Kemikler Şehri The Mortal Instruments (Ölümcül Oyuncaklar) Serisi 1

8,3/10  (68 Oy) · 
205 okunma  · 
66 beğeni  · 
2.128 gösterim
Vampirler, kurtadamlar, periler, gerçek aşk ve aklınızı başınızdan alacak daha birçok şey. Ölümcül Oyuncaklar hafızanıza kazınacak!

On beş yaşındaki Clary Fray, New York'ta Pandemonium Kulüp'e doğru yola çıktığında bir cinayete tanıklık edeceği hiç aklına gelmezdi.

Hele ki, bu cinayetin daha önce hiç görmediği acayip silahlara sahip tuhaf dövmeli üç genç tarafından işleneceğini hayatta düşünemezdi! Clary, polisi arayabileceğini biliyordu fakat ceset bir anda ortadan yok olunca ve canileri Clary'den başka kimse göremediği için durumu açıklamak pek kolay olmayacaktı!
Clary'nin onları görebilmesine çok şaşıran katiller kendilerini
Gölgeavcıları olarak tanıtacaktı.

Yani, dünyayı şeytanlardan arındırmaya ant içmiş gizli bir kabile!
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  580
 • ISBN:
  9786054228218
 • Orijinal Adı:
  City of Bones
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Corpus 
07 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Lisedeyken heyecanla okuduğum, kitapları beklerken bir hayli zorlandığım ve seri uzatıldığında bitene kadar okumayacağıma dair inat ettiğim serinin ilk kitabıdır kendisi. Yazarı sevmiyorum, gerçekten zalim bir yönü var ve okuyucuya çektirmeyi seviyor. (Bununla ilgili bir yorumunu okumuştum, uydurmuyorum. :) ) Ama anlatımına diyecek sözüm yok. Sizi merakta bırakır, sinirlendirir, kalbinizi kırar, mutlu eder ve daha nicesini hissettirir.

İlk kitap Gölge Avcıları'nı tanıdığımız, olayların yeni yeni başladığı ve Jace ile Clary'nin bir araya geldiği kitap. Vampirler, periler, iblisler, kurt adamlar ve daha nicesini bulunduğu fantastik bir seri. Bu tarz kitapları şimdi çok okuyamıyorum bu yüzden seriyi bitirebilecek miyim ben de merak etmekteyim. :)

Müge Buket Akar 
06 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

her sayfa atladığınızda daha çok heyecanlanacağınız bir seriye hoş geldiniz.
Cassandra'nın mükemmel hayal gücüyle karşı karşıyasınız.
Hazırlanın, kemerlerinizi bağlayın, kitabınızı elinize alın ve kendinizi bu müthiş yolculuğun ellerine gönül rahatlığıyla bırakın :)

Şule ALTAN 
22 Oca 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Filmiyle alkası olmayan bir kitap daha.Filminden güzeldi diyemeyeceğim.Film kendi dalında güzeldi gayet ama kitap bambaşkaydı.Daha mizahi ve hafifti.Hoşuma gitti.

Funda 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, 16 günde, Beğendi, 10/10 puan

Teog yüzünden asla ara vermek istemediğim mükemmel serinin birinci kitabı. İlk elli, altmış sayfası bunaltsa da sonrasında kendisine bağlayacak bir kitap.

Sude Karaca 
29 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Güzel bir kitap filmi kadar olmasada okunmaya değer !..................................................................................................

Yeşim Temiz 
06 Tem 17:22, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Sevdiğim serilerden biri 'Ölümcül Oyuncaklar Serisi'. Bu tür fantastik romanlarda tanımlamalar bence çok önemli ve bu romanda da yazarın romanın kurgusuna bağlı olarak oluşturduğu yeni imgeler -gölge avcısı, iblis efendisi gibi- dikkat çekici ve havalı. Yeni bir Dünya oluşturmak gibi ve Cassandra'da bunu gayet başarılı bir şekilde yapmış. Oldukça sürükleyici ve akıcı. Sabah erkenden başlayıp öğlen yemeğini atlarsanız ve birazda geç uyursanız -tabi bu arada min. tuvalet molası önemli- bir günde bitirebilirsiniz."Bir günde bitirmek şart mı?" derseniz değil. Sadece ne kadar akıcı olduğunu anlatmaya çalışıyorum yoksa beni ne ilgilendirir. Her neyse filmi -ne kadar Jamie seksi olsada- kötü iki saate sığdıracağım diye saçmalamışlar, dizisi de -ben daha izlemedim- olayları biraz değiştirmiş diye söylüyorlar. O yüzden her zamanki mottomuz #KitabınıOkumadanFilmiİzleme
Ayrıca serinin diğer kitaplarını okudukça @MagnusBane 'e aşık olacaksınız.En Başarılı Yan Karakter Ödülü Magnus Bane'e gidiyoooor ♥ ♥ ♥

Birsu 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Ben bu seriye başladığımda cennet ateşi şehri çıkmamıştı, ancak beş kitabı da yaklaşık bir haftada bitirdim. Ne diyebilirim ki, ilgimi çeken şeylerden ayrı kalamıyorum. En sevdiğim seri buydu sanırım. Tek solukta okuyacağınız nefes kesici bir macera. Büyülü satırlar. Herkesin hayatında ihtiyaç duyduğu aşkı, gizemi ve aksiyonu içinde barındıran, sayfaları çevirdikçe fırtınasına kapılıp gideceğiniz büyülü bir dünyaya açılan bir kapı adeta. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Kendinizden bir parça bulmak ile kalmayıp kitabın efsanevi anlatımının içinde kaybolacaksınız

