Kabuk Adam

8,4/10  (30 Oy) · 
78 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.192 gösterim
Dünya okurlarınca "geleceğe kalacak elli yazar" arasında sayılan Aslı Erdoğan'ın sayılan Aslı Erdoğan'ın yayımlandığı günden bugüne değerini ve yerini hiç kaybetmemiş ilk romanı: Kabuk Adam. Türk edebiyatında olduğu kadar dünya edebiyatında da yeni bir yazarın doğuşuna tanıklık eden bir kitap. Şık olmakla cinayet işlemek arasındaki o çok ince çizginin öyküsü.

"Size Kabuk Adam'ın öyküsünü anlatacağım, tropik bir adayı, cinayet ve işkencenin, şiddetin bataklığında filizlenen bir aşkı, içinde yetiştiği toprak kadar acı dolu bir aşkı anlatacağım. Çıldırtıcı gücünü sonuna dek yaşanmayan arzulardan, en gizli hayallerden alan bir tutkuyu, ölümle yaşamın sınırında kurulan mucizevi bir dostluğu ve bütün yıkımların nedeni olan korkuyu, insanın en temel özelliği olan korkusunu, alçaklığını, umutsuz yalnızlığını.. Tropiklerde, o gözden ırak adada öğrendim ki, cennetle cehennem iç içedir, ancak bir katil bir peygamber olabilir ve insan bir başkasına, aynı karabüyü ayinlerindeki "Size Kabuk Adam'ın öyküsünü anlatacağım, tropik bir adayı, cinayet ve işkencenin, şiddetin bataklığında filizlenen bir aşkı, içinde yetiştiği toprak kadar acı dolu bir aşkı anlatacağım. Çıldırtıcı gücünü sonuna dek yaşanmayan arzulardan, en gizli hayallerden alan bir tutkuyu, ölümle yaşamın sınırında kurulan mucizevi bir dostluğu ve bütün yıkımların nedeni olan korkuyu, insanın en temel özelliği olan korkusunu, alçaklığını, umutsuz yalnızlığını.. Tropiklerde, o gözden ırak adada öğrendim ki, cennetle cehennem iç içedir, ancak bir katil bir peygamber olabilir ve insan bir başkasına, aynı karabüyü ayinlerindeki gibi, dönüşebilir, çünkü insanın tam zıddı gene kendisidir."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  140
 • ISBN:
  9752893090
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeynep 
27 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

"Korkmadığını söylediğin şeylerden korktuğuna eminim. İstemediğini söylediğin şeyleri de çok istiyorsun. Umutsuzluk değil seninki, sadece bıkkınlık. Yaşayan herkesin umudu vardır."

eso.okur 
 21 Eki 16:51, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Ben başlangıçta acaba Aslı Erdoğan'ın fizik bölümünü yarıda bırakmasından dolayı kendi otobiyografisini yazmış olduğu bir kitap mı diye düşündüm fakat internette araştırma yapınca onunla ilgili herhangi bir bilgiye rastlamadım. Belki de öyledir orası da şimdilik ben de muamma tabi. Bu kitabı okurken bir film canlanıyor gözünüzün önünde -filmi yapılsa da pek güzel olur - ... Okyanusun ılık sularının teninizde bırakmış olduğu yakıcı noktacıklar, nemden yapış yapış olan bir vücut, cinselliğin ve tutkunun ten üzerindeki hafif kıvılcımları, Küba esintileri, rastalı adamlar, adacıklar, yeşillikler, öbek öbek düzensiz beyaz evler... Fizik üzerine seminer yapmak için tropik adaya giden kadın karakterimiz oranın yerlisi olan okyanustan kabuk toplayarak turistlere satıp geçimini sağlayan "Kabuk Adam" Tony'le tanışır. Tony'yi tanıdıkça onun farklı yönlerini keşfeder, Korkuyla karışık arzu ve merak onu Tony'e yakınlaştırır ve ona aşık olur. Belki eser sonsuzluk vadedecek bir aşk hikayesi olmasa da okyanus havasını tüm hücrelerinizde hissettireceğine emin olabilirsiniz.

" *Her insanın kabuk altında geçmişini saklayan yaraları var, kabuk açıldıkça yaralar kanar." diyerek kitap hakkında da elimin altında duracak açıklayıcı bir cümle. Keyifli okumalar.

