Kadınlar Rüyalar Ejderhalar

9,0/10  (4 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
509 gösterim
Le Guin bizimle rüyaların diliyle konuşur, kadınların ve ejderhaların öykülerini anlatır. Henüz gerçek olmamış öykülerdir bunlar. Konuştuğu dil ise hepimize tanıdık gelir. Bazılarımız dehşet içinde duymamaya çalışır, dinlemez, anlamaz onu. Ama bazılarımız dinler, cesareti olanlarımız o dili doğduğundan beri bildiğini fark eder. Henüz isimlendirilememiş olanı, henüz yaşanmamış olanı, görülüp de algılanamamış olanı, hep duyulup da gürültü zannedileni söyler o dil. Le Guin uzay gemisindeki bilge kocakarıdır. Varoluş kadar kadim bir lisanla konuşan ejderha, gücünü yalnızca zorunluluk karşısında kullanan büyücü...Eleştirel düşüncenin günümüzde ullaştığı yer neresidir?Yirminci yüzyıl, insanlık tarihinde sıklıkla görüldüğü gibi acı, baskı, tahakküm ve sömürüyle doludur. Ama zamana karşı çıkarak, gözlemleri ve düşünceleriyle yaşadığımız dünyayı anlamamıza kattkıda bulunan sayısız düşünürü de olmuştur bu yüzyılın...İşte Metis Seçkileri ile çağımıza yeni sezgller getiren bu yazarlardan temsil edici örnekler sunmayı amaçladık.Başka bir ülkede yaşayan bir yazarı Türkçe'de tanıtırken, sözkonusu iki toplum arasındaki dil, kültürel birikim, yayınlanmış ve yayınlanmamış öncüller gibi farklılıkların getirdiği güçlükler var. Türkiye'deki okuma ortamının kendine özgü koşullarını gözönünde tutarak hazırladığımız seçkilerle bu güçlüğü aşmak, eleştirel düşünceyi Türkçe'de tartışılabilir kılmak istiyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789753422339
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nurdan Atay 
01 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Le Guin'in fantastik, bilim kurgu, kadın, çocuk kitapları, yazmak ve hayaller üzerine derlemelerinden oluşan nefis bir başucu kitabı. Fantastik edebiyatı sevenler hatta yazmayı düşünenler ve yazanlar için yanı başınızdan ayıramayacağınız bir kitap. Bir kadın olarak kadınlara daha çok seslenen. Kitap öyle bir kere okunup kenara kaldırılacak bir kitap değil. Ara ara açıp hımm, ya ne güzel söylemiş diyeceğiniz bir seçki olmuş. Benim kraliçem Le Guin.

Ahmet Samsa 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Temel bir bütünlükte farklı konuları ele aldığı Le Guin yazılarının derlendiği bir kitap Kadınlar, Rüyalar, Ejderhalar.Kitabın içeriğinde Le Guin'in fantastik ve bilimkurgu edebiyatına geçmişten günümüze dünyanın bakışı ve önemi, kadın yazarlar, sansür ve kapitalizmin yazarlar ve romanlar üzerindeki etkileri gibi birçok konuyu ele aldığı yazılar bulunmakta. Özellikle Balıkçı Kadının Kızı ve Ruhtaki Stalin adlı yazılarını mutlaka okumalısınız.

Kitaptan 1 Alıntı

Ahmet Samsa 
23 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Şimdi durup net bir şekilde ne söylemediğimi söylemem gerekiyor. Bir yazarın çocukları olmalıdır demiyorum. Bir ana ya da babanın yazar olması gerekir demiyorum. Herhangi bir kadının kitap yazması ya da çocuk doğurması gerektiğini söylemiyorum. Anne olmak, bir kadının yapabileceği şeylerden biri tıpkı yazar olmak gibi. Bir ayrıcalık, bir yükümlülük ya da bir yazgı değil.

Kadınlar Rüyalar Ejderhalar, Ursula K. Le Guin (Balıkçı Kadının Kızı öyküsünden)Kadınlar Rüyalar Ejderhalar, Ursula K. Le Guin (Balıkçı Kadının Kızı öyküsünden)