Kamelyalı Kadın

8,4/10  (63 Oy) · 
239 okunma  · 
54 beğeni  · 
2.182 gösterim
Alexandre Dumas'nın (1824-1895) henüz 24 yaşında kendi hayatından yola çıkarak yazdığı Kamelyalı Kadın, 19. yüzyıl Paris'inde geçer. Soylu bir gencin, güzeller güzeli bir fahişeye âşık olmasıyla başlayan romanda, mutluluklarının kısa süreceğinden endişe duyup mutlu olmak için acele eden iki insanın tutkulu ilişkisi anlatılıyor. Fakat bu ilişkinin önünde aşılması güç bir engel vardır; tek erkek evladının, uğruna ölümü göze alacağı kadından vazgeçmesi için elinden geleni yapan bir baba...

Aşk için çekilen zorlukların yanı sıra itibar için verilen mücadelenin nefes kesen bir dille aktarıldığı Kamelyalı Kadın, sadece dönemini etkileyen bir roman olarak kalmamış, günümüzde de beğeniyle okunarak aşk klasikleri arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  318
 • ISBN:
  9786053480471
 • Orijinal Adı:
  La Dame aux camélias
 • Çeviri:
  Zeynep Yeşiltuna
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Mahmut Çayır 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Oğul Dumas'ın, kendi hayatından esinlenerek yazdığı söylenen eser. Gerçeklerden alınmış olması duyguları harekete geçirmiyor değil. Günümüze uyarlayacak olursak; Armand Duval'ın "Aşk" dediği şey için yaptıklarını şimdikiler "takıntı, reddedilmenin cazibesi, inat, ya da daha kötü bir hayata sahip olabilmek" için, Marguerite Gautier'ın "Borç" için yaptıklarını şimdikiler, "ilgisizlik, heyecan, özenti, elindekiyle yetinmeme" sebepleriyle, yapıyor. Derin anlamlarıyla edebi ömrü çok uzun bir eser. Tavsiye ediyorum.

Alev 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun bir inceleme yazmak istiyordum aslında, okurken ve bitirince yaşadığım tüm duygu karmaşasını anlatan... Şimdi yazmak için oturunca nasıl anlatacağım konusunda kararsız kaldım, cümleleri düzgün kuramazsam bağışlayın.
Öncelikle sıkılmadan ve merakla ilerliyorsunuz. Vize haftam olmasa bu kadar merak içinde kalmaya dayanamazdım doğrusu. "Bir kadın nasıl bu kadar güzel sever, nasıl bu kadar güzel sevilir" diye düşünmeden edemedim. İçinde öyle cümleler geçiyordu ki, okurken o kısımlarda acı çektim diyebilirim oldukça. Bazı bazı kitabın ilerleyişine karışıp, akışını değiştiresim geldi. Öyle çok istedim ki olaylara müdahale edebilmeyi. Yine de en etkilendiğim kısım, sevdiği kadını son kez görmek uğruna yaptığı hareketti. Çok kez kendimi yerine koyasım geldi, " ben olsam yapar mıydım acaba?" inanın cevabını hala verebilmiş değilim kendime. Kitabı henüz bitirdim ama bildiğim tek şey varsa son bitirişim olmayacağı. Defalarca açıp açıp yeniden okuyacağım, defalarca...

Tuğba K 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Babasıyla aynı isme sahip olan Alexandre Dumas bu kitabı yaşanmış bir olay üzerinden anlatmıştır ki beni en çok etkileyen de ‘’yaşanmış’’ ibaresidir.
Şahsen klasiklerde okuduğum aşklar beni çok derinden etkiliyor, uzun süre etkisinden çıkamıyorum. Günümüzdeki aşklarla kıyaslamak bir yana günümüzdeki aşk kitaplarıyla bile kıyaslayamıyorum. Kitaba gelince aslında tertemiz bir aşkın tüm çabalara ve fedakarlıklara rağmen türlü çıkar ilişkilerinin yer edindiği bu hayatta asla kavuşamayan iki gencin hikayesini anlatıyor bize. Bu hikayede yazar; gurur, ön yargı, özveri ve sadakat kavramlarını ele almış ve gerçeklerden hiç kopmadan olayları çarpıcı bir şekilde anlatmıştır. Döneminde çok ses getiren ve bence okuyanları hala etkileyen ölümsüz bir eser…

Alya Aybüke Mete 
16 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı okurken herkesin bilmesi gereken bir nokta var; kitap Monte Kristo Kontu ve Üç Silahşörler'in yazarı olan Alexandre Dumas tarafından yazılmadı, aynı isimle vaftiz edilmiş oğlu Alexandre Dumas tarafından yazıldı, ya da herkesin dediği şekilde oğul Dumas (Dumas fils) tarafından yazıldı.

Yazarın kim olduğunu umursamamanın o yazara yapılmış bir hakaret olduğunu varsaydığım için bunu yazmak istedim. Hoş yazarın doğum tarihi verilmiş ama çoğu insanın baba Dumas'nın (Alexandre Dumas pére) doğum tarihini bilmesini beklemek mantıksızlık olurdu.

Fırat Çağlar MANTAŞ 
26 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Son sayfasına kadar merakla okudum kitabı. Hikayenin kendisi kadar anlatımı da oldukça etkileyici. okuduğum en güzel aşk romanlarından biriydi. Marguerite' in günlüğü hikayeyi daha sarsıcı bir hale getirmiş. Karakterlerin yaşadığı acıları hissedeceksiniz. okumanızı tavsiye ederim

karahayalet 
19 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken hem ağladım hem de güldüm. Kitaptaki hikayenin gerçekten yaşanmış olması da beni daha çok etkiledi. Herkese tavsiye edeceğim bir kitap. Gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Kezban Kırgöz 
17 Oca 00:56 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okurken keyif aldığım bir romandı.Anlatılanların gerçek olması açıkçası beni etkiledi.Aşkın abartılmadan anlatılması romanı daha da cazip kılıyor.''Ben onundum, o ise herkesin.'' demesi çok etkiledi beni aslında ona sahip olabilecek fırsatları varken o saf ve temiz duygularla onu sevdi.Okunması gereken bir aşk romanı.

Birsen Ergün 
16 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Etkileyici... Yaşanmışlıktan kaynaklanan gerçeklik daha fazla çekiyor insanı içine. Tasvirler, duyguların anlatımı gayet güçlü. Bu yüzdendir ki yıllar geçse de hâlâ etkiler sizi. Aşk, tutku, vazgeçiş, fedakarlık...

fulden ufacık 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dikkat spoiler içerir!
Kamelyalı Kadın'ın yazarı olan Alexandre Dumas Fils, içtenliğiyle tüm zamanların en tanınan aşk romanlarından birine imza atmıştır. Bu roman yazarın kendi hayatından esinlenerek yazdığı bir eser olduğu için daha çok önem kazanır.
Roman, avukat olan Monsieur Armand ile geçimini zengin erkeklerle birlikte olarak sağlayan hayat kadını Mademoiselle Marguerite Gautier'in aşkından bahseder. Armand'ın bir aylık parası, Marguerite'ın bir günlük parasıdır. Marguerite, Armand'da saf sevgiyi bulmuştur ve bunu kaybetmek istememektedir. Fakat Armand,Marguerite'in sadece kendisine ait olmasını istemektedir. Ekonomik gücü buna yetmeyen Armand,kumar oynamaya başlar. Armand'ın babası oğlunun durumundan endişelenmeye başlayınca Paris'e gelir ve oğlunun Marguerite ile birlikte olmasını istememektedir. Marguerite ve Armand mutlu olmak için az zamanları olduğunu düşünerek her anlarını mutlu bir şekilde geçirmeye karar verirler. Hüzünlü bir aşk hikayesi olan eser, Marguerite'in hasta olarak ölmesiyle ve Armand'ın bundan sonradan haberi olmasıyla ve Armand'ın kız kardeşinin nişanlısının Marguerite'ın hayat kadını olduğunu öğrenmeden ilişkilerinin bitmesini gerektiğini düşünen babası yüzünden birbirlerine kavuşamazlar. Fakat Armand bu olayları öğrendiğinde her şey için geç olacaktır. Marguerite gerçek sevgiyi Armand'a bulmuştur.
"... Ben onundum,o ise herkesin.Güneş gibi kadınlar vardır doğuşları gibi batışları da göz ardı edilen."

mustafa tamer akder 
27 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çoğunluğu hayattan çeşitli darbeler yüzünden bedeniyle hayatını geçirmeye mahkum olmuş insanların (Kendi isteğiyle yapanları eleştirmek haddime değildir çünkü beden kendisine aittir ve hangi cins yapar yapsın insanların eleştirmeye hakları yoktur. Tercih meselesidir.) hayatlarını derinlemesi inceleyen samimi bir kitap. Çok içten bir aşk romanıdır ayrıca ve klasik olmaya hak etmesi içtenliğine bağladığım kendimce.

2 /

Kitaptan 38 Alıntı

Alev 
29 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hiç tanımasam bile, karşılaştığım bütün insanları seviyordum. Aşk ne kadar iyi yapar insanı!

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 90)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 90)
Tuğba K 
18 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bir kadın ille de annemiz, kız kardeşimiz, karımız değil diye yerden yere vurmayalım onu.

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 35 - Martı Yayınları)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 35 - Martı Yayınları)
Merve 
18 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuk küçüktür onda insan gizlidir; beyin dardır düşünceyi barındırır. Göz sadece bir noktadır ve tüm dünyayı kucaklar.

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (Sayfa 29)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (Sayfa 29)
Alev 
01 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sabırsızlıkla beklenen mektuplar insan evde yokken gelir her zaman.

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 119)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 119)
Alev 
23 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten de, günahın yaşlılığı kadar hüzün verici şey mi vardır?

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul)
Tuğba K 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Bazen anlık bir olayın bizi koca bir sene boyunca yaşadıklarımızdan daha fazla etkilediği doğrudur.

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 127 - Martı yayınları)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 127 - Martı yayınları)
Hayriye Gül 
26 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi

İstediğine erişmek için ne yollara sapmaz, ne nedenler bulmaz ki şu gönül!

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 59 - İş Bankası Kültür Yayınları)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 59 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Kezban Kırgöz 
17 Oca 00:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

O kadına alıştıkça ona hakim olmak isterler.Ve tüm istedikleri verildiği ölçüde de daha fazla şeyler isterler.

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul)
4 /