Kibritçi Kız Andersen Masalları

8,0/10  (117 Oy) · 
1.080 okunma  · 
68 beğeni  · 
3.210 gösterim
Soğuk bir Noel arifesinde, kentin caddelerinde herkes eğlenirken küçük kız onları seyredip kendi kendine eğleniyordu. Küçük kız kibritçidir. Kutu ile kibrit satar. O soğuk havada insanlar eğlenirken küçük kız hayatın acımasızlığını, yoksulluğu tatmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  16
 • ISBN:
  9786054439935
 • Orijinal Adı:
  Little Match Girl
 • Çeviri:
  Zeynep Atayman
 • Yayınevi:
  Bordo Siyah Yayınları
 • Kitabın Türü:

İnceleme olarak değil de anlatmadan geçemeyeceğim. (Gevezeliğim, beni burada bile rahat bırakmıyor.)
8 yaşındaydım. İki küçük kardeşim olduğundan -8 yaş, benim için o zamanlar çok fazlaydı, erken uyutulmamın tek sebebi kardeşlerim sanardım- saat dokuzda, uyumak zorundaydım. Uyku saatimiz geldiğinde henüz kitabı bitirememiştim ve annem, gelip beni yatırdı. İçim içimi yediğinden, uykuya dalamadım tabii ve kalktım, boyumun bile yetmediği gece lambamızın başında, parmak uçlarımda başladım okumaya. Asıl olayların okuduktan sonra gelişeceğini bilemezdim.
Kitabı bitirdim, bitirmez olaydım(!). Yanaklarıma ılık ılık dökülüyor gözyaşları, durdurmak ne mümkün. "Gerçek değil, kitap o, masal o, ölmedi, düşünürsem yaşatabilirim, onu mutlu edebilirim." tekrarlıyorum durmadan kendime. Birden bana bir güç geldi, koştum, yıkadım elimi yüzümü. Masalın son sayfasını yırttım. Kendi istediğim gibi yazdım, yapıştırdım bir de arkaya.
Kimse görmesin diye özenle de sakladım, sinsi sinsi sırıtırken -Kibritçi Kız'ı artık mutlu ettim aklımca- uyuyakalmışım. Birkaç hafta sonra kitap muamma oldu. Kayboldu.
Demem o ki mutlu sonlu bir Kibritçi Kız bulursanız bilin ki, benim eserim. :)

Nur-AL 
13 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

"Kibritçi Kız" Andersen'ın en acıklı masalı diyebilirim. Çocukluğumda okuduğumda çok etkilenmiştim. Ailesine katkıda bulunmak için kibrit satan küçük bir kızın acıklı hikayesinin anlatıldığı bir kitaptır "Kibritçi Kız". Yeni nesil çocuklarının mutlaka okuması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum, özelliklede bilgisayar başından kalkmayan, elinden telefonu düşürmeyen çocukların okuyup ders çıkarabileceği nitelikte bir kitap..

BARIŞ ALTINTAŞ 
07 Şub 13:20, Kitabı okudu, 10/10 puan

kibritçi kız soğuktan titreyen ellerini avuşturup ısıtmaya çalışırken asıl üşüyen yüreğini ve içine akıttığı gözyaşlarını saklamaya çalışıyordu. hissetmediği elleri ile tuttuğu kibritler fırtınanın oyununa gelip saçıldı . 

tek son bir kibrit kalmıştı küçük kızın elinde. sıkıca tuttu küçük kız ve yaktı son kibritini o unuttuğu sıcaklığı son bir kez hatırlayabilmek ve belki yüreğindeki ayaza son verebilmek için. 
adi rüzgar yine yaptı yapacağını son umudunu da söndürdü küçük kızın.. ölüm gelip küçük kibritçi kızı o bilinmeyen yolculuğuna çıkarırken geride kalan vücudun sureti ufak bir tebessüm gösteriyordu. kimbilir belki ölüm herkesin sandığının tersidir, soğuk değil sıcaktır...

Ceren Acer 
14 Nis 21:21, Kitabı okudu, 7/10 puan

Türü masal olsa da bildiğimiz mutlu son masalı değil bu masal kitabı... Kurgusu hüzünlü ve bir o kadar da etkileyici bir masal kitabıdır. Çocuklara yönelik bir kitap olmasına nazaran sonu mutlu sonla bitmiyor bu da masal kategorisinden çıkarıyor bu kitabı benim gözümde... Bence çocuklar mutlu sonla biten masal kitapları okusalar daha iyi olur kanaatimce... Ben bu masal kitabını okuduğumda kibritçi olan kızın hazin sonundan etkilenip masal kitabının etkisinden birkaç gün çıkamayıp kibritçi kızın talihsizliğine ne de çok ağlamıştım daha dün gibi aklımda etkilenip ağlayışım...

Ismail Salma 
08 Eyl 23:01, Kitabı okudu, Puan vermedi

Unutamadığım ilk okul yılarımda okuduğum bir hikaye. Görür görmez hatırladığım ve hiç unutmadığım kibritçi kızı hikayesi ilk okulda mutlaka herkes okumuştur.

Beytullah Ömer DUMLU 
15 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bu kitabın sonu gerçekten hüzünlüydü.O kadar yıl geçmesine rağmen hala o son sahnesini unutamam.Nasıl bir etki bıraktıysa artık.Hikayeyi az çok hatırlıyorum beni küçüklüğüme götüren bir kitap.

Kibritci kız noel arefesinde ailesine katkıda bulunmak icin kibrit satıyordu.Etrafındaki aceleci ve sevinçli kalabalığın arasında, soguktan titreyen elleriyle tuttuğu kibritleri satmaya çalışıyordu .

.. 
27 Ağu 2015, Kitabı okumadı, 10/10 puan

Çocukluğumda beni en çok etkileyen ve en çok sevdiğim kitapdı. Defalarca okuyodum ve hep ağlıyodum. Şimdi okusam belki yine ağlayabilirim ... :)

İlkokul 3. sınıftayken öğretmenimiz kendi harçlıklarımızla bize kitap aldırmıştı. Herkes on kuruş otuz kuruş verip istediği kitabı alıyordu. Ben en sona kalmıştım parasızlığın gözü kör olsun:) uyuyan güzel külkedisi pamuk prenses bütün kitaplar bitmiş benim de şansıma kibritçi kız kalmıştı ve tabi ki ilk başta bu kitap geldi diye çok üzülmüştüm okumaya başladığımda da o kızın soğuk havada kibrit satarak para kazanmaya çalışması herkes yılbaşında eğlenirken onun uzaktan seyretmesi çok koymuştu şimdi hatırladıkça hala üzülüyorum. Büyük küçük herkesin okuması kendine bir pay çıkarması gerekiyor.

Esra maraş kus 
03 Şub 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

okudugum masallar arasinda beni en uzen ve etkileyen masal olmustur...oysa her masal mutlu sonla biterdi en azindan bize oyle ogretilmisti...

2 /

Kitaptan 2 Alıntı

Aysel 
21 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Büyükannesi: “Bir yıldız düştü mü, bir insanın ruhu gökyüzüne yükselir“ demişti...

Kibritçi Kız, Hans Christian AndersenKibritçi Kız, Hans Christian Andersen
salih 
23 Tem 09:09, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Zavallı kız ısınmak için bütün kibritlerini yakmış dediler… Bu kibritlerin alevinde onun ne düşler gördüğünü bilemezlerdi ki.

Kibritçi Kız, Hans Christian AndersenKibritçi Kız, Hans Christian Andersen