Karamazov Kardeşler

8,8/10  (212 Oy) · 
898 okunma  · 
184 beğeni  · 
6.224 gösterim
Dostoyevski, yaşamının son yıllarında başyapıtı Karamazov Kardeşler'i tamamladığında, Rus yazınında 'felsefe düzeyinde roman-tragedya denen türün de temelini attığının bilincinde değildi. Dostoyevski'nin yaşam birikiminin tümünü ve sanat gücünün doruğunu içeren bu roman, gerçekte insanı insan yapan ne varsa, onlara adanmış bir destan niteliğini taşır. Yazar, hiçbir romanında "Karamazov Kardeşler"de olduğu denli insan ruhuna inmemiş, insanoğlunu bu denli kesitler biçiminde, içgüdülerinin ve istencinin tüm görünümüyle sergilenmiştir. Bir aileyi konu alan ve bir felaketler zinciri olarak gelişen olay örgüsü, bireysel öğelerin yanı sıra, ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısındaki Rus toplumunu da geçirdiği sarsıntıların tümüyle, dünya edebiyatında bir eşi daha bulunmayan bir sanat aynasından yansıtır.
(Tanıtım Yazısından)

Dostoyevski (1821-1881): Gerek 1840'ların ortalarından itibaren yayımlamaya başladığı Beyaz Geceler ve Öteki gibi uzun öykü-kısa romanlarıyla, gerekse Karamazov Kardeşler,
Suç ve Ceza ve Budala gibi Sibirya sürgünü sonrası büyük romanlarıyla, insanın karanlık yakasını kendinden sonraki bütün romancıları derinden etkileyecek biçimde dile getirmiş büyük bir
19. yüzyıl ustasıdır. Karamazov Kardeşler, yazarın son başyapıtıdır.
(Arka Kapaktan)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  1025
 • ISBN:
  9789944880985
 • Orijinal Adı:
  Братья Карамазовы
 • Çeviri:
  Nihal Yalaza Taluy
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aslı Tekin 
04 Haz 11:36, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Ahlâksız ve bencil bir kişiliğe sahip olan Fyodor Pavloviç Karamazov’un öldürülmesi ve bu ölümün ardından dört oğlunun yaşadığı olaylar konu edilmiş kitapta. Felsefe, psikoloji, din ve sosyoloji; kahramanların hayatları üzerinden sağlam bir polisiye kurguyla işlenmiş romanda. Kitabın sonuna kadar merak duygusu, sizi kitabı elinizden bırakmamaya zorluyor.

Psikoljik çözümlemeler, karakter analizleri çok çok başarılıydı. Kitabın kahramanlarını o kadar iyi tanımaya başlıyorsunuz ki, sanki bir kitap kahramanı değil gerçekten yaşamış insanlar olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz.

Aslı 
31 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Of daldım bir klasikler denizine çıkamıyorum. Dostoyevski de iyice dağıttı beni. Aldı götürdü. Kitap bitiyor ama hala onların bir yerlerde yaşadığına inaniyorsunuz ve sonrasında neler olduğunu merak ediyorsunuz. Roman gibi değil birinin ağzından gerçek yaşam öyküsü dinler gibi. Kanlı canlı insanmislar gibi..

HÜLYA BİLGİN 
13 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Aile kavramına bakış açınız değişecek... Dostoyevski'nin bütün kitaplarını okudum.. Karamazov'ları tanıyınca daha da büyülendim.. Bir solukta okuyup bitmesini istemeyeceğiniz şaheser ...

Hasan Özçelik 
18 May 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Kitapta karakterlerin yaptıkları en küçük bir imanın bile psikoanalizleri yapıldıktan sonra yazıldığını görüyorsunuz. Bir insan kendi türünü nasıl bu kadar derinine çözümleyebilir? Gerçekten takdire şayan...
Eser içimdeki yazma aşkını öldürdü. Bir kitap bu seviyede yazılabiliyorsa, bu seviyeye ulaşmadan yazmak okura hakaret değil mi?

Reşat KARAKAŞ 
19 Eyl 11:42, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 9/10 puan

İlk basta sıkıcı geldi cok zor okudum. Ama ilerledikce alyoşa'nın yumuşaklığı zosima dedenin yol göstericiliği.. Harika kurgu savcı hakim kısımları müthişti..
ivan fyodoroviç karamazovun şizofren bölümü harikaydi .. Dövüş kulübü (fight club) filmini izler gibi oldum bi ara .. :)

Oblomov 
17 Mar 16:36, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 9/10 puan

Dostoyevski'nin bu romanının çok iyi olduğunu biliyordum ama yaklaşık bin sayfa olması ve yanında taşıması zor olacağından okumayı hep erteliyordum. En sonunda karar verip okudum. Keşke daha önce okusaymışım diye düşündüm. Bin sayfa olmasına rağmen kısa sürede bitirdim. Dostoyevski'nin bu romanı şimdiye kadar yazılmış en iyi romanlardan biri olsa gerek diye düşünüyorum.

Berk Liman 
27 Tem 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Dostoyevskinin en özel kitaplarından biri. Dostoyevski"yi tam anlamıyla okudum diyebilmeniz için mutlaka okumanız gereken eserleri arasında Karamazov Kardeşler.

cansu tekcan 
18 Eki 00:16, Kitabı okudu, 23 günde, 9/10 puan

Nereden başlamalı bilmiyorum ama öncelikle bitti ! Sanki hiç bitmeyecek sandığım okuduğum en kalın kitap 1000 sayfaya yakın. Kitabın ortalarındayken kardeşim çekine çekine bi şey soracağım dedi. Sor dedim. "Ya bu kadar sayfa ne anlatıyor ki?" İşte o soruya cevap neler anlatmıyor ki.. Bu kadar uzun tutup da bu kadar sürükleyici olması da bir başarı ayrıca. Konusu ne anlattığı her yerde yazıyor zaten ama eger okumayı düşünüyorsanız lütfen ertelemeyin. Rus edebiyatına ve özellikle Dostoyevski'ye güvenin siz bi başlayın onlar sizi alıp götürüyor zaten, önemli olan o ilk adım. İnsan çözümlemesi gibi bi kitaptı. Baba katilligi de ilgimi çeken bi konuydu. Ben cok sevdim.

Dilek Ateş 
08 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İlk başta elimden bıraktığım sonra tekrar başladığım ve en sevdiğim kitap olan Dostoyevski eseri. Aile içindeki çelişkileri ve insanların ruh hallerini mükemmel bir şekilde ele almış. Tekrar tekrar okuyacağım ve herkese tavsiye ettiğim bir eser.

ZEYNEP BULAN YAZICI 
05 Haz 02:16, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yazan Dostoyevski olunca , mükemmel bir kurgu, edebi bir deha! Bir baba bu kadar acımasız olabilir mi evladına diye sordum hep okurken ve o evlatlar nasıl bu halde sonra da şu söz geldi aklıma canavarları diğer canavarlar meydana getirir,her doğan masumdur elbette.
Sarsıcı bir çözümleme var Dostoyevski nin eserlerinde müthiş karakter analizleri ve her eserinde içini dışına çıkarıp alabora ediyor insanı,sıkıntı duyuyor insan bazen bu kadar da olmaz diye ,ince bir zar var ki bedenin de ve o görüyor her satırda olmasa da bazı bölümlerde okuyucu kendisinin de çözüldüğünü hissediyor ,sırlı bir aynadan kendinde ki diğer ben lere bakar gibi hissediyor. Edebiyat alanında başarılı çok isim var unutulmayanlar listesinde fakat Dostoyevski gibi dehalar o kadar az ki! Fark da burada zaten kesinlikle tavsiye ediyorum her eserini soluksuz okuyacaksınız,biraz ağır gelebilir hatta sıkıcı bulanlarda olabilir ama sonunda alacağınız haz bu sıkıntılara değer.

4 /

Kitaptan 199 Alıntı

Ferah 
06 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Bir çocuğun ölümünü görmektense, dünyaya geliş biletimi iade etmek isterim.''

Karamazov Kardeşler, DostoyevskiKaramazov Kardeşler, Dostoyevski
Ferah 
25 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

“Yakınlarımı nasıl seveceğimi hiçbir zaman bilemedim. Bence özellikle yakınlarını sevmek, yabancıları sevmekten daha zordur.”

Karamazov Kardeşler, DostoyevskiKaramazov Kardeşler, Dostoyevski
Ferah 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''....kendi kendinize yalan söylemeyin.
Kendi kendine yalan söyleyip yalanını ciddiye alan insan sonunda ne kendinde ne de etrafta gerçeği seçemez olur. böylece hem kendisine hem başkalarına saygısızlık eder. Saygının olmadığı yerde sevgi de kaybolmaya başlar....''

Karamazov Kardeşler, DostoyevskiKaramazov Kardeşler, Dostoyevski
Ferah 
05 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

''... 'İnsanlığı seviyorum' dedi ama ilginçtir ki insanlığı bir bütün olarak sevdikçe, insanın kendisini daha az seviyorum...''

Karamazov Kardeşler, DostoyevskiKaramazov Kardeşler, Dostoyevski

“Canavarlar cehenneme gidecekmiş; cehennem yaptıkları kötülüğü, mahvettikleri hayatı geri getirebilir mi?”

Karamazov Kardeşler, DostoyevskiKaramazov Kardeşler, Dostoyevski

Bence, şeytan diye bir şey gerçekte yoksa, insanoğlu uydurmuşsa onu; kendine bakarak, kendisini örnek alarak uydurmuştur.

Karamazov Kardeşler, DostoyevskiKaramazov Kardeşler, Dostoyevski
Ferah 
05 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Derin, gereğinden çok derin bir yaratıktır insan, ben olsam bu kadar derin yaratmazdım onu."

Karamazov Kardeşler, DostoyevskiKaramazov Kardeşler, Dostoyevski

Tanrıma isyan ettiğim yok, dedi. Sadece "dünyasını kabul etmiyorum".

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 455 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 455 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Çoğu zaman insanlar, hatta caniler bile, haklarında verdiğimiz yargılardan çok daha saf, temiz ruhlu olurlar. Biz de öyleyiz.

Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 6)Karamazov Kardeşler, Dostoyevski (Sayfa 6)

Kitapla ilgili 1 Haber

Cemal Süreya'nın Sevdiği ve Defalarca Okuduğu 4 Kitap
Cemal Süreya'nın Sevdiği ve Defalarca Okuduğu 4 Kitap Kötü bir romanı okuyamıyorum. On beş yirmi sayfa ilerledikten sonra elimden atıyorum. Buna karşılık şiirin her türlüsü çekici geliyor bana...