Karıncanın Su İçtiği Bir Ada Hikayesi 2

8,9/10  (39 Oy) · 
178 okunma  · 
37 beğeni  · 
1.194 gösterim
Bir Ada Hikayesi dörtlüsü, savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların, Yunanistan’a gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını konu alır. Umut, dörtlemenin baş kahramanıdır.

Karıncanın Su İçtiği, beklemenin ve sabrın romanıdır. Savaştan dönmeyen yakınlarını bekleyen kadınların, yurduna dönmeyi bekleyen sürgünlerin, denizi bekleyen balıkçıların, aşkı bekleyen yüreklerin sonsuz bir sabırla hayata duydukları inanç, adanın doğasına, insanlarına duyulan sevgiyle aydınlanır.

“Yaşar Kemal’in romanı vahşi ve muhteşem bir türküye benziyor. Güçlü, yalın ve insanı deli eden...”
Die Weltwoche, (İsviçre)

“Yaşar Kemal büyük bir yazardır. Onun eserlerini okumak, zengin kazanımlar sağlayan büyük bir serüvendir.”
Fönstet, (İsveç)

“Yaşar Kemal'in eseri, büyük bir tuval üzerinde her santimine ayrı titizlik gösterilerek hazırlanmış bir tablo gibidir.”
Paul Theroux, The New York Times, (A.B.D.)

“Çok büyük bir yazar.. Eserlerinin güzelliğine kapılıveriyor okur, bitirince şaşkınlık ve mutlulukla doluyor.”
Femme d’Aujourd’hui, (Fransa)

“Almanlar ister koşuklu yazsın ister düzyazıyla, yapıtları yüzeyin çok diplerinde katmanlar taşıyan derinlikli yazarlara ‘Dichter’ derler.... hiç kuşkusuz ‘Dichter’dir Yaşar Kemal.”
Güven Turan
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  508
 • ISBN:
  9789750807073
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
04 Kas 2015, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 10/10 puan

"Bir Ada Hikayesi" serisinin 2. kitabı "Karıncanın Su içtiği"... Bu terk edilmiş adada hayat kurma çabaları devam ediyor. Adaya yeni gelen insanlarla birlikte neşe, hüzün, keder, sevinç, hepsi birden artıyor. Bu hüzünlü, savaş yorgunu, yurtlarından koparılmış her biri farklı bir sır taşıyan insanların hikayeleri okuru sarıyor. Bu kitaba katılan yeni karakterleri sayacak olursam; Karadenizli Nişancı Veli, Girit göçmeni Musa Kazım Ağaefendi, Vanlı bir asker olan Baytar Cemil, Kürt dengbej Uso, doktor Salman Sami, Halil Rıfat ve beraberinde getirdikleri evlatları, torunları ya da kimsesiz yetim çocuklar...

#Ada halkı yeni bir yaşam arzusuyla ve gelenlerle birlikte birinci kitaba göre daha canlı. Baytar Cemil arıcılık yapıyor, Nişancı Veli ise usta bir balıkçı, Giritli Musa Kazım ise at çiftliği kurmaya çalışıyor. Lena Ananın ve Melek Hatunun yemekleri, Zehra ve Poyraz Musa'nın aşkları, adadan giden Rumların mallarına göz dikmiş olan Hacı Remzi Kavlakzade, Çeçen Hanı Üzeyir Han'ın yiğitliği, Hayri Bey'in yardımseverliği, Vasili'nin çalışkanlığı... İnsana dair bütün haller bu kitapta var. Tabiata ve sevince, neşeye övgü de aynı şekilde...

#Eserde en hoşuma giden kısım Feqiye Teyran'dan bahsedilen kısımdı. Feqiye Teyran bir Kürt masalcısı, destancısı, filozofu, şairidir. Bugün Van Bahçesaray'da dünyaya gelmiş olan Feqiye Teyran "Kuşların sözcüsü, şairi" olarak bilinir. Eserde yaklaşık 40 sayfa bu güzel şairden bahsetmiş Yaşar Kemal. Kendisi de bir destan toplayıcısı olan Yaşar Kemal oldukça etkileyici bir biçimde anlatmış bu ülkemizde pek tanınmayan ama Rusya'da eserleri basılan dengbeji...

