8,9/10  (180 Oy) · 
487 okunma  · 
143 beğeni  · 
4.070 gösterim
"Kelebek" Henri Charriere, işlemediği bir cinayetten müebbet kürek cezasına çarptırıldığında, yargıtaya bile başvurmayacak kadar umutsuz, toplumun gözden çıkardığı bir süprüntüydü. Uğradığı haksızlığın bilediği bir hınçla çok az insanın sağ kalmayı başardığı kürek cehenneminden kaçıp kurtulabilmek için aralıksız on üç yıl sürecek korkunç kaçma - yakalanma - yeniden kaçma mücadelesine atıldığında kıçında gizlediği bir tüp içindeki bin altı yüz franktan başka hiçbir şeyi yoktu. Bugün dünyanın en çok okunan, en sevilen yazarlarından biri.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1988
 • Sayfa Sayısı:
  565
 • ISBN:
  9789753901505
 • Orijinal Adı:
  Papillon
 • Çeviri:
  Aydil Balta
 • Yayınevi:
  E Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 15 Eki 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kelebek kitabında yazar kendi hayatını anlatmış. İşlemediği bir cinayet yüzünden müebbet kürek cezası alan yazarımız, on üç yıl boyunca usanmadan sürekli kaçıp kaçıp yakalanmış.Kitabı okurken adamın azmine, umudunu hiç kaybetmemesine hayran kaldım.Ortalara doğru biraz sıksa da kitap, okumaya değer bir özgürlük mücadelesi.Birçok ödüle layık görülen kitabın bu kadar ses getirmesinin sebebi sıradan yazarlık tecrübesi olmayan birinin böyle başarılı bir kitap yazması olmuş.

Celal Uslu 
15 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Öncelikle bu kitap için özgürlüğün manifestosu demişler, bu sava katıldığımı belirtmek isterim.

Konu itibari ile işlemediği bir suçtan ötürü cezaevine -aslında cezaevi sözcüğü tanımı karşılamıyor, Fransız sömürge adalarından Şeytan Ada 'sına sürgün ediliyor demek daha yerinde olacaktır sanırım- gönderilen "Papillion ( Fransızca= Kelebek)"
lakablı karakterin özgürlüğüne kavuşmak için atlattığı badireler ve yan karakterlerle olan etkileşimini anlatıyor.

Makumların hayatta kalabilmek için geliştirdiği taktikler, yozlaşmış hapishane personelleri, özellikle özgürlüğünü arzulayan mahkumlara uygulanılan hücre cezaları ve tecritler yazar tarafından oldukça iyi betimlenmiş. ( Sonradan kitapta yazılanların gerçek olduğunu öğrenince üzerimde ki şoku atmak kolay olmadı açıkcası.)

Son olarak kitapla ilgili sayfa sayısı ve yazarın olayları uzun ele aldığı eleştirilerinin yersiz olduğunu düşünmekteyim. Bu tamamiyle şahsi düşüncemdir, kimseyi kırmak niyetinde değilim.

Okumanızı tavsiye ederim, Papillion özgürlüğüne kavuşunca siz de özgürlüğünüzü elde etmiş gibi etkileneceksiniz.

Dipnot: Papillon 25 yaşında mahkûm olmuş, 38'inde kaçmış, 67'sine kadar özgürce yaşamıştır. ( Kaynak : Wikipedia )

Cihan Yıldız 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Henri Charriere’nin, nam-ı diğer Kelebek’in macera dolu hayatını yazdığı bu kitap, en beğendiğim romanlar arasına girdi diyebilirim. Yazar daha önce hiç kitap yazmamış, ama kullandığı sade dil, profesyonel yazarlara yaraşır nitelikte.

Romanın teması, özgürlük mücadelesi… Müebbet hapis cezasına çarptırılan Kelebek’in, bitmek tükenmeyen kaçma girişimlerine tanık oluyorsunuz. Yalnız, bildiğimiz hapishaneler gibi değil burası. Karadan binlerce kilometre uzakta bir ada.. Yani yüksek duvarları aşmak yetmiyor, okyanusu da geçmek gerekiyor kaçmak için. Özgürlüğün bu kadar pahalı olduğu bir yerde bile ümidini kaybetmiyor Kelebek.

