Kayı 2 Cihan Devleti

8,4/10  (12 Oy) · 
35 okunma  · 
14 beğeni  · 
813 gösterim
Sultan Mehmed alayla şehre girdi ve Ayasofya’ya geldi. Atından inerek mabedin içine girdi. Ayasofya’nın içinde bulunan patrik ve halk padişahın ayaklarına kapanarak ağlaşmaya başladılar. Fatih Sultan Mehmed elleriyle susmalarını işaret etti. Ortalığı sükûnet kaplayınca patriğe:


“Ayağa kalk! Ben Sultan Mehmed sana ve arkadaşlarına ve bütün halka söylüyorum ki bugünden itibaren artık ne hayatınız ve ne de hürriyetiniz hususunda benim gazabımdan korkmayınız.”


Fatih Sultan MehmedYediden yetmişe herkese tarihi sevdiren kıymetli ilim adamı Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil’in kaleme aldığı KAYI serisinin ikinci kitabı KAYI II: Cihan Devleti’nde; Söğüt ve Domaniç’te başlayan ve adı Osmanlı olan devletin mimarlarının planlı, programlı ve disiplinli hareketleri; insani değerlere bağlı, inançlı ve temiz yaşayışlarıyla bir asra varmadan gerçek bir dünya gücüne doğru giden muazzam başarılarının devamını bulacaksınız.

Sultan Çelebi Mehmed’in Fetret Devri’nden çıkardığı devlete, oğlu II. Murad Han zindeliğini ve itibarını yeniden kazandıracak; Osmanlı’yı Rumeli’den söküp atmak üzere son bir hamle ile tekrar harekete geçen Haçlı ordularını 1444’te Varna’da ve 1448’de Kosova’da darmadağın edecek ve nihayet Fatih Sultan Mehmed’in 1453’te İstanbul’u fethiyle gazâ aşkı artık bir cihan hükümdarlığı fikrine yönelecektir.

Kalemle kılıcı hep yan yana kullanmış Osmanlı padişahlarından II. Murad ve Fatih Sultan Mehmed’in seferleri, özel yaşamları, hocaları, imar faaliyetleri, idari, insani ve dinî yönleri hepsi KAYI II: Cihan Devleti kitabında ve tarih ziyafeti tadında…
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786050812947
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin Eren 
 19 Ara 2015, Kitabı okudu, 166 günde, Beğendi, 8/10 puan

Serinin ikinci kitabı, 2.Murad ve Fatih Sultan Mehmed dönemini roman tadında anlatmaya devam ediyor. Kitapda İstanbul'un fethine ait tatmin edici bir anlatım bulamadım . Fetih deyince aklımıza gelen ilk isimlerden olan Ulubatlı Hasan hakkında sadece surlardan ilk giren ve şehid olan bir yeniçeri olarak bahsediliyor.

burak can 
07 Oca 20:25, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kayı serisinin ikinci kitabı devam kitabı....II.Murad Han ile başlıyor ve II.Mehmed Han ile de son buluyor.İlk serisi için dediğim yalın dil,anlaşılır hali kitabı vazgeçilmez kılan şeyler.

Kitaptan 1 Alıntı

burak can 
07 Oca 20:28, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Padişahlar o Sultanın huzurunda kılıç kuşanıyordu.
Her fâni onun etrafında bâki olmak aşkı ile yanıyordu.
Ve Eyüb Sultan,bir hâle gibi çevriliyor çevriliyordu.

Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 155 - KTB Yayınları)Kayı 2, Ahmet Şimşirgil (Sayfa 155 - KTB Yayınları)