Beyhude 
27 Eyl 14:48, Kitabı okudu, 1 günde, 10/10 puan

Okuduğum ikinci Aslı Erdoğan kitabıdır. İlki hayatın sessizliğinde isimli kitabı beni oldukça etkilemişti. Ama benzer etkiyi okuduğum bu kitabında bulamadım. Nurdan Gülbilekin' in yer değiştiren gölgeler isimli denemesinde geçen bir cümleyi anımsadım. Bazen okuduğumuz kitapların arkasından koşarız, yakalamaya çalıştıkça daha uzaklara düşeriz. Sanırım bende ilk kitabında kaçarken beni yakalayıp içine alan yazardan yine bencilce beni kucaklamasını bekledim. Bu bekleyiş hikayenin peşine düşmeye dönüştü. Sonrasında çok uzaklarına düştüğümü fark ettim. Bunlar benim kişisel hissedişlerim. Bir kitabı da değerlendirirken tabi ki okuyucuda bıraktığı etkinin önemi kadar, kitabın ne anlattığı ile ilgili mesajını da es geçmemek gerekiyor. ( felsefesine saygı duymalı)

Aslı Erdoğan hayatlarımızda hepimizin yaşadığı dışlanmışlıklardan bahsederken bunu Avrupalı diye gözümüzde büyüttüğümüz( medeni insanlar) diye lanse ettiğimiz hatta bu insanların en üst seviyesi olan bilim adamları arasında bile acımasızca yer aldığını, siyah, beyaz, Akdenizli, zenci, İngiliz, İtalyan vs vs Ülkesine göre, rengine, geçmişine, cinsiyetine; ayrımcılığın dünyanın her köşesinde acımasızca işlediğini! İnsanın ne derecede yükselmek için başkalarını ezdiğini; Sınıflar arasında ki o derin uçurumu, medeniyet dediğimiz şeyin nelerin üzerine inşa edildiğine dair küçük çıkarımlar yapabileceğimizi. Bir bilim kadını ile, eğitimsiz bir çok suça karışmış, hiç bir ortak yönü bulunmayan (görünüşte) statü anlamında, iki insanın birbirlerine yakınlaşabileceğini.. Aslında Aslı Erdoğan'ın elinin tersiyle ittiği kariyerini, bu itişi yaparken buna etken olan duygusal tetiklenmelerini yani bir nevi kendi nedenlerini sıraladığı otobiyografi niteliğinde bir anlatım. İçinde güzel cümleleri bulduğum, anlamlı tespitlerin yer aldığı; asla okurun anlamayacağı kelimelerden oluşmayan akıcı, anlamlandırmaya göre değişebilecek derinliğin olduğu bir çırpıda okunacak bir kitap. Herkesin yaptığı gibi " kendisini gelişmiş bir insan olarak nitelendiren bir çok kişide gördüğüm cinsiyetçi yaklaşımı içselleştirecek bende hem cinsime saygılarımı iletip, kendisine haksızlık etmemeye çalışıyorum!...

Hikayede geçen anlatımları bir erkek yazarın ağzından dinleseydik ağzımızın suyu aka aka ne hoş bir hikaye derdik. Lakin her ne kadar olmadığımızı iddia etsek de en gelişmişimizde bile var olan yargılama ve dışlama duygumuz, içselleştirdiğimiz ahlak anlayışımız, Aslı Erdoğan'ı yargılama yada aklama arasında gel-git yapan düşüncelerime rağmen ve bundan utanç hissinin içinde kendimi bulmama rağmen, Söyleyeceğim tek şey; yeterince yargılanıyor!.. Birde bu zalimliği benim gibi ( sıradan , vasat) bir okurun yapmaması yönünde olması gerektiğine karar vererek, Yazara saygılarımı iletiyorum.

Delfin 
 14 May 19:41, Kitabı okudu, 8 günde, 7/10 puan

Aslı Erdoğan, birbirlerinin acılarını ve ruhlarını hissedebilen iki yabancı insanın hikayesini samimi ve sade bir dille anlatmış. Tavsiye üzerine okudum,tavsiye ederim.

