontë'nin yaşamından izler de taşıyan roman, hayatın sillesini yiyen yapayalnız bir genç kızın güçlü bir kadına dönüşmesinin öyküsüdür.

Jane Eyre, yalnızca kadının erkek egemen toplumdaki konumuna gözüpek yaklaşımıyla değil, güçlü ve tutkulu anlatımıyla da edebiyata yenilikler getirmiş bir öncü kitaptır.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  632
 • ISBN:
  9789750708268
 • Orijinal Adı:
  Jane Eyre
 • Çeviri:
  Nihan Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra A. 
 07 Eyl 2015, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 9/10 puan

Epeydir okuduklarımdan zevk almıyordum. Jane Eyre sakin ama emin ilerleyen temposuyla ilaç gibi geldi. Roman kalın bir kitap olmasına karşın, okurken hiç sıkıcı değildi. Bitsin diye acele ederek değil, yavaş yavaş okudum. Belki biraz da bu yüzden 1 hafta kadar kafamı meşgul etmesiyle farklı bir zevk aldım. Charlotte Bronte 1800'lerin İngiltere'sinde mürebbiyeliği gayet ilgi çekici işlemiş. Birçok kitapta olduğu gibi bundan da öğreneceğimiz çok şey var. Bir kere bu kitapla insanın isterse birçok yabancı dil öğrenebileceğini, ''erken kalkanın yol aldığını'' , disiplin ve iradenin birçoğumuz için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Ayrıca insanın vicdanının ya da vicdansızlığının o insana neler yaptırabileceğini görmek için, yaşamadan tecrübe edinmek için en hoş örneklerden biri Jane Eyre.

Kitaba elbet bir eleştirim olacak. Son 43 sayfa bende aceleye getirilmiş izlenimi uyandırdı. Bir karakter var ki kitabın tümünde çizilmiş portresine son davranışları bana azıcık kolay oldu gibi geldi. (Spoiler vermemeye çalışan kızın dramını yaşıyorum şu an) Son kısımda biraz daha hareket kazandırılıp bitirilseydi neredeyse kusursuz bir romanla karşılaşırdık. Bu haliyle de klasik eser okumayı sevenlere, gönül rahatlığıyla Jane Eyre'ı öneririm.

Her bir kitapta olduğu gibi bu kitapta da yaşadım, düşündüm ve hissettim. Keyifli okumalar dilerim.

Ceren Acer 
10 Haz 19:37, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 10/10 puan

Şuana kadar okuduğum en kayda değer kitaptı desem abartmış sayılmam. Yazar kitaptaki olay örgüsünü, karakterleri çok etkileyici bir şekilde işlemiş. Bütün karakterlerin büyük bir ustalıkla işlenmiş olmasına rağmen Jane Eyre karakteri daha bir ayrıntısıyla işlenmiş. Zaten kitabın adında anlaşılacağı üzere baş karakter Jane Eyre karakteridir. Bu kitabı okumaya başladığınız anda ilk olarak kitabın tümünü otobiyografi olarak düşünebilirsiniz. Çünkü yazar ilk bölümlerde otobiyografi türünden yoğun bir şekilde yararlanmış. Kitapta Jane Eyre karakterinin yaşantısındaki pürüzler, hırçınlıklar, sıkıntılar ve yaşamış olduğu fedakar bir aşk anlatılmaktadır. Aslında bu bildiğiniz klasikleşmiş bir aşktan daha da öte bir şekilde işlenip biz okurlarıyla buluşmuş. Normalde aşk romanlarını sevmiyorum. Ama bu kitaptaki işlenmiş olan aşka sadece aşk deyip geçmek yazarın kalemine haksızlık olur. Bu kitabı okumayan kalmamalı. Çok şey kaybedersiniz. Okuyun, okutun.

Aslıhan 
12 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Jane Eyre, belki de benim bu hayatta koşulsuz kalbimi açabildiğim nadir insanlardan biridir. Bakmayın öyle, onu yalnızca bir kitap karakterinin içine sıkıştırmak çok ayıp olur.
Peki kimdir bu Jane? Sahi, insanların ya da benim gönlümde nasıl taht kurmuştur?
Haydin başlayalım.
Romanın ilk cümlesi şöyleydi, yanılmıyorsam 'o gün yürüyüş yapmak olanaksızdı.' Ve işte bu cümle ile bütün bir roman boyunca kolunuz Jane'in kolunda dağları tepeleri aşıp zorluklara göğüs gerip kırık bir çanak misali olan hayatı alabildiğin dolduruyorsunuz.
Jane Eyre için bir aşk romanı demek yasaklanmalı, evet içinde belki de 'ideal koca adayı' ismine hak kazanıp size her fırsatta tebessüm hediye edecek bir Bay Rochester var mamafih Jane Eyre gibi bir romanı aşk teması içerisine sıkıştırmak hem Jane'e hemde onunla birlikte yaşanılan her anıya hakaret niteliği taşır.
Karışık kuruşuk yazımı hafiften şöyle kenara itecek olursak bir de yazım diline değinelim.
Birinci ağızdan yazılmış olması Jane'i dost bellerken çok etkili oluyor, inkar etmeyelim. 'Sevgili okuyucularım' diyerek başlanan cümleler sizi Jane'in hayatında gizli bir gözlemciden ziyade olayları ilk elden öğrenen en önemli kişiye dönüştürüyor. Bur'da yadsınamaz bir şekilde gönlünüze taht kuracak olan yazarımızı unutmamak lazım sanırım.
Charlotte Bronté!
Bir süre sonra olan şey şu, Jane ile çay içerken Charlotte tarafından yapılmış enfes kurabiyeleri tatmak!
Velhasıl kelam, ne Jane Eyre yalnızca bir roman, karakter, genç bir bayan değil, ne de sevgili yazarımız Charlotte Bronté alelade bir yazar değil. İkisi de uzun bir süre, sol omurganızın altında ki o şeyi avuçlarında yüceltip size güzel tebessümler hediye edecek iki harika kişi.
Kalbiniz kadar zarif iki leydi.

