Kadın (Fatıma Fatımadır)

8,7/10  (9 Oy) · 
30 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.438 gösterim
Fatıma hakkında konuşmak çok zordur. Fatıma bir "kadın"dı. islam'ın öngördüğü gibi bir kadındı. Onun çehresinin tasvirini peygamber kendisi resmetmişti. Onu zorluk, fakirlik, mücadele ocağında, kendi derin insanî eğitim merkezinde yetiştirmişti. Onu eşsiz bir insan kılmıştı.
O, birçok açıdan örnek bir "kadın"dı.
Babası için bir "kız"...
Kocası için bir "eş"...
Çocukları için bir "anne"...

Yaşadığı döneme ve toplumuna karşı sorumluluk bilincine sahip "direnişin ve bilincin sembolü" bir kadın... O bir "imam", bir numune, bir ideal, bir "örnek insan"dı. Kendi kişiliğini kendisi inşa etmek isteyen her kadın İçin bir "şahitti"... O akıl almaz çocukluğuyla, dâhili ve harici cephelerde verdiği devamlı mücadelesiyle, babasının ve eşinin evinde, toplumda, düşüncede, hareket ve yaşamında; kadının "nasıl olması gerektiği" sorusuna cevap vermiştir.
Betül 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şu ana kadar okuduğum Şeriati kitaplarında Şii'lik vurgusunun en yoğun olduğu, inancınıza ve fikirlerinize çok ters söylemler içermesine rağmen elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir kitap. Geleneğin din kisvesi altında kadını nasıl değersizleştirdiğini ve bu durumda İslami açıdan en doğru kadının nasıl olması gerektiğini anlatıyor. Bunun yanında bizler için tam bir örnek teşkil eden hz. Fatıma'nın hayatını ayrıntılarıyla konu ediniyor.

KörKalem 
26 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Ali Şeriati herkesin iç rahatlığıyla okuyamayacağı bir yazardır bana göre.
Okuduğunuzda bir şey içten içe rahatsız eder sizi. Şeriati'nin benim dünyamda ayrı bir yeri vardır aslında. Şeriati=Tabularımın yıkılışı. Şeriati= Farkındalık. Şeriati=Allah'ın herkese nasip etmeyeceği bir özellik; Furkan.
Artık Dünya'mı değiştirme zamanı gelmedi mi diyeniniz var ise eğer, ''Kadın, tam size göre..''

Kitaptan 47 Alıntı

Betül 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kur'an okunmadığı ve anlaşılmadığı takdirde sıradan bir kitap ya da beyaz bir defterle aynı değerdedir. İşte bu yüzden onun okunmaması, üzerinde düşünülmemesi ve anlaşılmaması için bu denli çaba harcamaktardırlar. Ve bu çaba içerisinde olanlar şunu bahane ederler: ''Biz Kur'an'ı anlayamayız, Kur'an'ın yetmiş batını vardır, yetmiş batınının da yetmiş batını.? Kur'an'ın akılla tefsir edilmesi yasaklanmıştır ve haramdır bahanesine sığınırlar. Bu nedenle dost kisvesi altında, Kur'an'ın lehine konuşuyormuş süsü vererek, halkı ondan uzaklaştırmak amacı güden, Kitab'ın anlaşılmasının çok zor olduğunu söyleyen düşmanlara Kur'an'ın kendisi tekrar tekrar şöyle feryat etmektedir: ''Onlar hala Kur'an'ı gereği gibi düşünmeyecekler mi?'' Nisa/82

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali ŞeriatiKadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati
Betül 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Hazreti Ali şöyle buyurmuştur: Zulümde iki suçlu vardır. Biri zulmeden zalim, diğeri zulme rıza gösteren mazlum. Bu iki kişinin işbirliği ile zulüm ortaya çıkmaktadır. Zira tek taraflı olarak zulmün meydana gelmesi mümkün değildir. Zalim havada zulmedemez. Zulüm; zalimin çekici ve mazlumun örsü ile şekil alan bir demir parçasıdır.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali ŞeriatiKadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati

Ama Fatıma, baştan beri baba evinde zorluk ve fakirlik içinde büyüdü.
Bugün Ali'nin evinde aşk ve yoksulluk dışında hiçbir şeye sahip değildi.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 149)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 149)
Betül 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Kadın, din adına, gelenek adına ve Fatıma'ya benzemek adına perdenin arkasına itilerek hayattan soyutlanmıştır. Bu bahanelerin hepsine de kılıf uydurulmuştur. İffet adına, namus adına ve ''Kadın çocuklarının eğitiminden sorumludur.'' bahanelerine sığınılarak yapılmıştır bütün bunlar. Anlamakta güçlük çekiyorum doğrusu. Geri kalmış, yeteneksiz, bir tahtası eksik olan; okuma, eğitim, öğretim, tefekkür, kültür, medeniyet ve toplumsal terbiyeden yoksun olan bir kişi; nasıl olur da yarının nesillerini eğitmeye layık olabilir?

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali ŞeriatiKadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati

Toplumumuzda kadın hızla değişiyor.Sistem ve modernizm onu"kendi olmaktan" uzaklaştırıyor.Onu"istediği"tipe dönüştürmek için sahip olduğu tüm eski özelliklerini,değerlerini elinden alıyor ve onu istediği biçimde inşa ediyor.Bunu da başarıyor nitekim.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 18 - Fecr)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 18 - Fecr)
Betül 
30 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

İslam'da şefaat, ''kurtulmaya layık hale gelme'' olayıdır, hak etmeden kurtuluşa erme değil.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali ŞeriatiKadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati
Şeyma 
22 Oca 09:07 · Kitabı okuyor

"Bazı yörelerde de onur sahibi erkekler (!) kız kardeşlerinin düğün gecesinde; olaydan çok utanç duyduğunu ve gururuna yediremediğini göstermek için ahıra gider ve eşeğin semerinin arkasına gizlenir. Ama, aslında aptallığını göstermiş olur!"

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 120 - Fecr Yayınları)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 120 - Fecr Yayınları)
Sümeyye K. 
20 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ruh, kendi döneminin seviyesinin çok üzerinde ise eğer; halk tarafından anlaşılmadığı için yalnız kalır.

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali ŞeriatiKadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati
Şeyma 
 20 Oca 21:42 · Kitabı okuyor

"Peki, söyler misiniz Allah aşkına diğerlerinin işi nedir? Bunlar, hiç olmasa ev hanımıdır ve bir şeyler üretiyorlar. Peki, diğer hanımefendilerin (!) işi ne? Tüketmek, sadece tüketmek. Vakitlerini nasıl geçirir bunlar? Çok meşguldürler. Gece gündüz doludurlar. Sanatçı ve köylü kadınlardan daha çok işleri vardır. Mesela ne yaparlar? Dedikodu, kıskançlık, gösteriş, makyaj, süslenme, rekabet, iftira, böbürlenme, iddialaşma, övünme, şamata, naz, eda, tavır, işve, cilve ve yalan."

Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 112 - Fecr Yayınları)Kadın (Fatıma Fatımadır), Ali Şeriati (Sayfa 112 - Fecr Yayınları)
5 /