Kağıt Kesikleri

6,6/10  (5 Oy) · 
37 okunma  · 
5 beğeni  · 
787 gösterim
Epsilon Yayınevinin "Sözler kundakçıdır; yangını kelimeler çıkarır," diyen sevilen yazarı İclâl Aydın'dan yepyeni bir kitap...

İclâl Aydın son kitabı Senin Adın Bile Geçmedi'de birlikte çalıştığı Tolga Meriçle bu kez "acı"yı konu alan bir kitap hazırladı.

Acının değdiği her yerde hissettirdiği etkiden, her sayfada okurunun da parmağını kesebilecek acılardan bahsetti.

İclâl Aydın "Kâğıt Kesikleri"nde acının bütün duraklarına tek tek uğruyor ve yaşamı görkemli bir yangınla temize çekiyor.
Ülkü Ciner 
15 Oca 13:38, Kitabı okudu, 8 günde, 4/10 puan

Dünyada herkesin acıları vardır. Bana göre kişinin dayanıklılığına bağlı olarak insan o acıları ya kolay atlatır veya kabullenir ya da o acılara saplanıp tekrar tekrar yaşar.
Bu kitapta 'acı' anlatılıyor. Acının her türlüsünden film, kitap, gerçek insan hikâyeleri ve sebebini anlamamış olsamda İclal Aydın'ın acısı yazılmış. Kitabın sonlarına doğru üç resimden bahsederek acısını yazmış fakat yine pek anlamış değilim niye acı çektiğini.
Kitap İclal Aydın ve Tolga Meriç ortak yapımı. Bölümlerde yazan kişiye göre; farklı yazı stili, farklı punto ve hatta Aydın'ın kendi el yazısı kullanılmış. Film, kitap ve profil resimleri de yer alıyor.
Bu farklılıklar, kitap ve film tanıtımı haricinde kitaptan hoşlandığımı söyleyemem. İclal Aydın'ın aksine ben acıların, dertlerin, sıkıntıların tekrar tekrar dile getirilmesinin her defasında yeniden yaşamış etkisi oluşturup, kişiyi yıprattığını düşünüyorum. Herkesin derdi kendine göre fakat yok yere de kendine dert icat edercesine yazılan kitapları okumak beni kasıyor.
İclal Aydın'ın oyunculuğunun beğenirim fakat bu kitabı için tam tersi düşüncedeyim. Sanırım 'Kağıt Kesikleri' okuduğum ilk ve son kitabı olacak.

Emire Nişli 
15 Mar 13:08, Kitabı okudu, 9/10 puan

İclal Aydın'ın sade bir dille kaleme döktüğü, hayatın içinden yaşanmışlıkları, hüznü, acıyı anlattığı hayat hikayeleri ile birbirinden ilginç ve örnek teşkil edebilecek yaşamları gözler önüne serdiği bir kitap "Kağıt Kesikleri" Hüzünbaz bir yapıya sahipseniz eğer kitabın içindeki hikayeleri okurken bazen hüzünlenecek, bazen de acıyı yüreğinizde, yüreğinizin ta derinliklerinde hissedeceksiniz.
Ben tüm benliğimle hissederek okudum yalın kitabı.

"Acı unutuluyor ama geçmiyor galiba"

"İki türlü dil yarası var ..İlki, kendi dilinde şarkı söyleyip ağıt yakamamanın açtığı hançer yarası, İkincisi ise, sevdiklerinden dökülen sözlerin bıraktığı kağıt kesiği ...

“Kimsenin bana bir şey yapmasına gerek olmadığını biliyordum artık. Vakti gelince kendim çıkarıp kendim vuruyordum sırtıma kırbacı…”

Kitaptan 11 Alıntı

Ülkü Ciner 
12 Oca 09:59, Kitabı okudu, İnceledi, 4/10 puan

Acı çekmek, zehri, içeride biriken kanı yavaş yavaş dışarı dökmektir. O zehir dışarı akarken insan neye dönüşmektedir, ne öğrenmektedir, ona bakmak gerek aslında.