Nur 
20 Tem 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Kitapla film fazla alakalı değildi. Kitap daha güzel ve daha açık bilgiler var. Kitabı bitirip sonradan eline aldığında yeni okumuşsun gibi her şeyi hatırlıyorsun. Fantastik kitaplardan tavsiye edilebilecek arasına girebilir.

fatma eren 
04 Oca 23:21, Kitabı okudu, Puan vermedi

Her duyguyu tatacağınız diğer kitabını hemen bulmalıyım diyeceğiniz bazen yazara kızacağınız buda yapılır mı diye bazende nasılda bağladı ama diyeceğiniz muhteşem bir kitap...

sümeyye kip 
10 Tem 12:14, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Serinin ilk kitabı olan bu kitap ilgi çekici bir kurguyla karşımızda. Şu zamana kadar okuduğum fantastik genç-yetişkin arasında en iyisi diyemesem de gerçekten zevkle okudum ve ikinci kitabı için heyecanım taze diyebilirim. Kitapta gerçekten hoşuma giden, bağlandığım karakterler vardı. Karakterlerin kendine has hikayeleri, dünyaları, özellikleri farklı farklı ve iyi kurgulanmıştı. Kitapta aksiyon hiç düşmüyor. Aksiyona o kadar yer verilmiş ki bazı noktalarda karakterlerin yaşanan olaylarla ilgili neler hissettiği neler düşündüğü gibi duygu tasvirlerine çok az yer verilmiş. Bu bazen olumsuz bir şekilde yansıdı kitaba. Kitapta fazlasıyla gizem unsuru mevcut ve insanı düşündüren, merak ettiren bir takım sırlar var. Kitabın sonuda okuyucuyu merakta bırakacak kadar gizemli bitti, bu yüzden ikinci kitabı da okumanız gerek. Güzel seriydi. Normalde fantastik okurken uzaylılar, vampirler, kurt-adamlar veya periler gibi tek tür olanlar bile bazen bana uçuk gelebilirken bu kitapta nerdeyse hepsi mevcuttu ama bu beni çok rahatsız etmedi. Hatta onu benzeri diğer serilerden olumlu anlamda ayırmıştı diyebilirim. Kitapta hoş diyaloglara rastladım ve bazı yerlerde gerçekten güldüm ve Jace Wayland’dan gerçekten hoşlandım. Karakterlerle bütünleşmem zor olmadı. Kitap akıcı bir üslupla yazılmış ve göz açıp kapayıncaya kadar bitiyor. Gölge avcıları ile onlara düşman olanların savaşı ve sıradanların dünyası gerçekten ilginizi çekecek şekilde kurgulanmış. Macerayı kitabı okumaya ilk başladığınız andan itibaren hissediyorsunuz. Kaçırmamanız gereken bir seri olduğunu söyleyebilirim. Daha detaylı yorumlar için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli :)
=> http://yorumatolyesi.blogspot.com.tr/...7/kemiklersehri.html

2 /

Kitaptan 30 Alıntı

Aristokrat 
20 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yaptığın şeyle ilgili nelerin çirkin olduğunu inkar etmeyi sürdürürsen hatalarından asla ders alamazsın.

Kemikler Şehri, Cassandra ClareKemikler Şehri, Cassandra Clare
selin 
16 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Clary başını iki yana salladı. ''Durma.devam et.sanırım başkaları da var...Ne? Vampirler, kurtadamlar, zombiler mi?''
''Elbette var,'' dedi jace.''Ama zombileri genellikle güneyde, uzaklarda bulursun, çünkü voodoo rahipleri orada yaşar.''
'' Ya mumyalar? Onlar da sadece Mısır'da mı takılıyor?''
''Saçmalama. Kimse mumyalara inanmaz.''

Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 54)Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 54)
Corpus 
15 Eyl 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Clary cinsiyetine has hızlı haini harekete geçirdi. “Şurada oturan kızlar sana bakıyor.”

Jace, halinden memnun bir tavırla gülümsedi. “Elbette bakıyorlar,” dedi. “Ben son derece çekiciyim.”

“Alçakgönüllülüğün de çekici bir özellik olduğunu hiç duymadın mı?”

“Sadece çirkinlerden,” dedi Jace. “Dünya alçakgönüllülerle dolu olabilir ama şu anda kibirlilere ait. Benim gibi.”

Kemikler Şehri, Cassandra ClareKemikler Şehri, Cassandra Clare
Tugba kaya 
08 May 22:58, Kitabı okudu, 9/10 puan

Dünya alçak gönüllülerle dolu olabilirdi ama su anda kibirlilere ait

Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 104)Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 104)
sümeyye kip 
10 Tem 12:23, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Çoğu kimse üzüldüğünde veya korktuğunda değil, hayal kırıklığına uğradığında ağlar.

Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 90)Kemikler Şehri, Cassandra Clare (Sayfa 90)
Özge Göksu 
04 Tem 08:46, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Sen bize oturacak yer bul, ben de kahvelerimizi alayım. Ne istiyorsun?"

"Sadece kahve. Koyu, ruhum gibi."

Kemikler Şehri, Cassandra ClareKemikler Şehri, Cassandra Clare
3 /