Kendisi Olmayan İnsan İnsanın Dört Zindanı

8,3/10  (3 Oy) · 
19 okunma  · 
7 beğeni  · 
631 gösterim
Ben, kendi dinimi, kendi edebiyatımı, kendi duygularımı, keder ve ızdıraplarımı, dertlerimi ve ihtiyaçlarımı düşündüğüm zaman, gerçekte kendimi düşünüyorum. Benim bireysel değil, toplumsal ve tarihsel özüm, bu kültürün doğup ortaya çıktığı kaynaktır. Dolayısıyla kültür, benim toplumumun, tarihin varlığı olan yapının tecellisidir, yansımasıdır; fakat özel şartları olan kendine özgü tarihsel dönemde yer alan, farklı kökeni olan, maddi, ekonomik ve sosyal yapının meydana getirdiği özel dertlere, düşüncelere, anlayış ve eğilimlere alışmış bir toplumda bir takım sahte taktikler, o toplumun kültürünü zihninden siliyor. Sonra başka bir zamana ve tarihsel döneme, başka bir ekonomik sisteme, başka sosyal ve siyasal bağlara ait olan kültürü benim kültürümün yerine yerleştiriyor. Artık ben kendimi düşünmek istediğim zaman, başka bir toplumun kültürünü kendi kültürüm olarak düşünüyorum; o zaman kendime ait olmayan dertlere muhatap oluyorum. Benim kültürel, felsefi ve sosyal gerçekliğimle uyuşmayan problemlerden dolayı feryadı figan ediyorum. Neticede o topluma ve o toplumun sosyal, ekonomik, siyasal ve tarihsel şartlarına ait olan, bana ait olmayan idealler ve ızdıraplarla karşılaşıyorum. Fakat o dertleri, ızdırap ve idealleri kendi dert, ızdırap ve ideallerim olarak görmeye başlıyorum.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  978-605-5482-01-5
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınları
 • Kitabın Türü:

İran düsünce dünyasının farklı insanı zaten kitap ve kısaca hayatına bakarsanız yazarın ne demek ne yapmak istediğinı anlarsınız..........

Kitaptan 5 Alıntı

Sümeyye K. 
 08 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın Allah'a doğru, Allah'a yönelik hareketi veya yolculuğu; diğer bir mânâ ve tabirle, insanın ebedi olarak, mütemadiyen, durmaksızın, sonsuz tekamüle ve sonsuz Aşkın'a doğru hareketidir. Asla durma yoktur. Bu, "olmak"ın ve insanın manasıdır.

Kendisi Olmayan İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 123)Kendisi Olmayan İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 123)
Sümeyye K. 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir dine inanç olmasa da din boşluğunda doğan ızdırap verici şiddetli bir duygunun varlığı yadsınamaz. İnsanın derdi evrende hiç bir anlamının olmamasıdır. Bugünün insanı bir mânâ olmaksızın yaşayamaz.

Kendisi Olmayan İnsan, Ali ŞeriatiKendisi Olmayan İnsan, Ali Şeriati
Sümeyye K. 
09 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam öncesi dinsel görüşümüzle İslami meseleleri inceliyor veya değerlendiriyoruz. Sonra da taklit ve itaat edip kendilerine benzememiz gereken rehberleri götürüp metafizik rafa koyuyoruz; böylece hiçbirimizin eli ona yetişemez ve onlar bizim üzerimizde hiç bir tesirde bulunamaz; çünkü onlar asla taklit edilemez.

Kendisi Olmayan İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 124)Kendisi Olmayan İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 124)
Sümeyye K. 
09 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan, günlük maddi ideallere, onlara ulaşamadığı sürece değer verir, erişincede boşluk ve anlamsızlığa düşer. İnsanın ideali, o kadar yüce olmalıdır ki asla bir noktada durmasın, bir yere bağlı kalmasın. Yoksa bu ideal, duruşa maruz kalır ve duruş da anlamsızlık, abes ve boşlukla sonuçlanır.

Kendisi Olmayan İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 146)Kendisi Olmayan İnsan, Ali Şeriati (Sayfa 146)

"Eğer bir kimseye, sana teşekkür etsin veya Tanrı hoşnut olsun diye bir iyilik edersen, bir tür ticaret yapmışsın demektir."

Kendisi Olmayan İnsan, Ali ŞeriatiKendisi Olmayan İnsan, Ali Şeriati