Kağıt Kesikleri, İclal Aydın (Sayfa 116)Kağıt Kesikleri, İclal Aydın (Sayfa 116)
Ülkü Ciner 
08 Oca 17:13, Kitabı okudu, İnceledi, 4/10 puan

Bana öyle geliyor ki, acılarımızdan söz ederken, asıl acımızı anlatamıyoruz.
Acı anlatılabilir mi?

Kağıt Kesikleri, İclal Aydın (Sayfa 17)Kağıt Kesikleri, İclal Aydın (Sayfa 17)
Ülkü Ciner 
10 Oca 16:03, Kitabı okudu, İnceledi, 4/10 puan

Bilimin bile hemfikir olduğu bir gerçek bu: Yeryüzündeki en büyük acı evlat acısı.

Kağıt Kesikleri, İclal Aydın (Sayfa 53)Kağıt Kesikleri, İclal Aydın (Sayfa 53)
Ülkü Ciner 
08 Oca 20:16, Kitabı okudu, İnceledi, 4/10 puan

Acının beden ve kalp üzerinde bıraktığı hasarın sosyal statüyle hiç bir ilgisi yoktur. Acının geliş biçiminde eşit olmayabilirler ama yaşayış biçiminde eşittirler. Acıda eşitlenir insanlar.

Kağıt Kesikleri, İclal Aydın (Sayfa 34)Kağıt Kesikleri, İclal Aydın (Sayfa 34)
Emire Nişli 
 26 Şub 09:47, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Acı unutuluyor ama geçmiyor galiba. Geçtiği için değil tam tersine hiç geçmediği için unutuluyor acı. Üzeri eski bir çarşafla örtülüyor.

Kağıt Kesikleri, İclal AydınKağıt Kesikleri, İclal Aydın
eso.okur 
14 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kimsenin bana birşey yapmasına gerek olmadığını biliyordum artık. Vakti gelince kendim çıkarıp kendim vuruyordum sırtıma kırbacı.

Kağıt Kesikleri, İclal Aydın (Sayfa 12)Kağıt Kesikleri, İclal Aydın (Sayfa 12)
eso.okur 
16 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsan kendini sevmeyince, sevemeyince, hiçbir şeye layık olmadığına inanır.
Neşeli, şık restoranlara bile layık olmadığını düşünür. Oraya ait hissedemez kendini. Görünüşte dört dörtlük adamlarla kadınlara kendisi adına umutlanarak bakmaz. Bakamaz Korkuları yüzünden ortalamanın çok altında bir zevk sahibi olup çıkar sonunda.

Kağıt Kesikleri, İclal AydınKağıt Kesikleri, İclal Aydın
Emire Nişli 
26 Şub 10:20, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Kendi iç dünyanızda uçuş yüksekliğinin sınırı yok elbet. Ama zamanı geldiğinde yapılacak o yumuşak inişte ustalaşmak için kaç kez yere çakılıyor insan düşünsenize...
Uçuşa başladığımız noktadan ne kadar uzaklaştığımızı nasıl hızla unutuyoruz...
Burnum yere her yapıştığında tekrar havalanmak zorunda olmaktan bıksam da bundan başka bir seçeneğimin olmadığını öğrendim artık. Tecrübe denilen şey böyle böyle ediliyor demek ki ...
Ne kadar yüksek, o kadar soğuk... Ne kadar yüksek, basınç o kadar fazla... Ne kadar yüksek, düşmesi o kadar sert...
Hepinizi rüyalarınızdaki cennetten, dizlerinizdeki yara izinden, dilinizdeki zehirden ve gülüşünüzdeki masumiyetten tanıyorum...
Siz mışıl mışıl uyurken bunları yazan bir uykusuzdum ben !

Kağıt Kesikleri, İclal AydınKağıt Kesikleri, İclal Aydın
Emire Nişli 
26 Şub 15:55, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Acılarımızdan utanalım istiyorlar. Zayıflıklarımızdan utanalım… Hata yapmaktan korkalım istiyorlar…
Mümkün mü?
Aşkla ve acıyla ve hayatla görülecek hesabın daha çok başındayız.
Acının defterini şimdilik kapatıyorum.
Artık “umut” tan konuşmaya ne dersin?

Kağıt Kesikleri, İclal AydınKağıt Kesikleri, İclal Aydın
2 /