Kavgam

7,2/10  (137 Oy) · 
542 okunma  · 
95 beğeni  · 
12.384 gösterim
Dünyayı değiştiren ve kitleleri en fazla etkileyen kitaplardan biridir. Hitler`in propagandaya verdiği önemi görünce bunun ne demek olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. Bir devleti ve devletin yapması gerekenleri vatandaşlık, ırkların üstünlüğü, Hitler`in günlük meselelere bakışı, onları değerlendirişi ve bu meselelerden kendine dersler çıkarması kalabalıkların ne işe yaradığı, diğer insanların daha doğrusu kendi ırkından olmayanların ne olduğunu kendi yazdıklarından okumak insanı en çok etkileyen tarafdır. İngiltere Başbakanı Churchill`in şu sözleri bu kitabın değerini anlamak için yeterlidir. "Eğer Hitler"in `Kavgam` adlı kitabını ciddiye alarak okusaydık İkinci Dünya Savaşı`nın çıkmasına engel olurduk."
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  634
 • ISBN:
  9786055577582
 • Orijinal Adı:
  Mein Kamph
 • Çeviri:
  Mustafa Çetin Baydar
 • Yayınevi:
  Mola Kitap
 • Kitabın Türü:
KubraYSN 
27 Kas 2015, Kitabı okudu, 11 günde, Puan vermedi

İlk 200 sayfasında kendi milleti için bir şeyler yapmaya çalışan bir adam gördüm ancak sonra çığırından çıktı . Bu kitabı izlediğim bir filmden sonra bu adam bunları nasıl yapmış olabilir ne düşündü acaba diyerek okumaya başladım . Kitabı okuduğumda gördüm ki anlamak mümkün değil . Bu nasıl mantık dedirtti sık sık bana . Zamanında Almanlar tarafından katliama uğrayan bir milletin bugün başka bir topluma katliam yapması da anlaşılır şey değil . Demek ki ya insanlık unutuldu ya da insanlık aslında hiç var olmadı .

. 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Faşizmin meşrulaştırılması olarak adlandırdığım bu eser Hitler zihniyetine ve onun hayatına bir yolculuktur. Faşizmin ana etkenlerini sebeplerini ve insanlığın kırıntılarının nimet sayıldığı bir Nazi Almanya'sına şahit olmak isteyenler için ideal bir eser. Her ne kadar diktatörlüğün en uç noktası,insanlığın karaborsası olarak adlandırsam da Hitler stratejisini anlamak ve kavramak için o dönemde kullanılan tıbbi, siyasi ve sosyal reformlara Hitler gözüyle bakmak için bu eseri mutlaka okumalısınız.Keyifli Okumalar...

Okan Kuzu 
 25 Kas 2016, Kitabı okudu, 10/10 puan

Lise yıllarında(yaklaşık 2003-2004) okuduğumda kendisine garip bir sempatiklik duyduğum, sonrasında, yaş ilerledikçe biraz daha araştırdığımda, 2. Dünya Savaşı'nı daha da merak edip iyice öğrendiğimde, kendisinden nefret ettiğim bir kişiliktir Adolf Hitler. Tüm dünyaya zararı dokunmuş hastalıklı bir insan. Hastalıklı diyorum, çünkü gerçek anlamda ruh hastalığı olan bir kişiliktir kendisi. Milyonlarca insanın ölümüne sebep olan zavallı adam. O olmasa belki yerine başka biri çıkacaktı yine aynı ya da benzer şeyler olacaktı diye düşünülebilir ama ben böyle düşünmüyorum. Bu ve bunun gibi insanlar tehlikelidir. Bir daha böyle hastalıklı insanları görmez insanlarımız umarım.

Kitabı ise okuması zordur, sıkıcıdır çoğu yerlerde. Ama okuyun derim yine de. Okumak ve bir şeyleri öğrenmek açısından iyi olabilir. Aynı zamanda 2. Dünya Savaşı'nı da daha detaylı araştırdığınızda daha anlaşılır bir kitap olabilir.

Celal Uslu 
19 Ağu 2015, Kitabı okudu, 1/10 puan

O bir yıldızı da puan vermedi yazısı gözükmesin diye veriyorum değilse hakettiği derğer olan sıfır puanını verirdim.
Doğarken insanın seçemediği; ırk,dil,din, coğrafya, toplum, aile, anne, baba vb. gibi kavramların bir diğerine üstünlüğüne inanmak hastalıklı bir zihniyetin ürünüdür. Bunları diğer canlılara ( lütfen dikkat sadece insana değil tüm canlılara ) fiilen veya dolaylı olarak dayatmanın literatürdeki adı da faşizmdir.

Kitabı zorla bitirdim. -Birinci nedenim; anlatım dili yüzünden, sanki sadece cümle oluşsun diye birbiri ardına sıralanmış kelimeler topluluğu gibi bir anlatım diline sahip.
-İkinci nedenim; bu kitabı bir propaganda kitabı olarak adlandırmak güç, kitabı bir günce veya otobiyografi olarak ele almak daha yerinde olur sanırım.
-Üçüncü nedenim; yazarın günlük olaylardan çıkardığı sonuç veya sonuçlar hiçbir probleme çözüm olacak nitelikte değil. Bunun kanıtı da tarihtir zaten, elinde milyonların kanı var. Yarattığı pisliklerin yanında bilimde ve diğer konularda ki ilerlemeleri önemini yitiriyor malesef. Gösterdiği ilerlemeler için ona saygı duymak zorunda değiliz, eminim o şavaşlara harcanan paralar bilim, sanat veya icatlara ayrılmış olunsaydı o ilerlemelerin üstüne bile çıkılabilirdi.

