Kayıp Kız Her Hikayenin Bir Öteki Yüzü Vardır

7,8/10  (11 Oy) · 
27 okunma  · 
10 beğeni  · 
729 gösterim
Aşık olduğunzu insanı ne kadar tanıyabilirsiniz?

"Ne düşünüyorsun Amy?.. Evliliğimiz boyunca dile getirmesem bile, içten içe, sürekli sorduğum soru bu. Sanırım bu tür sorular tüm evliliklerin kaçınılmazı: Ne düşünüyorsun? Neler hissediyorsun? Sen kimsin? Bize ne oldu? Şimdi ne yapacağız?"

Evliliklerinin beşinci yıldönümü sabahında, karısı Amy aniden ortadan kaybolunca, Nick Dunne bu sorularla baş başa kalıyor. Polisin baş şüphelisi Nick. Amy'nin arkadaşları, kadının Nick'ten korktuğunu, bazı şeyleri ondan sır gibi sakladığını söylüyor. Nick'e göre bütün bunlar büyük bir yalan. Polis, Nick'in bilgisayarında tuhaf bilgilere rastlıyor. Dahası, biri, cep telefonundan ısrarla Nick'i arıyor. Asıl soru şu; Nick'in güzel karısına ne oldu? Peki, Amy'nin özenle paketleyip bıraktığı kutuda ne vardı?
Kayıp Kız'da evlilik, tam bir savaş sanatına dönüşüyor.

"Bıçak kadar keskin. Şaşırtıcı derecede sinsi. Akıl almaz bir oyun. Kayıp Kız, Gillian Flynn'den baş döndürücü bir roman. Gillian Flynn'in gerilim konusunda Patricia Highsmith'den geri kaldığını düşünüyorsanız, dantel gibi dokunmuş bu hikayenin ayrıntılarına bir daha göz atın. İlk okuduğunuzda yüreğinizin sıkışmasına neden olan şeyler, ikinci okuyuşunuzda tamamen farklı görünecek."
-Janet Maslin, The New York Times-

"Alfred Hitchcock'u bile kıskandıracak, karşı konulmaz bir yaz gerilimi. İnsan psikolojisinin en karanlık kuytularına inen bu nefis gerilim romanı tüylerinizi diken diken edecek."
-People-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  598
 • ISBN:
  9786051422886
 • Orijinal Adı:
  Gone Girl
 • Çeviri:
  Uğur Mehter
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ülkü Ciner 
05 Mar 23:32, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Evli ve kocasıyla sorunları olan Amy bir sabah evinden gizemli bir şekilde kaybolur. İşaretler kocasını gösterse de kanıtlamak için polisin elindenkiler, Nick’i suçlamak için yeterli gelmemektedir. Medyanın da işin içine girmesiyle herkes Amy'yi bulmak için harekete geçer.
Tam anlamıyla polisiye diye adlandıramasam da, kitabın güzel bir gizem ve entrika kurgusu var. Haklıyı haksızı ayırt etmeye çalışırken sık sık taraf değiştirdim. Hoş Amy’nin akibetini tahmin etmem uzun sürmedi ve sürpriz olmadı. Yine de kitaba beğenim azalmadı.
Yazarın okuduğum ikinci kitabı ve tarzını beğeniyorum. Yazar diğerinde de olduğu gibi, bu kitabın da sonunu açık bırakmış. Her ne kadar kesin sonları sevsem de,kitap kurgusunun beni sarması bu olumsuzluğu yok saymamı sağladı.

Gürkan / M. K. A. 
 12 Oca 11:45, Kitabı okudu, 5 günde

Biraz da olsa spoi barındırıyor.

Uzun zamandır okumak istediğim ve merak ettiğim 'Kayıp Kız' romanını nihayet satın almış ve bitirmiş bulunmaktayım. Biraz da fiyatından dolayı almakta sıkıntı yaşıyordum. Kitapyurdu'na teşekkür ederim ki hem kitap indirimi hem de bana özel %5 indirim ile bu romanı okumuş oldum. İlk olarak söyleyebileceğim bu roman beklentilerimin çok altında kaldı. Açık konuşmak gerekirse, kitabın arkasındaki açıklama ve bilgileri daha önce okumamıştım. Kitabın kapak resmi, okuduğum yorumlar, romanın filminin uyarlanması ve reklamının abartılı bir şekilde yapılması beni bu romanı okumaya itti. Okumaya başladıktan 50 sayfa sonra olayları ve sonunu az buçuk çözmüştüm. Kalan 550 sayfa ayrıntı ve laf kalabalığından başka bir şey değildi. Kitabın türü gerilim, biraz da polisiye olarak geçiyor ama bu türler ile alakası yok. Aile ilişkisi, aldatma, intikam, arkadan iş çevirme, planlar, kadın - erkek ilişkileri vb. gibi unsurlar barındırıyordu. Kısaca bana hitap etmeyen bir türler. İyi bir şekilde aktarılsa her türlü türü okuyabilirim. Ama kitap gereksiz yere kendini tekrar etmeye başlayınca ilk 100 sayfadan sonra sadece kitabı bitirmek için okudum. Şimdi kitabın konusuna dönelim;

