Kahire Saçlarımı Geri Ver

7,5/10  (2 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
678 gösterim
Yüz binlerce hapishane, milyonlarca hücre... Evler, mutfaklar, yatak odaları, hastaneler, dershaneler ve batakhaneler... Bir yanda Kahire'nin dar sokaklarında ürkek tavşanlar gibi yürüyen, öbür yanda geniş kalçalarıyla aynı şehrin ünlü göbek dansını icra eden mahkumlar... Sabahın, öğlenin, gecenin mahkumları... Hepsi de aşılmaz, çıkılmaz, kaçılmaz görünen zindanlar ve hepsi de özellikle kadınlar için. Peki, hangi kadın, kilitleri asırlık geleneklerle taşlaşmış bu zindandan kaçabilir? Hangi kadın böyle bir bedeli göze alabilir? Hangi kadın bütün bir toplumu karşısına alacak özgürlük tutkusuna sahip olabilir? Arap dünyasında, ezici baskıya rağmen özgürlük ateşiyle yanan kadınlar geçmişte de vardı, şimdi de var, gelecekte de var olacak. İşte Neval el-Saddavi, Kahire, Saçlarımı Geri Ver adını taşıyan romanında bu kadınlardan birini anlatıyor. Onun kahramanı, on yaşında görücüye gösterilen, üzerindeki tonlarca baskıya rağmen annesine, babasına, çevresine ve bütün bir erkek toplumuna direnerek tıp okuyan, doktorluğun yanı sıra kimliğini bulmak için de kıyasıya mücadeleye girişen bir kadın. Herhalde her kadının içindeki isyan çığlığını en güzel kelimeleriyle, hayatıyla ortaya koyan bir kadın..
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2001
 • Sayfa Sayısı:
  92
 • ISBN:
  9789753167468
 • Çeviri:
  Osman Akınbay
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esengül Ersoy 
 27 Ağu 12:44, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

Toplumunun katı ve kalıplaşmış kurallarına saçını kestirerek kafa tutmuştu, o..

Kimliğini, kişiliğini ve ne olduğunu daha yeni yeni keşfederken hayatı boyunca onu etkileyecek olan talihsiz bir anıyla karşılaşır.

Bir ailenin iki çocuğundan biriydi, o. Biri kız, biri erkek.. Abisinin giyimine, konuşmalarına, evden dışarı çıkmasına ve bütün her şeyine idrakiyle bir cevap bulmuştu. Henüz ergenliğe yeni girmişken daha ilk talibi gelir ve haykırarak çıktığı evden kendisini ‘kadın kuaförü’nde bulur. Annesinin tabiriyle onu güzel yapan saçlarını kestirir.

Okulunda başarılı olan karakterimiz, doktor olur. Hem de ailesinin gözüne sokarcasına.. Beyaz önlüğü, steteskobu ve gözlüğü.. Hayatının film gibi olduğu dönemler doktorluğuyla başlar.. Ve gerisi çorap söküğü gibi sökülür..
Kız ya da kadın olmanın nefretiyle kurulu bir hayat.. Ve oldukça ders alınması gereken; toplumun katı kurallarına rağmen bir kadının öyküsü..

Kahire O’na Saçlarına Geri Ver..

Nevâl es-Saadavi’nin kaleminden çıkan bu kitap, önce tefrikalar halinde yayınlanır.. Tabi, toplumda tansiyonların yükselmesine sebep olduğu için eleştiriler alır. O yıllarda her ne kadar bir kitap halinde çıkartmak istese de bu yazdıklarını, kimi bölümler yok edilmiştir. Tefrika olarak yayınladığında dahi bölümler çıkarılmıştı. (Toplum bu, ayıp olur dimi.)

Kitabın ilginç bir öyküsü var ki bu da Saadavi’nin mesleğinin doktor olmasından kaynaklanır. Çevresindekiler ona, kendi hayatını anlattığını ileri sürseler de aslında tamamıyla otobiyografik etkiden uzak, Kahireli bir kadının hayat hikayesini anlatan bir romandır.

Dünyanın dört bir yanında, geçmişte ve günümüzde sadece dilde kalan “Kadın değerlidir.” laflarının çok olduğu, hepsinin de dilde kaldığı, sabahları kalktığımızda kadın cinayetleri ve tecavüzleriyle karşılaştığımız sürecin değiştiğini ve kadına değer verildiğini görmek dileğiyle..

Okuyunuz.. Okutunuz..

MelantiS 
15 Ara 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Bir kadının gozunden toplum ve bir kadının kendini arayışı. Biraz feministlik kokuyor ama genel anlamda guzeldi

Kitaptan 6 Alıntı

Mâsiva 
21 Mar 08:54, Kitabı okudu, Puan vermedi

Allah beni niçin şu güvercin gibi havada uçabilen bir kuş değil de,bir kız çocuğu olarak yaratmıştı?

Kahire Saçlarımı Geri Ver, Nevâl es-SaadaviKahire Saçlarımı Geri Ver, Nevâl es-Saadavi
Mâsiva 
21 Mar 10:19, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yeryüzündeki hiçbir şey bu küçük,kapalı göz kapağını bir kere bile olsun yeniden kaldıracak güçte değildi.

Kahire Saçlarımı Geri Ver, Nevâl es-SaadaviKahire Saçlarımı Geri Ver, Nevâl es-Saadavi
Mâsiva 
21 Mar 09:00, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kendime,kendimi bir tanrıça,erkekleriyse her an emrime amade,aptal ve çaresiz yaratıklar rolünü uygun gördüğüm,özel bir hayal dünyası yaratmıştım.

Kahire Saçlarımı Geri Ver, Nevâl es-SaadaviKahire Saçlarımı Geri Ver, Nevâl es-Saadavi
Mâsiva 
21 Mar 11:38, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanlara,bütün insanlara karşı bir şefkat besliyordum içimde:Onlar hem yanlış yapıyorlar,hem de yanlışlıkların kurbanı oluyorlardı.

Kahire Saçlarımı Geri Ver, Nevâl es-SaadaviKahire Saçlarımı Geri Ver, Nevâl es-Saadavi
Mâsiva 
21 Mar 11:40, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yüce tahtımda oturup ayaklarımın dibindeki topluma bakıyordum.Ona doğru acıyarak gülümsüyordum.Toplum (kadınları ensesinden yakalayıp mutfağa,manastıra,mezara ya da batakhaneye tıkan o korkunç canavar) masamın çekmecelerinde,aciz, boyun eğmiş ve ikiyüzlü bir halde merhamet dilenerek yatıyordu! O kudretli toplum şimdi ne kadar küçülmüş görünüyordu gözüme.

Kahire Saçlarımı Geri Ver, Nevâl es-SaadaviKahire Saçlarımı Geri Ver, Nevâl es-Saadavi