Kalplerin Keşfi

9,3/10  (42 Oy) · 
113 okunma  · 
47 beğeni  · 
2.307 gösterim
Gençliğimden itibaren 50 yaşımı aştığım bu ana gelinceye kadar, bu engin denizlerin derinliklerine dalmaktan hiç geri durmadım. Coşkulu denizlere çekingen korkaklar gibi değil, cesur kimselerin dalışı gibi daldım, gördüğüm her meselenin üzerine atladım. Her zorluğun içine apansız girdi. Her fırkanın inanış ve fikirlerini inceliyor, her grubun tuttuğu yolun inceliklerini ortaya çıkarmaya çalışıyordum. Araştırdığım fırkaların hak veya batıl, sünnete uygun veya bidat sahibi olmaları konusunda ayrım yapmıyordum. Bâtınîlik yolunu tutmuş her fırkanın, bu düşünceyle ne hedeflediklerini öğrenmeye çalıştım. Zahirilik yolunu tutmuş olanların, bununla neler elde ettiklerini ortaya çıkarmaya gayret ettim.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  770
 • ISBN:
  9786055205256
 • Yayınevi:
  Araf Yayınları
 • Kitabın Türü:
Leyla Eraslan 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Muhteşem bir hazine diyebilirim. Müslüman olan her bireyin nasıl yaşaması gerektiğini konu konu ele alan, bunun yanı sıra ayet ve hadislerle de destekleyen değerli bir eser. Mutlaka alın, okuyun. Yalnız önemli olan okumak değil, içerisindekileri hayatımıza uygulayabilmektir.

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yıllar önce okumuştum.Gazalinin hayatını ve kalbimize nasıl yolculuk yapabileceğimizi,Yaradana duyulan aşk ile nasıl daha iyi bir insan ve mümin olunacağını anlatan güzel bir kitap.

dila kaya 
03 Şub 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Gercekten büyük bir alimin kitabini okudugumu hissettirmisti bu kitap bana,yillar yillar önce. ..

ALPEREN YEŞİLBAYRAK 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İmâm-ı Gazâli Hazretlerinin bu eseri, içeriği açısından tasavvufî ve ahlâkî bir eserdir. Eşsiz bir vaaz, nasihat, öğüt ve irşat kitabıdır.

Kitaptan 10 Alıntı

Nefsin aşırı arzuları padişahları köle yaptığı gibi sabır da köleleri padişahlığa yükseltir.

Kalplerin Keşfi, İmam GazaliKalplerin Keşfi, İmam Gazali
Leyla Eraslan 
23 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

Beni iyi dinleyin. Size amellerinizin en hayırlısını, Rabbinizin katında en temiz olanı, size en yüksek derece kazandıranı, kağıt ve altın para dağıtmaktan sizin için daha hayırlı olanı, düşmanı ile karşılaşıp onun boynunu vurmaktan veya boynunuzu ona vurdurup şehit olmaktan sizin hesabınıza daha faydalı olanı size söyleyeyim mi?

Sahabiler; "Bu amel nedir, ya Resulullah?" diye sorarlar. Peygamberimiz (s.a.v);

"Allah`ı dilden düşürmemektir" diye cevap verir.

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 307 - Elbani, Sahihu`l-Cami 2629)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 307 - Elbani, Sahihu`l-Cami 2629)
Leyla Eraslan 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyuruyor;
" Bana getirilen salat-ü selam, sırat köprüsü üzerinde ışıktır, Cuma günü seksen kere salat-ü selam getiren kimsenin geçmiş seksen yıllık günahı affedilir."

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 44 - Deylemi, Müsnedü`l-Firdevs 3814)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 44 - Deylemi, Müsnedü`l-Firdevs 3814)
Leyla Eraslan 
24 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Adamın biri Hasan el-Basri`ye (r.a); "Şeytan uyur mu?" diye sorar. Hasan (r.a) da gülümseyerek ; "O uyusaydı, biz rahat ederdik" diye cevap verir.

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 528)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 528)
Leyla Eraslan 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Lokman-ı Hekim şöyle demişti; " Oğlum! Uykuda ve yemekte ölçüyü kaçırma. Çünkü çok yiyip çok uyuyanlar; kıyamet gününe, salih amel yönünden eli boş varırlar."

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 24)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 24)
Leyla Eraslan 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

Cehennem ateşi Rabbine şikayet etti; "Ya Rabbi, içimdeki soğuk ve sıcak bölümleri birbirini yiyor" Bunun üzerine Ulu Allah (c.c) cehenneme biri yazın,öbürü kışın olmak üzere senede iki defa nefes almaya izin verdi.Yazın duyduğunuz en şiddetli sıcaklık cehennemin hararetinden ileri geldiği gibi kışın geçirdiğiniz en şiddetli soğuk da cehennemin zemherindendir.

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 252 - Müttefekun Aleyh,Tirmizi,2592)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (Sayfa 252 - Müttefekun Aleyh,Tirmizi,2592)

Yüceler yücesi Rabbimiz insanları, melekleri, hayvanları şöyle yaratmıştır:

Akıl verip nefsi arzu vermediği melekler
Nefsi arzu verip akıl vermediği hayvanlar
Hem akıl hem de nefsi arzu verdiği insanlar

Kimin nefsi arzuları aklını ele geçirirse hayvanlar o kişiden daha hayırlıdır.
Kimin aklı nefsi arzularını ele geçirirse o kişi meleklerden daha hayırlıdır.

Kalplerin Keşfi, İmam GazaliKalplerin Keşfi, İmam Gazali
Leyla Eraslan 
20 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hasan el-Basri'ye (r.a); "Cimrilik nedir? diye sorarlar,O da; "İnsanın malının zekat olarak verdiği kısmını kayıp, elinde kalan kısmını şeref saymasıdır."

Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (148)Kalplerin Keşfi, İmam Gazali (148)
Adem ŞEN 
 22 Eyl 2015 · Kitabı okuyor

Nefsin aşırı arzuları padişahları köle yaptığı gibi sabır da köleleri padişahlığa yükseltir. Hz.Yusuf(A.S) sabrı sayesinde Mısır meliki oldu. Buna karşılık Züleyha, nefsinin azgın arzusu yüzünden Hz.Yusuf'a(A.S) duyduğu aşkı gemleyemediği için zavallı, düşkün, yoksul, yaşlı ve gözlerinden mahrum bir duruma düştü.

Kalplerin Keşfi, İmam GazaliKalplerin Keşfi, İmam Gazali

Bilinmelidir ki gönül lekesiz, tertemiz, parlak, saf bir aynaya benzer. Kötü ahlak ise aynayı karartan duman, is gibidir. Bunlar, kötü ahlaktan meydana gelir. Gönül aynası pas bağlar. Cemal (güzellik) nuru olan Allah'ın ışığını aksettirmez. O pas, o nurun aynada görünmesine engel olur. Ruhani geçişe örtü çeker.

Kalplerin Keşfi, İmam GazaliKalplerin Keşfi, İmam Gazali