Kekeme Çocuklar Korosu

7,9/10  (37 Oy) · 
145 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.330 gösterim
"Modern yaşam ölümü unutturur" der Ahmet Hamdi Tanpınar. Bu söz herhalde en çok 1980 sonrası kuşak için geçerli. Sadece ölümü unuttursa iyi, tüm değerleri de yapboz haline getirdi.

Popüler kültürün hızlı yayılışı ve modern yaşam tasarımları birçok hayatı ve duyarlılığı kapitalizmin çöp kutularına yuvarladı. Artık neredeyse hemen her şeyin bir "bedeli" ya da "fiyatı" vardı. Bu hızlı yaşamda kendini içlerine hapsedenler İslamcı söylemin tarafında yer alanlardı.

Elinizdeki kitap 1990-2000 yılları arasında İslamcılık söyleminin bir tarafında yer tutmuş kuşağın içinde biriktirdiklerini "dikkafalı" bir söylemle dışavurumu; bu koronun çocuklarına ulşabilmiş, kimi zaman bağıra çağıra, kimi zaman da dudak ucuyla söylediklerini anlayan kitlenin kitabıdır.

Kekeme Çocuklar Korosu içinde barındırdığı insanlar ve onların öyküleriyle kocaman bir duygu dünyasına karşılık geliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2007
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789759960513
 • Yayınevi:
  Profil Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
 13 Haz 10:03, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

İkinci Tarık Tufan kitabım oldu. İkinci eseri de ilki gibi çok güzeldi. Yazarın dili ve anlatımı çok güzel. Eser deneme türünde yazılmış. Bir radyocunun kendi kendine konuşması şeklinde geçiyor; aralarda...Radyo konuşmalarında kafanız karışabilir; bana biraz da olsa saçma geldi ve o bölümleri beğenmedim. Ama gel gelelim araları serpiştirdiği hikayeler gerçekten çok çarpıcı ve anlamlı. Bir çok anlamlı alıntı var hatta bazı sayfalar tamamen alıntı olabilir ders çıkarma üzerine.

Kitabın konusuna gelirsek sosyal yaşamı sorgulayan; islami kesim üzerine inceleme yapan bir konu oluşturmuş. 28 Şubat dönemi ve baş örtüsü meselesini irdelemiş bunun üzerine sert yazılar yazmış. Muhafazakar kısımı kendi içinde bile eleştirmiş. Çok etkilendiğimi söylemesem de okunması gereken bir eser olarak görüyorum. Kesinlikle içinden bir şeyler kapacağınızdan eminim. Tarık Tufan'a devam edeceğim. Mutlu okumalar...

.

Betül 
04 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Her kitabında içimin sesi olan adamı okuduğum ilk kitabıydı ve hala en sevdiğim kitap olarak bir köşede durur. Ne zaman canım istese bir çırpıda okur yine bağrıma basarım. Yeri çok özeldir, çok bendendir.

Fatma Nur DOĞAN 
 15 Nis 22:02, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, Puan vermedi

"Bir dönemi anlatmanın çeşitli yöntemleri var ve Kekeme Çocuklar Korosu da, 1990-2000 yılları arasında İslamcılık söyleminin bir tarafında yer tutmuş kuşağın içinde biriktirdiklerini "dikkafalı" bir söylemle dışavurumudur.
Bu yönüyle oldukça sahici bir iç dünyaya karşılık geliyor...
Popüler kültürün hızlı yayılışı ve modern yaşam tasarımları birçok hayatı ve duyarlılığı kapitalizmin çöp kutularına yuvarladı.
Kekeme Çocuklar Korosu, içinde barındırdığı insanlar ve onların öyküleriyle kocaman bir duygu dünyasına karşılık geliyor.
"Bizim mahalle"deki çocukların geniş yüreklerine..."

eskiyencocuk 
04 Ara 20:24, Kitabı okudu, 5/10 puan

Kitaptaki çoğu güzel kesiti gerek burdan gerek tumblr'dan görmüştüm. Aşinaydım o yüzden. İlk iki sayfada geçen kaplan hikayesini okuyunca 'Evet' dedim ''Doğru kitap sanırım bu''. Ama ilerleyen sayfalarda beklediğimi bulamadım.Kahramanın çocukluğunu anlattığı bölümleri istisna sayarsak bütün olarak çok iyi diyemem. Ama tabi ki bütün olarak kötü de değildi. Bir alıntı bırakıp ilk inceleme yazımı bitireyim.
''Biraz zaman geçsin her şeyi unutacaksın.Biraz zaman geçsin her şey seni unutacak.''

Rıfat ÇELEBİ 
23 Ara 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 6/10 puan

Yazar kitabında modern zamana dudak ucuyla yapılan eleştirileri kekeme çocuklar korosunun şefi gibi gür bir sesle yansıtıyor. Bu koroda bir zamanlar baş örtüsüyle üniversiteye giremeyen kızlar, inandığı şeyi kısık bir sesle söylemek durumunda kalan kekemeler yer alıyor. Muhafazakar kesimin içinde biriktirdiklerinin dışavurumu, moderniteye karşı bir direniş bir bakıma. Farklı bir şarkı dinlemek isteyenler bu koroya kulak kabartabilirler. İyi okumalar.

Hiç 
 19 Ara 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Tarık Tufan'ın ilk okuduğum ve en çok beğendiğim kitabı. Alışılmışın dışında bir üslupla yazılması bazı okurların pek hoşuna gitmesede beni bir hayalden başka bir hayale savurup içimdeki yazma isteğini arttırdı.

Kitaptan 113 Alıntı

"Sık sık başörtü düzeltmeni, kimseye sözünü etmediğin hayallerini, her gece yatmadan tekrar tekrar aklından geçirmeni seviyorum. Senden umulmadık ölçüde hayallerini genişletebilmeni, annene ne düşündüğünü hissettirecek acemi sorular sormanı, yaşlı kadınları usanmadan dinleyebilmeni seviyorum.
Açıkçası seni sadece okulda gördüm ve hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Tüm bunların olabileceği hissini uyandırdığın için seni seviyorum. Böyle birini sevmeye ihtiyacım olduğu için seni seviyorum.
Baş başa kaldığımda Mona Rosa’yı bir kıza okuma ihtiyacım için sevdim seni... Karşılaştığım ve konuşabildiğim anda okuyabileceğim daha çok şiir var aklımda ve artık konuşmalıyız.
Çünkü şiirler ağırlık yapıyor zihnimde..."

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık TufanKekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan

Onlar yaşamıyor doktor! Türkü söylediklerini duymadım inanabiliyor musun? Âşık olmuyorlar, uykusuz geçirdikleri bir tek gece yok.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 19)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 19)

"...
Eğer bir gün yolunuz bir üniversiteye düşerse...
Saçlarını taramayı becerememiş bir kızla karşılaşırsanız. Konuşurken saçlarını savurmuyorsa. Sıkı sıkıya tokalarla yapıştırmışsa saçlarını. Uyumsuz kıyafetler varsa üzerinde.Yakıştıramamışsa giydiklerini. Güzelliğinden utanıyorsa mesela. Yaz sıcağında boğazlı bir kazak giymişse. Bir pardesü giyip yün bir başlık takmışsa kafasına. Ya da modası geçmiş bir şapka takıyorsa. Ellerini sürekli başına götürüyorsa, saçlarını tıkıştırıyorsa şapkasından içeri. Ürkekse, bir başınaysa...
Bilin ki o kız, başörtülü bir kızdır.
Bilin ki, bir kez daha kaybetmişizdir.."

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık TufanKekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan

“Her acı çekene hayatın devam ettiğini hatırlatmalarından nefret ediyorum.
O anlarda hayat devam etmiyor aslında. Sen durduğun anda hayatta duruyor. Ama sen yitirmeye devam ediyorsun.”

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık TufanKekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan
Betül 
25 Kas 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

''Allah'ım annemi ve aklımı koru lütfen.''

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 23 - Kekeme Çocuklar Korosu)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 23 - Kekeme Çocuklar Korosu)
KeMâL 
12 Haz 09:32, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Elini kalbime sür ve ellerini tut.
Elimden tut yoksa düşeceğim...

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 55 - Profil Yayıncılık)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 55 - Profil Yayıncılık)
Selman Ç. 
31 Eki 20:06, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hepimiz güvenceyi biriktirdiklerimizde ararken, o ölümün ansızın gelişinin biriktirmeyi nasıl gülünç bir duruma soktuğunu anlatıyordu hal lisanıyla. Ölüm bu biriktirdiklerini beklemez diyordu kanaatkar bir edayla.

Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 87 - Profil Yayıncılık)Kekeme Çocuklar Korosu, Tarık Tufan (Sayfa 87 - Profil Yayıncılık)