Katalonya'ya Selam

7,8/10  (5 Oy) · 
18 okunma  · 
2 beğeni  · 
1.387 gösterim
George Orwell'in 1938 yılında yayımlanan kitabı Katalonya'ya Selam, Orwell'in bir milis olarak katıldığı İspanya İç Savaşı'ndaki deneyimlerini konu alır. Orwell'in birinci elden tanıklığına dayanan bu kitap, faşizme karşı yürütülen savaşa ışık tutmanın yanı sıra İspanya'da başlayan toplumsal devrimi, cumhuriyetçiler cephesinde anarşistler ile komünistler arasındaki çatışmaları önyargılardan uzak bir yaklaşımla yansıtmaktadır. Ne var ki yayımlandığı dönemde açık ve çarpıcı içeriği sebebiyle uzunca bir dönem gözlerden uzak tutulmuş, gereken ilgiyi görmemiştir. Yazarın en ünlü kitaplarından 1984 ve Hayvan Çiftliği'nin olgusal arka planını merak edenler için Katalonya'ya Selam muhakkak okunması gereken bir kitaptır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  262
 • ISBN:
  9789756165447
 • Çeviri:
  Jülide Ergüder
 • Yayınevi:
  Bgst Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selim KOÇ 
03 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

ispanya iç savaşını anlatan muhteşem bir eser bu kitabı okumayı düşünen arkadaşların kitaptan önce "Ülke ve Özgürlük" adlı filmi izlemelerini tavsiye ederim.

Zekican Bilir 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

George Orwell'ın yazdığı kitapların altında yatan fikirlerinin nasıl ve hangi neden ile ,nerede oluştuğunu anlamak için mutlaka okunması gereken,ispanya iç savaşında başından geçenleri anlattığı bir eser.

Kitaptan 2 Alıntı

yasin yeter 
17 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

SAHTEKARLIĞIN EVRENSEL DÜZEYDE EGEMEN OLDUĞU DÖNEMLERDE GERÇEĞİ SÖYLEMEK DEVRİMCİ BİR EYLEMDİR

Katalonya'ya Selam, George OrwellKatalonya'ya Selam, George Orwell
Burak Akgün 
 28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Siyaset
"Bunlar sosyalistler dedikleri zaman bu bana bilmece gibi gelmiş. 'Hepimiz sosyalist değil miyiz ? ' diye sormuştum.Canları pahasına çarpışan insanların ayrı siyasi partilerden olmasını çok budalaca bulmuştum."

Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - bgst yayınları)Katalonya'ya Selam, George Orwell (Sayfa 59 - bgst yayınları)