HATİCE GENÇER 
Dün 12:20, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 7/10 puan

Aslı Erdoğanın Kabuk Adamı...Karayiplerde geçen esrarengiz büyüleyici bir AŞK!!! Hayat bazen bize Kabuk Adam Tony gibi insanlar çıkarır karşımıza ama biz kıymetini bilemeyiz....Sonra arar dururuz...Güzel bir dostluk isteriz ama kusurlar bahaneler buluruz...Bazen dış görünüşe bakarız aldanır belkide mükemmel büyüleyici dostlukları kaybederiz...Kısacası hayatımızdakilein kıymetini yanımızdayken bilmeli...

Gül Solmaz 
18 saat önce, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bir çırpıda okunan bir kitaptır kendisi. İçerisinde bir çok metaforu içinde barındırıyor. Mesela okyonus mesela deniz kabuğu mesela ten renklerinin farklılığı... Yazmaksa kahramanın yaşama tutunması için kaçınılmaz bir olgu olduğundan dolayı yazarak yarattığı kurgusal dünya sayesinde gerçek yaşamın şifresini çözebilir.

Pelin S. 
15 Eki 06:52, Kitabı okudu, 1 günde, 9/10 puan

Kesinlikle başucu kitabım oldu. Bir iki sayfa okuyup uyurum dediğim halde elimden bırakamadım ve dört saat kadar bir sürede bitirdim. Altını bu kadar çizdiğim bir kitap olmamıştı sanırım. Normalde kitapları çizmeyi zaten sevmem ve hikayenin bütününü o kadar yoğun algılarım ki bir iki cümlelik hoş sözleri hikayeden bağımsızlaştıramam genelde. Ta ki Kabuk Adam'a kadar. Aslı Erdoğan'da kendime sakladığım, kıyıda köşede kalmış sıkıntılarımdan parçalar buldum. Onun kadar trajik şeyler yaşamadım ama ruhunun o zedeli halleri çok tanıdık geldi. İyi ki okumuşum. Benim için özel bir serüven oldu.

Kitaptan 32 Alıntı

“Hayatın bizlere verip verebileceği tek ödül,tek armağan, sevgi dolu bir insandır ve biz böyle bir insanı, ilk fırsatta katlederiz. Sonra da, ömür boyu, bu asla bağışlanmayan günahın lanetini sırtımızda taşırız.’‘

Kabuk Adam, Aslı ErdoğanKabuk Adam, Aslı Erdoğan
sezen 
24 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

...başımı kaldırdım. Soğuk,ıslak yıldızlarla dolu bir gök kubbe,okyanusun sonsuz karanlığın üzerine asılmış duruyordu. siyah bir tülbente iğnelenmiş mücevherler gibi.

Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 64)Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 64)

Bazen insana hiçbir şey hatırlamak kadar acı veremez, özellikle de mutluluğu hatırlamak kadar.

Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 7)Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 7)

“Korkmadığını söylediğin şeylerden korktuğuna eminim. İstemediğini söylediğin şeyleri de çok istiyorsun. Umutsuzluk değil seninki, sadece bıkkınlık. Yaşayan herkesin umudu vardır.”

Kabuk Adam, Aslı ErdoğanKabuk Adam, Aslı Erdoğan
Gözde Uysal 
15 Eyl 15:00, Kitabı okudu, Puan vermedi

O ana kadar birbirimizle aracısız konuşabiliyorduk ; iki insanın çıplak, maskesiz, bir zırha ya da kalkana sığınmadan iletişim kurabilmesi kutsal, mucizevi bir şeydi.

Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 96)Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 96)
sezen 
20 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Hepimiz okyanusun sonsuzluğunda kaybolmuş yapayalnız adacıklardık; sınırlarımızı aşıp bir başkasına dokunabilmemiz, bir yanılsamaydı yalnızca."

Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 114)Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 114)

Irkçılığa, ayrımcılığın ve sömürünün her türlüsüne karşı koymayı varoluş nedenlerimden biri sayardım.

Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 157)Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 157)

Geçmişimi kusmaktan ve acılarım için başkalarından teselli beklemekten vazgeçeli uzun zaman oluyordu.

Kabuk Adam, Aslı ErdoğanKabuk Adam, Aslı Erdoğan
sezen 
20 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Yalnızlığa öyle alışmıştım ki bir başkasının ilgisini ancak bir tehdit olarak algılayabiliyordum. Yabani bir hayvanın insan karşısında tedirginliğine benzeyen bir duyguydu bu. İçimdeki ceset uyandırılmaktan korkuyordu."

Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 32)Kabuk Adam, Aslı Erdoğan (Sayfa 32)
4 /