Kaplan! Kaplan!

8,6/10  (11 Oy) · 
19 okunma  · 
14 beğeni  · 
603 gösterim
"Sizi domuzlar! Hepiniz domuzlar gibi çürüyorsunuz. İçinizde çoğu var ama en azını kullanıyorsunuz. Düşünmeniz için engellemeniz gerek. Büyümeniz içinde bir meydan okuma. Kalan zamanınızda yerinizde sayıyorsunuz. İşte size meydan okuyorum! Ölün ya da yaşayıp büyük olun, nalları dikin ya da bana gelin. Ölün kahrolasılar ya da beni, Onlly Foyle'u bulun. Sizi büyük yapayım. Size yıldızları vereyim. Sizi adam edeyim.. "

...Sıradan bir adam kaplana nasıl dönüşür? Hırs?...Öfke?...Saplantı?.....Uzayla ölüme terk edilen, ölmesi gereken bir adam, tekmelenip uykusundan uyandırılırsa ve tüm dünyayı da kendisiyle beraber uyandırmaya kalkışırsa...24. yüzyılın en değerli adamı, yüreğinde intikam ateşi ve yüzünde bir kaplan dövmesiyle dolaşıyor.....Ve av başladı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 1996
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9799758467012
 • Orijinal Adı:
  Tiger! Tiger!
 • Çeviri:
  Serap Şenkul Tezcan
 • Yayınevi:
  Altıkırkbeş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Umut Çalışan 
 04 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Kitap insanoğlunun en büyük hayallerinden biri düşünce gücü ile bir yerden bir yere naklin (sıradan bilim kurgularda ışınlama, çizgi romanlarda teleport, bu kitaptaki adı ile jaunteleme) keşfedilmesi ile başlıyor. Ondan sonra zaten 2400 yılına atlıyoruz.
Saldırıya uğrayan gemisinde mahsur kalan Gully Foyle günler süren beklemenin ardından kendisini almadan geçen "Vorga" isimli geminin ardından intikam ateşi ile yanmaya başlar, olaylar gelişir. Bilim kurgu tekniğinin çok üzerinde bir anlatımla insan ırkının açgözlülüğü ve toplum eleştirisinin düşmanlığı Dünya Klasikleri seviyesinde anlatılmış olması su katılmadık bir bilim kurgu bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir. Tıpkı bende olduğu gibi... Özellikle ilk 4 bölüm aşırı derecede sıkıcı geldi. Arkasından 5 ve 6 bölüm ile hızlanan tempo, sonrasında giderek düştü ve son bölümde neredeyse dayanılmaz bir hal aldı. Gelecekteki yaşamın kaotik olması klişesini saymazsak (ki kitabın yazıldığı tarih itibari ile bu klişenin öncüsü olabilir, saymayalım) kurgu açısından kusursuz olduğunu söyleyebilirim. http://www.umutcalisan.com/...4/kaplan-kaplan.html

Mehmet Sinan Çankırı 
27 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Gezi Parkı hatırası... Güzel kütüphaneden aldığım mükemmel kitap...

Yarattığı karakterlerin özgünlüğü, hayal gücünün sınırsızlığı ve oluşturduğu kurgunun muhteşemliği... Bester'ın zekasına hayran olmamak elde değil. Böylesi bir romanın 1956 yılında yazılmış olması gerçekten inanılmaz.

Jaunte'lemek istiyorum!

wybie 
10 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir bitişin nasıl başlangıcı yarattığının öyküsü. Yanlış anlamalar olmasaydı ne kadar farklı olacağının, bitik bir adamın tepkisinin nelere mal olacağının öyküsü. Her insanın okuması gerekenlerden.

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız