7,9/10  (50 Oy) · 
172 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.444 gösterim
Büyük Rus yazarı Lev Tolstoy'un ilk yapıtı olan Kazaklar, iki karşıt dünyanın çarpıcı bir üslupla karşılaştırılmasıdır. Bu iki farklı dünyadan biri çeşitli kültürlerin etkisi altında yaşayan ve "kibarlar" tabakasını oluşturan aristokratların, diğeri ise, kendi geleneklerine sıkı sıkıya bağlı ve başka bir kültürle karşılaşmamış olan halkın dünyasıdır. Tolstoy, dağlarda yaşayan Terek Kazaklarını anlatırken bu insanların ülkeden kopuşlarının nedenlerini; içinde bulundukları koşulların onları nasıl savaşçı kıldığını gerçekçi bir üslupla sergiler.

Kazaklar: Kültürlerin çatışması.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789944184472
 • Çeviri:
  Serhan Nuriyev
 • Yayınevi:
  Antik Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hacı Seydaoğlu 
 26 Oca 16:30, Kitabı okudu, 39 günde, Beğendi, 8/10 puan

Tolstoy’un ilk kitabı olmasından dolayı okumaya karar vermiştim. Olay yoğunluğunun az olduğu, uzun betimlemelerle kır yaşamının güzel bir şekilde işlendiği ve baş karakter Olenin etrafında psikolojik iç tahlillerin de yer aldığı bir kitap. Yaşar Kemal’in İnce Memed’ine çok benzettim kitabı. O tatlı dilin güzelliği ikisinde de var. Bir de iki kitapta işlenen kültürlerin benzerliği var. (bkz: Kazaklar, Türkler)

Sonuçta Tolstoy okumaya karar veren bir okur için, dilinin ve konusunun yormaması da hesaba katılacaksa, iyi bir başlangıç kitabı olacaktır.

ihtiyar 
29 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kafkasya'da yaşayan Terek Kazakların yaşayışları, gelenekleri üzerine kurulmuş bir eserdir. Sürükleyici bir anlatım vardır. Tolstoy'un en güzel romanlarından biridir. Kitaplığımdaki en değerli kitapların başında gelir ki 1966 basımına sahibim, cilt kapağı, sararmış sayfaları bir harika...

Muharrem Armağan 
10 Şub 19:08, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Dünya klasiklerinde en sevdiğim yazar Tolstoy ve Tolstoy okumaya başlayacak olanlara ya Kazaklardan ya da İnsan Ne İle Yaşardan başlamasını tavsiye ederim.Kazaklar kitabında Kazak Türklerini ,Çeçenleri ve rusları çok usta bir dille anlatmış yazar.Kitabın içeriğini pek araştırmadım ama o bölgede Kazaklar ve Çeçenler birbirine düşman Ruslar ikisi tarafından da sevilmeyenbir millet ve başkarakter Olenin dışında çok değinilmemişler.Özellikle kitabın en sevdiğim yanı rusların Çeçenleri hiç sevmemesine karşın Tolstoy onların gücünü,iradesini görmemezlikten gelmek yerine çok iyi anlatmış.Çok fazla spoiler vermekte istemiyorum ama okumanızı tavsiye ederim pişman olmazsınız.

Eyyüp Cebe 
08 Eyl 10:27, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

EN ÇOK HOŞUMA GİDEN TARAFI OLAY ÖRGÜSÜ VE KAZAKLAR ADI ALTINDA O TOPLUMUN TANITILMA ÇABASIYDI. OLDUKÇA AKICI VE RUH DİNLENDİREN BİR HAVASI VAR. BEYİN YORGUNKEN BİLGİ , GELİŞİM ,PSİKOLOJİ YERİNE BU TARZ AKICI KLASİKLER DAHA İYİ GİDER DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

ramazan k. 
12 Nis 09:43, Kitabı okudu, 8 günde, 8/10 puan

Tolstoy'un on yılda yazdığı kurgusunu ve adını birkaç kez değiştirdiği genelde bilinenin aksine bence bir tarihi roman olmayan kişisel bir arayışın romanıdır. Moskova'nın aristokrat çevresinden uzaklaşan Olenin'in bir çeşit kişisel sorgulamasıdır. Romanın otobiyografik özellikler de taşıdığı düşünülürse Maryana ile Olenin arasındaki ilişki, bu ilişki hakkında Olenin'in gelgitli yaklaşımları daha bir anlam kazanır. Eşi Sofya'nın Kazaklar ve özellikle Maryana hakkında günlüğüne yazdıkları da önemlidir bu açıdan. Tolstoy'un sonraki hayatı bir gelgitler ve arayış içerisinde geçmiştir. Kazaklar da bu hayatın erken bir hulasasıdır belki de.
Kitabı özellikle İletişim Yayınları baskısından okumanızı tavsiye ederim. Birer önsöz ve sonsözle çok daha güzel oluyor okuma tecrübesi.
Ancak baskıda birkaç tane kelime hatası (tapaj) vardı bir yerde de küçük bir tekrar. Türkçe baskıdansa editörün biraz daha dikkatli olması gerekir.

Nur Zorlu 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, 5 günde, 9/10 puan

Betimlemeleri oldukça güzel,büyük bir keyif aldım okurken.Klasiklerin hakkında düşünülenin aksine sıkılmadan okunabilecek bir kitap.Okunması gereken bir kitap herkese tavsiye ederim

Ahmet Kara 
 15 Eki 16:42, Kitabı okudu, 15 günde, 5/10 puan

"Kim mutluysa, o haklıdır."

Kitabı pek tutmadım. Daha doğrusu, evet bu da Tolstoy'un yazdığı bir aşk romanı ama bir Anna Karenina kesinlikle değil. Belki de problem bu oldu, yani Anna Karenina-vari bir kitap olmasını beklemiştim/istemiştim, ama öyle bulmadım. Hem hikayeyi hem de anlatımı -nasıl desem- sıradan, yavan buldum.

Zaten laf aramızda, bir romanın yazımı 10 yıl sürmüşse, o kitaba biraz mesafeli durmakta fayda olabilir. Yani hikaye akmamış belli, yazarı önüne katıp sürüklememiş onca yıl. Genelleme yapar gibi oldu (hiç haz etmem), bu yorumumu pek sevmedim gibiyim aslında ama, bu yine de burada dursun.

Bu kitaptan aklımda kalan sanırım bu cümle/önerme olacak; kim mutluysa, o haklıdır.

Aslı Baykar 
18 Eki 21:30, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

Karşılıksız bir aşk hikayesinin yanında Kazakların yaşantılarının usta bir dille anlatıldığı, sürükleyici anlatımı olan bir eser.. Dünya klasiklerinin sıkıcı olduğunu düşünenlerin fikrini değiştirebilecek, okunması rahat, akıcı bir kitap..

Yasin Eren 
 19 Ara 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 8/10 puan

Tolstoy'un ilk eserlerinden biri. Karşılıksız aşktan kaçan Olenin'in kazak köyündeki yaşamını konu alan roman, yazarın tasvir ve betimleme konusunda sahip olduğu yeteneği gözler önüne seriyor. Okuyacak olanlara keyifli okumalar .

Kitaptan 20 Alıntı

Yusuf Kaplan 
02 Şub 23:10, Kitabı okudu, 8/10 puan

"Bir kadını sırf güzelliği için sevmek mümkün mü? Bu bir heykeli sevmek gibi bir şey olmaz mı?"

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Bordo-Siyah)
Hacı Seydaoğlu 
 26 Oca 16:38, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Mutlu olmak
"Mutlu olmak için gereken tek şey vardı: Sevmek... Özveriyle sevmek... Her şeyi, herkesi sevmek, sevgiyi bir örümcek ağı gibi çevreye yayarak bu ağın içine her geleni almak..."

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 172 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 172 - Bordo-Siyah)
Hacı Seydaoğlu 
 26 Oca 16:40, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Sevmek
"Onu yalnızca aklımla, hayalimle değil, bütün varlığımla seviyorum."

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 201 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 201 - Bordo-Siyah)
Hacı Seydaoğlu 
25 Oca 13:57, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Gerçek mutluluk, başkaları için yaşamak! Bu çok açık!"

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 127 - Bordo-Siyah, 246 s.)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 127 - Bordo-Siyah, 246 s.)
Hacı Seydaoğlu 
26 Oca 16:52, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"...Kendi kendime onu sevip sevmediğimi sormaya başladım. İçimdeki bu duyguyla eskiden sevgi diye kabul ettiğim duygu arasında hiçbir benzerlik yoktu, onlara benzer bir duygu bulamadım içimde. Duygularım ne yalnızlığın verdiği hüzün duygusuna, ne evlenme arzusuna, ne platonik bir sevgiye, ne de cinsel bir tutkuya benziyordu. Bunların hepsini daha önce yaşadım. Hiçbiri değildi bunların..."

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 197 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 197 - Bordo-Siyah)
Hacı Seydaoğlu 
26 Oca 16:49, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

"Böyle bayramlarda daima, örneğin bugün sırf ayın on beşi diye insanların neden durup dururken böyle neşelendiklerine, mutluluk duyduklarına hep şaşırmışımdır. Neye baksan, her şeyde bayramı hissedersin... Gözlerde, yüzlerde, seslerde, hareketlerde, elbiselerde, havada, hatta güneşte bile..."

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 210 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 210 - Bordo-Siyah)
Nurhan Işkın 
12 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

En küçük bir gölgenin bile olmayışı, bölgenin ıssızlığı insana şaşkınlık veriyordu.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 287 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 287 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)
Hacı Seydaoğlu 
28 Oca 21:51, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

...Hiç kimseden bir karşılık gelmedi. Sanki kız doğmuş gibi ortalığa derin bir sessizlik çökmüştü.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 61 - Bordo-Siyah)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 61 - Bordo-Siyah)
Nurhan Işkın 
12 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Eski hayatından iyice kopup böyle yapayalnız, başkalarının hayatından son derece farklı bir yaşayış düzeni kurduğu için asla pişmanlık duymayacağına kesin olarak inanıyordu.

Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 207 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)Kazaklar, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 207 - Bordo Siyah Klasik Yayınlar)
2 /