Aristokrat 
23 Nis 15:41, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Bir kadın karakter düşünün! Her şeyi ile sizi büyüleyen, her yaptığını düşünüp taşınarak yapan, hem kendine hem de dış etkenlere elinden geldiğince karşı koyma gücü bulan, yalnız, kimsesiz. Yalnızsınız, sığınacak kimseniz, derdinizi anlatacak, sizi anlayacak kimseniz yok ve bir de görünüşünüz ve kişiliğiniz yüzünden size ön yargı ile yaklaşıldığını, eleştirildiğinizi, kimsenin sizi beğenmediğini düşünün! Nasıl yaşardınız, ne yapardınız?

Jane Eyre, bir kitaptan daha fazlası. Eşi benzeri bulunmayan gerçek bir karakter. Onun gibi kişiliği daha başka yerde bulunmayan iki karakter daha var ki; Mr. Rochester ve St. John! Bir kitapta ki benzersiz üç karakter! Üçü de birbirinden müthiş tasvir ediliyor hayalinize.

Mr. Rochester ve Jane Eyre kadar birbirini tamamlayan iki eş daha okumadım.

Jane Eyre'ın belki buruk ama tebessüm ettiren, düşündüren, hırslandıran hikayesi...

Serpil Ağ 
29 Eyl 10:33, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Charlotte Bronte'un şiirsel duyarlılığını keskin gözlerle harmanladığı, yıllar sonra bile eskimeyecek olan bir başyapıt. Jana Eyre'nin, yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen, hayata tutunma çabası mutlaka okunmalı!

niluferinkitapligi 
10 Eyl 13:04, Kitabı okudu, 13 günde, 9/10 puan

Yazımının üstünden 169 yıl geçen bir kitap;neredeyse 2 asır sonra kendini nasıl okutur ve okuyanı hangi ortak paydadan kucaklar?30 yaşında bir genç kadın;iki asır sonrasında bile okunacak,geçerliliğini yitirmeyecek bir ruhu nasıl üfler satırlara?Ve tabi kendi ölümüne 8 yıl kaldığını bilmeden...
Jane Eyre;10 yaşında annesiz ve babasız kalan,amcasının vasiyeti üzerine yengesi tarafından bakılan bir çocuktur. O evde kendisine bakan yengesi tarafından gördüğü piskolojik şiddet,ve dışlandığı amca çocukları tarafından yaşatılan fiziksel şiddet Jane EYRE'nin kitap boyu hissedilen mutluluk arayışına ve bir kaya gibi sağlam gururuna zemin hazırlamıştır o yıllarda.
Duygusal bir patlama sonucu yengesini ikna eden Jane'in,gönderildiği yatılı okulda yaşadığı zoluklarla devam eder kitap.Ayakta durma,ait olma,özsaygı ve benlik kavramlarını sorgulatır sık sık.O günlerde yayılan salgın hastalık dönemi,kitabın en hüzünlü bölümlerinden.Yurtta en yakın dostunun ölümünü anlattığı sahnenin,kendi öz ablasının ölüm anıyla aynı olduğu söylenir.Ama asıl hüzün,mürebbiye olarak gittiği evdeki kalbine cemre gibi düşen aşkın gölgesindedir.
Kitap;hem Victoria dönemi İngilteresinin sosyal çarpıklıklarını,hem de yozlaşmış insan ilişkilerini kesitler halinde veriyor.Dili feminen ve güçlü.Kitap boyu -Okuyucu- diye başlayan ara cümelelerle,kendini okuyanı satırlara bağlıyor.Jane Eyre'yi,hele kitabın son yarısındaki duygusal keşifleri ile birlikte tanımak büyük zevkti.

