Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı

8,4/10  (11 Oy) · 
27 okunma  · 
10 beğeni  · 
782 gösterim
Pek az sayıda bilim adamı, bilimin merak, heyecan ve çoşkusunu geniş kitleleri aktarmada Carl Sagan kadar başarılı olabilmiştir. Pulitzer Ödülü'ne sahip Sagan'ın milyonların düş gücünü yakalamaya ve zor kavramları anlaşılır bir biçimde aktarabilme yetisi okurlar açısından gerçek bir kazanımdır. Akıldışılığın ve batıl inançların egemen olacağı yeni bir Karanlık Çağ'ın eşiğinde olup olmadığımız sorusu Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı'nın çıkış noktası. Kitapta bir yandan bilimsel çalışmalara neden kara çalındığı sorgulanırken, bir yandan da uzaylılarca kaçırılma, "bağlantı kurma" ve şifacılık gibi konuların iç yüzü gözler önüne seriliyor. Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Sagan'ın bilimle bir ömür süren gönül ilişkisinin bir bildirgesi sayılabilir.

Kitabı yarım bırakma nedenim kindle'daki pdf halinin çok kötü olması. 14. bölüme kadar çok fazla hatası olsa da bir şekilde anlıyordum. Ama bir yerde 3 kelimeyi karıştırıp çorba haline geldiğini gördüğüm zaman pes ettim. bölüm 13'e kadar daha çok yaşadığı yere göre gözlemleri olduğu için biraz sıkılabilirsiniz. Bu kısma kadar insanların kolay inanır olması, hurafelere karşı ilgi ve isteği, bazı terapistlerin sahtekarlıkları gibi bilime değil insanlara inanmaya yönelik yapımızı gözler önüne sermiş kitap. Bence herkesin bir kez okuması gereken kitaplardan biri daha yarısını okumadığım haldeki görüşüm.

Bilim ve bilimsel akıl temel alarak yazılmış son derece başarılı bir eser, kitapta bir hayli hurafe ve aldatmacaları bilimin ışığında açığa çıkartan Sagan, değerli kitabında okuyucusuna bilimsel ve eleştirel düşünceyi aşılıyor ve skeptisizme yönlendiriyor.

Kitaptan 12 Alıntı

Bilim
Ne denli doyurucu ve rahatlatıcı olsalar da yanılgılarda ısrar etmektense, evreni gerçek haliyle kabullenmek çok daha iyidir.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan

Tütün yüzünden ölen insanların sayısı 2. Dünya Savaşı kurbanlarından daha fazla. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, her yıl dünya çapında üç milyon insan sigara kullanımı nedeniyle ölüyor. Sigara kullanımını gelişmekte olan dünyada genç kadınlar için modern ve moda bir davranış olarak tasvir eden kapsamlı reklam kampanyası da nedenlerden biri olmak üzere, 2020 yılında bu oranın yıllık on milyon ölüm vakasına yükseleceği tahmin ediliyor.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan

Birçok alanda bilgisiz olduğumuzu kabullenmektense evrenin anlaşılamayacak denli kutsal yapıda olduğu gibi ifadelere başvuruyoruz. Anlamadığımız kavramlardan sorumlu tutmak üzere bir Bilinmezler Tanrısı buluyoruz...

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan

Hıristiyanlık iyi, şeytancılık kötü olabilir. Anayasaya göreyse ikisi de aynı tutuma tabidir. Bu, birçok yetkili için kabul etmesi güç, fakat önemli bir noktadır. Görevleri ceza yasasını yürütmektir, On Emri değil... Gerçek şu ki Tanrı, İsa ve Muhammed adına yobazlarca işlenen suçun ve çocuk tacizinin oranı, Şeytan adına işlenen suçları defalarca kez aşıyor. Bu ifade çoğu kişinin hoşuna gitmese de hiç kimse aksini öne süremez.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan

Sık sık, "Dünya dışı zekâ olduğuna inanıyor musunuz?" sorusuyla karşılaşıyorum. Verdiğim yanıt, standart savları içeriyor: Uzayda çok sayıda yıldız var, yaşam molekülleri her yerde mevcut; milyarlarca ifadesini kullanmayı da unutmuyorum kuşkusuz. Sonra da evrende bizden başka zeki varlık olmaması görüşünün benim için çok garip olduğunu, ama henüz olduğunu kanıtlar yönde güçlü verilere de rastlamadığımızı belirtiyorum.
Genellikle, ardından şu soru geliyor: "Kişisel görüşünüz nedir?" Ben de, "Kişisel görüşümü az önce belirttim size" diyorum. "Evet anlıyorum, ama içgüdüleriniz ne söylüyor size?"
Ama benim düşüncelerimi içgüdülerim yönlendirmiyor. Dünyayı anlamak konusunda ciddiysem, ne denli haz verici olursa olsun, düşünmek için beynimden başka bir araca başvurmak başımı derde sokar. Gerçekten, yargıya varmak İçin kanıtı beklemenin hiçbir sakıncası yok; sizi temin ederim.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 253)Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 253)

Tüm bu reklamların ortak paydası nedir? UFO'lar mı? Hayır değil. Delicesine saf bir okur kitlesi beklentisini yansıtıyor olmaları kuşkusuz.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl SaganKaranlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan

Bilim
Bilimi anlamak güç olabilir. Bilimsel gerçekler yerleşik inançlara meydan okuyabilir. Ürünleri siyasetçilerin ya da sanayicilerin ellerine teslim edildiğinde, kitle tahrip silahlarına ya da çevre için ölümcül tehditlere dönüşebilir. Ancak, gözden kaçırılmaması gereken nokta, bizlere armağanlar sunduğudur.
Her bilim dalı, örneğin paleontoloji, geleceği göremezken birçoğu da gelecek konusunda yetkin tahminler yapabilecek güçtedir. Bir sonraki Güneş tutulmasının tarihini merak ediyorsanız, büyücülere ya da gizemli güçlere değil bilim adamlarına gidersiniz. Onlar size tutulmayı Dünya'nın neresinden, ne zaman gözleyebileceğinizi, kısmi mi, tam mı yoksa halkalı bir tutulma mı olacağını söyler. Bilim sayesinde, bin yıl sonraki bir tutulmayı bile dakikasına kadar tahmin edebiliyoruz. Anemi hastalığınızdan kurtulmak için bir üfürükçüye giderek üzerinizdeki büyüyü kaldırmasını isteyebilir yada B12 vitamini almayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzu çocuk felcinden korumak için dua edebilir ya da aşırıya götürebilirsiniz. Doğmamış çocuğunuzun cinsiyetini öğrenmek için birinin altına makas diğerinin altına bıçak konulmuş iki minderden gözünüze kestirdiğinize oturmaya ne dersiniz? (Makassa kız, bıçaksa erkek - yoksa tam tersi miydi?) Aslında bu o kadar da kötü bir yöntem değil; doğru çıkma şansı yüzde elli. Ama gerçekten duyarlı bir yöntem istiyorsanız (örneğin, yüzde 99'luk kesinlikte) amniyosentez ya da ultrasonu deneyebilirsiniz.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 31 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 31 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
Faruk Kırmızı 
06 May 06:24, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

#ahlak
Ahlaki açıdan değerlendirilecek olursa, kendinizi iyi hissetmenizi sağladığı sürece bir şeyin doğru olup olmadığını umursamamak, cebiniz doluysa paranın nereden geldiğine boşvermek kadar kötüdür.

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 12 - Edmund Way Teale, 1950 Circle of the Seasons (Mevsimlerin Döngüsü))Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 12 - Edmund Way Teale, 1950 Circle of the Seasons (Mevsimlerin Döngüsü))

Gerçeklikle karşılaştırıldığında, bilimde vardığımız düzey ilkeldir, çocuk oyuncağıdır. Ama sahip olduğumuz en değerli şey de odur.

ALBERT EINSTEIN (1879-1955)

Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 1 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı, Carl Sagan (Sayfa 1 - Tübitak Popüler Bilim Kitapları)
2 /