Kamelyalı Kadın

8,3/10  (50 Oy) · 
211 okunma  · 
44 beğeni  · 
1.814 gösterim
Alexandre Dumas'nın (1824-1895) henüz 24 yaşında kendi hayatından yola çıkarak yazdığı Kamelyalı Kadın, 19. yüzyıl Paris'inde geçer. Soylu bir gencin, güzeller güzeli bir fahişeye âşık olmasıyla başlayan romanda, mutluluklarının kısa süreceğinden endişe duyup mutlu olmak için acele eden iki insanın tutkulu ilişkisi anlatılıyor. Fakat bu ilişkinin önünde aşılması güç bir engel vardır; tek erkek evladının, uğruna ölümü göze alacağı kadından vazgeçmesi için elinden geleni yapan bir baba...

Aşk için çekilen zorlukların yanı sıra itibar için verilen mücadelenin nefes kesen bir dille aktarıldığı Kamelyalı Kadın, sadece dönemini etkileyen bir roman olarak kalmamış, günümüzde de beğeniyle okunarak aşk klasikleri arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  318
 • ISBN:
  9786053480471
 • Orijinal Adı:
  La Dame aux camélias
 • Çeviri:
  Zeynep Yeşiltuna
 • Yayınevi:
  Martı Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Alev 
01 Nis 21:19, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 10/10 puan

Uzun bir inceleme yazmak istiyordum aslında, okurken ve bitirince yaşadığım tüm duygu karmaşasını anlatan... Şimdi yazmak için oturunca nasıl anlatacağım konusunda kararsız kaldım, cümleleri düzgün kuramazsam bağışlayın.
Öncelikle sıkılmadan ve merakla ilerliyorsunuz. Vize haftam olmasa bu kadar merak içinde kalmaya dayanamazdım doğrusu. "Bir kadın nasıl bu kadar güzel sever, nasıl bu kadar güzel sevilir" diye düşünmeden edemedim. İçinde öyle cümleler geçiyordu ki, okurken o kısımlarda acı çektim diyebilirim oldukça. Bazı bazı kitabın ilerleyişine karışıp, akışını değiştiresim geldi. Öyle çok istedim ki olaylara müdahale edebilmeyi. Yine de en etkilendiğim kısım, sevdiği kadını son kez görmek uğruna yaptığı hareketti. Çok kez kendimi yerine koyasım geldi, " ben olsam yapar mıydım acaba?" inanın cevabını hala verebilmiş değilim kendime. Kitabı henüz bitirdim ama bildiğim tek şey varsa son bitirişim olmayacağı. Defalarca açıp açıp yeniden okuyacağım, defalarca...

Alya Aybüke Mete 
16 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bu kitabı okurken herkesin bilmesi gereken bir nokta var; kitap Monte Kristo Kontu ve Üç Silahşörler'in yazarı olan Alexandre Dumas tarafından yazılmadı, aynı isimle vaftiz edilmiş oğlu Alexandre Dumas tarafından yazıldı, ya da herkesin dediği şekilde oğul Dumas (Dumas fils) tarafından yazıldı.

Yazarın kim olduğunu umursamamanın o yazara yapılmış bir hakaret olduğunu varsaydığım için bunu yazmak istedim. Hoş yazarın doğum tarihi verilmiş ama çoğu insanın baba Dumas'nın (Alexandre Dumas pére) doğum tarihini bilmesini beklemek mantıksızlık olurdu.

karahayalet 
19 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitabı okurken hem ağladım hem de güldüm. Kitaptaki hikayenin gerçekten yaşanmış olması da beni daha çok etkiledi. Herkese tavsiye edeceğim bir kitap. Gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Birsen Ergün 
16 Oca 13:01, Kitabı okudu, Puan vermedi

Etkileyici... Yaşanmışlıktan kaynaklanan gerçeklik daha fazla çekiyor insanı içine. Tasvirler, duyguların anlatımı gayet güçlü. Bu yüzdendir ki yıllar geçse de hâlâ etkiler sizi. Aşk, tutku, vazgeçiş, fedakarlık...

