7,6/10  (150 Oy) · 
529 okunma  · 
90 beğeni  · 
2.996 gösterim
Kaiken'in zamanı geldi

Doğan güneş karardığında,
Geçmiş, çıplak bir kılıç gibi keskinleştiğinde,
Japonya artık bir anı değil, kâbus olduğunda,
Kaiken'in zamanı gelmiş demektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786050915037
 • Orijinal Adı:
  Kaiken
 • Çeviri:
  Tankut Gökçe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
12 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Usta yazardan yine son derece güzel bir polisiye roman. Doğumcu lakaplı bir adam hamile kadınları yakarak öldürmektedir ve başkomiser Olivier Passan yardımcısı Fifi ile olayı soruşturmaktadır. Passan, Japon kültürüne hayran, Naoko adlı bir Japonla evlenmiş, iki çocuk sahibi ve boşanma evresinde bir polistir. Doğumcu denen adamın Patrick adında bir galerici olduğundan emindir. Piroman yani kundakçı olan bu adam hakkında elinde doğru düzgün bir delil yoktur. Ama inatla bu işin peşini bırakmaz. Bu arada biri Passan'ın evine gizlice girmekte ve ona mesaj vermektedir. Naoko ve çocuklar tehlikededir. Bir gün Patrick, Passan'ı da yakar ve intihar eder. Gerçekten de Doğumcu odur. Kötü günlerin sona erdiğini düşünürler ancak o akşam yine evlerine girilir. Bunu araştıran Passan, Naoko'nun hayatındaki en büyük sırrı öğrenecektir. Onun ve çocuklarının hayatını kurtarmak için Japonya'ya gitmesi gerekmektedir ve kullanabileceği tek silah da Naoko'nun ondan çalıp Japonya'ya götürdüğü Kaiken adlı bir hançerdir. Acaba bu savaşta kim galip gelecektir? Soluksuz okunan bir roman.

KeMâL 
 26 Ara 2016, Kitabı okudu, 9 günde, 9/10 puan

Grange’dan 6. Kitabımı da bitirmiş oldum. Belki de arasında en sönük kalanı diyebilirim. Üşenmeden tüm yorumları okudum ve sanırım genelde aynı duyguları çoğunlukla hissetmişiz. Gerçekten ilk kez Grange’dan çok da olsa hayal kırıklığı hissettim. Çünkü adam beklenti çıtasını o kadar yükseltti ki. Benim için Grange’nin hayal kırıklığı bile 9 puan yani.

Diğer kitaplarında soluksuz bir gerilim, akıcılık ve heyecan yaratan yazar bu kitapta ilk 130 sayfa resmen sıkıcılıktan boğdu. Psikolojik çözümlemeler, aile içi şiddet, konu ile alakasız bir olay örgüsü. Zaten romanın bir anda farklı yöne kayması da, bir anda hareketlenmesi de belki de bu yüzden. Çünkü roman içinde başka bir roman türüyor.

Fransalı bir polis ile Japon bir mankenin evliliği. Evlilik sonunda olan 2 çocuk. Hamile kadınların fetüslerini yakan bir katili yakalamayı konu almış yazar. Daha sonrasında tamamen farklı bir bölüm. Kısaca spoiler vermeden hermafrodit ( çiftcinslilik ) konusunu başta ele alıyor. Sonrasında bir anda farklılaşıp babası doğum doktoru olan bir ailenin kızlarına yaptığı eziyetler ve sonucundaki psikolojik patlama. Kurgu bu yönde giderken bir anda yine farklılaşıp annelik, hamilelik ve taşıyıcılığa dönüyor. Yazar yine tarih ve kültür bakımından resmen döktürmüş. Japon kültürünün tarihini yazmış mübarek. Çok etkileyici bilgiler veriyor Japon kültürü hakkında. Sırf bu yüzden bile önerilir. Kitabın adı ile olaylar tamamen örgülü.

Hani şunu da düşünmedim değil. Acaba Grange bu şekilde farklı olayları bir anda değiştirerek, farklı bir şey mi denedi üzerimizde. Çünkü o kadar karışık ki olaylar. Son 130 sayfa susuz gitti ama. Tam bir klasik Grange. Çok beğendim.

Kısacası Grange bu sefer çok az da olsa; belki de beklentiden biraz sönük kaldı. Ama benim için değişilmez bir polisiye gerilim yazarı. Kurgusuyla, kültürüyle, aklıyla, tarihiyle her şeyiyle romanın hakkını veriyor. Kesinlikle tavsiye ederim ama dediğim gibi benim için birazcık havada kaldı.

Şaşırtan bir konusu var hiç tahmin bile etmediğim, insanı ürperten kurgusu yazın uzun gecelerinde bana eşlik etmişti. Japon kültürüne dair birçok konu var bu yüzden ilgimi çekmişti belki de.Bir solukta okuyup bitirdim çok da keyif aldım.

İlayda G. 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Gerçekten çok etkileyici bir kitap. Okumaya başlayınca bırakasım gelmiyor. Olayların akışı, şaşırtıcı bir biçimde sunulmuş. Şüphesiz Grange, en iyi gerilim yazarlarından birisi benim için.

Emiş SALDIRAN 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Grange'ın diğer kitaplarını okurken daha çok heyecanlanmıştım ama bu da ilginç konusuyla ve olay örgüsüyle sıkılmadan okuduğum bir kitap oldu.

elvan bağatur 
27 Şub 2016, Kitabı okudu, 17 günde

Açıkçası anlatılan hikaye dışında bayağı bilgi veren bir kitaptı...
Kitaptaki hermafrodit (çift cinsiyetli) katil Guillard beni hem korkutmuş hem de aşırı midemi bulandırmıştı. (Katil hamile kadınları kaçırıyor karınlarındaki bebekleri kordonlarını dahi kesmeden çıkarıyor, öldürüyor ve sonrada onları yakıyor.) ne kadar canice.

Yasmin 
27 Tem 2016, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Spoiler
Yazarla tanıştığım ilk kitabi oldu bu kitap ama kesinlikle son kitabi olmayacak. Her sayfasini soluk soluğa büyük heyecanla okudum. Polisiye gerilim tarzinda yazilmis harika kitaplara örnek. zekasini olayin kurgusuna cok guzel yansitmis yazarimiz bayildimmm ;) bu tarzda kitap sevenlere önerilir.

Necmiye 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Değişik ve sürükleyici polisiye romanları okumayı pek sevmem ama kaiken hoşuma gitti diyebilirim.japon kültürüne yer verilmesi de kitaba bir ayrıcalık vermiş.

Esma Ünal 
 08 Şub 2016, Kitabı okudu, 8/10 puan

Başkomiser Passan Japon kültürü ve sanatıyla çok yakından ilgilenmekte hatta Japon olan eşinin bilmedigini düşündüğü konularda bile daha çok bilgiye sahiptir. Baskomiser eşi ile fazla anlaşamaz ve sürekli sürtüşme halindedir. Ancak eşini boşanma reddesinde bile olsalar çok sevmektedir. Ailesi ile yaşadığı bu sorunlarla boğuşurken aynı zamanda bir de çok emin olduğu bir cinayetinde peşindedir. Katili bulduğunada cok emindir. Kitabın ilerleyen sayfalarında bu konu ve cinayet başlangıç kısmını oluştururken herşeyden emin bir sekilde ilerleyen ana karekterimizin eşiyle ilgili bilmedigi başka sırları da ortaya cıkar ve aslında ona ait olarak varsaydığı birşeyin ona ne kadar ait olduğunu sorgular.
Grenge diğer kitaplarına nazaran farklı bir anlatıma başvurduğu gözümden kaçmadı ancak titiz bir çalışma sergileyip ustaca aktardığı Japon kültürü benim yeni bilgiler edinmeme de çok yardımcı oldu. Yani hem macera hem cinayet hem de henel kültürünüze birşeyler katan bir kitap arayan herkese tavsiyem...

Sare Gökmen 
11 Haz 2016, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yazardan okuduğum ilk kitaptı. Okumam biraz uzun sürdü çünkü çok fazla betimleme vardı. Yordu beni bu. Zaten 2 puanı buradan kırdım. :')
Konusuna gelince -konularına demek daha doğru aslında- Fransız başkomiser Oliver Passan'ın doğumcu lakaplı, hamile kadınları öldürüp bebeklerini yakan psikopat bir katili hapise tıkmaya çalışmasını anlatıyor. Bu kitabın ilk konusu. Kitapta bir olay daha oluyor. Bu konu daha esrarengiz, daha ilginçti bana göre. Geçmişten gelen gizemli birinin, bir anda Passan ailesinin hayatını alt üst etmesini anlatıyor. (aslında hayatları çokta iyiye gitmiyordu ama bu olay daha kötü yaptı diyebilirim) Kitap güzeldi. Ama yazarı sevenler en kötü kitabının bu olduğunu söylüyor. En kötü olmak için fazla iyi bir kitaptı. Eğer bu böyleyse en iyisini düşünemiyorum. :')

4 /

Kitaptan 27 Alıntı

KeMâL 
26 Ara 2016, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Karakter
Japonya’da, bir görevi yerine getirmemekten veya borcuna sadık olmamaktan daha kötü bir suç yoktu.

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 348 - Doğan Kitap)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 348 - Doğan Kitap)
KeMâL 
26 Ara 2016, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Aşkta sadece davranışlar önem taşır, kelimelerin hiçbir kıymeti yoktur.

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 298 - Doğan Kitap)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 298 - Doğan Kitap)
KeMâL 
25 Ara 2016, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Acı, kanser gibidir. Kurbanın dayanıklılığıyla beslenir.

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 170 - Doğan Kitap)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 170 - Doğan Kitap)
KeMâL 
23 Ara 2016, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

“Kötülükten ne kadar çok korkarsan, onu o kadar üzerine çekersin.”

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 92 - Doğan Kitap)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 92 - Doğan Kitap)
KeMâL 
25 Ara 2016, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Bir yere vaktinde gitmek için ille de büyücü olmak gerekmez!

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 152 - Doğan Kitap)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 152 - Doğan Kitap)
yener bayrak 
21 Eki 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Bir Japon için hayat, ipek kumaş parçasına benzerdi. Önemli olan uzunluğu değil, kalitesiydi. Yirmi, otuz veya yetmiş yaşında ölmenin pek bir önemi yoktu; yaşanılan hayatın lekesiz ve günahsız olması gerekiyordu."

Kaiken, Jean-Christophe GrangéKaiken, Jean-Christophe Grangé

İntikam
Kaiken ’in zamanı geldi
Doğan güneş karardığında,
Geçmiş, çıplak bir kılıç gibi keskinleştiğinde,
Japonya artık bir anı değil, kâbus olduğunda,
Kaiken’in zamanı gelmiş demektir.

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (doğan kitapçılık)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (doğan kitapçılık)
3 /