Amy ve Nick 5 yıllık evli bir çifttir. Evliliklerinde ilk yıllardaki heyecan ve istek artık azalmıştır. Amy detaylara çok dikkat eden, planlı programlı yaşamayı seven bir kadındır.Kocasının geçmişte yapmış olduğu doğru ve yanlışları 7 yıl boyunca günlüğüne not etmiştir. Nick ise; detaylara fazla önem vermeyen, ciddi duruşlu, yakışıklı bir erkektir. Bir gün Amy kocasının sadakatsizlik yaptığını ve kendisini aldattığını öğrenir. Kocasından intikam almak için 7 yılın birikimi ile sinsi bir plan yapar. Amacı hem Nick'in yaptıklarına pişman etmek, hem de Nick'i istediği bir erkeğe dönüştürmektir. Bu planını 5. evlilik yıl dönümlerini kutlayacakları gün gerçekleştirir.

İlerleyen sayfalarda olaylar yavaş da olma çözülmeye başlayacaktır. Ayrıca kitabın isminin anlatılan bu hikaye ile uygun düşmediğini düşünüyorum. 'Muhteşem Amy', 'İnanılmaz Amy' veya 'Kayıp Kadın' isimleri çok daha uygun olur. Burada Amy karakteri 40 yaşında. 40 yaşındaki bir kadına 'Kız' demek de doğru değil açıkçası. Ben bu 'Kız' kelimesine aldanıp kitabı almıştım. Bir kızın kaçırıldığını veya kaçtığını düşündüğüm için. Aklıma bir kadın gelmemişti. Siz de benim gibi yanılgıya düşmek istemiyorsanız iyi bir araştırma yapmanızı tavsiye ediyorum.

Kitap Yızldızı 
22 Eyl 18:51, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kayıp kız evet filmi de çıktı ama kitap daha etkili ve gerilim dolu soluk soluğa bir o kadar da gizem yüklü ve sonunda bu kadar da fena olunmaz ki diyorsunuz yok canım sende şeytan bile düşünmezdi böyle bir şeyi falan oluyorsunuz gerilim ve gizem severlerin okuması gereken bir eser Keyifle okumalar sizlere Türkiye ...

Kitaptan 9 Alıntı

Ülkü Ciner 
 05 Mar 08:49, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

İnsan
Gerçekten de gerçek bir insan olmanın çok zor olduğu bir çağdayız.

Kayıp Kız, Gillian Flynn (Sayfa 104)Kayıp Kız, Gillian Flynn (Sayfa 104)
Ülkü Ciner 
05 Mar 08:49, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Evlilik fedakarlık ve çaba gerektirir, sonrasında daha çok çaba, iletişim ve fedakarlık gerekir. Sonra daha çok çaba.

Kayıp Kız, Gillian Flynn (Sayfa 177)Kayıp Kız, Gillian Flynn (Sayfa 177)
Ülkü Ciner 
05 Mar 08:48, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Eh, cins cins adam var", diyecek, bu lanetli cümlenin ikinci yarısını söylemeyecekti: Ve sen en kötü cins çıktın.

Kayıp Kız, Gillian Flynn (Sayfa 8)Kayıp Kız, Gillian Flynn (Sayfa 8)

"Yakın değilsiniz sanırım?" diye sordu Boney.
"Yakın olmamanın sözlük anlamıyız."

Kayıp Kız, Gillian Flynn (Sayfa 73)Kayıp Kız, Gillian Flynn (Sayfa 73)

"Aşk, dünyanın sonsuz karamsarlığı. Yalanlar, nefret, hatta cinayet de dahil olmak üzere her şey aşkta düğümleniyor. Karşıtlıklarından, belli belirsiz kan kokan muhteşem bir gülün doğması kaçınılmaz

Kayıp Kız, Gillian Flynn (Tony Kushner, The Illusion)Kayıp Kız, Gillian Flynn (Tony Kushner, The Illusion)
Yağmur SÖNMEZ 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ruh eşi gibi bir şeyin olması mümkün değildir çünkü ruhlarımız bile sahte.

Kayıp Kız, Gillian FlynnKayıp Kız, Gillian Flynn

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız