Kendini Arayan İnsan

0,0/10  (0 Oy) · 
10 okunma  · 
5 beğeni  · 
662 gösterim
"Yaşantımızı tüm gerçekliğiyle analiz ediyor ve bu analiz çok çarpıcı.
-New York Times-

"Çoğu insan yapayalnız olduğunun farkına varmaktan korktuğu için kendini asla aramıyor."
-Chicago Tribune-

"Rollo May'in bu sağduyulu, popüler kitabı, espri ve hayal gücüyle bezenmiş, kültürle dokunmuş. Korkmayan ve halinden pek de memnun olmayan herkes için bukitap son derece faydalı olacak."
-New York Herald Tribune-

Rollo May, şu çok önemli soruyu soruyor: "Acaba gözden kaçırdığımız önemli bir rehber ve güç kaynağı var mı?" Ne geçmiş ne de gelecek açısından hiçbir şeyin kesin olmadığı bir dönemde içsel bütünlük nasıl sağlanabilir?

"İnsanların benden beklentilerini yansıtan bir aynalar toplamından ibaretim." Bu cümle size ne kadar yakın?

Bu kitap, yaşadığımız bu "Endişe Çağı"nda kişisel bütünlüğümüzü bulmak için yazıldı. Amacımız, çağımızın güvensizliğine karşı durabilmemizi sağlayacak yöntemler bulmak, içimizdeki güç merkezini ortaya çıkarmak ve çok az şeyin güvende olduğu günümüzde, itimat edebileceğimiz değer ve amaçlara ulaşabilmemizi sağlayacak yolu elimizden geldiğince işaret edebilmektir.

"İnsanları destek almaya sevk eden şey, duygusal ilişkilerinin sürekli olarak ayrılıkla noktalanması, evlilik planlarını bir türlü gerçekleştirememeleri yahut eşlerinin onları tatmin etmemesi gibi şikâyetler olabilir. Ne var ki konuşmaya başladıktan sonra çok geçmeden ister gerçek isterse hayalini kurdukları eşlerinden aslında kendi içlerindeki bir eksikliği gidermesini yahut bir boşluğu doldurmasını bekledikleri ve bu gerçekleşmediği için endişeye ya da öfkeye kapıldıklarını açığa vuruyorlar."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9786055134020
 • Çeviri:
  Kerem Işık
 • Yayınevi:
  Okuyan Us Yayın
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 14 Alıntı

Dünyamızda bir büyü bozumu yaşandı ve bunun sonucunda yalnızca doğayla değil kendimizle de bağımızı yitirdik.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 71)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 71)

"İnsanoğlunun tarihi" der Cousins, "yalnızlığını paramparça etme çabasından ibarettir."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 30)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 30)

Birinin dediği gibi, "İnsanların benden beklentilerini yansıtan bir aynalar toplamından ibaretim."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 19)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 19)

Fakat isyankârlık çoğu zaman özgürlükle karıştırılır. Fırtınada sığınılan sahte bir liman halini alır, çünkü isyan eden kişiye gerçekten de özgür olduğuna dair yalancı bir his verir. İsyan eden kimse isyanın aslında dışsal bir yapı (kurallar, kanunlar, beklentiler) gerektirdiğini ve kişinin kendi özgürlük hissiyle gücünün aslında bu dışsal yapıya bağlı olduğunu unutur. Bunlar "ödünç" alınmıştır ve her an tıpkı bir banka kredisi gibi el konabilir. Çoğu insan psikolojik olarak isyanın bu evresinde durur.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 148)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 148)

Ancak insanoğlu potansiyellerini gerçeğe dönüştürebildiğinde mirasçısı olduğu en derin neşeyi yaşar. ...Neşe, güçlerimizi kullandığımızda ortaya çıkan duygudur. Hayatın amacı mutluluktan ziyade neşedir, çünkü insan olarak doğamızın gereklerini yerine getirmenin sonucunda neşeleniriz. Kişiliğin, kendi varlığını gerektiğinde diğer tüm varlıklara ve inorganik dünyaya karşı olumlayabilecek değer ve onur sahibi bir varlık olarak deneyimlenmesine dayanır.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 92)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 92)

"Hayat aynı anda hem kendini yinelemekle hem de aşmaya çalışmakla meşguldür." diye ifade eder Simone de Beauvoir etik üzerine kaleme aldığı kitabında; "tek yaptığı kendini idame ettirmekse eğer, yaşamak ölmenin bir çeşididir ve insanın varlığı tuhaf bir bitki örtüsünden farksızlaşır..."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 135)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 135)

Nefret ve kırgınlık kişinin içsel özgürlüğünü geçici bir süreliğine korur, fakat kişi er ya da geç bu nefret duygusunu kullanarak gerçek özgürlük ve onurunu asıl hayatta da geri kazanmalıdır, aksi takdirde nefreti kendi kendini yok eder. Bu durum okuduğum şiirlerden birindeki şu dizeyle ifade edilmiştir: "Yeniye ulaşmak için nefret."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 147)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 147)

...birçok insan davranışlarının değerini davranışın kendisiyle değil de bu davranışın nasıl kabul gördüğüyle ölçüyor. Pasif olan alıcı kendisine yöneltilen şeyi başarılı yahut başarısız kılacak güce sahip. Dolayısıyla biz de hayatta birey olarak yaşayıp davranmaktansa oyuncu olma eğilimine kapılıyoruz.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 60)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 60)

Çoğu insan "yalnız olduklarını anlama korkusundan mustariptir" der André Gide, "ve bu yüzden kendilerini asla bulamazlar."

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 29)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 29)

Yalnızca içimizdeki boşluk değil, endişemiz de doğayla kurduğumuz ilişkiyi yok etme eğilimindedir. Atom bombasına karşı kendimizi nasıl savunabileceğimizin anlatıldığı bir dersten sonra eve dönen küçük bir kız annesine şu soruyu yöneltir: "Anne, gökyüzü olmayan bir yere taşınamaz mıyız?" Neyse ki durumu açık bir şekilde ortaya koyan bu dehşet verici soru bir örnek değil de alegoridir, fakat yine de endişenin bizi doğadan nasıl uzaklaştırdığını son derece etkili bir şekilde sembolize eder. İcat ettiği bombalardan ölesiye korkan modern insan gökyüzünden korkarak mağaralara sığınmalıdır; klasik olarak enginlik, hayal gücü ve kurtuluşun sembolü olan gökyüzünden korkmalıdır.

Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 67)Kendini Arayan İnsan, Rollo May (Sayfa 67)
2 /