zeynep oruç 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Dumas'la tanıştığım ilk kitap. Alexandre Dumas bu kitabı henüz 24 yaşındayken ve kendi hayatından esinlenerek yazmış. Kitapta gelişen olaylar 24 yaşındaki biri için biraz ağır bir trajedi bana göre. Olaylar Paris' te soylu bir delikanlıyla güzeller güzeli bir hayat kadını arasında geçiyor. Armand Duval, Marguerite'ye bir şekilde aşık oluyor fakat Marguerite'nin bu aşkı yaşamasını engelleyen çok yüklü bir borcu var, bu borcu ödemesi için de başka bir beyefendiyle beraber olması gerekiyor fakat her şey olması gerektiği gibi gitmiyor, aşklarını bütün engellere rağmen dolu dizgin yaşamaya başlıyorlar. Armand'ın dürüst ve oğlunun geleceğini düşünen babasının devreye girmesiyle acı bir hüzünle son buluyor.

mustafa tamer akder 
27 Ara 2014, Kitabı okudu, 8/10 puan

Çoğunluğu hayattan çeşitli darbeler yüzünden bedeniyle hayatını geçirmeye mahkum olmuş insanların (Kendi isteğiyle yapanları eleştirmek haddime değildir çünkü beden kendisine aittir ve hangi cins yapar yapsın insanların eleştirmeye hakları yoktur. Tercih meselesidir.) hayatlarını derinlemesi inceleyen samimi bir kitap. Çok içten bir aşk romanıdır ayrıca ve klasik olmaya hak etmesi içtenliğine bağladığım kendimce.

Her fırsatta dillendirlen ruh güzelliği üzerinde durmak istemiş lakin kitaba gerçekçilik katmak için,aşkla madde arasında mekik dokumuştur.bu çelişkide yıpranmış duygularla iki aşık yorgun düşmüşlerdir.yazar ana fikri vermeyi başarmıştır.

fatma türk 
20 Nis 22:45, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Beklentimi cok ust derecede karsilayan bir kitap o donemi cok iyi anlatmis yazar kiyafetleri yasam tarzini asklari arkadasliklari sanki okuyanda onlarla yasiyormus gibi

engin sezgin 
16 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Fransız yazarların bu kadar lezzetli olduklarını bilmiyordum, büyülendim.

Susamber Kara 
29 Tem 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Çok beğenerek okudum ve duygulandım. Mükemmel bir dünya klasiği...

2 /

Kitaptan 22 Alıntı

Alev 
29 Mar 19:49, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Hiç tanımasam bile, karşılaştığım bütün insanları seviyordum. Aşk ne kadar iyi yapar insanı!

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 90)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 90)
Merve 
18 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Çocuk küçüktür onda insan gizlidir; beyin dardır düşünceyi barındırır. Göz sadece bir noktadır ve tüm dünyayı kucaklar.

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (Sayfa 29)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (Sayfa 29)
Alev 
01 Nis 18:20, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Sabırsızlıkla beklenen mektuplar insan evde yokken gelir her zaman.

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 119)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 119)
KAKNUS 
02 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Aşık olduysanız fakat, ciddi ciddi aşık olduysanız, tamamıyla onda yaşamak istediğiniz yaratığı herkesten ayırma ve uzaklaştırma gereksinimini mutlaka duymuşsunuzdur."

Kamelyalı Kadın, Alexandre DumasKamelyalı Kadın, Alexandre Dumas

Çocuk küçüktür ama büyük adam onun içindedir ; beyin daracıktır ama düşünceyi içine alır ; göz bir noktadan öte bir şey değildir ama fersah fersah uzamları kucaklar.

Kamelyalı Kadın, Alexandre DumasKamelyalı Kadın, Alexandre Dumas
KAKNUS 
27 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Efendim, biz ölüleri sevmek zorundayız. Çünkü öylesine meşgulüz ki; başka bir şey sevmeye hemen hemen hiç zamanımız yok."

Kamelyalı Kadın, Alexandre DumasKamelyalı Kadın, Alexandre Dumas
Ferah 
16 Tem 14:21, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanın ,daha sonra neye dönüşürse dönüşsün ,bir çocukluğu olmuştur.

Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 121)Kamelyalı Kadın, Alexandre Dumas (oğul) (Sayfa 121)
3 /