7,6/10  (7 Oy) · 
22 okunma  · 
3 beğeni  · 
583 gösterim
1867 yılında, Boston limanının dışında karaya oturmuş bir balina avcı gemisinde genç bir adam bulundu. Görünüşe bakılırsa, mürettebattaki arkadaşlarının bir kısmını öldürmüştü. Genç adamın kollarında olan ceset dışında hiçbir cesette kan yoktu. Kollarındakinden de hâlâ kan emiyordu.
Ona vampir dediler. Suçlu bulundu ve idama mahkum oldu. Fakat Başkan Andrew Johnson onu affetti-canını bağışladı. 1897 yılında ölene dek yaşamını özel suçlulara ayrılmış bir tımarhanede geçirdi.
En azından resmi hikâye bu.
Gerçek bundan biraz daha karmaşık.


Tam vampirler hakkında kendini okutturacak yeni bir kitap yazılamaz derken 'Kan Yemini' çıktı ortaya. Sıfır Rh pozitif kalitesinde bambaşka bir tat bulacaksınız bu macerada.


Kitapta Jason Bourne veya Jack Bauer'i hiç aratmayacak kadar karizmatik ve yakışıklı gizli ajan Nathaniel Cade'in nefes kesen maceraları anlatılıyor. Cade, 140 yıl önce çok güçlü bir vudu büyüsüyle Amerikan başkanlarına bağlanmış, onları korumaya kanına yeminli bir gizli servis ajanı.

Christopher Farnsworth bu romanı yazarken 1867 yılında vampir olduğu gerekçesiyle yargılanıp idama mahkum olan bir gencin zamanın başkanı Andrew Johnson tarafından hayatının bağışlanmasıyla ilgili gerçek bir öyküden esinlenmiş.
Romanda Nathaniel Cade,1867'den beri Amerikan rüyasını kabuslardan koruyan en güçlü silah olmuştur. Bakıcısının eşliğinde başka kimsenin üstesinden gelemeyeceği en tehlikeli görevlere gönderilmektedir. Bir süre önce yendiği kanserinin yeniden nüksetmesi üzerine son bakıcısı ajan Griffin'in yerine 25 yaşındaki Zach Barrows geçer.

Zach, genç yaşına rağmen başkanın son seçimleri kazanmasında büyük rol oynamış ve bu arada başkanın kızıyla Beyaz Saray'ın meşhur yatak odalarından birinde uygunsuz bir vaziyette yakalanmış, bir sonraki görevinin ne olacağından en küçük bir haberi bile olmayan genç, ukala ve kendinden fazla emin bir Beyaz Saray çalışanıdır. Ve Cade ile yüz yüze tanışmak bile onun pantolonunu ıslatması için yeterli olur.
Bu tuhaf ikilinin maceraları okuyuculara kitabın sayfalarını hızla çevirtecek ve bir solukta bitirmelerine yol açacak.

'Gerçekten benim tasmaya takılı bir vampirimiz olduğuna ve istediğimiz zaman onu teröristlerin ve casusların üzerine gönderebileceğimize inanmamı mı bekliyorsunuz?' Genç Beyaz Saray çalışanı, burnu havada Zach Barrows'un sözleri bunlar.


Romanımız serinin ilk kitabı. Pek çok ülkede yayımlanan ve büyük beğeniyle karşılanan 'Kan Yemini'nin yıldızı başkanın vampiri Nathaniel Cade'in maceraları devam edecek.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9786058860858
 • Orijinal Adı:
  Blood Oath
 • Yayınevi:
  Olimpos Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ülkü Ciner 
07 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 7/10 puan

1867 yılında, Boston limanının dışında bir balina avcı gemisinde, bir kişi hariç bütün mürettebatın öldüğünü hatta vücutlarında hiç kan kalmadığını, yaşayan tek kişinin de kucağındaki cesetten kan emdiğini gören donanma askerleri, genci derhal etkisiz hale getirip tutuklarlar.
Vampir dedikleri genç, ölüme mahkum edilir fakat sebebi anlaşılmayan biçimde, dönemin ABD Başkanı tarafından canı bağışlanıp, 1879 yılında ölene kadar bir tımarhanede yaşar.
Bu gerçek bir hikâye.
Bundan sonrası ise yazarın gerçekle kurguyu harmanlaması ve sonuç Başkanın emrinde kötünün iyisi bir vampir 'Nathaniel Cade'.
Vampirin yanı sıra kitapta neler neler var. Ölümsüzlük iksiri içen ve yaşlanmayan doktor( zamanında Hitler için de çalışmış ve Cade onu durdurmuştur), Mary Shelley'nin   o dönem Frankenstein 'ı yazmasına  vesile olan olaylar, zombiler, Amerikaya düşman devletlerin çevirdiği sözde dolaplar, 9/11 sonrası alınan önlemler, ajanlar, CIA den ayrılma vatan haini şirket, Beyaz Saray içindeki sızıntı... Saymakla bitmez.
Bir de her bölüm başında genellikle Brifing Kitab'ından (başkanlık tarafından oluşturulan) alıntılar var ki, doğa üstü canlılar ve olaylar hakkında bayağı bilgi sahibi oluyorsunuz :))
Fantastik ve gerçek olayların karışımıyla kurgulanmış 'Kan Yemini' Amerika aşkı ve bağlılığıyla harmanlanmış olup, kitapta bol bol macera ve aksiyon da var.

Ceren Acer 
07 Tem 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Yazarın çok akıcı bir kalemi var, bir solukta okunabilecek bir roman. Gerçekten tam da on yıldızı hak ediyor sonuna kadar. Hak ettiğini kitabın her sayfasında bolca hissettim. Her cümlede bir emek var, profesyonellikte cabası... Konusu oldukça değişik ve çarpıcı geldi bana. Kitap beğenimi kazanabildi. Yazar yazmak için yazmayıp, adeta iliklerine kadar hissederek kaleme almış sanki. Olay örgüsü ummadığım kadar merak uyandırıcı ve heyecan vericiydi. Vampirlerle ilgili gerilim ve cinayet romanlarını seviyorsanız, bunu okumak için daha fazla geç kalmayın, üzülürsünüz. Bu roman benim iyi ki ile başlayan cümlelerim arasındadır. İyi ki almışım, iyi ki okumuşum.

ömer 
20 Eki 22:47, Kitabı okudu, Puan vermedi

boston limanındaki bir gemide arkadaşlarını öldürmüş ve onların kanından beslenen bir adam önce birleşik devletler tarafından idama çarptırılır daha sonra başkanın isteğiyle ömür boyu hapse mahkum edilir. bu adamı birleşik devletler ajan diye kullanır ve aynı zamanda bu adam bir vampirdir

Nur çankal 
07 Kas 2013, Kitabı okumadı, Puan vermedi

en sonunda müslümanları kötülemesi hoş olmamış

Kitaptan 1 Alıntı

Ülkü Ciner 
 05 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

"Birisi yeterince güçlü olduğunda, tüm dünyanın hizaya geleceğini sanıyor. Daha büyük iyilik için az miktarda kötülüğün işe yarayacağını sanıyor. Canavarların ehlileştirilebileceğini sanıyor."

Kan Yemini, Christopher Farnsworth (Sayfa 134)Kan Yemini, Christopher Farnsworth (Sayfa 134)