7,5/10  (142 Oy) · 
517 okunma  · 
86 beğeni  · 
2.908 gösterim
Kaiken'in zamanı geldi

Doğan güneş karardığında,
Geçmiş, çıplak bir kılıç gibi keskinleştiğinde,
Japonya artık bir anı değil, kâbus olduğunda,
Kaiken'in zamanı gelmiş demektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786050915037
 • Orijinal Adı:
  Kaiken
 • Çeviri:
  Tankut Gökçe
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
12 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Usta yazardan yine son derece güzel bir polisiye roman. Doğumcu lakaplı bir adam hamile kadınları yakarak öldürmektedir ve başkomiser Olivier Passan yardımcısı Fifi ile olayı soruşturmaktadır. Passan, Japon kültürüne hayran, Naoko adlı bir Japonla evlenmiş, iki çocuk sahibi ve boşanma evresinde bir polistir. Doğumcu denen adamın Patrick adında bir galerici olduğundan emindir. Piroman yani kundakçı olan bu adam hakkında elinde doğru düzgün bir delil yoktur. Ama inatla bu işin peşini bırakmaz. Bu arada biri Passan'ın evine gizlice girmekte ve ona mesaj vermektedir. Naoko ve çocuklar tehlikededir. Bir gün Patrick, Passan'ı da yakar ve intihar eder. Gerçekten de Doğumcu odur. Kötü günlerin sona erdiğini düşünürler ancak o akşam yine evlerine girilir. Bunu araştıran Passan, Naoko'nun hayatındaki en büyük sırrı öğrenecektir. Onun ve çocuklarının hayatını kurtarmak için Japonya'ya gitmesi gerekmektedir ve kullanabileceği tek silah da Naoko'nun ondan çalıp Japonya'ya götürdüğü Kaiken adlı bir hançerdir. Acaba bu savaşta kim galip gelecektir? Soluksuz okunan bir roman.

İlayda G. 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Gerçekten çok etkileyici bir kitap. Okumaya başlayınca bırakasım gelmiyor. Olayların akışı, şaşırtıcı bir biçimde sunulmuş. Şüphesiz Grange, en iyi gerilim yazarlarından birisi benim için.

Emiş SALDIRAN 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Grange'ın diğer kitaplarını okurken daha çok heyecanlanmıştım ama bu da ilginç konusuyla ve olay örgüsüyle sıkılmadan okuduğum bir kitap oldu.

elvan bağatur 
27 Şub 20:43, Kitabı okudu, 17 günde

Açıkçası anlatılan hikaye dışında bayağı bilgi veren bir kitaptı...
Kitaptaki hermafrodit (çift cinsiyetli) katil Guillard beni hem korkutmuş hem de aşırı midemi bulandırmıştı. (Katil hamile kadınları kaçırıyor karınlarındaki bebekleri kordonlarını dahi kesmeden çıkarıyor, öldürüyor ve sonrada onları yakıyor.) ne kadar canice.

Necmiye 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Değişik ve sürükleyici polisiye romanları okumayı pek sevmem ama kaiken hoşuma gitti diyebilirim.japon kültürüne yer verilmesi de kitaba bir ayrıcalık vermiş.

Esma Ünal 
 08 Şub 21:24, Kitabı okudu, 8/10 puan

Başkomiser Passan Japon kültürü ve sanatıyla çok yakından ilgilenmekte hatta Japon olan eşinin bilmedigini düşündüğü konularda bile daha çok bilgiye sahiptir. Baskomiser eşi ile fazla anlaşamaz ve sürekli sürtüşme halindedir. Ancak eşini boşanma reddesinde bile olsalar çok sevmektedir. Ailesi ile yaşadığı bu sorunlarla boğuşurken aynı zamanda bir de çok emin olduğu bir cinayetinde peşindedir. Katili bulduğunada cok emindir. Kitabın ilerleyen sayfalarında bu konu ve cinayet başlangıç kısmını oluştururken herşeyden emin bir sekilde ilerleyen ana karekterimizin eşiyle ilgili bilmedigi başka sırları da ortaya cıkar ve aslında ona ait olarak varsaydığı birşeyin ona ne kadar ait olduğunu sorgular.
Grenge diğer kitaplarına nazaran farklı bir anlatıma başvurduğu gözümden kaçmadı ancak titiz bir çalışma sergileyip ustaca aktardığı Japon kültürü benim yeni bilgiler edinmeme de çok yardımcı oldu. Yani hem macera hem cinayet hem de henel kültürünüze birşeyler katan bir kitap arayan herkese tavsiyem...

Sare Gökmen 
11 Haz 15:27, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yazardan okuduğum ilk kitaptı. Okumam biraz uzun sürdü çünkü çok fazla betimleme vardı. Yordu beni bu. Zaten 2 puanı buradan kırdım. :')
Konusuna gelince -konularına demek daha doğru aslında- Fransız başkomiser Oliver Passan'ın doğumcu lakaplı, hamile kadınları öldürüp bebeklerini yakan psikopat bir katili hapise tıkmaya çalışmasını anlatıyor. Bu kitabın ilk konusu. Kitapta bir olay daha oluyor. Bu konu daha esrarengiz, daha ilginçti bana göre. Geçmişten gelen gizemli birinin, bir anda Passan ailesinin hayatını alt üst etmesini anlatıyor. (aslında hayatları çokta iyiye gitmiyordu ama bu olay daha kötü yaptı diyebilirim) Kitap güzeldi. Ama yazarı sevenler en kötü kitabının bu olduğunu söylüyor. En kötü olmak için fazla iyi bir kitaptı. Eğer bu böyleyse en iyisini düşünemiyorum. :')

Anıl Atik 
15 Kas 2013, Kitabı okudu, 7/10 puan

kitabı okumaya büyük bir merakla başladım. yazarın daha önceki eserlerinden aldığım tadı yeniden alma heyecanı ile günlerce debelenip durdum, sonuç hayal kırıklığı oldu. yer yer hareketlenen ve klasikleşmiş grange akıcılığına rağmen ne yazık ki grange eserleri arasında en kötüsü diyebilirim. iki farklı olay arasında hiçbir bağlanntı yoktu. 240 sayfa okuduktan sonra aniden bir konu bitip başka bir konuya geçiliyor , kalan 140 sayfada hızlıca diğper konu işleniyor. bu vakitten sonra grange dan ümidimi kestim, yeni favori yazarımı aramaya başladım .

fazilet özdiker 
18 Eyl 21:48, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Öncelikle, Grange tüm kitaplarını okumuş birisi olarak Kaiken'i ilk beşe yerleştirmezdim.. Kitap kötü mü, tabi ki değil. Ancak Grange bu değil. Bana kitap hem kısa hem de sanki bir şeyler havada kalmış hissini vermişti.. Ilk kez Grange okuyacaklar başka bir kitaptan başlamalı diye düşünüyorum. Çünkü diğer kitaplardaki anlatım ve heyecanı tadınca Grange'ın Kaiken'den ibaret olmadığını görecekler.. Ama yine de konusu tatmin edici.. Hamile kadınları kaçırarak karınlarındaki fetüsü yakan bir seri katil ve birdenbire olayların birbirine girmesi..

a leaf 
21 Haz 2013, Kitabı okudu, Puan vermedi

Grangé'nin tüm kitaplarını okumuş ve tarzını bilen biri olarak yine sabırsızlıkla beklediğim bu kitabı da bir solukta okudum ama beklentimi yeterince tatmin ettiği tartışılır..yine farklı bir mekan (Fransa'dan Japonya'ya) farklı etnik konular ama hikaye bana göre sönük kalmıştı..Siyah Kan tadında yeni eserlerini beklemek ümidiyle...

4 /

Kitaptan 17 Alıntı

Ülkü Ciner 
 13 Mar 08:23, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Sıradanlık
Aklına Nietzsche'nin bir sözü geldi: "Basit bir hayatın mı olsun istiyorsun? Sürüye yakın dur ve orada kendini unut."

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 58)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 58)
Ülkü Ciner 
13 Mar 08:20, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yasalar suçluları koruyordu, bu pekâlâ bilinen bir şeydi.

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 43)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 43)
Ülkü Ciner 
 13 Mar 15:01, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yüreğini kurutan, amaçsız ve hedefsiz bir sevgi açlığı duymuştu. Bu sevgi ve şefkat yoksunluğunu onu sertleştirmişti.

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 133)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (Sayfa 133)
yener bayrak 
21 Eki 20:09, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Bir Japon için hayat, ipek kumaş parçasına benzerdi. Önemli olan uzunluğu değil, kalitesiydi. Yirmi, otuz veya yetmiş yaşında ölmenin pek bir önemi yoktu; yaşanılan hayatın lekesiz ve günahsız olması gerekiyordu."

Kaiken, Jean-Christophe GrangéKaiken, Jean-Christophe Grangé

İntikam
Kaiken ’in zamanı geldi
Doğan güneş karardığında,
Geçmiş, çıplak bir kılıç gibi keskinleştiğinde,
Japonya artık bir anı değil, kâbus olduğunda,
Kaiken’in zamanı gelmiş demektir.

Kaiken, Jean-Christophe Grangé (doğan kitapçılık)Kaiken, Jean-Christophe Grangé (doğan kitapçılık)
. 
22 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Avrupa'da şiddet mirasıyla ilgili çeşitli yakıştırmalarda bulunulur, şiddete maruz kalan, dayakla büyüyen çocukların genellikle ileride şiddete uygulayan birer ebeveyn olacağına inanılır. Japonya'da ise sadece dayak kullanılır, işler böyle yürürdü.

Kaiken, Jean-Christophe GrangéKaiken, Jean-Christophe Grangé
İlayda G. 
12 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Naoko da katılaşmıştı, çünkü aşk diğerinin duygusuyla beslenirdi. Coşku olmadan kalp kurur, duygusuzlaşırdı. Tüm paylaşma yetisini kaybederdi. Sonunda da içine kapanarak yalnızlığıyla kendisini korumaya çalışırdı...

Kaiken, Jean-Christophe GrangéKaiken, Jean-Christophe Grangé
2 /