Mahkum hayatını, hapishane raconunu öğreniyor, onların psikolojilerini hissediyorsunuz. Özellikle para saklama yöntemleri oldukça ilginçti.

Kelebek’le beraber ben de girdiğimi hissediyordum koğuşa. Ya da aynı salda beraber kaçıyormuşuz gibi geliyordu bazen. Kaçışı sadece okumuyor, yaşıyorsunuz da…

Kahramanımızın şansı çok yaver gitmiş ya da Simyacı’nın dediği gibi; “kişisel menkıbenin peşinde koştuğun sürece tüm evren seni amacına ulaştırmak için işbirliği yapar”.

Yazarın soyluluk üzerine tespitlerine ve teknolojiyle insanlık arasında kurduğu ters orantıya hayranlığımı belirtmeden geçmeyeceğim. Oldukça sürükleyici ve macera dolu bu romanı herkese tavsiye ederim.

Azmin zaferini anlatan mükemmel bir kitap. Hayattan asla vazgeçmemek gerekiyor, sil baştan da olsa önce istemek sonra da azmetmek. Mutlaka okuyun derim.

Ismail Salma 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kürek mahkumu Henri Charrière'nin gerçek özgürlük hikayesi. Özgürlük uğruna kattetiği yolu ve özgürlüğü için verdiği savaşı anlatıyor. Kaçış planı hep başarısızlıkla sonuçlanmasına rağmen hiç pes etmiyor.

Uğur Ukut 
02 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Lise yıllarımda okumuştum takribi otuz yıl oldu. Bazı bölümleri hala aklımda. Paraları nereye sakladıkları, denizdeki dalgalar ve hayal edilen gökyüzü. Anlayacağınız tadı hala damağımda.

glbanu 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yazarın gerçek hikayesi. Haksız yerine verilen kürek mahkumiyeti, hapishane ortamı, oradan kaçış planları. Siz de okuyucu olarak yazarla beraber o heyecanı yaşıyorsunuz.

İsmail Altun 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yine Olağan üstü bir eser bizlere o kadar çok şey katıyor ki sevgi kardeşli umut mücadele birlik ve en önemlisi özgürlüğün şarkısını anlatıyor özgürlüğün için mücadele et ve kimsenin kölesi olma diyor sevgili yazarımız mutlaka okumalısınız süper bir eser keyifli okumalar Türkiye ...

Kemal arslan 
12 Oca 03:05 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum en güzel kitaplardan biri diyebilirim. Bir insan hiç mi umudunu yitirmez? Hiç mi vazgeçmez? Kelebeğin başından geçen onca olaya rağmen yaşama tutunuşu ve savaşması, her şeyden önce bunların yaşanmış olaylardan aktarılıyor olması, kurgu olmaması insanı kitaba daha da bağlıyor. Özgürlüğün ve umudun ne olduğunu bize bir kez daha hatırlatan müthiş bir kitap..

Firuze çicek 
06 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okuduğum kitaplarda ilk 10'a girdi. Muhteşem bir anlatım, sayfalar bir çırpıda tükeniyor. Yorucu bir macera olsa da okuyucu yorulmuyor. Mahkumların yaşama şartları ve kaçış çok güzel anlatılmış. Savaş'ın getirileri ince bir mizah anlayışıyla eleştirilmiş. Okunmalı.

5 /

Kitaptan 34 Alıntı

Emire Nişli 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Penceredeki aralıktan bakarken yakalansam ağır bir cezaya çarptırılabilirim. Aslında hakları da pek yok değil, nasılsa onların gözünde yaşayan bir ölüyüm. Ne hakla bir doğa görüntüsüne bakıp kendimi oyalayabilirim ?

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 39)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 39)
Emire Nişli 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir ulus, toplumun başını ağrıtan kişileri çok çabuk yok etmek ve onlardan hemen öç almak hakkına sahip değildir. Bu adamlar, insanlık dışı cezalara çarptırılmaktan çok tedavi edilmesi gereken kişilerdir.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 57)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 57)
Emire Nişli 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Şimdilik bir tek cüzzamlı yüzü görmüş durumdayım, bakışlarımdan kaçmamak yürekliliğini gösteren cüzzamlının yüzü.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 105)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 105)
Emire Nişli 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir kelebek uçuyor. Uçuk mavi üzerine incecik bir siyah çizgisi var. Pencerenin hemen yanında, kelebeğin az ötesinde bir arı vızıldıyor. Bu hayvancıkların, bir cezaevi hücresinde işleri ne? Kışın bir kelebek, hortlamış bir yaratıktır. Nasıl da ölmemiş? Ya bu arı, neden kovanından kaçmış? Buraya yaklaşmak, ne kadar bilinçsiz bir gözüpeklik.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 40)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 40)
Emire Nişli 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Adamın hemen ölmemesi bir intiharla hemen kurtulmaması gerek. Ona ihtiyaç var ? Mahkumlar olmasa Cezaevi Genel Müdürlüğü ne iş yapacak ? Olur iş mi ? Dolayısıyla, herifi gözden kaçırmayalım. Başka memurların yaşamasını sağlayan kürek cehennemine ulaşması gerek.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 28)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 28)
Emire Nişli 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Yanına giren kişiye dokunmaması sağlanıyordu, çünkü tutuklu kafes içindeydi.Tutukluyla konuşulabilir, ıslatılabilir, tehlikesizce ona yiyecek verilir ya da sövüp sayılabilirdi.Yalnız bu düzenin bir tek faydası vardı, tutuklu tehlikesizce dövülemezdi.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 42)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 42)

Hiç bir dinsel eğitimden geçmemek, hristiyan dininin elif besini, İsa'nın babasının kimliğini, Meryem Ana'nın gerçek kişiliğini, babasının dülger mi yoksa deveci mi olduğunu bilmemek. Bütün bu cehalet tabakası, gerçekten arandığında Tanrı'ya rastlamayı engellemiyor. Rüzgarda, güneşte, denizde, ormanda, yıldızlarda, insanoğlunun beslenmesi için sağa sola bol bol serpiştirdiği balıklarda onu bulmak mümkün.

Kelebek, Henri CharrièreKelebek, Henri Charrière

Giyotinden kurtulan bu adama bakıyor ve bütün çektiklerimin karşımdakinin katlandığı işkenceler yanında hiç kaldığını düşünüyordum.

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 53)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 53)
kenan 
18 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

uygar egitimin ikiyüzlülügünü taşımayan insanlar,dogal bir tepki gösterirler..

Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 175)Kelebek, Henri Charrière (Sayfa 175)
BİROL COŞKUN 
28 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir, iki, üç, dört, beş, dönüş. Bir, iki, üç, dört, beş, dönüş: Yürüyorum, durmak, yorulmak bilmeden yürüyorum, hırsla yürüyorum, genellikle gevşek olan bacaklarım bugün gergin. Başıma gelenlerden sonra, sanki bir şey ezmek ister gibiyim. Ayaklarımla neyi ezebilirim ki? Altımda betondan başka bir şey yok. Hayır, böyle yürümekle pek çok şeyi ezebiliyorum. Yönetime hoş görünmek için bu kadar alçalabilen doktorun ödlekliğini eziyorum. Başka sınıfın acı ve sıkıntılarına kayıtsız kalan bir sınıfın kayıtsızlığını eziyorum. ... Belirli bir cinayet işlediği gerekçesiyle bir adam hakkında patırtılı yazılar yazın polis muhabirlerinin birkaç ay sonra aynı adamın varlığını bile unutabilmelerinin eziyorum. Suçlayanla kendini savunan arasında bir "hitabet oyunu" halini alan ceza mahkemeleri usulünü eziyorum. ... Hiçbir örgüt ya da kuruluşun bu yönetim sorumluluklarını sorguya çekip çürüme yolunda, iki yılda bir, neden mahkûmların yüzde seksenini yok olduğunu sormayışını çiğniyorum. İntihar, düşkünlük, devamlı açlık, iskorbüt, verem, delilik ve erken bunama teşhisleriyle imzalanan resmi ölüm raporlarını çiğniyorum. Kim bilir daha neler eziyorum ayaklarımın altında? Ama bütün bu olup bitenlerden sonra herhalde eskisi gibi yürümüyorum, her adımda bir şeyler çiğniyorum.

Kelebek, Henri CharrièreKelebek, Henri Charrière
4 /