Kar Melekleri Dedektif Kari Vaara Serisi 1

6,9/10  (7 Oy) · 
22 okunma  · 
5 beğeni  · 
546 gösterim
"Gerilim dolu ve büyüleyici! Thompson, esrarlı eylemlerin öyküsüyle sonu olmayan kış gecelerinin ortasında bizi ürpertiyor ve aralık ayında Finlandiya'nın ne kadar ölümcül olabileceğini gösteriyor."
-Lisa Gardner-

"Dedektif Kari Vaara'nın hitabı, tehlikeli ve insani olduğu kadar kısa ve öz; dünyası soğuk ve çorak fakat aynı zamanda merak uyandırıcı bir biçimde egzotik, hikâyesi süratli ve vahşi ama yine de kaygısız bir sakinlikle anlatılmış."
-Peter Hoeg-

Dedektif Kari Vaara'nın, Finlandiya'nın karanlık ve şiddet dolu sularına daldığı polisiye serisinin ilk kitabı. Kaamos, Noel'den hemen önce Lapland'ın en kasvetli zamanı. Kutup Dairesi'ndeki amansız karanlık ve soğuk herkesi biraz delirtir. Belki de cinayet işleyecek kadar...

Karda, Somalili güzel bir göçmenin cesedi korkunç bir tahribata uğramış ve vücuduna hakaretler kazınmış şekilde bulunmuştur. Soruşturma, küçük bir kasabada yaşayan Dedektif Kari Vaara tarafından yürütülmektedir. Nefret cinayeti mi, tecavüz mü, yoksa her ikisi birden mi? Vaara, cinayeti olabildiğince gizli soruşturmadığı takdirde ırkçılığıyla yüzleşmeye korkan önyargılı ada halkını ayaklandıracağının farkındadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2011
 • Sayfa Sayısı:
  301
 • ISBN:
  9786058808522
 • Orijinal Adı:
  Snow Angels
 • Çeviri:
  Barış Satılmış
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gürkan / M. K. A. 
08 Kas 2015, Kitabı okudu, 3 günde

Dedektif Kari Vaara serisine seri olduğunu bilmeden "Beyaz Helsinki" romanıyla başlamıştım. Benim alışık olduğumun polisiye - gizem romanlarının aksine, kendine has bir tarzı vardı. Özellikle dedektif Vaara'nın kişisel özellikleri çok hoşuma gitmişti. Bu seride romanın geneline bakmayıp kişilik özelliklerini baz aldım. Kar Melekleri; serinin ilk romanı ve Vaara karakteri ile bu kitap ile tanışıyoruz. Finlandiya'da yaşam ve kış mevsimin sert geçtiği sık olarak tekrarlanan romanda; olaylar bir cinayet ile başlıyor ve sonrasında içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bir yandan katili bulmaya çalışan Vaara diğer yandan da kaza geçiren eşi ile ilgilenmek zorunda.

Benim gibi Vaara karakterini sevdiyseniz ve Finlandiya ve Finlilere bir ilginiz varsa bu romanı okuyun derim. Aksi halde polisiye türünde farklı bir şeyler bekliyorsanız; bu romanda bu farklılıkları bulamayacaksınız. Serinin ikinci romanı olan "Şeytanın Gözyaşları" romanını hiçbir yerde bulamadım. Seriyi tamamlamak isteyenler için biraz hayal kırıklığı olabilir. Bu bilgiyi de vermiş olayım. Kalın sağlıcakla :))

Kitap kurdu 
28 Ağu 13:42, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kitabı iki gün içinde bitirdim. Sonlara doğru hiç sıkılmadan ve elimden bırakmadan okudum. Olayların geliştiği yer biraz karışık geldi fakat güzel bir kitaptı. Sonu çok değil ama şaşırtıcı oldu. Okunası bir cinayet romanı. Aynı zamanda içinde aşk, şehvet, intikam duyguları da barındırıyor.

Ahmet Kaya 
28 Oca 09:10, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Yıllar önce okuduğum bir kitaptı. Hafızamda pek yer etmemiş. Okunsa da olur okunmasa da olur tarzında bir kitaptı. Sıradan bir polisiye.

Kitaptan 13 Alıntı

"Hak etmek... Kimse hak ettiğini bulmuyor. Öyle olsaydı hepimiz cehennemde yanardık. Hepimiz suçluyuz."

Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 115 - Ephesus Yayınları)Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 115 - Ephesus Yayınları)

"Bu davadaki kurbanın, ten rengi yüzünden adaleti hak etmediğini ima eden ırkçı yorumunu görmezden geleceğim. Fakat bunun karşılığında ahmaklık yaptığın için Valtteri'nin seni tokatladığını unutacaksın. Anlaştık mı?"

Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 55 - Ephesus Yayınları)Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 55 - Ephesus Yayınları)

"Kendini savunmak için onu karala."
"Bu hiç etik değil."
"Dünya etik değil. Sen dediğimi yap."

Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 154 - Ephesus Yayınları)Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 154 - Ephesus Yayınları)

'Gökyüzü yarıldığında, mezarların içindekiler dışarı çıktığında, her ruh yaptığını ve yapmadığını bilecek,'

Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 113 - Ephesus Yayınları)Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 113 - Ephesus Yayınları)
Kitap kurdu 
27 Ağu 14:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bu kış... Soğuk ve karanlık hiç bitmeyecekmiş gibi hissediyorum. İnsanların mutlu değil sadece sarhoş olduklarının farkına vardım.

Kar Melekleri, James ThompsonKar Melekleri, James Thompson
Kitap kurdu 
27 Ağu 14:24, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Annesinin gerçekten konuşamıyor mu, yoksa söyleyecek bir şeyi kalmayacak kadar tükenmiş mi olduğunu merak ediyorum.

Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 13)Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 13)

"Kontrolüm dışındaki bir hükümet tesisinin güvendiğinden sorumlu olmamı bekleyemezsiniz bende."
"Kızımla ilgili tüm konulardan sizi sorumlu tutuyorum."

Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 113 - Ephesus Yayınları)Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 113 - Ephesus Yayınları)

'Şunu iyi bilin ki üzerinizde bekçiler, yaptıklarınızı kaydeden değerli yazıcılar var.'

Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 206 - Ephesus Yayınları)Kar Melekleri, James Thompson (Sayfa 206 - Ephesus Yayınları)
2 /