#Öyle güzel doğa betimlemeleri var ki yine, kendinizi tabiatın kucağına bırakasınız geliyor. Sırtımızı ısıtan güneşe, papatyalara, börtü böceğe, kuşa, kediye, köpeğe, ekmeğe, aklınıza ne geliyorsa farklı bir gözle bakmaya, bu sevinçten bir pay kapmaya çalışıyorsunuz. Yani en azından bana öyle oldu:)

#Herkese iyi okumalar dilerim.

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Ada hikayesinin ikinci kitabı. Bazı kitapların sadece ismine bakılarak okunması gerektiği anlaşılır ya bu da onlardan. Su o kadar durgundu ki karınca eğilip su içebilirdi, "karıncanın su içtiği"

Kitaptan 29 Alıntı

sezen 
02 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Vasili savaştan döndüğünde hiç konuşmuyordu. Hep ağaçlarla, kuşlarla, toprakla, denizle konuşuyor, bir taşın üstüne oturuyor, denize gözlerini dikiyor, karanlık kavuşuncaya kadar bakıyordu. Kimi günler göz gözü görmez gecelerde de bakıyordu. Adalılar, Vasili savaş vurgunu olmuş, diyorlardı.

Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 27)Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 27)
sezen 
02 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Yüreği sevinç kaynağı olan kişiler, her zaman, ne kadar kötü durumlarda kalırlarsa kalsınlar, hiçbir şey olmamış gibi sıcacık konuşurlar, hem de bir sevgi seline kapılıp ağız dolusu gülerler.

Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 193)Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 193)
sezen 
02 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Bu kışın, bu karda kıyamette, bu tipide boranda Ruslara hücum edemeyiz Paşam, Enver Paşam. Turana da hiç gidemeyiz paşam. Turan buralara çoook uzak paşam. Askerlerin ayakları yalın, sırtlarındaki giyitler de yazlık. Sarıkamış'a varmadan, bir tek kurşun bile atmadan hepimiz donarız paşam."

Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 150)Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 150)
sezen 
02 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Osmanlı orduları güneyden, batıdan, Rus orduları kuzeyden geliyordu. Şehre her an biraz daha yaklaşıyorlardı. Her iki ordu da aynı anda şehre girebilirlerdi. Şehir halkı Müslüman Kürtler, Türkler, Hristiyan Ermenilerdi. Rus orduları girerse Müslümanların, Osmanlı orduları girerse Ermenilerin hali dumandı. İkisi birden girseler, şehir ayakaltı olacak, taş üstünde taş, gövde üstünde baş kalmayacaktı. Bu bir dünya savaşıydı. Sorumlusu da insanlıktı. Halk korku içindeydi. Şehirleri düşünce herkesin ocağı sönecekti. Bunu biliyor, bunu bekliyorlardı ama bu üç bin yıllık görkemli şehirlerinin yıkılması onlara bütün ölümlerden daha ağır gelecekti.

Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 155)Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 155)

Vasili:
"Ben seni tanıdım. Sana Hayri Efendi derler," dedi.
"Oğullarımı da biliyor musun?"
Vasili başını önüne eğdi:
"Biliyorum."
"Nereden biliyorsun?"
"Ben de Çanakkalede savaştaydım."
Bundan sonra hiç konuşmadılar, durdular kaldılar.

Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 208)Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 208)

Poyrazın yüzü soldu, dudakları titredi, ayaklarını sürükleyerek gitti sedirin üstüne oturdu, yüzünü iki eli arasına alıp dirseklerini de dizine dayadı.

Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 191)Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 191)

"Ne yapayım, o kadar güzel evler ki her biri sırça saray. Böyle güzel evlere bakılır da bırakılır mı?..."

Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 145)Karıncanın Su İçtiği, Yaşar Kemal (Sayfa 145)
3 /