Hande Karagöz 
 12 Eyl 2016, Kitabı yarım bıraktı, Beğendi, 10/10 puan

Kavgam, içinde sadece siyaseti değil otobiyografiyi de barındıran bir eser. Siyasete ilgisi olanların okuması gerektiğini düşünüyorum. Kalın olmasına karşın akıcı bir dili var, sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın. Kitap benim olmadığı için yarım bırakmak zorunda kaldım.

Ayşenur 
05 Kas 2016, Kitabı okudu, 10 günde, Beğendi, 7/10 puan

Hitler'in yaptığı katliam kabul edilemez olsa da tarihe mâl olan bir kişilik bu katliamları neden yapmış, neden yahudilere karşı çıkmış, inandığı dava uğruna neler yapmış bunları anlatan okunması gereken bir kitap.

Mustafa Şahin 
16 Eyl 2014, Kitabı okumadı, Beğendi, Puan vermedi

yani 1 senedir fırsat bulu okumak istediğim ve bu hafta başladığım kitap tek söylemek istediğim şey iyi hoş güzel ama hangi cemaatci çevirdiyse anlaması çok zor onun Allah belasını versin! Türkiye burası arap değilim ben adam gibi çevirin şu kitapları binaenaleyh ne lan nedir yani??

Ressam olmak isteyen bir çocuğun, Viyana'da yıkılan hayalleri, bir müddet sonra siyasetle tanışması ve akabinde kendini ve dünyayı bambaşka bir kavganın içerisine sürükleyişi, önyargısız şekilde, itina ile okunmalıdır.

Mein Kampf, eli kalem tutan bir desinatörün, eli kan avuçlayan bir diktatöre dönüşmesinin soğuk ve keskin hikayesidir.

birsen 
13 Nis 2015, Kitabı okudu, 48 günde, 6/10 puan

Kitabı okumadan önce Almanya'nın 2. dünya savaşı öncesi tarihi hakkında biraz bilgi sahibi olmakta fayda var. 6 kişilik başlayan parti macerasının adım adım binleri buluşunu ve bunun için yaptıkları okunmaya değer.Barıştan nefret eden savaş için yaratılmış bir adam..Ve fazlasıyla saplantılı hastalıklı bir kafa yapısı.

Barış 
22 May 2016, Kitabı okumadı, 3/10 puan

Her kitabın bir okuma yaşı olduğuna inanan biri olarak kötü yorum yapmaktan ziyade okuma yaşımın yetmediğini düşünmek istiyorum.Yarıda bıraktığım ender ve nadir kitaplardan biri.Sıkıcı ve bir konu üzerinde fazla duran boğucu bir kitap.Aldığımda olan o heyacanı kitap içindeki bir kaç sağlam replik dışında hissedemedim.

2 /

Kitaptan 47 Alıntı

zehra kaya 
12 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Tarih derslerinin amacının sadece tarihleri ve olayları öğretmekten ibaret olmadığını maalesef tarih öğretmenlerinin bile çok azı anlayabilmektedir. Mesela, bir savaşın veya bir hükümdarın tahta çıkma tarihini öğrencilerin doğru olarak bilmesinin hiçbir önemi yoktur. Zaten önemli olan da bu değildir. Tarihin amacı tarihi olayları meydana getiren nedenleri araştırıp öğrenmektir.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 45)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 45)

Bir kavmi millet haline getirebilmek daha evvel kusursuz ve sağlam bir içtimai muhit yaratmaya bağlıdır. Ferdin terbiyesi için bu lüzumlu bir zemindir. Ancak, aile yuvasında ve mektebinde memleketin fikri, iktisadi ve siyasi büyüklüğünü öğrenen bir kimse, o millete mensup olmanın gururunu duyabilecek ve tadacaktır. İnsan ancak sevdiği ve hürmet ettiği şey uğruna mücadele eder. Hürmet etmek için bilmek şarttır.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 31)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 31)
zehra kaya 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Okumak, herkes için yeteneklerin çizmiş olduğu çerçeveyi doldurma aracıdır.

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler
Irem 
16 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Buluşlar, kabiliyet ile bilginin birleşmesinden meydana gelen eserlerdir...

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler

Hitler
..."Bu tür düşünen kafalar için beğenseler de beğenmeseler de şu değerlendirme yapılabilir. Sosyal bir hareketin bütün bu yapılanlarla hiçbir ilgisi yoktur, özellikle bu yapılanlardan ötürü hiçbir minnettarlık söz konusu değildir. Çünkü dağıtılacak olan lütuf değil , zaten verilmesi gereken hakların iadesidir. "

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 41)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 41)

Genç köylü çocukları daha kolay para kazanılıyor zannı ile şehre göç ederler.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 18 - Ugur Tuna Yayınları)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 18 - Ugur Tuna Yayınları)
Hande Karagöz 
19 Ağu 2016, Kitabı yarım bıraktı, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Halbuki insan hayatını ancak inandığı şeylerin uğruna feda eder.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 63)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 63)

Tarih, ibret almak ve bugünkü duruma uygulanacak bilgiler çıkarmak için öğrenilir.

Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 98 - Manifesto kitap)Kavgam, Adolf Hitler (Sayfa 98 - Manifesto kitap)

İnsanlık, birçok gelişmesini neticesiz kalmış birkaç teşebbüsten çıkan derslere borçludur.

Kavgam, Adolf HitlerKavgam, Adolf Hitler
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız