Kaşağı

8,1/10  (255 Oy) · 
2.709 okunma  · 
170 beğeni  · 
7.992 gösterim
Ömer Seyfettin önde gelen hikâye yazarlarımızdan biridir. Otuz altı yıllık kısa ömrünün son üç yılına çok sayıda hikâye sığdırmıştır. Bu seri, mesaj, konu ve seviye bakımından 9 -12 yaş grubu çocuklarının gelişim düzeyleri göz önünde tutularak yazarın 125 hikâyesi arasından özenle seçilmiştir. Dilde sadeleşmenin savunucularından olan Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde geçen ve günümüzde de varlığını sürdüren kelimeler korunmuştur. Gerek kitap arkasına eklenen sözlükle, gerekse parantez içersinde eş anlamı verilerek çocukların kelime haznesinin gelişmesi hedeflenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  65
 • ISBN:
  9786054853199
 • Yayınevi:
  Kuşak Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sinem Atılgan 
02 Tem 2015, Puan vermedi

ders alınması gereken bir ömer seyfettin klasiği. öğretmenimiz kitap dağıttığında arkadaşlarım sinderellaya pamuk prensese ben ise ömer seyfettinin kitaplarına koşardım.içinde çok güzel hikayeler var okumadıysanız ne duruyorsunuz okuyun derim.

Sevda 
 17 Nis 15:19, Kitabı okudu, Beğendi

Ömer Seyfettin Milli Edebiyat öykücülerindendir. Bu eserde birden fazla hikayeden eserde bahsedilmiştir. Kaşağı çocukluğundan aldığı bir hikayedir. Hikayelerinde tarihten, milli bilinci uyandıracak konulardan da bahsedilmiştir.

Ömer Seyfettin hikayelerinde bir ders, bir öğüt verilir. Kaşağı da yalanın kötü bir huy olduğunu ve vicdan azabı gibi duyguları hayatında yol açabileceğini anlatıyor. Yani yalan söylememeliyiz bunu bize benimsetmeye çalışıyor.

Ömer Seyfettin hikayelerinde sade, yalın bir dil kullanmıştır. Arapça, Farsça tamlamalardan uzak durmuştur. Zaten saf Türkçeden yanadır.

Hikayelerinde Maupassant tarzı olay örgüsünü kullanmıştır. Türk edebiyatında en önemli temsilcisidir.

Yetişkinlerin, çocukların okuması gereken bir eser.

Burcu Bilkiç 
24 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Çocukluğumun en güzel kitabı :)Hediye olarak gelmesi ayrı sevme sebebim.Birden fazla okumuştum.Eminim herkesin geçmişinde bir iz bırakmıştır

sahra naz gürten 
15 Mar 22:13, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

Ömer Seyfettin önde gelen hikâye yazarlarımızdan biridir. Otuz altı yıllık kısa ömrünün son üç yılına çok sayıda hikâye sığdırmıştır. Bu seri, mesaj, konu ve seviye bakımından 9 -12 yaş grubu çocuklarının gelişim düzeyleri göz önünde tutularak yazarın 125 hikâyesi arasından özenle seçilmiştir. Dilde sadeleşmenin savunucularından olan Ömer Seyfettin'in hikâyelerinde geçen ve günümüzde de varlığını sürdüren kelimeler korunmuştur. Gerek kitap arkasına eklenen sözlükle, gerekse parantez içersinde eş anlamı verilerek çocukların kelime haznesinin gelişmesi hedeflenmiştir.

Asime Cindioğlu 
26 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Asime Cindioğlu Her Annenin çocuğuna okutması gereken bir Kitap. Küçükken okumuştum, küçüklüğümde Kalbimi acıtan o duyguyu hala hissediyorum. Beni çok üzmüştü okuduğum zaman, ama çok şeyde kazandırdı. Biz büyüklerinde büyük ders alacağı bir Hikaye. Küçük , basit gibi gördüğümüz bazı şeylerin büyük olaylara sebep olabileceğini öğretti bana. Anneler hadi bakalım..

Pınar Çiçek 
03 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ömer Seyfettin çocukluğumun yazarlarından bir tanesidir. Bu sebepten de benim için çok özeldir. Ve yine, her kitabında olduğu gibi, sevgili yazar bu kitabında da çok başarılıdır. Kitaba ismini veren hikayemiz, kitap içindeki birçok hikayeden daha kısa bir hikayedir. Fakat okudukça görülür ki, kitabın da ismini almaya değerdir. Çünkü hiç bitmemesi gereken, hazin bir sonla biter...

Kadir 
06 Eyl 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kaşağı'yı küçükken okumuştum ve o zamanlar küçük olduğum için karedeşime iftira atarsam onunda kötü olabileceğini düşündüğüm için iftira, suç atam işini bırakmıştım. Ama büyüyünce suç atmaya devam. :) Ömer Seyfettin okumayan bir çocuk çocukluk geçirmemiştir.

Gülnar Rehimli 
 10 Tem 20:12, Kitabı okudu, 9/10 puan

9-15 yaş grubu çocuklar için yazılmış ibretlik ve etkileyen bir hikaye. Bitirirken artık malum olan sonu anladım ve gözlerim yaşardı. Ana karakterin kardeşine attığı iftiranın sonugelmez bir vicdan azabı getirdiği anlatılmış.

Halit KÜÇÜK 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yıllar yıllar oldu okuyalı bu kitabı ama hâlâ çocuğun sıkıntısı gelir arada. Ve bana der ki aman ha kırma kimseyi bir an bile ve dosdoğru söyle neyse olan.Belki biraz üzülürsün o an Ama bir ömür üzülmekten iyidir değil mi?

Mert Tüccar 
31 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ömer Seyfetin'in bütün kitapları arasında en güzel bulduğum kitabı kaşağıdır. Çünkü hüzünlü bir hikayedir. Abiler ve Kardeşler mutlaka okumalı. Ben çok sevdim sizde seversiniz

Merve 
09 Eyl 2014, Kitabı okudu, 1/10 puan

Ömer Seyfettin'in öyle güzel ve kendine has bir anlatımı var ki kitabı okuduktan yıllar sonra bile hatırladıkça anlatılan olaya göre yüreğiniz burkuluyor ya da tatlı bir tebessüm yerleşiyor dudaklarınıza... Nitekim bu kitapta o 'Yüreğimi Burkan' kitaplarından biri Ömer Seyfettin'in. Kitabı ilkokulda okumuş olmama rağmen bir kaşağı yüzünden masum bir çocuğa yapılanları hatırladıkça içim acıyor. Türk edebiyatının önemli mihenk taşlarından biri olan Ömer Seyfettin'le bir an önce tanışmalısınız.

reyhan® 
01 May 12:18, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Ortaokuldaki ögretmenim ne zaman kitap özeti istese bunu verirdim.Bu kitaba aşıktım o zamanlar hikayenin kahramanları beni ve kardeşlerimi temsil ediyordu sanki.Dadaruh bendim ısrarcı yaramaz olan Hasan ise her zaman suçu üstlenen abim Allahtan bizim hikayemizin sonu öyle değildij.

Yeşim Gökyıldız 
29 May 22:37, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 9/10 puan

Çocukluğumda okumuştum ve çok etkilenmiştim . Yeniden okudum ve hala etkilendim . Ders çıkarılması gereken bir kitap içinde başka hikayelerde var okumanızı öneririm büyük , küçük herkese .

salih 
29 Mar 05:49, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 7/10 puan

Yalanın kötü bir şey olduğunu ve nelere yol açtığını gösteren güzel bir Ömer Seyfettin hikayesi.Küçükken okumuştum unutmuşum bir daha göz atayım dedim.

Aykut Asaf 
10 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ömer Seyfettin'in kitaplarını çocuk kategorisinde değerlendirmek büyük haksızlık olacaktır. Değer yargılarını, iyiyi, kötüyü, emeği, saygıyı öğreten ve hatırlatan mükemmel hikayeleri vardır. Hiçbir zaman unutmadığım ve kişiliğimi oluşturmamda bana yardımcı olan bu hikayelerdir. Büyük küçük herkese öneririm...

ANDAÇ KUTAY SAKA 
20 Oca 15:06, Kitabı okudu, 32 günde, Puan vermedi

Açıkçası bana kitap okumayı sevdiren ilk yazar kesinlikle Ömer Seyfettindir.Bu kitabı okuduğumda çok etkilenmiş ve kardeşimle devamlı kavga eden biri olarak bu konuda kendimi frenlemeyi Kaşağı sayesinde başarmıştım,ilkokul çağındaki her çocuğun mutlaka okuması gereken bir eser...

Ahmet Tiring 
19 Eki 2015, Kitabı okudu, 12 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitap.En çok örnek alınacak kitaplardan biridir.Bu kitaptan iftira atmamayı öğrenebiliriz.Herkese öneririm.Ömer Seyfettinin yazdığı en iyi kitaplardan biridir.Ama En iyilerin ARASINDA !!!

Mustafa Ozdemir 
08 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Her yaştan insana ders veren bir yapıt hemde öyle verecegi dersleri özentili anlaması zor cümlelerle değil basitçe okuyucuya sunuyor.Okurken yüregiz duyguyla yüklenecek.

Kerem Tunç Kaya 
22 Eki 2015, Kitabı okuyor, Beğendi, 10/10 puan

Çok Duygusal Ve Çok Güzel di ve çok sevdiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

2 /

Kitaptan 5 Alıntı

KubraYSN 
13 Nis 11:42, Kitabı okudu, 8/10 puan

Zaten en büyük, en kahraman, en cesurlar, en korkakların ihanetine kurban gitmemiş miydi ?

Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 116)Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 116)
KubraYSN 
13 Nis 11:36, Kitabı okudu, 8/10 puan

İnsanlar ne tuhaftır.Fikrine,ümidine, arzusuna muhalif bir şeye rastgelince hemen bozulur.

Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 96)Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 96)
KubraYSN 
13 Nis 11:40, Kitabı okudu, 8/10 puan

Halkın, ordunun şerefini kendi şerefime mahsus bir huy gibi göstermek hırsızlıktır.

Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 104)Kaşağı, Ömer Seyfettin (Sayfa 104)