Ayfesa 
14 Nis 18:04, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kitap su gibi akıyor. Anlatımdaki doğallık her ne kadar karakterin mükemmel iç profiliyle çelişse de kitabı inanılır kılıyor. Jane Eyre kişiliği olan bir kahraman. Sanırım Charlotte Bronte bunu daha da vurgulamak için karakterin dış güzelliği olmadığını her fırsatta söylüyor.
Yalnız kitapla ilgili tek bir sorunum var: çocukluğundan beri dünyasından çıkmayı, daha öteleri daha ilerileri keşfetmek isteyen kıza sonunda ne oldu? Bu onun ruhunun temel taşı değil miydi? Zaten sonunun aceleye getirildiği herkesçe söylenmiş ki yazar bunu da başarabilseymiş kitap mükemmel olurmuş. Neyse ki kitap bu şekilde de yeterince tatmin edici.

Burak Erdoğdu 
23 Ağu 15:42, Kitabı okudu, Puan vermedi

Duru ,sade ve yalın bir eser.Yazar feminizm henüz bir kavram olarak insanlık sahnesinde yer almadan önce bir kadının var oluş mücadelesini feminist öğelerle okura sunmuş. Elbette ki Jane Eyre her kadın gibi tutkulu ve aşk dolu ancak yine de gururlu ve kendi ayakları üzerinde hür olmayı aşkına tercih eden güçlü bir kadın. Jane Eyre güçlü, okunası ve ders verici bir kadın figürü. Modern feminist eserlere ilham verdiğini değerlendirdiğim eser başarılı, akıcı bir üsluba sahip, abartıdan uzak basit, sakin ancak tüm bunlara rağmen iz bırakan bir eser. Sivri karakterleri, ikilemleri ve çarpıcı hikayesiyle kesinlik okunması gereken bir kitap.

Ayşen BÜLBÜL 
15 Kas 2015, Kitabı okudu, 18 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitabı okumak için o kadar geciktim ki... Jane Eyre okurken beni çok gülümsettin. Ayakta kalabilmenin bir kadın için önemini bir kez daha bana gösterdin. Resim,öğretmenlik,dikiş ve piyano seni diğerlerinden farklı kıldı. Bir kez daha anladım ki insan her anlamda kendini gerçekleştirebilmeli. Kitaptaki olay akışlarına bayıldım. Olayların sırası ,geçişi, ve o üst kattaki saklı gizem dikkatimi hep canlı tuttu. Olaylar karşısındaki tutumunu ve hazırcevap hallerini hiç unutmayacağım.

Asiye Yıldız 
13 Nis 2015, Kitabı okudu, 5 günde, 8/10 puan

Lisede iken klasikleri okuturlardı. Hala da öyledir zaten. Benim farkım olucak ya hep kadın yazarların kitaplarını seçerdim. Jane Eyre ile bu sayede tanıştım. Çokta beğendim. Sonrada Charlotte Bronte hayranı oldum :)

2 /

Kitaptan 63 Alıntı

Aslıhan 
12 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Ben bir kuş değilim ve hiçbir ağ beni kapana kıstıramaz: Ben kendi bağımsız iradesine sahip, özgür bir bireyim!

Jane Eyre, Charlotte BrontëJane Eyre, Charlotte Brontë
Kübra A. 
11 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Yoksulum, kimsesiz, ufak tefek, gösterişsizim diye duygusuz, ruhsuz muyum sanıyorsunuz?

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 355)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 355)
Kübra A. 
10 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Yakınlarına, çevrendekilere zararı dokunacak bir düşüncesizlik yapmaktansa, senden başka kimseyi incitmeyecek bir cezaya katlanmak bin kere daha iyidir.

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 80)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 80)
Kübra A. 
11 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Çok zaman onun yanında, diken değil de gül olmak geliyordu içimden.

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 385)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 385)
Nur E. 
16 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

''Hayır, sen kendin çekip gideceksin, kimse sana yardım etmeyecek. Kendin oyacaksın sağ gözünü. Kendin keseceksin sağ elini. Kalbin kurban edilecek, sen kendin geçireceksin kendi kalbini.''

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 389)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 389)
Kübra A. 
10 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

On sekiz yaşındayken herkes hoşa gitmek ister, hoşa gidecek bir görünüşü olmadığını düşünmek de insanı pek sevindirmez, sanırım.

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 130)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 130)
Nur E. 
09 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Türküyü bitirince ''hadi ama bayan Jane , ağlama,'' dedi Bessie. Ateşe ''yanma!'' demek gibi bir şeydi bu.

Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 30)Jane Eyre, Charlotte Brontë (Sayfa 30)
EceYavaş⭐ 
21 May 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Ve Tanrı sizi en büyük ödülle taçlandırmak için sadece ruhumuzun etimizden ayrılmasını beklemektedir.Öyleyse neden üzüntüye kapılalım, hayat nasıl olsa kısa bir süre sonra bitecek ve ölüm o kadar kesin ki ve ölüm, mutluluğa ve şükretmeye giriştir.

Jane Eyre, Charlotte BrontëJane Eyre, Charlotte Brontë

Kitapla ilgili 2 Haber

Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter
Sayfalar Arasından Zihinlere Temas Etmeyi Başaran 14 Kadın Karakter Edebiyat sahnesinin gizemli figürleri daima kadınlar olmuştur. Geçmişten günümüze ataerkil olan dünyanın hazineleri de, hep onların arasından çıkar. Zihne, yüreğe, fikre işleyen 14 müthiş kadın: